Skocz do zawartości

Chmielenie tylko na zimno


bszabla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie. Zrobiłem swoje pierwsze piwko z zacieraniem, wszystko poszło sprawnie poza chmieleniem. Po raz pierwszy użyłem woreczka do chmielenia i po filtracji gotowałem 1 h plus dałem właśnie chmiel w woreczku. Efekt słaby, goryczki wcale nie czuć. Wcześniej jak robiłem piwa z brewkitów chmieliłem tylko na zimno, efekt był świetny. Czy po etapie zacierania, mogę pominąć etap chmielenia na gorąco i tylko zagotować brzeczkę na 10 min aby wybić niepożądanych gości i chmielić tylko na zimno???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli używałeś ekstraktów chmielonych to w nich jest już goryczka z chmielu. Nie dodanie chmielu na goryczkę spowoduje, że nie będziesz miał takiej typowej goryczki chmielowej, ewentualnie możliwe, że uzyskasz taką łodygowatą goryczkę, a to już jest raczej niepożądane. Możliwe, że chmielu dałeś za mało jak na liczbę alfa kwasów i stąd nie poczułeś goryczki. Ale pamiętaj, że brzeczka zawiera cukry, które przefermentują, a na razie przykrywają nieco goryczkę. Jeżeli po fermentacji dalej nie będziesz zadowolony z efektu, możesz zastosować herbatkę chmielową.
https://wiki.piwo.org/Chmielenie#Herbatka_chmielowa_(hop_tea)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jastrząb napisał(a):

Jak dawałeś chmiel na jakich etapach?

Na 10 l na gorąco dałem ok 40 g Marynki, na zimo poszedł chmiel aromatyczny. We woreczku, coś czuję woreczek tak nie oddaje efektu jak wrzucenie chmielu bezpośrednio do brzeczki.

Edytowane przez bszabla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego da herbatka, co innego chmielenie na zimno. Natomiast nic się nie stanie, jeśli trochę chmielin się dostanie do fermentora. Od jakiegoś czasu z lenistwa często zlewam brzeczkę z gara (chłodzonego przez noc) lejąc z góry, czasem dostanie się trochę osadów,  ale wszystko i tak ostatecznie osiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2023 o 09:56, bszabla napisał(a):

Na 10 l na gorąco dałem ok 40 g Marynki, na zimo poszedł chmiel aromatyczny. We woreczku, coś czuję woreczek tak nie oddaje efektu jak wrzucenie chmielu bezpośrednio do brzeczki.

Wszystko ok, ale ile minut gotowałeś? Nigdzie nie mogę doczytać czy to napisałeś, bo napisałeś tylko że dałeś chmiel na gorąco i na zimno, ale pytanie zasadnicze, ile go gotowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie przez 60 minut chmielem nawet w niewielkiej ilości o alfa kwasach 8-10 powinno dać już wyczuwalną goryczkę w brzeczce.
Ciężko powiedzieć czemu u Ciebie tej goryczki brak. Generalnie wpływ na goryczkę ma ilość chmielu, zawartość alfa kwasów i czas gotowania. Woreczek owszem ma to do siebie, że powinniśmy w teorii dać tego chmielu o 10% więcej niż gdybyśmy chmielili luzem. Nie mniej jeśli chcesz uzyskać goryczkę, to odpada opcja chmielenia tylko na zimno. Oczywiście zakładając że nie jest to piwo na słodzie pilzneńskim lub jeśli nie przeszkadza Ci DMS, to możesz gotować te 30 minut i chmielić po angielsku, czyli na goryczkę dać chmiel na 30 minut gotowania, ale też trzeba go dać wtedy odpowiednio więcej niż gdybyśmy gotowali 60 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 22.04.2023 o 10:45, Łachim napisał(a):

Natomiast nic się nie stanie, jeśli trochę chmielin się dostanie do fermentora.

A no właśnie jeżeli się zleje ten chmiel po gotowaniu i on tam 3 tygodnie sobie siedzi to on nie da aromatów trawiastych ? albo przechmielenia tam gdzie ja tego nie chcę ? Bo zrobiłem tak teraz z Kolszem i zobaczę czy nie przegiąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.