Skocz do zawartości

Pierwsza warka postawiona :)


Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

Chciałem się pochwalić pierwszym nastawionym brewkitem Gozdawa Lager, 1kg glukozy, kranovit, drożdże dedykowane. Na chwile obecną chciałem spróbować z brewkitem, ale myślę że przyjdzie czas na coś lepszego. Zaczynałem od wina ze wszystkich zebranych owoców na działce, teraz bakcyl zaszedł na cydry, miody pitne, więc do kompletu musiało trafić piwo :)7cb1eb522f7b6e84e4ccd4439bed3609.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, byle do przodu. Teraz masz czas na poczytanie o temperaturach fermentacji (najważniejsza kwestia w całym procesie włącznie z higieną), używaniu lepszych drożdży niż brewkitowe, rozlewie bez utlenienia i wielu innych drobnostkach.

 

Nie stosuj się do instrukcji dodawanych do brewkitu, bo pewnie piszą tam o fermentacji typu 7+7 dni. Trzymaj piwo na drożdżach do momentu w którym ekstrakt nie zmieni się przez kilka dni. Może to być tydzień, ale równie dobrze trzy tygodnie. 

 

39 minut temu, maniek929 napisał(a):

1kg glukozy,

Lepiej kupić puszkę ekstraktu słodowego niechmielonego 1,7kg, bo glukoza da Ci tylko alkohol i może niekorzystnie wpłynąć na smak. Pierwsze i tak wypijesz ze smakiem, ale na przyszłość unikaj.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Gratulacje, byle do przodu. Teraz masz czas na poczytanie o temperaturach fermentacji (najważniejsza kwestia w całym procesie włącznie z higieną), używaniu lepszych drożdży niż brewkitowe, rozlewie bez utlenienia i wielu innych drobnostkach.

Dzięki, higiena wiadomo zawsze na wysokim poziomie bo można sobie biedy narobić, chwilowo z ciekawości zakupiłem dwa brewkity gozdawa i drugi coopers po nich raczej będę dążył do przejścia na poziom wyżej, jednak muszę jeszcze skompletować trochę sprzętu i uśmiechnąć się z gotowymi browarami do znajomego spawacza, jednak kociołek do zacierania się przyda.

 

11 minut temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Nie stosuj się do instrukcji dodawanych do brewkitu, bo pewnie piszą tam o fermentacji typu 7+7 dni. Trzymaj piwo na drożdżach do momentu w którym ekstrakt nie zmieni się przez kilka dni. Może to być tydzień, ale równie dobrze trzy tygodnie. 

Tak wiem te instrukcje czasem to "Jak tego nie robić". Miałem zamiar wrzucić do brzeczki od razu iSpindla ale nie mogłem go skonfigurować jutro muszę pokombinować, sparować go i wrzucić do fermentora.

 

w międzyczasie muszę jeszcze się zapatrzeć w kilka sztuk polykegów do rozlewu

 

Edytowane przez maniek929
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało sie, nie na brewspy a na brewfather, ale pierwsze wrażenie lepsze robi brewfather. Poprzednio przy cydrze korzystałem z brewspy, ale brewfather moim zdaniem bardziej intuicyjny oraz duży plus za polski język

PS: nie patrzcie na odczyty bo ispindel na stole jeszcze default_wink.png3be0e14c62c2d219683515564ad09dc2.jpg

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

EDIT 1:

Jest i pierwszy odczyt z brzeczki default_smile.png


7de525756935267577ff0869d1962beb.jpg

EDIT 2:
Temperatura 21 stopni będzie dobra dla fermentacji ? Czy lepiej przenieść piwko do piwnicy (10-13 stopni) ?
Fermentacja ładnie ruszyła, widać że drożdże dobrze zaczęły robote

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie drożdze. Najlepiej do tej niższej bo podczas fermentacji temperatura skoczy ci o 2C gdzieś. A to jest za dużo dla wielu drożdzy.

W sumie temperatura od rana jest stała, a drożdże te co były w brewkicie, nie mniej jednak chyba jutro przeniose do piwnicy. 48h w ciepłym na namnożenie drożdży to sporo default_smile.png

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka


34998ec8f3878fec2516338d397845f2.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestujesz pieniądze w sprzęt, a powinieneś zainwestować czas w przeczytanie kilku postów jak zrobić lagera. Temperatura za wysoka. Chcesz teraz, po rozpoczęciu fermentacji ją obniżyć, czego się nie robi. Możesz uśpić drożdże i będziesz miał niedofermentowane piwo. Z tego już szału nie będzie. Do następnego z brewkitu użyj ekstraktu niechmielonego, drożdży fermentis saflager W34/70 (na 20l dwie paczki), zacznij fermentację od 8°C i po tygodniu podnoś o 1°C na dobę, aż piwo będzie miało około 15 °C, przetrzymaj tak jeszcze tydzień. Sprawdź blg w odstępie 3 dni i jeśli się nie zmienia, obniż temp. do 2°C na kilka dni. Piwo się wyklaruje, drożdże opadną i możesz rozlewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupowałem sprzętu specialnie do piwa, mam go już od dawna. Przy następnym piwie bardziej sie przyłoże, już wiem że fermentator wejdzie mi do lodówki

Czy taki ekstrakt się nada do piwa ? Znajomy ma do oddania, 4153dad08bc1cc958d256fabed673214.jpg

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.