Skocz do zawartości

Warka w stałych warunkach +/- 14*


Rekomendowane odpowiedzi


Siemka,
 
Mam ekstrakt słodu jęczmiennego który dostałem od znajomego piekarza(wiem to nie taki ekstrakt jak być powinien) , w internecie znalazłem recepturę na piwo żywiec,

 marynka 20 g granulat 90 minlubelski 5 g granulat 30 min i 5 g 1 min


Chciałem zapytać czy w warunkach 14* i fermentacji na drożdżach us05 da się otrzymać dobre piwo chociaż lekko zbliżone do żywca lub wgl piwo pijalne ? Nie chcę narazie inwestować w warnik i bawić się w zacieranie, oraz budowę chłodziarki dla fermentorów tylko spróbować sił w piwie po mniejszej lini oporu.
Ewentualnie jakaś modyfikacja przepisu, ilości chmielu, czasów, drożdży ?
 

Wiem doczytałem że lagery powinno się fermentować na innych drożdżach, z rygorem temperatur itd. ale na chwilę obecną chcę chciałbym spróbować zrobić coś w warunkach spartańskich
Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwa z ekstraktu nie ma sensu gotowac 90 min. W 60 min chmiel odda wiekszosc goryczki. Z ekstraktu nie uzyskasz jasno slomkowego piwa. Bedzie na pewno ciemniejsze pomarancz albo nawet przechodzace w braz. Moze byc tez z posmakiem karmelkowym. Oczywiscie tez zalezy co dla Ciebie jest pijalne. Ja zywca jeszcze wypije, ale np zubra czy perle export to sa juz tak nagazowane sikacze, ze pije, ale na sile i ciezko jest na zoladku. Jeszcze perla w zielonej butelce to juz w ogole. To juz wole wode mineralna wypic. Ale akurat takie piwko jak ladnie odfermentujesz to bedzie takie lekko slodowe z przelamana goryczka to juz fajnie mi wchodzi. Jak ekstrakt tak z 12 plato. Moze sprobuj sobie zamienic chmiel lubelski na jakis fajny na przyklad azacca - aromat ananasowy albo citra - cytrusowy. Patrz tez czy chmiele sa ze swiezego zbioru (rocznik). Poczytaj tez o fermentacji i dezynfekcji, bo to elementarz, zeby sobie szkody nie zrobic, a dobre piwo wyszlo. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmiejsza linia oporu ;)
Zagotuj wodę. Poczekaj aż osiągnie te 14C. Dodaj ekstrakt i flex.
https://browamator.pl/ekstrakt-chmielowy-iso-6-5-ml,3,2661,6729
Weź wiertarkę i załóż zdezynfekowaną końcówkę do rozmieszania ekstraktu. Im niższa temperatura wody tym gorzej się miesza.
Dodaj drożdze.
Raz robiłem bez gotowania dwie puszki i też wyszło. Ale robisz tak na własną odpowiedzialność.
US05 dają rade. Najlepiej 2 paczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się, barwa zależy od ekstraktu jakiego użyjemy i jesteśmy w stanie uzyskać słomkową barwę, choćby na ekstrakcie pilznenskim z bruntala. Ja mam za sobą kilkadziesiąt warek z ekstraktów - różnych więc wiem co piszę. Jeśli chodzi o ekstrakt od piekarza, to z pewnością coś w stylu barley malt i tu racja barwa będzie ciemniejsza. Co do zamiany chmieli, to jeśli autor wątku chce uzyskać coś w stylu żywca, bo to mu smakuje, to po co mu azacca lub citra? Wtedy uzyskałby coś w stylu książęce ipa może 😉 choć z drugiej strony jeśli to ekstrakt piekarski to wypadałoby jednak iść w stronę ipy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstraktu jest 14kg więc można pokombinować, jedna warka w stylu żywca a druga na innym chmielu, tylko jaki, ile i jak długo gotować. A w stylu żywca gotować chmiel max 60 minut a reszta jak w przepisie ?

Co to dezynfekcji sprzętu i wszystkiego dookoła mam wprawe bo robiłem już wina i cydry :)

Ekstraktu nie chcę narazie zmieniać, tylko spróbować na tym co dostałem.

Dzięki za pomoc :) początki zawsze najgorsze


Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, maniek929 napisał(a):

Ekstraktu jest 14kg więc można pokombinować, jedna warka w stylu żywca a druga na innym chmielu, tylko jaki, ile i jak długo gotować. A w stylu żywca gotować chmiel max 60 minut a reszta jak w przepisie ?

Co to dezynfekcji sprzętu i wszystkiego dookoła mam wprawe bo robiłem już wina i cydry :)

Ekstraktu nie chcę narazie zmieniać, tylko spróbować na tym co dostałem.

Dzięki za pomoc :) początki zawsze najgorsze


Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
 

Pewnie próbować trzeba, ale dezynfekcja w piwowarstwie, a w winiarstwie, to 2 inne bajki ;). Jak masz 14 kg ekstraktu, to pewnie użyjesz 3,5 kg na warkę 22-23 L, faktycznie możesz kombinować i się bawić, 4 warki na tym zrobisz.
Co do gotowania chmielu, to pamiętaj, że aby chmielenie było jak najbardziej efektywne, gotująca brzeczka musi byś jak najrzadsza, jak rozpuścisz 3,5 kg w dajmy na to 7 L wody, to chmielenie będzie mało efektywne zarówno na goryczkę jak i aromat (powód zbyt duża gęstość brzeczki). Chmiel w stylu angielskim, gotując 30 minut, wtedy walisz chmiel na goryczkę, oczywiście odpowiednio więcej, niż gdybyś gotował to przez 60 minut, na 20 minut do końca dajesz chmiel na smak i na około 5-1 minutę do końca gotowania i czas chłodzenia chmiel na aromat. Mam nadzieję, że nieco pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Mam nadzieję, że nieco pomogłem.

I to bardzo,

Mam możliwość gotowania 25l brzeczki z lekkim zapasem zeby coś nie wykipiało, drożdże jakie mam do dyapozycji to us05, miejsce albo piwnica 13-14 stopni, albo temp pokojowa około 20.
Przepis chciałbym spróbować ala żywiec, co z tego wyjdzie, jakieś sugestie dotyczące eksperymentalnej warki ?


Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Jastrząb napisał(a):

Nie zgodzę się, barwa zależy od ekstraktu jakiego użyjemy i jesteśmy w stanie uzyskać słomkową barwę, choćby na ekstrakcie pilznenskim z bruntala. Ja mam za sobą kilkadziesiąt warek z ekstraktów - różnych więc wiem co piszę. Jeśli chodzi o ekstrakt od piekarza, to z pewnością coś w stylu barley malt i tu racja barwa będzie ciemniejsza. Co do zamiany chmieli, to jeśli autor wątku chce uzyskać coś w stylu żywca, bo to mu smakuje, to po co mu azacca lub citra? Wtedy uzyskałby coś w stylu książęce ipa może 😉 choć z drugiej strony jeśli to ekstrakt piekarski to wypadałoby jednak iść w stronę ipy.

Pilzeńskiego bruntala to nie używałem, ale pale ale już tak i barwa jest wyraźnie ciemniejsza niżbym robił to na słodzie - miedziana. Trochę powątpiewam w możliwość uzyskania słomkowej barwy  na ekstraktach, ale dam się przekonać jak będę miał okazję.

 

Koledze doradzałem również spróbować drożdży Novalager skoro chce lecieć w stronę (paskudnego) żywca, ale uparł się już na USy, no to też ok,  ale lager to nie będzie.

 

@maniek929jeszcze tylko upewnijmy się wszyscy, że masz czym to szybko schłodzić po gotowaniu bo inaczej cały schemat chmielenia trzeba będzie RADYKALNIE zmienić.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lechu555 napisał(a):

Pilzeńskiego bruntala to nie używałem, ale pale ale już tak i barwa jest wyraźnie ciemniejsza niżbym robił to na słodzie - miedziana.

Wiesz to zależy też od wydajności. Jeśli chcesz dajmy na to uzyskać BLG 12 i masz wydajność w kociołku 60%, to musisz użyć większej ilości słodu, co za tym idzie bardziej on "zabarwi wodę" niż na garze, gdy dajmy na to osiągasz 80%. Jak będę miał chwilkę, to wrzucę zdjęcia swoich 10-12 BLG z pilzneńskiego bruntala, tylko muszę je odkopać. Dla mnie efekt był WOW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, maniek929 napisał(a):

Przepis chciałbym spróbować ala żywiec, co z tego wyjdzie, jakieś sugestie dotyczące eksperymentalnej warki ?

Rozumiem Cię, choć z czasem będziesz próbował uzyskać coś lepszego. Nie mniej ja bym osobiście celował w minimum około 30 IBU, żywiec pewnie ma z 16. Użyj sobie do wyliczeń ekstraktów brewness online. Co do sugestii pierwszej warki, to przede wszystkim dezynfekcja i bez sanipro bym nie ruszał (oczywiście na bazie doświadczeń, bo nie miałem go przy swojej pierwszej warce ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do dezyfekcji oxi pro wystarczy ? Jak nie to zamówię ten sanipro.

Chłodniczka już sie robi u kolegi Grzegorza z forum z rurki karbowanej dn16.

Zapewne po pierwszej warce będę chciał ulepszyć piwa, oraz poznać nowe smaki, ale najpierw trzeba zacząć od pieluch

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, ja kupiłem najmniejszą butelkę do spróbowania, a jadę na niej od 15 warek i nadal 1/3 mi została. Dodam też, że nie używam tego samego roztworu, tylko za każdym razem robię nowy (przy warzeniu, rozlewie i ewentualnie w trakcie fermentacji). Fajne jest to, że środek bardzo mocno się pieni, przez co oblepia fermentora i ładnie dezynfekuje. Nie musisz też płukać fermentora wodą po użyciu środka, bo piana w kontakcie z brzeczką zamienia się w pożywkę dla drożdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Nie musisz też płukać fermentora wodą po użyciu środka, bo piana w kontakcie z brzeczką zamienia się w pożywkę dla drożdży. 

No to bomba ten sanipro, zamówiłem już.


Chłodniczka w realizacji, chmiel marynka i lubelski ze zbioru 2022 już jedzie, więc w tym tygodniu jeszcze warka sie nastawi :)



Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One i w 12°C ruszą. Idealnie jest zacząć nisko (może być te 16°C) i po tym jak fermentacja zaczyna tracić na intensywności powoli podnosić temperaturę aż do górnej granicy optymalnego zakresu (22°C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przytuliłem lodóweczkę od kuzyna, na max ustawieniach, schodzi w okolice 0*, fermentor 30l wchodzi do niej na luzie. Wystarczy lekko przerobić i zamontować stc 1000 i lodóweczka do lagerów jak ta lala będzie :)

Test na 15l wody 6373b9fa24777a3cd6750176c87360fe.jpg

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poczyniłem dziś warkę na US-05, ekstrakcie słodowym oraz chmielach marynka i lubelski.
3,5kg ekstraktu
Objętość brzeczki 23l
Brix 11,5
Marynka 30 gram/60 minut
Lubelski 20 gram/10 minut
Teraz tylko czekać na rezultat, chciałem fermentować w 17-19 stopniach, ale w konia zrobił mnie termometr który stał w pomieszczeniu, pokazywał 18 stopni, natomiast cyfrowy 22 a ispindel 22,5 czyli finalnie warka może podskoczyć do 24 a może nawet ciut wyżej.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.