Skocz do zawartości

Chmielenie na zimno


511201

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wspaniałych piwowarów. Mam mały problem 4 dni temu dodałem chmiel citra na chmielenie na zimno. Schodząc dzisiaj do piwnicy z myślą o butelkowaniu a tutaj co kilka minut przelewa sie woda w rurce. Problem polega na tym ze wyjeżdża i wracam za 7 dni i mam pytanie czy taki chmiel moze byc na zimno przez 15 dni czy cos moze sie stac? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, 511201 napisał(a):

Witam wspaniałych piwowarów. Mam mały problem 4 dni temu dodałem chmiel citra na chmielenie na zimno. Schodząc dzisiaj do piwnicy z myślą o butelkowaniu a tutaj co kilka minut przelewa sie woda w rurce. Problem polega na tym ze wyjeżdża i wracam za 7 dni i mam pytanie czy taki chmiel moze byc na zimno przez 15 dni czy cos moze sie stac? 

Wg mnie to  uwalnia się CO2 uwięziony w piwie, może mieć na to wpływ kilka czynników - wahania temperatury otoczenia, zmiany ciśnienia atmosferycznego, możliwe, że chmiel też może powodować jakąś reakcję i uwalnia się co2. Sprawdzałeś BLG przed fermentacją i teraz? Jakie to piwo, jaki ekstrakt początkowy, jakie drożdże jaka temperatura fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłeś BLG przed dodaniem chmielu? Czasami występuje zjawisko tzw. hop creep, które powoduje, że enzymy zawarte w chmielu potrafią rozłożyć cukry resztkowe, przez co fermentacja startuje ponownie. W jednej warce Black IPA miałem właśnie taką sytuację, gdzie przed wrzuceniem chmielu na zimno balingometr wskazywał 5 BLG, a po 7 dniach w fermentorze dofermentowało do 3 BLG, mimo że fermentacja była prowadzona książkowo. 

 

Poza tym, dorzucenie chmielu działa trochę jak mentos w coca coli - CO2 zaczyna uciekać z piwa, stąd też pojawia się ruch w rurce. Bez pomiarów BLG będzie ciężko określić czy to fermentacja, czy tylko uciekające CO2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Łachim napisał(a):

Refraktometr nie służy do mierzenia ekstraktu po fermentacji, bo mocno przekłamuje wtedy wyniki. Da się, ale trzeba przeliczać. 

To prawda, że alkohol przekłamuje wynik, ale mierząc gęstość piwa wiemy z jaką substancją mamy do czynienia, po to są kalkulatory, które przeliczają na gęstość rzeczywistą. Pamiętać tylko trzeba, żeby nie traktować odczytu z refraktometru jako gęstość końcową a użyć jakiegoś kalkulatora piwowarskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, paulox81 napisał(a):

To prawda, że alkohol przekłamuje wynik, ale mierząc gęstość piwa wiemy z jaką substancją mamy do czynienia, po to są kalkulatory, które przeliczają na gęstość rzeczywistą. Pamiętać tylko trzeba, żeby nie traktować odczytu z refraktometru jako gęstość końcową a użyć jakiegoś kalkulatora piwowarskiego.

A można mniej więcej obliczyć ile blg musi mieć brzeczka żeby uzyskać okolice danego procentu piwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.