Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

kończę właśnie gotować Weizena i uzmysłowiłem sobie zę prawdopodobnie zrobiłem jeden błąd. Poniżej jego opis:

 

Wg receptury powinienem dać 19g chmielu Hallertau. I tak właśnie dałem.

 

Jednakże potem doczytałem, że w recepturze jest opisany chmiel o zawartości Alfakwasów = 4%.

Natomiast na opakowaniu od chmielu, który dodałem jest napisane, że Alfakwasy = 5,2%.

 
Czy w związku z tym powinienem dać proporcjonalnie mniej chmielu?
Jeśli tak to niestety jest już za późno.
 
Ale mogę w zamian rozdzieńczyć trochę brzeczkę, która mi wyjdzie prawdopodobnie z zapasem (około 13 blg zamiast 12 blg z przepisu).
Mogę również machnąć ręką jeśli uznacie, że 20% więcej Alfakwasów nie jest problemem.
Osobiście wolałbym nie rozcieńczać, ale jak będzie trzeba to trudno.
 
Jak sądzicie?
Edytowane przez roberto_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w wątku dot. piwa FAH ale nikt nie odpowiada a potrzebuje pilnej porady więc zadam i tutaj.

 

Właśnie wlałem drożdże do mojego FAHa. Próbka ostygła i wskazuje 14Blg. Mam tego 21l. Zostawić tak czy dolać wody puki jeszcze nie fermentuje?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem. Mi to obojętne ile blg na papierze, byle by w smaku dobre było :-P

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez dpiast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Problem i u mnie. Wczoraj uwarzony Tripel.
Dziś miały pójść Safale S-33, ale z przyczyn losowych drożdży nie ma.

 

Pytanie co zrobić ?

 

Z drożdżaków mam do dyspozycji Safale K-97, S-04, S-23 i z Gozdawy PAY7, Classic Belgian Witbier i Bavarian Weat 11

 

Zadać coś z powyższych czy kupić TYLKO on-line S-33, a tą brzeczkę przegotować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku zdecydowania czy zostawić 14stke czy dolać do 12stki zrobiłem z tego 13stkę :-D Dziękuję za pomoc :-)

Edytowane przez dpiast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Problem i u mnie. Wczoraj uwarzony Tripel.

Dziś miały pójść Safale S-33, ale z przyczyn losowych drożdży nie ma.

 

Pytanie co zrobić ?

 

Z drożdżaków mam do dyspozycji Safale K-97, S-04, S-23 i z Gozdawy PAY7, Classic Belgian Witbier i Bavarian Weat 11

 

Zadać coś z powyższych czy kupić TYLKO on-line S-33, a tą brzeczkę przegotować ?

Tripla nie zrobisz ani na żadnych z wymienionych ani na S-33. 

 

Jak chcesz uratować piwo to nie czekaj tylko zadaj cokolwiek teraz. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie jest tak że chmielenie miałem zaplanowane tak :

1. Columbus/Tomahawk/Zeus 20 g 60 min  

2. Mosaic 15 g 30 min

3. Mosaic 15 g 5 min 

ale zamiast columbusa dałem 20g mosaica hm po prostu pomyłka musze się nauczyć warzyć na trzeżwo :) 

mimo wszystko dałem zaraz po mosaicu columbusa a pkt. 2 i 3 bez zmian i moje pytanko bo z tego miał wyjść earl grey ibu ok 40 

czy po takim błędzie warto dodawać earl greya na zimno czy chmiele to przykryją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sprawa :D

 

w wannie chłodzi się blonde, niestety wydajność mnie niemile zaskoczyła skutkiem czego dałem zbyt mało cukru - o ok 150g (celowałem w 17blg a wyszło 15. Czy mogę zagotować jakąś minimalną ilość wody z taką ilością cukru, po czym wlać ów roztwór do chłodzącej się brzeczki lub zdezynfekowanego fermentatora w którym odbędzie się fermentacja ?

 

Proszę o odpowiedź, sprawa jest pilna :D

Edytowane przez mina obelżywa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sprawa :D

 

w wannie chłodzi się blonde, niestety wydajność mnie niemile zaskoczyła skutkiem czego dałem zbyt mało cukru - o ok 150g (celowałem w 17blg a wyszło 15. Czy mogę zagotować jakąś minimalną ilość wody z taką ilością cukru, po czym wlać ów roztwór do chłodzącej się brzeczki lub zdezynfekowanego fermentatora w którym odbędzie się fermentacja ?

 

Proszę o odpowiedź, sprawa jest pilna :D

 

Aż tak to nie miałem nigdy ale, kiedyś zapomniałem wsypać cukier :) I zagotowałem całą brzeczkę i wyszło bardzo dobre piwo :)

Edytowane przez browarbiskup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jest sprawa :D

 

w wannie chłodzi się blonde, niestety wydajność mnie niemile zaskoczyła skutkiem czego dałem zbyt mało cukru - o ok 150g (celowałem w 17blg a wyszło 15. Czy mogę zagotować jakąś minimalną ilość wody z taką ilością cukru, po czym wlać ów roztwór do chłodzącej się brzeczki lub zdezynfekowanego fermentatora w którym odbędzie się fermentacja ?

 

Proszę o odpowiedź, sprawa jest pilna :D

 

Aż tak to nie miałem nigdy ale, kiedyś zapomniałem wsypać cukier :) I zagotowałem całą brzeczkę i wyszło bardzo dobre piwo :)

 

nie pasuje mi jeszcze raz gotować brzeczke bo chce iść w miarę normalnej porze spać :D Raczej zagotuje, nic się nie powinno zadziać, skoro podobnie się czyni w przypadku dodawania cukru do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sprawa :D

 

w wannie chłodzi się blonde, niestety wydajność mnie niemile zaskoczyła skutkiem czego dałem zbyt mało cukru - o ok 150g (celowałem w 17blg a wyszło 15. Czy mogę zagotować jakąś minimalną ilość wody z taką ilością cukru, po czym wlać ów roztwór do chłodzącej się brzeczki lub zdezynfekowanego fermentatora w którym odbędzie się fermentacja ?

 

Proszę o odpowiedź, sprawa jest pilna :D

Nie taka pilna. Spokojnie możesz to zrobić w trakcie wysokich krążków (czy jak to się nazywa).

Możesz dodać cukier ale 11% czystej sacharozy to już trochę dużo (zwiekszasz wytrawność, mogą pojawić się nuty bimbrowe). Lepiej jak w najbliższych dniach skombinujesz ekstrakt i go dodasz. (ilość możesz policzyć w PPPP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz powiedzieć jak wyliczyles te 11%? Kolega nie podał wielkości warki.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

2 plato z 17. Oczywiście możemy dyskutować nad dokładnością założeń i zaokrąglaniem... tylko nie to jest przedmiotem :-/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.