Skocz do zawartości

Piwo ze starych ekstraktów


brokoko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Znalazłem w szafie 1 kg słodu jasnego w proszku ( zbrylony)  i 1,7 słodu jasnego ( ekstrakt ) oba specyfiki z 2015r. Nie stwierdziłem pleśni , zwietrzenia itp. Postanowiłem zaryzykować i zrobić 40 l warkę z 2 brekitów Gozdawy silesian lager.

Słody (przeterminowane) zagotowałem  każdy osobno i w smaku nie było nic dziwnego. Resztę zrobiłem jak trzeba , po uwodnieniu w 300ml , 28C  dodałem drożdże z brekitów  Gozdawy ( bez nazwy termin ważności 2024 , jakieś hybrydowe górniaki ). Blg początkowe wyszło 12 . Start warki 21.05.2023 , temp. brzeczki 20C.

Fermentracja w temeraturze stałej 18C . Wg producenta zalecana temp fermentacji to 16-22C , fermenracja ma trwać 4-8 dni.

Fermentacja z kopyta ruszyła 22.05.2023r. Ustała 24.05. Pomiar  25.05. wykazał 8 blg. 

29.05 blg wynosiło 6,5-7 , otworzyłem fermentator i zamieszałem porządnie łychą , trochę napowietrzyłem brzeczkę. Fermentacja ruszyła ponownie , ustała po dobie. 

Pomiar 01.06.2023r. wykazał 5-5,5 blg ( 20C temp brzeczki w menzurce).

 

Zastanawiam się czy nic nie robić i czekać z tydzień , czy też dodać porcję tych samych drożdży w ilości jak na starcie . 

Proszę o sugestie .

Podrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z opisu brewkita. Ważne info pogrubione dla lepszej uwagi

 
Cytat

Piwo Silesian Lager przygotowujemy na drożdżach dołączonych do zestawu. Zestaw posiada hybrydowe drożdże górnej fermentacji.  W temperaturze poniżej 18 stopni dają czyste profile smakowe. Drożdże fermentują nawet w 13 stopniach.

 

A u Ciebie:

Godzinę temu, brokoko napisał(a):

Start warki 21.05.2023 , temp. brzeczki 20C.

Fermentracja w temeraturze stałej 18C

Otoczenia czy brzeczki. Bo jak otoczenia to sama brzeczka pewnie miała 2-3 stopnie więcej.

 

Poniższe to bzdura powielana w wielu instrukcjach

Godzinę temu, brokoko napisał(a):

fermenracja ma trwać 4-8 dni.

 

Tutaj zrobiłeś błąd. Napowietrza się przed zadaniem drożdży. Później tlenu unika się jak ognia

Godzinę temu, brokoko napisał(a):

otworzyłem fermentator i zamieszałem porządnie łychą , trochę napowietrzyłem brzeczkę

 

Jakbym chciał robić pseudo lagera na tych drożdżach to zacząłbym od 13 stopni a po 3-4 dniach podnosił stopniowo do 22. Potem jeszcze potrzymał z 2 tygodnie.

 

Teraz podnieś temperaturę do 22 stopni i zostaw jeszcze 2 tygodnie. Po tym czasie sprawdź Blg i jak nie spada to w butelki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczkę napowietrzałem przed zadaniem drożdży , temp, brzeczki w baniaku 18 stopni . Z drożdży hybrydowymi górnej fermentacji nie miałem okazji korzystać , skoro miała być szybka fermentacja , to dziwi mnie "opieszałość" drożdży . 

Dzięki za radę , poczekam 2 tygodnie .

Co w przypadku gdy ofermentuje niewiele , np. pozostanie 5- 4 blg . Rozlewać z połową cukru na refermentację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozlewają normalnie. Podwyższenie temperatury powinno je pobudzić do dojedzenia. Jak nie zejdą niżej to może być to kwestia brewkitu/ekstraktów. Jak zaobserwujesz zbyt wysokie nagazowanie to zawsze można upuścić trochę gazu lub szybko spić piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.