Skocz do zawartości

Warzenie z ekstraktem i ziarnami specjalistycznymi


Rekomendowane odpowiedzi

No proszę, nie ma mnie przez weekend, a tu taka dyskusja rozgorzała. :beer:

 

Ale nie spodsziewaj się że miliony piwowarów domowych na świecie zmieni sposób warzenia bo "Staśkowi w Polsce się to nie podoba", bo Stasiek przeprowadził eksperyment z jodyną i kawałkiem kredy.

No tak... takie średnio miłe to było. :(

 

Szczerze mówiąc to jest mi zupełnie obojętne gdy ktoś dodaje do piwa słód, miód czy nawet kisiel - rzeczywiście jeśli piwowarowi smakuje takie piwo (oraz innym, bo wygrywa konkursy) to niech tak robi, ja jednak gdy zobaczyłem jak się mocno barwi próbka przy próbie jodowej w powyższym eksperymencie, to wiem że więcej w ten sposób raczej nie zrobię piwa. No chyba, że mnie znów najdzie na jakiś eksperyment. :beer:

 

Widzę że nastroje patriotyczne tu rosną, więc ja się z tematu wycofuję :P

Hej! Sam najpierw podkręcasz atmosferę tekstami jak wyżej, a teraz się wycofujesz? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kumpel - nowy piwowar któremu pomagam z warzeniem lubi piwo Goose Island Honker's Ale. Uwarzyłem klona i dzisiaj zrobiliśmy próbę smakową. Piwo uwarzone jest z ekstraktami i słodami specjalistycznymi. Klon wyszedł doskonale, wszyscy twierdzą że w smaku piwo jest identyczne. Listę składników, a także ABV i inne rzeczy wzięłem ze strony producenta.

 

289ykn5.jpg

 

Honker's Ale (Extract)

 

A ProMash Recipe Report

 

Recipe Specifics

----------------

 

Batch Size (Gal): 5.50 Wort Size (Gal): 5.50

Total Extract (Lbs): 6.50

Anticipated OG: 1.042 Plato: 10.57

Anticipated SRM: 12.0

Anticipated IBU: 31.0

Wort Boil Time: 60 Minutes

 

 

Grain/Extract/Sugar

 

% Amount Name Origin Potential SRM

-----------------------------------------------------------------------------

76.9 5.00 lbs. Generic LME - Light Generic 1.035 7

7.7 0.50 lbs. Briess DME- Weizen America 1.046 8

7.7 0.50 lbs. Cane Sugar Generic 1.046 0

5.8 0.38 lbs. Crystal 60L America 1.034 60

1.9 0.13 lbs. Roasted Barley America 1.028 450

 

Potential represented as SG per pound per gallon.

 

 

Hops

 

Amount Name Form Alpha IBU Boil Time

-----------------------------------------------------------------------------

1.25 oz. Styrian Goldings Whole 5.25 26.7 60 min.

1.00 oz. Styrian Goldings Whole 5.25 4.3 10 min.

 

 

Yeast

-----

 

Lallemand Nottingham

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
czy garnek 20l wystarczy do zacierania

Może być ciężko.

Przykładowo 4,5 kilograma zasypu powinno pójść w niecałe 16 litrów wody a dalej Polskie Proste Piwne Porachunki wyliczają (z założeniem, że 1 kg słodu podnosi objętość zacieru o ok. 0,85 l) objętość zacieru na 19,58 litra.

Mniejszy zasyp spoko, ale 4,5 jak widać na granicy.

 

edit: chyba, że pytasz o coś innego

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowe zacieranie może być rozwiązaniem.

To takie warzenie, niewarzenie.

Możesz wspomagać się ekstraktami dla podbicia Blg lub zacierać gęściej i dodawać wody. Pierwsze warki zacierałem z wyższym ekstraktem, w garze o pojemności 18L i po warzeniu dodawałem wody do 20L - w moim przypadku zauważyłem spadek wydajności przy gęstszych zasypach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam
Za sobą mam już 3 warki z brewkitów z czego 2 ostatnie dodatkowo dochmielane tzw. hop tea oraz na zimno i jestem niezwykle zadowolony z efektów, reszta rodziny z resztą także o czym świadczy tempo ubywania piwka. Wiem że całe moje starania i przywiązanie do czystości nie poszły na marne, piwka wyszły świetne. Teraz chciałbym już zacząć robić piwka z samych ekstraktów (różne style), zakupiłem już chłodnicę ale chciałbym od razu wykonać warkę nr4 z wykorzystaniem słodów specjalnych (steeping). Na zacieranie jeszcze nie pora i nie wiem kiedy ona nastąpi. W tym momencie chciałbym Was poprosić o pomoc w uwarzeniu pierwszego piwa z samych ekstraktów z wykorzystaniem metody steeping. Na pewno już sporo osób ma doświadczenie w tym temacie i będzie mogło mi pomóc. Teoretycznie wszystko w Waszych przepisach wygląda prosto ale brakuje mi konkretów, prosiłbym Was o wyjaśnienie mi tych kwestii w banalny sposób abym niczego nie zepsuł. Mam bardzo dużo niewiadomych z tym związanych. Powiedzmy że moje 4 piwo będzie w stylu apa z wykorzystaniem słodów specjalnych czyli ich zaparzanie.
Będą więc dwie puszki ekstraktu jasnego WES, chmiele amerykańskie według mojego uznania (tutaj mam już pewne doświadczenie), drożdże US-05 i tutaj scooby_brew podaje 250g słodu karamelowego jasnego oraz 250g słodu monachijskiego jasnego. Chciałbym abyście pomogli mi odnaleźć dokładnie te słody, ich odpowiedniki w konkretnym sklepie aby nie było żadnej pomyłki, powiedzmy na przykładzie sklepu browamatora bo tam dokonuję zakupów. Słodów specjalnych jest tam bardzo dużo ale może być także inny sklep.
Teraz najważniejsze - sposób zaparzania tych słodów. Czy mają być zaparzane razem, w jakiej konkretnie temperaturze i ile czasu. Na jakim etapie wywar powinien być dodawany do brzeczki, w jakiej objętości itd. Wszystkie detale z tym związane. Bardzo zależy mi aby to pierwsze piwo z ekstraktów było wzbogacone tą metodą (steeping) ale nie chcę eksperymentować na pierwszej takiej warce i chciałbym aby ktoś z Was mi pomógł. Z góry dzięki za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Cześć wszystkim:) Odkopię temat. Przeczytałem cały wątek i wiele mi wyjaśniło odnośnie steepningu do brewkitów. Mam tylko jedno pytanie. Będę za jakiś czas nastawiał jasnego lagera klasycznego z Muntonsa. I chciał bym dodać do niego 250gr słodu Carapils oraz 250gr słodu Monachijskiego Typ I  . Po teście Staśka troszkę się pogubiłem😉

 

Plan działania:

 

4l wody w garnku. Zagotowana. Ostudzona do 78 stopni. Dodane dwa te słody. Parzone 30 minut pod przykryciem. Przecedzone do drugiego garnka przez bardzo gęste sito. Napar słodowy doprowadzony do wrzenia. Wyłączony gaz. I resztę już wiem jak;

 

Prośba ode mnie o waszą podpowiedź. Jest sens dodawać słód Monachijski? Boję się że w nim jest za dużo właśnie skrobi i mi zmętni piwo oraz zepsuje smak🤔

 

Druga opcja. Sam Carapils 300gr. Nie chcę za bardzo ryzykować i może to by był lepszy wybór?

 

 

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pytanie, bo ostatecznie nie dowiedziałem się jaka jest różnica między steering a partial mashing - jaka jest różnica? Na anglojęzycznych stronach jest to dokładnie to samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2008 o 20:25, scooby_brew napisał(a):

W rzeczywistosci jest to "steeping" (parzenie) bo jak tu ktos trafnie zauwazyl "parzysz" tylko ziarna specjalistyczne - palone itp, czyli takie, z ktorych enzymy i tak nie wyciagaja cukru i robisz to w temperaturze nieco wyzszej, (ok.70'C), w ktorej enzymy tak dobrze nie dzialaja a takze robisz to w znacznie krotszym czasie (ok. 20 min). Po prostu "parzysz" je jak kawe lub cherbate (?).

 

"Partial mash" nazywany tez "mini mash" to jest cos innego. Sa to procesy, ktore podobnie jak "full mash" wymagaja dluzszego czasu zacierania w nizszych, bardziej dokladnych temperaturach itp.

Tutaj masz to wyjaśnione. Mogę najwyżej dodać, że do partial mash potrzebujesz słodu czynnego enzymatycznie. Ma ono sens gdy używasz surowca będącego źródłem skrobii, innego niż słody karmelowe lub palone, np. płatki, ziarna zbóż. W przypadku płatków i ziarna pamiętaj też o kleikowaniu.

 

Gdy używasz tylko słodów karmelowych i palonych to steeping powinien wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.