Skocz do zawartości

Obsługa systemu Cornelius keg


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Serwus Bracia Piwowarzy, chcę zamienić  butle z Co2 na z "mieszanką piwną" .

Z tego co widzę to wystarczy zamienić nakrętkę z "piwnego reduktora"  na azotową  aby korzystać  z w/w kompilacji.

Jeżeli,  jestem w błędzie to proszę o radę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Keg zakupione- powoli kompletuje resztę sprzętu i jako osoba totalnie zielona mam kilka pytań. Nie ukrywam, też, że zakup całego osprzęt na raz, to spory wydatek, gdzie chciałbym uniknąć zbędnych kosztów,  jak również nie kupować rzeczy, które raczej szybko zmienie

1) reduktor- zastanawiam się, jaki zakupić:

-https://pl.aliexpress.com/store/product/CO2-Gas-Regulator-CGA320-Dual-Gauge-with-5-16-Barbed-Shutt-off-Valve-for-Homebrew-Soda/1649021_32879392393.html?spm=a2g17.12010608.0.0.58e33046Tsuplo

- http://allegro.pl/nowy-reduktor-co2-cornelius-corny-keg-pepsi-piwo-i6800294382.html?fromVariant=7206092809

 

Ten pierwszy wygląda bardziej profesjonalnie (przynajmniej na zdjęciach)...Ktoś może kupował i używa? - jak ew. jak wygląda kwestia gwintu- w opisie aukcji jest 5/16- czy nie będzie problemu z założeniem butli?

 

Ew może jakiś inny reduktor ktoś poleci?

 

2) Szybkozłączki do kega zamawiam od Chińczyka- zastanawiam się jednak z jakim gwintem wziąć?... tu poniżej są dwa rodzaje

https://pl.aliexpress.com/store/product/Homebrew-Beer-Keg-Connector-Dispenser-Ball-Lock-Keg-Disconnect-Liquid-Gas-Connectors/1649021_32821539466.html?spm=a2g17.12010608.0.0.58e33046Tsuplo

czy może od razu brać zestaw zestaw z "nakrętkami"

https://pl.aliexpress.com/store/product/Cornelius-Corny-Keg-Ball-Lock-Disconnects-SET-Flared-Gas-In-Liquid-Out-2-Swivel-Nut-Stems/1649021_32277031235.html?spm=a2g17.12010608.0.0.58e33046Tsuplo

choć nie wiem czemu jest aż taka różnica w cenie jest- czy te nakrętki warte są 30 zł?

 

3) Kranik jest sens bawić się w kranik piknik- czy od razu kupować nalewak j/n. Karnik Piknik, to wydatek u Chińczyka ok 5 zł, więc niby żaden problem, ale  tego co czytałem w poprzednich postach raczej zalecacie nalewaki.

https://www.olx.pl/oferta/kran-do-piwa-nalewak-CID628-IDq7cdh.html#abef7a67a7;promoted

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja mam dwa, zacząłem od pojedynczego do spawarki, działa nieźle, zmieniłem tylko manometr na taki do 5-6 bar zamiast kilkunastu dla lepszej kontroli. Podłączony jest do małej wręcz mikro, butli, robi teraz za sprzęt przenośny, piknikowy.
Mam też używamy dedykowany do piwa na 3 Kegi, ten robi stacjonarne bardziej, na dużej butli.
2. Złączki miałem gołe bez napisów i tych nie polecam, pekaly lub po pół roku zaczęły puszczać na uszczelce, zmiany oringow nic nie pomogły, jedynie wymiana. Teraz mam ta z wytloczonymi napisami, jest lepiej, ale niektóre jednak czasem ciekną, zwłaszcza jak keg zimny, albo rurka pręży i odgina zawór nieco.
Gwint czy nie to chyba tylko kwestia czyszczenia, ja nie mam i żyje, czyszcze przeplywowo przez wolny keg i agregat od lodówki. Taki pseudo cip :)
3. Kran, nalewak, można nowy na OLX za 90zł znaleźć, ładne urzywki ok 70. Komfort bez porównania.
Piknik działa tylko w idealnych warunkach, ciśnienie/nagazowanie/temperatura. Ze te trzy parametry rzadko się łączą w plenerze, nie wiem kto i po co nazwał to piknik ;)
Mi sprawdza się jedynie przy bitterze jak ma nagzowanie angielskie (czyt. Znikome) i wydaje grawitacyjnie, z otwartym zaworem gazowym. Ale tak trzeba cały keg zużyć w weekend.

#browarswedow
http://www.facebook.com/browarswedow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) reduktor jak reduktor, nie warto aż tak przepłacać, a tym bardziej zamawiać z Chin, bo nie wiadomo w jakim stanie przyjedzie, ja na Twoim miejscu bym szukał jakiejś używki po kosztach. 

2) jak kolega wyżej pisał, nie kupuj tego badziewia, po paru miesiącach nie trzyma ciśnienia, szkoda pieniędzy, tutaj warto dopłacić do droższego sprzętu. 

Ja bym polecił wkręcić do złącza piwnego odpowiednią szybkozłączkę John Guest, a do tego sztywny przewod piwny i szybkozłączkę JG również wkręconą do kranu, pozwoli Ci to na szybki demontaż i czyszczenie, a uwierz mi jest to wygodne ;)

3)tylko kran z reduktorem, używke spokojnie kupisz w dobrej cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, choć przyznam, że jestem trochę zdziwiony, że szybkozłączki od Chińczyka są aż tak złe... (polecano mi właśnie tańsze, jako, że niby nie widać różnicy).

 

Co do złączek JG...

http://allegro.pl/szybkozlaczki-cmb-keg-pepsi-cornelius-gratis-02-i6814323852.html

Gdybym wziął szybkozłączki j/w,  to rozumiem, że wąż do gazu przymocuje obejmami, natomiast  jakie złączki JG (i co ew. jeszcze) do przewodu piwnego zakładając, że kran piwny będzie 5/8 (ten z linka do olx). Przewód piwny 5mm? 7mm?

Pytanie może infantylne, ale wszelkie tematy instalatorskie, to dla mnie niemalże wiedza tajemna.

 

Co do reduktora, to zakładając, że nie będę wymieniał manometru, to ten z linku wyżej (allegro) wydaje się najlepszą opcją.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, vpatyk napisał:

Dzięki za odpowiedzi, choć przyznam, że jestem trochę zdziwiony, że szybkozłączki od Chińczyka są aż tak złe... (polecano mi właśnie tańsze, jako, że niby nie widać różnicy).

 

Co do złączek JG...

http://allegro.pl/szybkozlaczki-cmb-keg-pepsi-cornelius-gratis-02-i6814323852.html

Gdybym wziął szybkozłączki j/w,  to rozumiem, że wąż do gazu przymocuje obejmami, natomiast  jakie złączki JG (i co ew. jeszcze) do przewodu piwnego zakładając, że kran piwny będzie 5/8 (ten z linka do olx). Przewód piwny 5mm? 7mm?

Pytanie może infantylne, ale wszelkie tematy instalatorskie, to dla mnie niemalże wiedza tajemna.

 

Co do reduktora, to zakładając, że nie będę wymieniał manometru, to ten z linku wyżej (allegro) wydaje się najlepszą opcją.

 

Polecam takie na złączke pepsi

http://allegro.pl/zlaczka-john-guest-1-4-ffl-3-8-pi4512f4s-i6014811571.html

http://allegro.pl/zlaczka-john-guest-5-8-bsp-x-3-8-kran-do-piwa-i6926487615.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, anteks napisał:

 

A taką konkretną odpowiedź mi chodziło... A węża o jakiej średnicy i jakiej długości kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, vpatyk napisał:

 

A taką konkretną odpowiedź mi chodziło... A węża o jakiej średnicy i jakiej długości kupić?

https://beerservice.pl/pl/c/Przewody/75

moje mają  jakieś 1,5m . Ja używam 5/16 i 3/8 gdyż takie mam wyjścia w schładzarce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem gdzie zapytać, ten temat wydał mi się odpowiedni. Da się w kegu cornelius zrobić cask ale? Dorobiłbym kranik (o ile się da) i lał grawitacyjnie. Jedyny problem (poza ww. kranikiem, ale chyba się da go wstawić) widzę w szczelności kega, bo wiem, że dobijacie małą ilością CO2 żeby keg uszczelnić, nawet jak ktoś refermentuje. Tutaj takowego dobicia nie przewiduję. Alternatywy to beczki z Chin ale są drogie, albo spawanie gdzieś w Polsce, wysłałem zapytania ale nie wiem jaki może to być koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sposób, ja robię tak że kładę keg prawie płasko, podpinam kran piknik na kawałku węża, tak by zawsze był poniżej dna i otwieram zawór bezpieczenstwa by zaciągnął powietrze. Działa.
Dwa warunki, nie podnosimy kranu bo powietrze zaciagnie
Minimalne nasycenie bo jak w wężu będzie się rozprężać i powstaną bąble gazu to przestanie lecieć.

#browarswedow
http://www.facebook.com/browarswedow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jakub Eger napisał:

Jest sposób, ja robię tak że kładę keg prawie płasko, podpinam kran piknik na kawałku węża, tak by zawsze był poniżej dna i otwieram zawór bezpieczenstwa by zaciągnął powietrze. Działa.
Dwa warunki, nie podnosimy kranu bo powietrze zaciagnie
Minimalne nasycenie bo jak w wężu będzie się rozprężać i powstaną bąble gazu to przestanie lecieć.

#browarswedow
http://www.facebook.com/browarswedow/
 

Serwowanie to raczej nie problem, chociaż dziękuję za radę. Pytanie brzmi co ze szczelnością? Bez dobijania CO2 keg jest szczelny na tyle, żeby refermentować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentor ocieplić karimatą. Do środka keg wokół niego lód :D Możesz też chłodzić sam wąż do piwa - wsadzasz długą spirale do lodówki turystycznej wypełnionej lodem i powoli nalewasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keg przeważnie jest szczelny, na 9 mam problem z jednym. Ja mam co2 więc i tak zawsze przedmuchuje żeby tlenu po rozlewie nie było, przy okazji szczelność sprawdzam. W jednym muszę lekko poruszać wiekiem by uszczelka się ułożyła, potem już trzyma do końca.

Może jak to tymczasowe chłodzenie to kup tani wąż pcv, długi tak by klika zwoi było, wsadź do wiadra/miski z wodą i lodem i powinno chłodzić. Też tak kiedyś zrobiłem jak dostałem w prezencie pełen keg, a chłodziarki nie dali ;)

#browarswedow
http://www.facebook.com/browarswedow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BuDeX napisał:

Jakieś pomysły jak chłodzić kegi poza lodówką? Popsułem kegerator i szukam alternatywy. Może być przenośny, może stacjonarny. Jakieś termoizolacyjne gadżety? Szukam i nic sensownego nie mogę wymyślić.

Tak jak Undeath napisał, przeszukaj internet pod hasłem: beer jockey, jockey box ;)

Jak masz więcej funduszy, to może chłodziarka przepływowa np. Lindr? 

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Orientuje się ktoś czy złączki John Guest są do kupienia w jakimś sklepie stacjonarnym (najlepiej w jakiejś sieciówce typu Obi, Casto itp). Zamówiłem o jedną za mało i może udało by się gdzieś dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, vpatyk napisał:

Orientuje się ktoś czy złączki John Guest są do kupienia w jakimś sklepie stacjonarnym (najlepiej w jakiejś sieciówce typu Obi, Casto itp). Zamówiłem o jedną za mało i może udało by się gdzieś dokupić.

nie ma takiej opcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Anteks....tak myślałem.

Wczoraj podłączyłem  wszystkie elementy, żeby nie było niespodzianek przy pierwszym rozlewie i też nasunęło mi się kilka pytań:

-czy praca reduktora odbywa się bezgłośnie? U mnie słychać jak "pracuje" zegar, który pokazuje bary (lekkie syczenie) i zastanawiam się czy tak ma być, czy to jednak jakaś nieszczelność.

-przy pełnej butli 1,5 l jaką wartość powinien pokazywać pierwszy zegar?

- czy w każdym pepsi kegu da się odkręcić obie śruby (gaz+piwo). Może za mało siły użyłem....ale siedzą ciasno strasznie. Jeśli w niektórych nie puszczają, nie to jak najlepiej wtedy myć/dezynfekować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, vpatyk napisał:

słychać jak "pracuje" zegar, który pokazuje bary (lekkie syczenie) i zastanawiam się czy tak ma być, czy to jednak jakaś nieszczelność.

Syczenie raczej słychać w kegu jak ciśnienia równają się po wyszynku. Jak słyszysz ciągle syczenie z okolic manometru to masz raczej nieszczelność. Jeżeli dzieje się to tylko w chwili równania ciśnień, to może być to specyfika Twojego reduktora. Ciężko cokolwiek więcej powiedzieć. Posmaruj płynem do mycia naczyń jak będą bąble to masz nieszczelność. Można też kupić specjalne preparaty do tego. Można też zostawić na jakiś czas i sprawdzać czy ciśnienie spada. Jak tak to nieszczelność i tyle.

 

36 minut temu, vpatyk napisał:

przy pełnej butli 1,5 l jaką wartość powinien pokazywać pierwszy zegar?

Powyżej 50 barow (750psi). Trochę to zależy od temperatury butli.

 

36 minut temu, vpatyk napisał:

czy w każdym pepsi kegu da się odkręcić obie śruby (gaz+piwo). Może za mało siły użyłem....ale siedzą ciasno strasznie. Jeśli w niektórych nie puszczają, nie to jak najlepiej wtedy myć/dezynfekować?

Tak. Polecam użyć klucz nasadowy z większą dźwignią  najczęściej pod  głowicą jest  trochę pozostałości po słodkich  napojach  i  działa to jak  klej. Początkowo myłem keg z pełnym rozkręcaniem co każde napełnienie. Ale lenistwo wygrało i rozkręcam teraz raz na trzy-cztery napełnienia. Przy pierwszym użyciu warto rozkręcić i wymienić uszczelki jak są w słabym stanie. Nie zapomnij o wykręceniu zaworka bezpieczeństwa, tam często coś wybiło przy odgazowaniu i może być trochę zaschniętego brudu. NaOH albo nadweglan sodu da radę to domyć.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Mam pytanie czy waszym zdaniem taki reduktor jak na zdjęciu się sprawdzi ? Jest opcja, żeby taki dostać. Myślę żeby normalny spawalniczy reduktor odkręcić na maksa a tym ustawiać ciśnienie. Manometr wymieniłbym na taki z mniejszym zakresem.

Pozdrawiam.IMG_20180710_093955.jpeg

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie dotyczące reduktora: czy do podłączenia 2 beczek do pojedyńczego reduktora nie wystarczyłby taki prosty system jak na zdjęciu? albo nawet zwykły trójnik bez zaworów? można po prostu ściągać z kega szybnozłączkę, ciśnienie wciąż w kegyu jest więc się nie nagazowuje.

tumblr_m55wbaLviu1rvpetso1_1280.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, white napisał:

pytanie dotyczące reduktora: czy do podłączenia 2 beczek do pojedyńczego reduktora nie wystarczyłby taki prosty system jak na zdjęciu? albo nawet zwykły trójnik bez zaworów? można po prostu ściągać z kega szybnozłączkę, ciśnienie wciąż w kegyu jest więc się nie nagazowuje.

 

Jak najbardziej można. Chociaż poleciałbym Ci jednak rozgałęźnik z zaworami, chyba że bezgranicznie ufasz swoim szybkozłączkom. W przypadku rozgałęźnika musisz brać pod uwagę, że puszczasz to samo ciśnienie na podłączone kegi, zatem masz wspólny poziom nagazowania.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2018 o 07:40, vpatyk napisał:

Dzięki Anteks....tak myślałem.

Wczoraj podłączyłem  wszystkie elementy, żeby nie było niespodzianek przy pierwszym rozlewie i też nasunęło mi się kilka pytań:

-czy praca reduktora odbywa się bezgłośnie? U mnie słychać jak "pracuje" zegar, który pokazuje bary (lekkie syczenie) i zastanawiam się czy tak ma być, czy to jednak jakaś nieszczelność.

-przy pełnej butli 1,5 l jaką wartość powinien pokazywać pierwszy zegar?

- czy w każdym pepsi kegu da się odkręcić obie śruby (gaz+piwo). Może za mało siły użyłem....ale siedzą ciasno strasznie. Jeśli w niektórych nie puszczają, nie to jak najlepiej wtedy myć/dezynfekować?

Przy czyszczeniu trzeba uważać na grzybki w tych końcówkach bo przy wyjmowaniu lubią się rozwalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Daniel() napisał:

Jak najbardziej można. Chociaż poleciałbym Ci jednak rozgałęźnik z zaworami, chyba że bezgranicznie ufasz swoim szybkozłączkom. W przypadku rozgałęźnika musisz brać pod uwagę, że puszczasz to samo ciśnienie na podłączone kegi, zatem masz wspólny poziom nagazowania.

a ma ktoś może pomysł gdzie kupić taki rozgałęźnik z zaworami? jakimi hasłami szukać? do czego pierwotnie służył taki rozgałęziacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.