Skocz do zawartości

program BeerSmith - pomoc dla użytkowników


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Flaked to płatki. W Beersmith za raw wheat odpowiada Wheat, Torrified. Opis z programu:

 

Unmodified wheat that has been "popped" to open the kernels

Used primarily in place of raw wheat when making Belgian White and Wit
Faster conversion and higher yield than raw wheat
Protein rest recommended when mashing
Edytowane przez szejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć wszystkim !

Mam pytania odnośnie programu BeerSmith 2 i tego co dokładnie wyświetla on w zakładkach „Szczegóły zacierania”, "Fermentacja". Z góry chce przeprosić za tak banalne pytania, ale się już pogubiłem, a chciałbym móc w pełni wykorzystywać możliwości tego programu. Załączyłem 3 pliki jpg do wglądu i jako punkty odniesienia do poniższego tekstu.

 

Pytanie nr 1 „Szczegóły zacierania”

 

Warzyłem wczoraj wheat ipa. Recepturę zrobiłem sam, warka testowa. Zasyp 4,1kg. Ku mojemu zdziwieniu, po wysładzaniu (wysładzane do 3Blg, młóto mieszane po każdej filtracji i pozostawiane do ponownego ułożenia) weszło i do gara na oko 27-28 litrów brzeczki. Naprawdę się zdziwiłem. Sprawdziłem jednak zakładkę „Szczegóły zacierania” i w jednaj z rubryk stoi jak byk „Potrzebna objętość zacierania – 26,90 l”.

I teraz moje pytanie, jako osoby nie do końca ogarniającej jeszcze wszystkich tych zakładek. Czy ta rubryka zaznaczona „jedynką” na poniższym zdjęciu odnosi się właśnie do objętości brzeczki w garze po wysładzaniu gotowej do gotowania ? Czy też jednak jest to pozycja nr 2 na zdjęciu, czyli „objętośc początkowa gotowania” ?

post-11835-0-08420900-1447609458_thumb.jpg

 

Pytanie nr 2 „Pomiar OG”

Pomiar objętości początkowej, już po gotowaniu. W programie mam szacunkowe OG na poziomie 13,7 Plato. Brzeczka schłodzona do 18 st C, pomiar wykazał mi ciut ponad 11 Blg. Sprawdzam swój pomiar w programie i „mierzone OG” wyszło mi 11,39 Plato. Czy właśnie ta rubryka, zaznaczona na zdjęciu, jest dla mnie wyznacznikiem „wstrzelenia się” w odpowiednie OG ?

post-11835-0-90607900-1447609481_thumb.jpg

 

Pytanie nr 3 „Fermentacja”

Pozycja 1 – którą się znów kierować. Bo z tego co mam w garze, wychodzi mi że „Objętość początkowa gotowania”

Pozycja 2 – Rzeczywiście do fermentora weszło mi 20 litrów, czyli zbliżone do tego co zaznaczyłem na czerwono w rubryce. Czy tak mniej więcej to powinno wyglądać ? „Mierzone OG” też mi się z dużą dokładnością zgadza.

Pozycje 3 i 4 – rozumiem, że po 2 tyg. fermentacji burzliwej mogę piwo zlać jak spadnie do 4,5 Plato ? A może wyczekać do 3 Plato ? Następnie po cichej, 3 plato i piwo do rozlewu. Tak to rozumiem, z resztą podobnie postępuję.

post-11835-0-50059000-1447609499_thumb.jpg

 

Napiszcie mi proszę czy wszystko o czym wspomniałem i zaznaczyłem zgadza się (lub nie) z tokiem mojego myślenia. Za każde wyjaśnienie tych rubryk i zakładek będę ogromnie wdzięczny.

Pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz moje pytanie, jako osoby nie do końca ogarniającej jeszcze wszystkich tych zakładek. Czy ta rubryka zaznaczona „jedynką” na poniższym zdjęciu odnosi się właśnie do objętości brzeczki w garze po wysładzaniu gotowej do gotowania ? Czy też jednak jest to pozycja nr 2 na zdjęciu, czyli „objętośc początkowa gotowania” ?

Oznaczenia na screenie oznaczają:

1 - wymagana objętość kadzi zaciernej, żeby Ci się planowana woda i słodu zmieściła (w trakcie zacierania)

2 - objętość przed gotowaniem, czyli ile płynu powinieneś mieć po wysładzaniu.

 

Pytanie nr 2 „Pomiar OG” Pomiar objętości początkowej, już po gotowaniu. W programie mam szacunkowe OG na poziomie 13,7 Plato. Brzeczka schłodzona do 18 st C, pomiar wykazał mi ciut ponad 11 Blg. Sprawdzam swój pomiar w programie i „mierzone OG” wyszło mi 11,39 Plato. Czy właśnie ta rubryka, zaznaczona na zdjęciu, jest dla mnie wyznacznikiem „wstrzelenia się” w odpowiednie OG ?

Tak. Poniżej masz "efektywność mierzona" - następnym razem załóż sobie taką wydajność i po paru warkach i lekkich modyfikacjach się wstrzelisz. Żeby "efektywność mierzona" miałą sens oprócz "mierzone OG" musisz uzupełnić "mierzona wielkość partii"

 

 

 

 

Pozycja 1 – którą się znów kierować. Bo z tego co mam w garze, wychodzi mi że „Objętość początkowa gotowania”

"Objętość początkowa gotowania" to obliczone. Faktyczną możes wpisać w "Pomiar objęt. początk", żeby BS przeliczył Ci wydajność faktyczną.

 

 

Pozycja 2 – Rzeczywiście do fermentora weszło mi 20 litrów, czyli zbliżone do tego co zaznaczyłem na czerwono w rubryce. Czy tak mniej więcej to powinno wyglądać ? „Mierzone OG” też mi się z dużą dokładnością zgadza.

Tu jest analogicznie - wielkośc partii i mierzona wielkość partii dotyczy tego samego, tylko jedno teoretycznie wyliczone, drugie możesz wpisać sam (żbey liczyć sobie faktyczną wydajność). 18,93 wpisane tam domyślnie wynika (najprawdopodobniej) ze standardowej amerykańskiej warki - 5 gal. Ale zaznaczone pole jest do uzupełnienia przez Ciebie :)

 

Na ostatnie pytanie/a nie odpowiem, bo mi się ideologia dwóch fermentacji nie podoba :)

PS. Przy takim "spolszczeniu" nie dziwię się, że są wątpliwości. Choćby zamienne używanie OG i gęstość...

Edytowane przez tibek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnie pytanie/a nie odpowiem, bo mi się ideologia dwóch fermentacji nie podoba

 

 

Tibek, dziękuję Ci bardzo za wszystkie informacje. Wygląda na to, że warka wyszła w wielu przypadkach tak jak BS wyliczył, a o kilku rubrykach zupełnie nie miałem pojęcia :)

Wiele jeszcze nauki przede mną z BS :) Czy znasz może jakieś polskie opracowania co do tego programu ?

 

 

Cześć !

Mam do was pytanie odnośnie dodawania nowych styli piwa do BS. Chodzi mi przede wszystkim o styl APA, z klasycznym amerykańskim pale ale nie spotkałem się w programie, a zależy mi na tym aby go mieć. Jak dodać taki styl, skąd go pobrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam do was pytanie odnośnie dodawania nowych styli piwa do BS. Chodzi mi przede wszystkim o styl APA, z klasycznym amerykańskim pale ale nie spotkałem się w programie, a zależy mi na tym aby go mieć. Jak dodać taki styl, skąd go pobrać ?

 

http://beersmith.com/blog/2015/05/15/new-bjcp-2015-style-guide-add-on-released-for-beersmith/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie i już kończę z tymi pisankami :) Wstawiłem obrazek, na którym mam szczegóły zacierania. Program podpowiada mi, że na zasyp łączny 5,2kg słodów powinienem dodać niecałe 14 litrów wody (nr.1), oraz powinienem wysładzać (do uzyskania takiej objętości czy taką ilością wody ?) 26,5 litrami wody (nr.2). Nie do końca kumam, bo przy moim założeniu proporcji 3,5l/1kg wychodzi mi 18 litrów. Czym się kierować, wskazaniem programu czy własnymi wyliczeniami.  

 

Wielkość partii jaka mnie interesuje to 22 litry.

 

Dzięki za pomoc !

post-11835-0-89735700-1448224841_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie i już kończę z tymi pisankami :) Wstawiłem obrazek, na którym mam szczegóły zacierania. Program podpowiada mi, że na zasyp łączny 5,2kg słodów powinienem dodać niecałe 14 litrów wody (nr.1), oraz powinienem wysładzać (do uzyskania takiej objętości czy taką ilością wody ?) 26,5 litrami wody (nr.2). Nie do końca kumam, bo przy moim założeniu proporcji 3,5l/1kg wychodzi mi 18 litrów. Czym się kierować, wskazaniem programu czy własnymi wyliczeniami.  

 

Wielkość partii jaka mnie interesuje to 22 litry.

 

Dzięki za pomoc !

 

Przy edycji etapów zacierania masz możliwość ustalenia stosunku woda/słód.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie i już kończę z tymi pisankami :) Wstawiłem obrazek, na którym mam szczegóły zacierania. Program podpowiada mi, że na zasyp łączny 5,2kg słodów powinienem dodać niecałe 14 litrów wody (nr.1), oraz powinienem wysładzać (do uzyskania takiej objętości czy taką ilością wody ?) 26,5 litrami wody (nr.2). Nie do końca kumam, bo przy moim założeniu proporcji 3,5l/1kg wychodzi mi 18 litrów. Czym się kierować, wskazaniem programu czy własnymi wyliczeniami.  

 

Wielkość partii jaka mnie interesuje to 22 litry.

 

Dzięki za pomoc !

14 litrów wody dodać - stąd potrzebną objętość na zacieranie program obliczył Ci na 17L (potrzebna objęt zacierania) - 14 L wody + ~5kg słodu

Z tych 14 litrów 5.2 Ci wsiąknie w słód (Absorpcja Słodu), więc uzyskasz ok 9 litrów brzeczki przedniej. Do tego wysłodzisz 26.6 litrami wody i suma sumarum masz ok 35 litrów brzeczki przed gotowaniem  (objęt począt gotow). Czy to właściwa wartość - zależy jakie wartości ustawiłeś w sprzęcie (odparowanie, kurczenie przy chłodzeniu, strata na osadach itp) i w recepturze (im dłużej gotujesz tym więcej odparuje, więc więcej potrzebujesz mieć na starcie).

 

Ilośc litrów do zacierania definiujesz w szczegółach kroków zacierania (i to odpowiednio zmodyfikuje Ci ilość wody do wysładzania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy edycji etapów zacierania masz możliwość ustalenia stosunku woda/słód.

 

Jimm, dzięki za info :)

 

 

 

14 litrów wody dodać - stąd potrzebną objętość na zacieranie program obliczył Ci na 17L (potrzebna objęt zacierania) - 14 L wody + ~5kg słodu Z tych 14 litrów 5.2 Ci wsiąknie w słód (Absorpcja Słodu), więc uzyskasz ok 9 litrów brzeczki przedniej. Do tego wysłodzisz 26.6 litrami wody i suma sumarum masz ok 35 litrów brzeczki przed gotowaniem(objęt począt gotow). Czy to właściwa wartość - zależy jakie wartości ustawiłeś w sprzęcie (odparowanie, kurczenie przy chłodzeniu, strata na osadach itp) i w recepturze (im dłużej gotujesz tym więcej odparuje, więc więcej potrzebujesz mieć na starcie).   Ilośc litrów do zacierania definiujesz w szczegółach kroków zacierania (i to odpowiednio zmodyfikuje Ci ilość wody do wysładzania)

 

Tibek, dzięki za szczegółowe info. Już pozmieniałem :)

 

 

 

Znajdź sobie na yt na kanale browar gdynia serie filmów z wrażeniem barley wine. Masz tam pokazane układanie receptury w BS.

 

Szczegółowo sobie to obejrzę, dzięki ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak wiadomo program można zainstalować na dwóch komputerach i teraz pytanie do osób które z tego korzystają. Jak wygląda w praktyce wymiana danych/informacji między tymi komputerami. Tak żeby wszytsko było aktualne na tych dwóch stanowiskach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Jak wiadomo program można zainstalować na dwóch komputerach i teraz pytanie do osób które z tego korzystają. Jak wygląda w praktyce wymiana danych/informacji między tymi komputerami. Tak żeby wszytsko było aktualne na tych dwóch stanowiskach.

 

Jest taki folder o nazwie BeerSmith2 znajdujący się w:

 

C:\Użytkownicy\_nazwa użytkownika_\Moje Dokumenty\BeerSmith2

 

gdzie _nazwa użytkownika_ to twój profilowy katalog w Windowsie. W nim przechowywany jest cały profil programu. Jak chcesz przenieść aktualne dane to wystarczy, że go skopiujesz i wrzucisz na 2 komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie katalog roboczy na coś niezależnego od Twojego profilu Windows. Wtedy masz pełną dowolność, możesz ten katalog zamontować z jakiegoś dysku sieciowego, czy czegoś takiego. Na obu kompach. Dzięki temu będziesz miał zawsze dostęp do plików roboczych z poziomu obu stanowisk, bez potrzeby kopiowania.

 

W ostateczności pozostaje Ci także BeerSmith Cloud :).

post-5875-0-70775400-1448882126_thumb.png

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak wiadomo program można zainstalować na dwóch komputerach i teraz pytanie do osób które z tego korzystają. Jak wygląda w praktyce wymiana danych/informacji między tymi komputerami. Tak żeby wszytsko było aktualne na tych dwóch stanowiskach.

 

W Beershmith dzięki opcji "File/Change Documents Directory" możesz przenieść katalog z ustawieniami na dropboxa, onecloud lub inna chmurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.