Skocz do zawartości

Chłodnica szklana


Paweł76

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zastanawiam się nad lekkim usprawnieniem mojego browaru domowego i proszę szanowne grono forumowiczów o poradę.

Posiadam kociołek Klarstein Brauheld Pro. Do chłodzenia brzeczki używam chłodnicy miedzianej z rurki fi10, którą sam zrobiłem. Daje radę, ale myślę nad płytowym wymiennikiem ciepła.

Wpadł mi do głowy jednak taki pomysł - chłodnica szklana do bimbru. Coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/destylator-szklany-chlodnica-spiralna-13155717807?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_krk_kis_kolekcje_pla_pmax&ev_campaign_id=18004421009&gclid=EAIaIQobChMIqN_Xx5Wz_gIVwhB7Ch2OQgjlEAQYAyABEgJIzvD_BwE.

Koszt 60 zł, łatwość umycia, może leżeć sobie w starsanie. Minus to na pewno łatwość uszkodzenia (zbicia). Zrobiona ze szkła boro-krzemowego, więc tak łatwo od wysokiej temperatury nie powinna pęknąć. Długość 50 cm, rurka fi12 - więc  w miarę sprawie będzie schładzać. Tempo schładzania można wtedy regulować przepływem przez pompę.

Próbował ktoś? Co o tym myślicie?

Pozdrawiam, Paweł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas destylacji trafiają tam pary alkoholu temp okolo 78 °c  które są schładzane stopniowo, z destylatora idzie to pod jakimś ciśnieniem, lecz gdy się za dużo skropli w koncowym odcinku to przepływ jest bardzo słaby.

 

Przedmuchać z płuca zalaną wodą chłodnicę przez tą rurkę to jest wyzwanie.

 

No i bimberek na końcu nie musi być zimny.

 

Takową mam i też chciałem ją wprowadzic w życie. Ale 8m karbowanej chłodnicy w moim przypadku jest lepszym rozwiazaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przetestować na wodzie. Tutaj trzeba by zastosować przepływ odwrotny, czyli brzeczka powoli z dołu do góry i woda chłodząca w rurce, w przeciwprądzie. No i może być duży problem z doczyszczeniem chłodnicy po chłodzeniu brzeczki. Plus to cena i zajmowanie stosunkowo mało miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Pomogły.

Miałem z tyłu głowy to o czym pisze @Koora - wąski i kręty przepływ. Gęsta brzeczka może tutaj stanowić duży problem. 

O czyszczenie nie martwię się. Ostatecznie można na krótko zanurzyć w NaOH, choć do szkła nie zaleca się tego 

Przemyślę jeszcze temat, ale chyba skończy się na wymienniku.

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zamówić taka tylko sama spirala 60zł, ale z nierdzewki fi8 3m, ja niestety nie ogarnąłem wcześniej i kupilem sam środek z zamysłem zrobienia przeciwbieżnej, okazało się ze spirala jest malutka i nie da rady jej odgiąć aby wsadzić do węża, więc musiałem zrobić coś takiego jak na zdjęciu, w 15 minut 10l brzeczki miałem na wylocie 20 stopni przy puszczeniu strumienia wody na końcu spirali wiec myślę ze spoko, a to pierwsze testy,image.thumb.jpeg.067d881e5b7840dff416dc657e9b0b22.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.