Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, george1255 napisał:

Poszukaj i daj znać czy metoda Winiarska będzie pasować to piwa kobiecego

A propos wina,

cytuję:

"Jeżeli już wyliczymy mniej więcej ilość cukru, którą chcemy dodać, dzielimy ten cukier na kilka partii. Nie dajemy całego cukru naraz. Drożdże będą lepiej pracować, jeżeli go podzielimy. Pamiętajcie o tym! W każdym nastawie warto cukier dzielić na porcje. Wtedy fermentacja będzie Wam przebiegać płynniej."

 

Z powyższego wynika, że w winie wygląda to chyba zgoła inaczej, gdyż już na początku wyliczamy cukier (dodawany), który uzupełnia cukier z owoców (w owocach rodzimych zazwyczaj mamy za mało cukru). W piwie kobiecym wydaje mi się, ze jest inaczej. Rozsądnym w piwie kobiecym wydaje się dodanie tego soku rozpuszczonego w wodzie o gęstości, która zastaliśmy podczas zlewania (np: 12° początkowa gęstość, 5° BLG podczas zlewania części piwa - czyli woda + sok dolewany do piwa powinien mieć 5° BLG) Kurka nie wiem, czy moja teoria ma odzwierciedlenie w rzeczywistości :)

 

Zatem dalej zastanawiam się jaki będzie alkohol w gotowym już piwie kobiecym. Jeśli ktoś zna odpowiedź, bardzo proszę o rozwiązanie moich rozterek, będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że masz 5l piwa o początkowym blg 12. Do tego dolewasz 2 syropy rozpuszczone w 5l wody. W 100g syropu masz (na szybko z internetu) 15g cukru. Woda plus sok wcale nie musi mieć 5blg - bo i dlaczego?

Czyli, w pewnym przybliżeniu: 600g cukru z brzeczki plus 126 z syropu, razem 726g. Na objętość ~10,8l da nam to niecałe 7blg. Mierzysz końcowy ekstrakt, wrzucasz w kalkulator i masz przybliżoną wartość alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, bardzo dziękuję, właśnie o coś takiego mi chodziło. Trochę naprzeliczałem się :) naguglowałem i doszedłem do Twoich wyników końcowych. Jeszcze raz bardzo dziękuję. 

Edytowane przez Nomic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Malin ja dałbym z 1,5 kg, kilogram minimum.

Na cichą na 10-14 dni.

Ksylitol dawałem też na cichą - niby drożdże go nie ruszają, ale pewności nigdy nie ma co producent zakombinował. A o granaty wtedy łatwo.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, smerf08365 napisał:

Ksylitol dodać przed butelkowaniem? Wtedy kiedy cukier do refermentacji? 

 

Maliny dałbym nawet ze 3, 4kg. Robiłem piwo malinowe, ale z syropem to na 23 litry dawałem minimum 3 litry syropu. Co do ksylitolu to często go używam do słodkich piw (owocowe, miodowe itp). Daj minimum 0,5kg ksylitolu na te 22 litrów i tak jak piszesz przy rozlewie. Rozpuszczasz cukier do refermentacji i ksylitol w litrze wody, jak nie będzie chciało się wszystko dobrze rozpuścić, to dodaj troszkę więcej wody. Zawsze to funkcjonowało u mnie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kiwitom napisał:

 

Maliny dałbym nawet ze 3, 4kg. Robiłem piwo malinowe, ale z syropem to na 23 litry dawałem minimum 3 litry syropu.

Nie porównuj syropu do owoców.

 

3 godziny temu, smerf08365 napisał:

Będę dzisiaj dorzucał mrożone maliny do wiadra i mam 3 pytania.

Ile malin wrzucić na 22l piwa? (z 13blg zeszło do 3blg, drożdże us05)

Ile czasu przetrzymać je w piwie?

Ksylitol dodać przed butelkowaniem? Wtedy kiedy cukier do refermentacji? 

1-1,5kg malin na tyle styknie, piwo nie będzie przegięte w stronę owoców. Osobiście robiłem parę razy piwo z malinami i świetnie grają w weizenach, u mnie dwie paczki po 400 gram na 20l dały idealny balans między owocami a piwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kiwitom napisał:

 

 Daj minimum 0,5kg ksylitolu na te 22 litrów i tak jak piszesz przy rozlewie. Rozpuszczasz cukier do refermentacji i ksylitol w litrze wody, jak nie będzie chciało się wszystko dobrze rozpuścić, to dodaj troszkę więcej wody. Zawsze to funkcjonowało u mnie. Pozdrawiam

0,5kg nie będzie za słodkie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smerf08365 napisał:

0,5kg nie będzie za słodkie? 

 

Nie, zdecydowanie nie. Na takie ilości zawsze daję 0,5kg, kobitki co prawda mówią mi, że mogło by być trochę słodsze, ale w końcu to piwo nie jest tylko dla nich ?. Co do ilości malin, to oczywiście o gustach się nie dyskutuje, wydaje mi się, że w 1-1,5 kg malin nie będzie aż tyle soku, co w 3 litrach syropu, ale tak jak piszę, jeden woli bardziej intensywny aromat i smak, kto inny mniej. Jak robiłem piwa miodowe zaczynałem od 2 słoików miodu na +/- 20 litrów piwa, ale dla mnie aromat był za słaby, dominowało piwo nie miód, więc zacząłem dawać 3 słoiki i do tego miodu gryczanego i to było dopiero to. 

Wyczuj własny gust, dodaj te 1-1,5kg malin i po kilku dniach spróbuj, piwa smakowe potrzebują 2, 3 tygodni w butelkach, żeby smaki się ułożyły, więc nie oceniaj smaku całościowego jako takiego, a jedynie balans smaku malin, czy Ci odpowiada, jeżeli dojdziesz do wniosku, że jest za słaby, to zawsze możesz dorzucić malin. Aha i weź pod uwagę, że z czasem te smaki trochę się zmniejszają, ale to dopiero w skali miesięcy, nie tygodni. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2021 o 20:18, kiwitom napisał:

 

Herbapolu

0,43% zagęszczonego soku malinowego o ekstrakcie ogólnym 65%

 

Porównywanie syropu do żywego owocu to nieporozumienie. 

Edytowane przez majlosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób na kilku i porównaj. Ja taki test wykonałem, skusiłem się zarówno na "prawdziwy" syrop jak i owoce. Testowałem też inne syropy niż herbapol. I muszę ze smutkiem przyznać, że smakowało bardziej, ściśle mówiąc było bardziej malinowe, to na syropie herbapolowym. Pewnie są tam jakieś aromaty, może sztuczne wzmacniacze, które bardziej pasują do piwa. Przynajmniej dla mnie i współpijących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo,  o gustach się nie dyskutuje - ale nie lepiej zrobić jakiegoś Berlinera z owocami albo Gose? Będzie lekko, orzeźwiająco i kwaskowato, bo te syropy czy miód wnoszą też masę cukrów, które przecież dadzą alkohol, niekoniecznie pożądany i szlachetny (chyba że robimy braggota).

Z tym piwem "kobiecym" to też nie myślmy stereotypowo, bo czasem to jest kwestia poznania czegoś nowego. Czasem strzałem w dziesiątkę może być klasyczne grodziskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwolę sobie na użycie złotej łopaty i odkopanie wątku. Moja pani upatrzyła sobie piwo Litovel Cerny Citron - w smaku bym powiedział, że smakuje jak taki ciemny lager z dodatkiem cytryny, na dodatek w opór słodki. Cytryna bliżej posmaku jaki kilkanaście lat temu miała Pepsi Twist. Idąc zgodnie z przemyśleniami tego wątku upatrzyłem sobie, że mógłbym odwzorować to piwo mniej a więcej tak:

-zasyp jak na lekkiego, ciemnego, czeskiego lagera (w bieda wersji ekstrakt ciemny + jasny) do 12 BLG, zacieranie oczywiście na słodko

-(???)kilka gram marynki żeby nie było aż za słodkie? Jest sens, czy lepiej w ogóle odpuścić?

-500ml syropu cytrynowego z Herbapolu. Wiem, że muszę uwzględnić ten cukier przy liczeniu ekstraktu

-ksylitol do osiągnięcia pożądanej słodkości

 

Co o tym sądzicie? Wiem, że to raczej wybór piwo-podobny i pewnie mało kto miał okazję tego skosztować, aczkolwiek doceniłbym jakiekolwiek rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytryny smak i zapach da Tobie zest z cytryn. Cały aromat jest w skórce.

Kup cytrynki, obieraczką do warzyw obierz skórkę (bez białego albedo) i wtedy na 15-10 min do gotowania.

 

Dalem z 3ech dużych cytryn razem z sokiem do jasnego piwa z laktozą. podczas butelkowania wyczuwałem cytrynę. Lecz jeszcze go nie piłem.

 

Ale jak ma być chamskie pier...niecie cytryną to dałbym więcej niż 3szt.

 

https://brewness.com/pl/batch/41300/view

Edytowane przez Koora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

uwarzyłem dziś poniższe piw pszeniczne tylko spierdzieliłem mieląc słód w młynku :(

 

pszeniczny 2,5 kg

plizneński 1,5 kg

karmelowy 0,2 kg

łuski ryżowej 0,25 kg

 

12 litrów i

46 stopni 15 minut

63 stopnie 25 minut

72 stopnie 40 minut

wysładzałem  temp. 78 stopni

 

Gotowanie 60 stopni

chmiel lubelski 20gr na 60 minut

 

Wyszło 20 litrów o BLG początkowym 6,5, wlałem do fermentora, napowietrzyłem i dodałem drożdże wb-06 koło godziny 14.

 

I teraz pytanko, czy mogę teraz wlać tam jeszcze jakiś syrop owocowy aby piwo było smakowe dla żonki ?

Edytowane przez GregPasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, GregPasz napisał:

Cześć,

uwarzyłem dziś poniższe piw pszeniczne tylko spierdzieliłem mieląc słód w młynku :(

 

pszeniczny 2,5 kg

plizneński 1,5 kg

karmelowy 0,2 kg

łuski ryżowej 0,25 kg

 

12 litrów i

46 stopni 15 minut

63 stopnie 25 minut

72 stopnie 40 minut

wysładzałem  temp. 78 stopni

 

Gotowanie 60 stopni

chmiel lubelski 20gr na 60 minut

 

Wyszło 20 litrów, wlałem do fermentora, napowietrzyłem i dodałem drożdże wb-06 koło godziny 14.

 

I teraz pytanko, czy mogę teraz wlać tam jeszcze jakiś syrop owocowy aby piwo było smakowe dla żonki ?

Ile wyszło blg? Jak z filtracją?Gotowanie w 60 stopniach?

ps sok dodaj podczas degustacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Bolt napisał:

 

Kupić szybko puchę ekstraktu jasnego i dolać.

Nie po to kolega zainwestował w kociołek by teraz dodawać puche

@GregPasz zostaw jak jest, będzie nauczka na przyszłość

ps jak taki słód z młynka się filtrował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anteks1,5 litra wody przelewało się przez około 30 sekund, nie wiem czy nie dałem za dużo łuski ale w wielu miejscach na forum pisano aby dodać 10% ilości pszenicznego. Ja zakładam że to mój błąd, to był pierwszy zestaw surowców który kupiłem aby uwarzyć pierworodną warkę - leżał od początku grudnia więc się nad nim zlitowałem a następnie zmieliłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.