Skocz do zawartości

Cold crash nr 1=> temp. w górę => Chmielenie na zimno => Cold Crash nr 2


paulox81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam w fermentorze aktualnie APA, którą mam chmielić na zimno. Niestety US-05 strasznie wolno flokulują więc zastanawiam się nad takim schematem:

1. Cold crash nr 1 na kilka dni aby drożdże osiadły

2. oddzielenie drożdży od piwa

3. temp. w górę do ok 16-18 st C i Chmielenie na 3 dni

4. Cold Crash nr 2 aby chmiel osiadł

 

Czy taka huśtawka ciepło zimno, ciepło zimno ma negatywny wpływ zakładając że fermentacja jest zakończona i drożdze oddzielone? Wiadomo, że 100% drożdzy się nie oddzieli a przy tym szczepie to pewnie i tak ich trochę będzie zawieszonych nawet po cold crashu - czy warto zrobić w tym przypadku podniesienie temperatury z 1-2 st C do okolic 17 st C i wówczas chmielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, INTseed napisał(a):

Ja bym sypnął chmiel z witaminą C i obniżył temperaturę do 0C. Po trzech, czterech dniach butelkował. Ale dużo ipek nie robiłem.

W pytaniu chodzi mi o to, że wyższa temperatura lepiej wydobywa smak i aromat chmielu.

 

Witamina C jako antyutleniacz? Jeśli tak to zbędny w moim przypadku, fermentacja ciśnieniowa i transfer zamknięty do kega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz je sklarować żelatyną, mój proces wygląda tak:

1. Fermentacja aż do stabilnego BLG

2. Obniżam do 15'C (gdzieś kiedyś przeczytałem, że to optymalna temperatura dla chmielenia na zimno. Nie mam na to żadnych badań, równie dobrze może to być placebo albo piwowarski mit)

3. Wrzucam chmiel na 3-4 dni

4. Cold crush do 4'C (niestety moja lodówka nie pociągnie niżej)

5. Gdy temperatura piwa osiągnie te 4'C, to dolewam roztwór 5g żelatyny + 200 ml wody ~90'C na 2 dni

6. Butelkowanie

 

Musiałbym doczytać jak wygląda chmielenie na zimno w temperaturach cold crushu, być może wtedy udałoby się zredukować pkt 3 i 5 do jednego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Możesz je sklarować żelatyną, mój proces wygląda tak:

1. Fermentacja aż do stabilnego BLG

2. Obniżam do 15'C (gdzieś kiedyś przeczytałem, że to optymalna temperatura dla chmielenia na zimno. Nie mam na to żadnych badań, równie dobrze może to być placebo albo piwowarski mit)

3. Wrzucam chmiel na 3-4 dni

4. Cold crush do 4'C (niestety moja lodówka nie pociągnie niżej)

5. Gdy temperatura piwa osiągnie te 4'C, to dolewam roztwór 5g żelatyny + 200 ml wody ~90'C na 2 dni

6. Butelkowanie

 

Musiałbym doczytać jak wygląda chmielenie na zimno w temperaturach cold crushu, być może wtedy udałoby się zredukować pkt 3 i 5 do jednego. 

No właśnie, ale mi chodzi o to czy jeśli drożdże są zawieszone w piwie, chmielimy na zimno to czy po cold crashu nie zabiorą ze sobą na dno części smaku i aromatu z chmielu? Dlatego zastanawiam się nad pierwszym crashem w celu sprowadzenia na dno możliwie najwięcej drożdży i dopiero chmielenie w możliwie klarownym piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak:

 

1. Jak masz za grubą czapę drożdży, odsuń ją delikatnie zdezynfekowaną łyżką

2. Wrzuć delikatnie chmiel

3. Potrzymaj ile trzeba (3 dni?).

4. Zrób CC

 

Lub

5. Obniż temperaturę

6. Wrzuć chmiel

 

Tutaj materiał o różnicy :

https://spikebrewing.com/blogs/ask-a-pro/dry-hop-temperatures

https://getollie.com/blog/the-brief-guide-to-dry-hopping#section-2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kronelius napisał(a):

Ja bym zrobił tak:

 

1. Jak masz za grubą czapę drożdży, odsuń ją delikatnie zdezynfekowaną łyżką

2. Wrzuć delikatnie chmiel

3. Potrzymaj ile trzeba (3 dni?).

4. Zrób CC

 

Lub

5. Obniż temperaturę

6. Wrzuć chmiel

 

Tutaj materiał o różnicy :

https://spikebrewing.com/blogs/ask-a-pro/dry-hop-temperatures

https://getollie.com/blog/the-brief-guide-to-dry-hopping#section-2

 

Nie chodzi o czapę, bo nawet jej nie widzę (fermentor stalowy zamknięty, fermentacja ciśnieniowa) chodzi mi o mętność, która wiadomo, że opadnie ale to wymaga czasu i niskiej temperatury. Stąd pytanie czy po cold crashu można wrócić z temperaturą do powiedzmy ok 15-20 st C na czas chmielenia na zimno.

Dzięki za linki, poczytam :) coś pokombinuję - co bym nie zrobił zawsze lekcja będzie na przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.