Skocz do zawartości

Mętna brzeczka - IPA zestaw TB


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zdecydowałem się uwarzyć gotowy zestaw od Twój Browar - IPA 14 blg.

Pale Ale malt - 4,5kg
Crystal 150 malt - 0,25kg

 

Zacieralem w temperaturze 66-67 stopni przez okolo 70 minjtowszem miejscami w garnku miałem problem z jej utrzymaniem stąd mogły być spadki,ale po wykonaniu próby jodowej,która była jasna czyli negatywna podgrzałem zacier i przerzuciłem do filtratora,żeby się ułożyło czekając 20 minut.

Pierwsze dwa litry zawróciłem.

Następnie wysładzałem dolewając na bieżąco wody na talerzyk delikatnie,aby nie wzruszać młota.

Wysładzałem do uzyskania ekstraktu przed gotowaniem na poziomie tych 11-12 blg, zakończyłem gdy wysłodziny miały w okolicach 4.5 blg,uzyskałem około 22 litrów.

Wysladzalem w tempie około pół litra na minutę.

 

Następnie gotowanie - 60 minut

 

W Iszej minucie 35g chmielu,po 30 minutach kolejne 25g, następnie na 10 minut przed końcem kolejne 20g chmielu.

Miałem problem z doprowadzeniem do gotowania,po około 40 minutach dopiero zaczęło wrzeć więc wtedy rozpocząłem 60 minutowe gotowanie z chmieleniem.

 

Niestety,ale brzeczka wyszła bardzo mętna i zmieniła kolor,zdjęcie w garnku,natomiast brzeczka przed gotowaniem po wysladzaniu była bardziej klarowna/bursztynowa - zdjęcie może niewyraźne z termometrem spokojnie było mierzone w menzurce.

 

20230510_224119.jpg

received_1540438396484962.jpeg

Edytowane przez fiskuswroc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, tutaj chmielenie było prosto do garnka,miałem chmielić w woreczku siatczce czy hopspiderze,ale zaryzykowałem luzem. Zobaczymy po fermentacju, po 24h drożdże ruszyły właśnie i widać jak dekielek się wybruszyl niech pracują poczekamy ;)

Edytowane przez fiskuswroc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.