Skocz do zawartości

Kontrola temperatury w metodzie BIAB


styryjek23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post, choć forum czytam od dawna. Nie znalazłem tematu zbliżonego. Od początku stosuję metodę BIAB, bardzo sobie ją chwalę. Garnek 50l z grubym dnem + taboret gazowy 13kw. Wszystko mi się w tej metodzie podoba (prostota!), mój jeden problem to kontrola (pomiar) i sterowanie temperaturą. Wiadomo co się dzieje, temperatura różni się sporo w zależności od miejsca pomiaru. I tu moje dwa pytanie:

1. Czy założenie pompy do piwa z aliexpress rozwiąże sprawę? Wiem, że na pewno pomoże, ale interesuje mnie opinia od praktyków czy mając pompę do zacieru będę mógł precyzyjnie dojść do temperatury np. 64 st C. w całym garze (wody na start mam z reguły 35l). Innymi słowy: czy temperatura się w miarę szybko wyrównuje. 

3. Czy jest jakaś alternatywa jeśli się chce mieć precyzyjna kontrolę temperatury do pompy? mieszanie ręczne na dłużą metę nie ma sensu, silnik w deklu raczej też nie - worek się zawinie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje grzalka elektryczna w biab ale sadze ze Wrażenia są podobne :)

1. dodanie pompy mega poprawiło mi proces. poprzednio zaleznie od umiejscowienia czujnika działy sie cuda z temperaturą. minus przynajmniej u mnie- pompa wyciąga plyn spod fałszywego dna i 2 razy spaliłbym grzałkę (na szczęście bylem blisko) bo załączyła się bez płynu.  Ale wszystko kwestia wprawy. 

3. nie mam mieszadła ale domyslam.sie ze bardzo mocno trzebaby je ustawiac. ja standardowo mieszam co jakies 5 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, styryjek23 napisał(a):

Witam wszystkich, to mój pierwszy post, choć forum czytam od dawna. Nie znalazłem tematu zbliżonego. Od początku stosuję metodę BIAB, bardzo sobie ją chwalę. Garnek 50l z grubym dnem + taboret gazowy 13kw. Wszystko mi się w tej metodzie podoba (prostota!), mój jeden problem to kontrola (pomiar) i sterowanie temperaturą. Wiadomo co się dzieje, temperatura różni się sporo w zależności od miejsca pomiaru. I tu moje dwa pytanie:

1. Czy założenie pompy do piwa z aliexpress rozwiąże sprawę? Wiem, że na pewno pomoże, ale interesuje mnie opinia od praktyków czy mając pompę do zacieru będę mógł precyzyjnie dojść do temperatury np. 64 st C. w całym garze (wody na start mam z reguły 35l). Innymi słowy: czy temperatura się w miarę szybko wyrównuje. 

3. Czy jest jakaś alternatywa jeśli się chce mieć precyzyjna kontrolę temperatury do pompy? mieszanie ręczne na dłużą metę nie ma sensu, silnik w deklu raczej też nie - worek się zawinie 

Pompa nie rozwiąże problemu z temperaturą. Będzie łatwiej i przyjemniej ale jednak temp będzie się różnić w zależności od miejsca pomiaru

ps ja sie tym nie przejmuję

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@styryjek23

Mam takie same parametry BIAB na wejsciu jak ty tj. 50l gar i 35l zacieru.  Podgrzewam zacier i mieszam jednocześnie łygą w celu uzyskania +-1 stopnia tego co zamierzam. Temperaturę mierzę dobrym termometrem szpikulcowym zakładając, że mieszanie w miare wyrównuje mi profil temperatury w całej objetości.

Przykładam sie z kolei do zaizolowania gara tak aby przez tą godzinę zacierania tempertura nie spadła mi więcej jak o 2 stopnie. Warzę w budynku, gdzie nie mam ogrzewania wieć zimą gdy mam temperaturę otoczenia ok +5 to muszę wykorzystać sporo izolacji.

Edytowane przez CERNUNNOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedzi,

Adamiko: jakiej pompy używasz, jeśli mogę zapytać? i czy chodzi u ciebie cały czas, czy wyłączasz ją na czas przerwy?

Ununul: zacieram w ogrzewanym pomieszczeniu, nie potrzebuje ocieplać garnka, bo nie mam wielkiego problemu ze spadkiem temperatury.

Cernunnos: też mam dobry termometr z sondą na kablu, ale jakoś nie udaje mi się tej temperatury wyrównać, nawet intensywnie mieszając
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, styryjek23 napisał(a):

dziękuje za odpowiedzi,

Adamiko: jakiej pompy używasz, jeśli mogę zapytać? i czy chodzi u ciebie cały czas, czy wyłączasz ją na czas przerwy?

 

 

taka dokladnie. włączam okresowo bo jak pochodzi to brakuje mi wody :ddd mam za szczelny worek :)

Screenshot_20230410_172942_AliExpress.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą koledzy wyżej o wyrównaniu temperatury zapomnij. Będą różnice. Ja osobiście podczas zacierania mam cały czas włączoną pompę - pralkową. Przepływ reguluję zaworem kulowym. Dorobiłem do gara wodowskaz więc widzę jaki jest poziom. Grzeję elektrycznie. Grzałka płytowa, podobna jak w czajniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, styryjek23 napisał(a):

dziękuje za odpowiedzi,

Adamiko: jakiej pompy używasz, jeśli mogę zapytać? i czy chodzi u ciebie cały czas, czy wyłączasz ją na czas przerwy?

Ununul: zacieram w ogrzewanym pomieszczeniu, nie potrzebuje ocieplać garnka, bo nie mam wielkiego problemu ze spadkiem temperatury.

Cernunnos: też mam dobry termometr z sondą na kablu, ale jakoś nie udaje mi się tej temperatury wyrównać, nawet intensywnie mieszając
 

Zdarza mi sie zacierac infuzyjnie we wiadrze polipropylenowym. Przy temperaturze ~66 stopnie potrafi mi zejsc temperatura o 3 stopnie w ciagu godziny. Wiadomo nie ma tragedii, slod sie zatrze na troche bardziej wytrawnie. Natomiast jezeli chcesz zacierac w garze emaliowanym z cienkiej stali i zalezy Ci na utrzymaniu stalej temperatury przerwy to jednak szczerze zalecalbym chociaz prowizoryczna izolacje. W cieplym pomieszczeniu mozesz miec 23 stopnie, moze 24. Przy przerwie ferulowej nie ma sie czego obawiac, ale przy przerwie scukrzajacej roznica temperatur to 40 stopni. Moze i nie spadnie Ci temperatura znacznie w srodku garnka, ale przy sciankach moga juz byc roznice. I stad moze brac sie gradient temperatury. Nie bedzie ona miala wielkiego wplywu na zacieranie, ale pytales skad moze brac sie roznica w pomiarach temperatury. Wiec masz odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biab chyba nie ma bardzo tutaj nic do rzeczy w kwestii kontroli temperatury. Na pewno mi przykrycie gara pokrywą pomaga utrzymać temperaturę. Ale i tak po godzinie też dogrzewam te 2-3 stopnie, dość powiedzieć, że brzeczka ma mniejszą temperaturę po tym jak częściowo słód osiądzie na dnie, niż gdy przemieszam całość i temperatura się wyrównuje w całej objętości. Wspomniane wcześniej zaizolowanie gara też pomoże.

 

Trochę też powątpiewam czy wyczułby ktokolwiek różnicę między słodem zacieranym w 63 stopniach czy 66.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Jankasper napisał(a):

Śmiało mogę polecić zacieranie z workiem w tego typu termosie. Kranik zmieniłem na kulkowy, podpiąłem stary hopstoper. Zlewam po zacieraniu do gara i warzę. 

Jeśli przed zacieraniem nagrzać ścianki, temperatura trzyma równomiernie i długo. 

Screenshot_20230413-083454~2.png

No tylko to już nie jest BIAB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2023 o 09:41, Jankasper napisał(a):

Śmiało mogę polecić zacieranie z workiem w tego typu termosie. Kranik zmieniłem na kulkowy, podpiąłem stary hopstoper. Zlewam po zacieraniu do gara i warzę. 

Jeśli przed zacieraniem nagrzać ścianki, temperatura trzyma równomiernie i długo. 

Screenshot_20230413-083454~2.png

Podlinkujesz jakieś namiary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.