Jump to content

Trzyletnie składniki


buk

Recommended Posts

Cześć, miałem bardzo długą przerwę w piwowarstwie. Będzie ze trzy lata. Miałem/mam dużo słodów, chmieli i drożdży. Wszystko szczelnie zamknięte w suchym i ciemnym miejscu. Drożdże suche, były ważne do zeszłego roku. Te trzymałem w lodówce. Dwa dni temu uwarzyłem sobie Red IPĘ, wczoraj Malinowe. Przy śrutowaniu słodów wszystko było ok, suche, kruche i takie jak pamiętam wcześniej ale po wysładzaniu malinowego zauważyłem takie białe jakby kiełki :) Możliwe że słód zaczął rosnąć?? Mam w domu jeszcze z 15kg PA i z 10 pszenicznego, do tego jeszcze jakieś kolorowe słody. Też zamknięte, prosto ze sklepu, trzymane w tym samym pudle w suchym miejscu. Chmiele w próżni.

IPA już bąbluje w dwóch fermentorach, czyli drożdże przetrwały.

Uważacie, że będzie z tego piwo?

Robić coś z pozostałych składników?

Dzięki z góry

   

Link to comment
Share on other sites

Ewentualnie stare chmiele można wykorzystać do piwa na brettach, które są w stanie odwrócić część efektów utlenienia. Co do reszty, raczej bym się nie przejmował. Może być lekki spadek wydajności przy słodach.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Trochę za mało wyjaśniłem w pierwszym poście. Nie spodziewam się po tych piwach żadnych fajerwerków, czy nawet jakiejś poprawności. Chodziło mi tylko o to czy nie wyjdzie z tego trucizna. Będę działał dalej. 

Link to comment
Share on other sites

Co do chmieli to faktycznie mogą zwietrzeć z czasem i nadawać się tylko do piwo dzikich. Ale jeśli trzymasz hermetycznie zamknięty w zamrażarce, to aromat powinien być nadal znośny, choć mniej intensywny niż w świeżym chmielu.

Kiełki - gdyby słód zaczął kiełkować, to po 3 latach zobaczyłbyś coś więcej niż białe kiełki. Prawdopodobnie był niezbyt dokładnie oczyszczony w słodowni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.