Skocz do zawartości

Witbier chmielenie


Eselchen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, będą ostatnio w pubie próbowałem Witbiera od Pinty. Piwo bardzo mi podeszło i chcę coś podobnego uwarzyć. 
Przeglądając receptury zauważyłem, że zasyp i zacieranie jest podobne jednak chmielenie kompletnie różne. 
W niektórych chmieli się tylko na goryczkę (np. Lubelski na 60 min) a w innych chmieli się na goryczkę, 2 razy na aromat i jeszcze na whirpool. 
 

Możecie podać jak najlepiej chmielić Witbiera? Jakich odmian użyć? (Hallertau Tradition)

 

Planuje taki zasyp:

-2.7 kg Pilzneński

-1.5 kg Pszeniczny

-1.6 kg płatki pszeniczne błyskawiczne

-0.5 kg płatki orkiszowe błyskawiczne 

-0.5 kg płatki owsiane błyskawiczne 

 

Zacieranie:

-50 stopni - 30 min

-66 stopni - 80 min

-72 stopnie - 15 min

-78 stopni - 1 min

 

Przyprawy:

-Kolendra 10g + Curacao 10g - 10 min

-kolendra 10g + Curacao 20g - po wyłączeniu palnika


 

Co do drożdży to mam do wyboru FM20 i FM23, które będą lepsze?
Aktualnie żaden sklep nie ma dostępnych Wyeast i White Labs
 

 

 

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo kombinujesz. Wywal słód pszeniczny. Zasyp 50% pilzneński i tyle samo płatków lub niesłodowaniej pszenicy lub miksu z orkiszem i owsem.

 

Zacieranie na wytrawnie . Przerwa w 50 niepotrzebna.

 

Chmiel jak chcesz, byleby nie przesadzić z goryczką. Na smak i aromat można dać homeopatyczne ilości.

 

Kolendrę rozbij w moździerzu. Daj jej 2x mniej niż Curacao. Nie musisz dzielić. Możesz dodać wszystko na ostatnie 15min gotowania.

 

Oba szczepy drożdży się nadadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wizi napisał(a):

Za bardzo kombinujesz. Wywal słód pszeniczny. Zasyp 50% pilzneński i tyle samo płatków lub niesłodowaniej pszenicy lub miksu z orkiszem i owsem.

 

Zacieranie na wytrawnie . Przerwa w 50 niepotrzebna.

 

Chmiel jak chcesz, byleby nie przesadzić z goryczką. Na smak i aromat można dać homeopatyczne ilości.

 

Kolendrę rozbij w moździerzu. Daj jej 2x mniej niż Curacao. Nie musisz dzielić. Możesz dodać wszystko na ostatnie 15min gotowania.

 

Oba szczepy drożdży się nadadzą.

Czy pszenice niesłodowaną trzeba kleikować?

Zacieranie na wytrawnie, czyli jak w tym przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

receptura @dori prosta i sprawdzona, możesz bez owsa robić i modyfikować po swojemu.

https://www.blog.homebrewing.pl/witbier-receptura/

 

Najprościej użyć płatków błyskawicznych -  nie musisz kleikować, choć i przy zwykłych temperatura pokrywa się z temp. zacierania, więc nie jest to niezbędne, możesz nieco wydłużyć samo zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, x1d napisał(a):

receptura @dori prosta i sprawdzona, możesz bez owsa robić i modyfikować po swojemu.

https://www.blog.homebrewing.pl/witbier-receptura/

 

Najprościej użyć płatków błyskawicznych -  nie musisz kleikować, choć i przy zwykłych temperatura pokrywa się z temp. zacierania, więc nie jest to niezbędne, możesz nieco wydłużyć samo zacieranie.

Szczerze nie polecam tego blogu. Przy 50% zasypu płatków to jest lepki zacier, godziny mieszania i wysładzania. Brałem z homebrewing stout owsiany (zestaw). Kilka godzin mieszania, w celu wypłukania brzeczki, kompletne zaklejenie złoża. Totalna męczarnia.
Odradzam przekraczanie płatków powyżej 10 %. Jak macie jakieś tipy na zacieranie takiego napłatkowanego piwa to dajcie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Eselchen napisał(a):

Czy pszenice niesłodowaną trzeba kleikować?

Wystarczy ześrutować i zacierać powyżej temperatury kleikowania (patrz niżej)

9 godzin temu, Eselchen napisał(a):

Zacieranie na wytrawnie, czyli jak w tym przypadku?

Jednotemperaturowo w temperaturze 64-67°C przez 60-90 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ununul napisał(a):

. Jak macie jakieś tipy na zacieranie takiego napłatkowanego piwa to dajcie znać.

Rzadszy zacier plus łuska np ryżowa.

W niepolecanym blogu też to znajdziesz.

Edytowane przez x1d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, będą ostatnio w pubie próbowałem Witbiera od Pinty. Piwo bardzo mi podeszło i chcę coś podobnego uwarzyć. 
Przeglądając receptury zauważyłem, że zasyp i zacieranie jest podobne jednak chmielenie kompletnie różne. 
W niektórych chmieli się tylko na goryczkę (np. Lubelski na 60 min) a w innych chmieli się na goryczkę, 2 razy na aromat i jeszcze na whirpool. 
 
Możecie podać jak najlepiej chmielić Witbiera? Jakich odmian użyć? (Hallertau Tradition)
 
Planuje taki zasyp:
-2.7 kg Pilzneński
-1.5 kg Pszeniczny
-1.6 kg płatki pszeniczne błyskawiczne
-0.5 kg płatki orkiszowe błyskawiczne 
-0.5 kg płatki owsiane błyskawiczne 
 
Zacieranie:
-50 stopni - 30 min
-66 stopni - 80 min
-72 stopnie - 15 min
-78 stopni - 1 min
 
Przyprawy:
-Kolendra 10g + Curacao 10g - 10 min
-kolendra 10g + Curacao 20g - po wyłączeniu palnika

 
Co do drożdży to mam do wyboru FM20 i FM23, które będą lepsze?
Aktualnie żaden sklep nie ma dostępnych Wyeast i White Labs
 
 
 
Może Ci się przyda przepis, robiłem ostatnio z browamatora. Wyszło bardzo dobre.9f517045f6901d10f7d5aa28af1f510d.jpg

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem już kilkanaście Witbierów i stwierdzam, że nie mogą być one zbyt mocno niechmielone na goryczkę. 
Należy pamiętać, że goryczkę wprowadza również gotowana przez ostatnie kilka minut skórka gorzkiej pomarańczy Curacao.

Mój ostatni Witbier wyglądał następująco:
24 litry, 11 BLG

 

Zasyp:
Słód pilzneński - 2,5 Kg
Płatki pszeniczne błyskawiczne - 2 kg
Słód pszeniczny - 1 kg
Płatki owsiane - 0,2 kg
Słód zakwaszający - 0,15 kg

 

Zacieranie w 25 litrach

Zacieranie jednotemperturowe - 66 st. C - 60 minut
Mashout - 78 st. C

Wysładzanie 18 litrów wody

Gotowanie:

Lubelski - 15 gr. - 60 minut
Dodatki na 5 minut:
Skórka świeżej pomarańczy 55 gr
Skórka 1 limonki
Curacao - 15 gr

Kolendra - 8 gr

Fermentacja:

Drożdże FM 20 zadane prosto z fiolki. Miałem bardzo świeże, dzięki sklepowi Nomart Rumia - Pozdrawiam

Brzeczka schłodzona do 18 st. Start w temperaturze otoczenia 16 st. C

Po 5 dniach stopniowo podnosiłem temperaturę aby na koniec dojść do pokojowej 20-21 st. C

Rozlew po 22 dniach.

 

Jeśli chodzi o drożdże: Najlepsze efekty uzyskiwałem na FM-20. 
Polecam również Gozdawa Classical Witbier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2023 o 15:57, konrados78 napisał(a):

Zrobiłem już kilkanaście Witbierów i stwierdzam, że nie mogą być one zbyt mocno niechmielone na goryczkę. 
Należy pamiętać, że goryczkę wprowadza również gotowana przez ostatnie kilka minut skórka gorzkiej pomarańczy Curacao.

Mój ostatni Witbier wyglądał następująco:
24 litry, 11 BLG

 

Zasyp:
Słód pilzneński - 2,5 Kg
Płatki pszeniczne błyskawiczne - 2 kg
Słód pszeniczny - 1 kg
Płatki owsiane - 0,2 kg
Słód zakwaszający - 0,15 kg

 

Zacieranie w 25 litrach

Zacieranie jednotemperturowe - 66 st. C - 60 minut
Mashout - 78 st. C

Wysładzanie 18 litrów wody

Gotowanie:

Lubelski - 15 gr. - 60 minut
Dodatki na 5 minut:
Skórka świeżej pomarańczy 55 gr
Skórka 1 limonki
Curacao - 15 gr

Kolendra - 8 gr

Fermentacja:

Drożdże FM 20 zadane prosto z fiolki. Miałem bardzo świeże, dzięki sklepowi Nomart Rumia - Pozdrawiam

Brzeczka schłodzona do 18 st. Start w temperaturze otoczenia 16 st. C

Po 5 dniach stopniowo podnosiłem temperaturę aby na koniec dojść do pokojowej 20-21 st. C

Rozlew po 22 dniach.

 

Jeśli chodzi o drożdże: Najlepsze efekty uzyskiwałem na FM-20. 
Polecam również Gozdawa Classical Witbier.

Skórkę z pomarańczy kupujesz już gotową czy sam ściągasz z pomarańczy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alanl napisał(a):

Skórkę z pomarańczy kupujesz już gotową czy sam ściągasz z pomarańczy? 

 

Curacao kupuję suszone w sklepie piwowarskim.

Świeżą skrawam z owoców. Należy pamiętać aby pomarańcze dobrze umyć, wyparzyć i wyszorować gąbką (aby pozbyć się wosku, którym pokryte są skórki).
Przy skrawaniu skórek należy uważać, aby nie ściąć za dużo białego albedo, należy użyć tylko samą pomarańczową wierzchnią warstwę.

 

Raz dodałem wywar ze skórki świeżej pomarańczy na cichą fermentację, ale nie byłem zadowolony z efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, konrados78 napisał(a):

 

Curacao kupuję suszone w sklepie piwowarskim.

Świeżą skrawam z owoców. Należy pamiętać aby pomarańcze dobrze umyć, wyparzyć i wyszorować gąbką (aby pozbyć się wosku, którym pokryte są skórki).
Przy skrawaniu skórek należy uważać, aby nie ściąć za dużo białego albedo, należy użyć tylko samą pomarańczową wierzchnią warstwę.

 

Raz dodałem wywar ze skórki świeżej pomarańczy na cichą fermentację, ale nie byłem zadowolony z efektów.

Dzięki, pytam bo zapomniałem dodać do koszyka skórek a paczka już została wysłana, myślisz że umycie i wyparzenie wystarczy żeby się pozbyć tego wszystkiego że skórki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Alanl napisał(a):

Dzięki, pytam bo zapomniałem dodać do koszyka skórek a paczka już została wysłana, myślisz że umycie i wyparzenie wystarczy żeby się pozbyć tego wszystkiego że skórki? 

 

Staram się wybierać ładne i pachnące pomarańcze. Raczej do piwa nie używam tych najtańszych z dyskontów.
Kilka razy sparzam wrzątkiem i dość mocno szoruję gąbką pod gorącą wodą. Kilka razy miałem w piwie taki chemiczny, pomarańczowy aromat i nie było to przyjemne. Staram się przyłożyć do tej czynności aby uzyskać najlepsze efekty w gotowym piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Alanl napisał(a):

Dzięki, pytam bo zapomniałem dodać do koszyka skórek a paczka już została wysłana, myślisz że umycie i wyparzenie wystarczy żeby się pozbyć tego wszystkiego że skórki? 

Kup pomarańcze eko, większa szansa na mniej syfu.

A tu sposób na mycie: http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/chemikalia-na-skorce-cytrusow/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.