Skocz do zawartości

Ile chmielu na mocny aromat


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Zaczynam przygodę z piwem. Mój faworyt to mocno chmielone Ipki, aipki (pinta modern drinking, nepomucen highway, atak chmielu).

Zrobiłem piwko z brewkitu coopers IPA. Doradzono mi że jeśli chcę mieć mocny aromat to mogę na cichą dodać Citry. Dodałem 50g na 7dni.

 

Aczkolwiek aromat nie robi jakiegoś szału. Szczerze mówiąc jest ledwo wyczuwalny.

 

Ile gr chmielu i jakiego dodać aby otrzymać Ipę z mocno wyczuwalnym aromatem chmielu (amerykańskiego)??

Edytowane przez theneo22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Koora napisał:

Hop heavy ipy mają nawet hoprate 22g/l.

Atak chmielu ma hoprate 8,5g/l

Pytanie jak ten hop rate jest liczony - tylko na aromat ?

Prawdę powiedziawszy zdarzało mi się pić, już nie pamiętam dokładnie co (jakieś Hazy), z Nepomucena co to się chwalili hoprate 22g/l i o ile piwo było dobre i nic do niego nie miałem, to na pewno nie pachniało jakby wskazywać miała na to dawka chmielu, ani nawet silniej, ani nie trwalej niż przytoczony tutaj atak chmielu. Możliwe, że styl taki, ale nie znam się. Możliwe, że dlatego bo kupiłem to gdy kończyła im się data ważności bo normalnie nie zwróciłbym uwagi to piwo, a sposób przechowywania piw w dużych marketach to mam nadzieję, że jest na to specjalne miejsce w piekle.

 

5 godzin temu, theneo22 napisał:

Aczkolwiek aromat nie robi jakiegoś szału. Szczerze mówiąc jest ledwo wyczuwalny.

Ile gr chmielu i jakiego dodać aby otrzymać Ipę z mocno wyczuwalnym aromatem chmielu (amerykańskiego)??

A wracając do pytania to jeżeli używałeś czegoś z amerykańców z roku 2021 (Simcoe, Mosaic, Cascade, Citra, Chinook) albo Galaxy 2021 to przyłączam się do chóru zawiedzonych, mam nadzieję, że coraz większego, coby niedowiarki zaczęły jednak się przekonywać, że coś tu jest nie tak z amerykańcami. Ja też już nawarzyłem piw z tymi chmielami, w dowolnej konfiguracji i proporcjach, ale zawsze z zachowaniem 8g/l i niestety to już kompletnie co innego niż jak odkupiłem kiedyś od kogoś tutaj z forum parę rocznych (bodaj) chmieli właśnie tych wymienionych z 2019. Tam aromat mistrzowski, pierwsze moje AIPA i chciałem dalej wejść w ten świat. Teraz aromat praktycznie tylko przy otwarciu kapsla, po nalaniu normalnie nie trzeba było się "przywąchiwać", żeby coś poczuć, smak sam wpadał w nos przy piciu, teraz to na siłę trzeba niuchać. Smak to już też nie ten rześko gorzki. Tak więc stoi mi teraz ze 100 butelek, które powoli rozpracuję z kolegami.

 

Coś musi być na rzeczy bo i nawet w multitapach AIPY i APY już nie są takie intensywne.

 

No, ale swoją drogą, te 50g co dałeś, zapewne na ok 20l to i tak byłoby mało. Wiem, że zaraz zejdą się specjaliści od dobrych rad z cyklu "to na pewno utlenienie", ale nie drodzy Panowie - to nie jest utlenienie, jestem Wam w stanie sprezentować 200g Galaxy 2021 i pokażcie mi jak tego nie utleniacie.

 

Swoją drogą @Koora  polecał Azzaccę bodaj z rocznika 2021 [edit: 2020 rocznik], że daje radę, więc jeszcze dam szansę, ale już na małej warce bo wystarczy już niedopitych piw w piwnicy.

 

 

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, lechu555 napisał:

Pytanie jak ten hop rate jest liczony - tylko na aromat ?

Raczej wszystko użyte + produkty chmielowe typu Cryo, incognito itp pewnie według przeliczników.

 

43 minuty temu, lechu555 napisał:

Wiem, że zaraz zejdą się specjaliści od dobrych rad z cyklu "to na pewno utlenienie"

Tak, są spore szanse,  że to utlenienie. Ale ilość brzmi mało, ja używam do IPA koło 200g (na różnych etapach) na 10l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lechu555 napisał(a):

Co to za źródło ?  Tylko dla wybranych czy każdy może ?

Nie ma tajemnicy, ja w homebeer kupuję i jestem zadowolony. Natomiast Citrę kiedyś zakupiłem gdzie indziej i była padaka, połasiłem się na parę zł., ale gdzie nie napiszę, bo nie będę publicznie piętnował, każdy ma szansę poprawy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2023 o 20:52, Jastrząb napisał(a):

Nie ma tajemnicy, ja w homebeer kupuję i jestem zadowolony. Natomiast Citrę kiedyś zakupiłem gdzie indziej i była padaka, połasiłem się na parę zł., ale gdzie nie napiszę, bo nie będę publicznie piętnował, każdy ma szansę poprawy ;)

Rocznik 2021?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.