Skocz do zawartości

program BeerSmith - pomoc dla użytkowników


coder

Rekomendowane odpowiedzi

IMHO, zanim zdobędzie się niezbędne doświadczenie i dojdzie się do tego czy się ma intuicję, czy też nie,

korzystanie z programów jest niezłym rozwiązaniem (zwłaszcza przy ograniczonej możliwości kontaktów bezpośrednich z "fachowcami").

Pamiętać jednak trzeba, że z myślenia nic nie zwalnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jaki będziesz miał pożytek z programu, który z poprawnych danych wejściowych wylicza kolor na 35 EBC, a analiza w laboratorium pokazuje 90?

 

Jedyny program który wylicza poprawnie (a raczej "zgodnie z wynikiem analizy") to BeerEngine Grahama Wheelera. Nie wiem jak, choć wiem w którym miejscu jest różnica względem metody standardowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO, zanim zdobędzie się niezbędne doświadczenie i dojdzie się do tego czy się ma intuicję, czy też nie,

korzystanie z programów jest niezłym rozwiązaniem (zwłaszcza przy ograniczonej możliwości kontaktów bezpośrednich z "fachowcami").

Zgadzam się i dodam, że na początku jest to jedyne odniesienie do wyniku warzenia. Jestem po trzydziestej warce i o doświadczeniu i intuicji to mogę powiedzieć, że rodzą się w bólach. Myślę, że na świadome spodziewanie się wyników na podstawie własnego doświadczenia i intuicji przychodzi czas przy warzeniu drugiej pięćdziesiątki, bo w tej pierwszej to zdobywamy umiejętności czysto techniczne i uczymy się smaków, i każdy większy sukces to szczęście początkującego.

Na tym etapie warzenia wartość EBC jest dla mnie prawie całkowicie nieistotna (przynajmniej na razie) i póki co, ograniczam się dzielenia piw na jasne i ciemne - jakie znaczenie na początku warzenie na kilka jednostek EBC w tą czy tamtą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ożywiona dyskusję na temat koloru warki oraz sposobu ich wyliczania przez programy/akrusze. Chciałem tylko wiedzieć czy widełki Kölsch'a są dobre w BS2, czy nie. Czymś na początku chcę się kierować, mieć możliwość sprawdzenia receptury. Wg mnie znalezienie przepisu w necie, wklepanie go do programu (ewentualne zmodyfikowanie) to bardzo dobra metoda dla początkującego, gdyż mogę zobaczyć co, jak i od czego zależy.

Przed chwilką trafiłem na taki plik i tutaj już są inne wartości EBC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że to ja jestem sprawcą zamieszania z kolorami bo to ja wrzucałem tłumaczenia do BS, więc już tłumaczę: Kolory wraz z opisem są ściągnięte z tłumaczeń z forum (Dział tłumaczeń --> BJCP 2008) kolory z tego działu zostały przez BS2 przeliczone na odpowiednie z SRM do EBC. Nie wiem skąd wziąłeś te 1 - 4 EBC ale i wiki i forum i BS w oryginale pokazują właśnie około 7 - 10 EBC w przypadku Kölscha. Co do klasyfikacji PSPD to podejrzewam, że autorzy specjalnie zawyżyli górną granicę koloru bo jak już koledzy wytłumaczyli nie znasz dokładnych kolorów słodów i w przypadku konkursów dobre piwa mogłyby zostać gorzej ocenione ze względu na barwę, która w domowym piwowarstwie jest raczej sugestią niż wymaganiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

O! Dzięki ;-) Zanabyłem za jedyne 59,51zł, to chyba niezła cena.

Można u nich przez PayPala płacić kartą kredytową czy trzeba się logować na konto?

Daj znać jak już dostaniesz kod, będę pewniejszy zakupu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się wytłumaczyć. Ja jestem autorem tłumaczenia. Polski lang jest do wersjii 2.1. Nie moją winą

jest, że autor oprogramowania w wyższych wersjach nie był konsekwenty i w części językowej trochę namieszał ( może nie było wyścia). Przy tłumaczeniu na pewno nie uniknłem błędów. Tłumaczenie jest dla tych co mają trudności z angielskim. Dla pozostałych wersja oryginalna. Wszystkich zachęcam do pracy w spolszczeniu.Jak należy to zrobić jest opisane na forum beersmit.com.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A ja ma takie pytanie. Czy jest jakaś możliwość, żeby przestawić te całe jednostki OG SC Na stosowane u nas powszechnie BLG?

Litry, gramy itd, da się ustawić łatwo w menu. Ale prawdę mówiąc dla Polaka w Polsce (a przynajmniej dla mnie) OG jest dość egzotyczną skala - przy powszechności mierników mierzących w BLG... Nawet większość receptur jest podawana w BLG.

Żadnego kalkulatora przeliczającego się też w programie nie doszukałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narzędzia/opcje

i tam w zakładce jednostki ustawiasz jakimi jednostkami chcesz się posługiwać.

 

EDIT

 

BTW, kalkulatory są dostępne w zakładce "Jednostki narzędzia".

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2 Dzięki.

Plato znalazłem oczywiście, kalkulatory też. Ale dopiero doczytałem się, że Plato jest tożsame z BLG.

 

Dzięki za szybką odpowiedź i wyrozumiałość.

 

Aha, Czy wam program też gubi ustawienia?

Przestawiłem sobie na przykład kolor ekranu na zielony, wyłączam/włączam program i ponownie program niebieski.

Wyciągam przepis z listy (z katalogu) samples na wierzch, to samo. Po restarcie programu, znowu przepis jest w katalogu...

Na szczęście zmodyfikowanych receptur i składników nie gubi :)

 

Wprawdzie to detale Ale tak się zachowuje tylko u mnie, czy to przywara programu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.