Skocz do zawartości

Nalewka z kwiatów czarnego bzu wg Hieronima Błażejaka


grzesiuu

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie pomału zbliża się okres kwitnienia czarnego bzu. Poniżej przedstawiam przepis z którego w tamtym roku zrobiłem testowo nalewkę. Niestety nie miałem korzenia arcydzięgla. Wynik testowej nalewki przeszedł wszelakie oczekiwania, koleżanka jak przyssała się do butelki to się nią opiła he he he. Jak dla mnie trochę przesłodzona / dam mniej cukru/, nalewka ma niesamowity zapach i smak. W tym roku chyba zrobię z 25 litrów. Przepisu w tamtym roku szukałem jeden dzień i znalazłem. Źródło - Łódzki klub winiarzy http://www.klubwiniarzy.pl

 

Czarny bez zaczął kwitnąć, więc zbliża się pora na baaaardzo smakowitą, sprawdzoną nalewkę:

1,5 kg całych baldachów kwiatów czarnego bzu . Zbieramy je w pełni kwitnienia, zachowując jak najwięcej pyłku.
10 cytryn szorujemy namydloną szczotką, dobrze płuczemy i wyparzamy, a następnie kroimy na cienkie plastry usuwając pestki.

W dużym szklanym naczyniu układamy na przemian warstwy kwiatów i cytryn, zalewamy wystudzonym syropem z 9 litrów wody i 6 kg cukru. Po przykryciu naczynia zostawiamy je w ciepłym miejscu na ok. 10 dni
( w ciągu tego czasu mieszamy dwa razy) do momentu rozpoczęcia fermentacji. Fermentacja nie może zacząć się zbyt szybko, dlatego też naczynie i łyżki do mieszania muszą być czyste.
Zlewamy syrop, a kwiaty i cytryny mocno wyciskamy. Dodajemy 7 litrów spirytusu, 3 łyżeczki utartego korzenia arcydzięgla i sok wyciśnięty z 8 limonek.
Nalewkę trzymamy w zamkniętym naczyniu przez 5-6 tygodni, wstrząsając kilkakrotnie. Potem ściągamy znad osadu, a osad filtrujemy.
Dojrzewa minimum rok, ale kto tyle wytrzyma ?
Z podaną ilością spirytusu wychodzi moim zdaniem zdecydowanie zbyt mocna


Co do książek mistrza nalewek, to w internecie nie ma książek, a te co były to ceny bardzo wygórowane ..
https://allegrolokalnie.pl/oferta/zacheta-do-sztuki-nalewek-hieronim-blazejak

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.