Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Taka sytuacja. Pierwszy dolniak. Drożdże FM30 Bohemska Rapsodia. Po 4 dniach nie wystartowały w temp 8°C. Dawać suchary czy te może mają długi start? O tyle istotna sprawa, że piwo jest 30km od mojego miejsca zamieszkania. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,  proszę o pomoc w następującej kwestii. Popełniłem błąd początkującego polegający na braku odfiltrowania chmielin po  zagotowaniu i wystudzeniu przed zadaniem drożdży. Napowietrzyłem brzeczkę przelewając między fermentowaniu, ale zupełnie zapomniałem oddzielić chmielin. Do takiej brzeczki poszły drożdże S04. C teraz ? oddzielać to ?  dodać nowe drozdze ?  HELP !  jutro sylwester moge miec kłopot z kupnem nowych drozdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to przefiltrował/oddzielił od chmielin jak najszybciej np przez przegotowana pończochę i zadał nowe drożdże na wszelki wypadek.

Albo zostawil juz tylko oddzielone i liczył ze drożdże rusza.

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafał Powązka napisał:

Witam,  proszę o pomoc w następującej kwestii. Popełniłem błąd początkującego polegający na braku odfiltrowania chmielin po  zagotowaniu i wystudzeniu przed zadaniem drożdży. Napowietrzyłem brzeczkę przelewając między fermentowaniu, ale zupełnie zapomniałem oddzielić chmielin. Do takiej brzeczki poszły drożdże S04. C teraz ? oddzielać to ?  dodać nowe drozdze ?  HELP !  jutro sylwester moge miec kłopot z kupnem nowych drozdży. 

Oglądaj od 7 minuty jak widać niektórzy tak robią celowo:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafał Powązka napisał:

Witam,  proszę o pomoc w następującej kwestii. Popełniłem błąd początkującego polegający na braku odfiltrowania chmielin po  zagotowaniu i wystudzeniu przed zadaniem drożdży. Napowietrzyłem brzeczkę przelewając między fermentowaniu, ale zupełnie zapomniałem oddzielić chmielin. Do takiej brzeczki poszły drożdże S04. C teraz ? oddzielać to ?  dodać nowe drozdze ?  HELP !  jutro sylwester moge miec kłopot z kupnem nowych drozdży. 

Nie wiem jakie piwo, ale jak nie AIPA to bym to olał i zostawił jak jest. Będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

We wtorek, 2 stycznia, popełniłem trzeciego, a w zasadzie czwartego, dolniaka - porter bałtycki z wiśnią. Warkę postanowiłem podzielić na pół i zaszczepić ją różnymi drożdżami, 10 litrów W-34/70 a pozostałą część, czyli 12 litrów,  S-04. Specyfikacja poniżej.

 

Wersja I

- Bruntal Malt extrakt Dark 1,7 kg,

- Ekstrakt suchy Ciemny 500g 0,5,

- WES Ciemne 1,7 kg 0,5,

- WES Ekstrakt Słodowy 1,7 kg 0,5.

 

Drożdże Saflager W-34/70 11,5g x3.

 

10 litrów portera bałtyckiego.

 

02.01.18 25* Blg

 

Wersja II

 

- Bruntal Malt extrakt Dark 1,7 kg,

- Ekstrakt suchy Ciemny 500g 0,5,

- WES Ciemne 1,7 kg 0,5,

- WES Ekstrakt Słodowy 1,7 kg 0,5.

 

Drożdże Safale S-04 11,5g x3.

 

12 litrów portera bałtyckiego.

 

02.01.18 25* Blg

 

"Dolniaki" wyniosłem do garażu, gdzie wg., wskazań termometru pokojowego jest 9 stopni ciepła, i na pewno poniżej 12 wg., ciekłokrystalicznego naklejonego na fermentor.

"Górniaki" są w przedsionku, gdzie jest odpowiednio 20°C oraz 14°C.

Napowietrzyłem "piwo" za pomocą przelewania z fermentora do fermentora z dużej wysokości. Temperatura brzeczki nie przekraczała 20°C, bo schłodziłem ją uzupełniając "brew-kity" zimną wodą z 5 litrowych baniaków stojących od kilku dni w/w garażu.

Ponieważ wcześniej już robiłem dolniaka, a kalkulator wyliczył mi dwie paczki "sucharów", dla pewności, dołożyłem jeszcze jedną. Tym bardziej, że miałem problem z lagerem, którego robiłem na początku grudnia. Długi lag, prawie 4 dniowy, mocno mnie zdenerwował ... Myślałem, że za słabo napowietrzyłem brzeczkę, albo drożdży było za mało bądź były kiepskiej jakości.

Teraz, jak mi się wydawało, nie spotkało mnie nic złego. Drożdże uwodniłem, wstawiłem do pomieszczeń z odpowiednią temperaturą, brzeczkę napowietrzyłem i ... powtórka z rozrywki. :( Znowu zero reakcji, choć to dopiero nieco ponad 48h od zadania "grzybków".

Co może być tego przyczyną? Kolejna warka, ten sam problem. Mimo, że wysoki baling, wszystko powinno być o.k., a mimo to, w obu fermentorach, zero piany czy "bulgania" ... I to zarówno u dolniaka, gdzie temperatura nie powinna być przyczyną/problemem, jak i u górniaków, gdzie mogła by być!

Ponieważ w sobotę jest święto, a w niedzielę sklep gdzie mógłbym kupić drożdże, będzie prawdopodobnie zamknięty, jutro chcę, na wszelki wypadek, nabyć po paczce "sucharów".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ksiegarz5 napisał:

Witam!

We wtorek, 2 stycznia, popełniłem trzeciego, a w zasadzie czwartego, dolniaka - porter bałtycki z wiśnią. Warkę postanowiłem podzielić na pół i zaszczepić ją różnymi drożdżami, 10 litrów W-34/70 a pozostałą część, czyli 12 litrów,  S-04. Specyfikacja poniżej.

 

Wersja I

- Bruntal Malt extrakt Dark 1,7 kg,

- Ekstrakt suchy Ciemny 500g 0,5,

- WES Ciemne 1,7 kg 0,5,

- WES Ekstrakt Słodowy 1,7 kg 0,5.

 

Drożdże Saflager W-34/70 11,5g x3.

 

10 litrów portera bałtyckiego.

 

02.01.18 25* Blg

 

Wersja II

 

- Bruntal Malt extrakt Dark 1,7 kg,

- Ekstrakt suchy Ciemny 500g 0,5,

- WES Ciemne 1,7 kg 0,5,

- WES Ekstrakt Słodowy 1,7 kg 0,5.

 

Drożdże Safale S-04 11,5g x3.

 

12 litrów portera bałtyckiego.

 

02.01.18 25* Blg

 

"Dolniaki" wyniosłem do garażu, gdzie wg., wskazań termometru pokojowego jest 9 stopni ciepła, i na pewno poniżej 12 wg., ciekłokrystalicznego naklejonego na fermentor.

"Górniaki" są w przedsionku, gdzie jest odpowiednio 20°C oraz 14°C.

Napowietrzyłem "piwo" za pomocą przelewania z fermentora do fermentora z dużej wysokości. Temperatura brzeczki nie przekraczała 20°C, bo schłodziłem ją uzupełniając "brew-kity" zimną wodą z 5 litrowych baniaków stojących od kilku dni w/w garażu.

Ponieważ wcześniej już robiłem dolniaka, a kalkulator wyliczył mi dwie paczki "sucharów", dla pewności, dołożyłem jeszcze jedną. Tym bardziej, że miałem problem z lagerem, którego robiłem na początku grudnia. Długi lag, prawie 4 dniowy, mocno mnie zdenerwował ... Myślałem, że za słabo napowietrzyłem brzeczkę, albo drożdży było za mało bądź były kiepskiej jakości.

Teraz, jak mi się wydawało, nie spotkało mnie nic złego. Drożdże uwodniłem, wstawiłem do pomieszczeń z odpowiednią temperaturą, brzeczkę napowietrzyłem i ... powtórka z rozrywki. :( Znowu zero reakcji, choć to dopiero nieco ponad 48h od zadania "grzybków".

Co może być tego przyczyną? Kolejna warka, ten sam problem. Mimo, że wysoki baling, wszystko powinno być o.k., a mimo to, w obu fermentorach, zero piany czy "bulgania" ... I to zarówno u dolniaka, gdzie temperatura nie powinna być przyczyną/problemem, jak i u górniaków, gdzie mogła by być!

Ponieważ w sobotę jest święto, a w niedzielę sklep gdzie mógłbym kupić drożdże, będzie prawdopodobnie zamknięty, jutro chcę, na wszelki wypadek, nabyć po paczce "sucharów".

 

S-04 w 14C to nie jest najlepszy pomysł najlepiejnsie maja w 18-19 nie produkują niewiadomo czego i stabilnie fermentuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-04 w 14C to nie jest najlepszy pomysł najlepiejnsie maja w 18-19 nie produkują niewiadomo czego i stabilnie fermentuja.
W 14C s-04 to chyba nawet nie wystartują

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tauruss napisał:

W 14C s-04 to chyba nawet nie wystartują

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
 

Producent podaje, że fermentują od 12 stopni, a optymalne to od 15 stopni. Moje małe doświadczenie podpowiada mi jednak, że jak chcemy fermentować w tak niskiej temperaturze to powinniśmy to uwzględnić przy liczeniu, ile drożdży nam potrzeba dla poprawnej fermentacji. Są to na pewno warunki mniej korzystne niż 18-20 stopni i drożdży powinno być więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kedyz napisał:

Producent podaje, że fermentują od 12 stopni, a optymalne to od 15 stopni. Moje małe doświadczenie podpowiada mi jednak, że jak chcemy fermentować w tak niskiej temperaturze to powinniśmy to uwzględnić przy liczeniu, ile drożdży nam potrzeba dla poprawnej fermentacji. Są to na pewno warunki mniej korzystne niż 18-20 stopni i drożdży powinno być więcej.

Do tego s-04 bardzo szybko opadaja i tworzą zbity osad na dnie a jak dodamy do tego jeszcze niska temperature albo nie daj boże obniżamy w czasie fermentacji to moze zaskutkowac albo bardzo powolną fermentacją albo zatrzymaniem. W temperaturze 18c stabilnie fermentują bez wywalenia dekla(przeważni) w wyzszych temperatirach potrafią naprodukować estrów. Nadają się idealnie jak ktos chce uzyskac dość czyty profil i do tego klar. Jak po zakonczeniu fermentacji nie chcą opaść wystarczy cold crash na kilka dni i mamy klarowne przejzyste piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2 ->  Powiedzmy, że dziękuję za odpowiedź ...

18 godzin temu, Dr2 napisał:

A już myślałem, że tak dużo warzysz dolniaków :( a tu

zwykłe zapychanie forum, yhhh :(

 

Nie chcę się kłócić na forum, ale ... Czy ja gdzieś napisałem/powiedziałem, że robię dolniaki na pęczki? Czy zasugerowałem, że siedzę XX czasu w piwowarstwie? Nie. Dałem jasno do zrozumienia, że mam za sobą 3 MOŻE 4 lagery, reszta to fruite ale, cydr, miód pitny oraz wino z wiśni. I to WSZYSTKO.

Dałem tutaj post, bo liczyłem na SZYBKĄ pomoc, bo tak jak wspomniałem w wątku, JUTRO/DZISIAJ idę po pracy nabyć drożdże, jak by te nie ruszyły, bo w weekend będzie święto/nieczynne. Czy to tak trudno zrozumieć?

Twierdzisz, że źle napowietrzyłem brzeczkę, a ja uważam, że dobrze. Bo tak. Skoro mówisz, że przelewanie z wiadra do wiadra jest złe i na tej podstawie wyciągasz wnioski, to ja dziękuję ...

W pompkę akwariową inwestować nie zamierzam, a latanie w brzeczce mikserem/blednerem to jak walenie do komara z armaty. ;p

 

misiek4251 -> Również dziękuję za odpowiedź.

Też o tym myślałem, ale to by chociaż dolniaki ruszyły, bo temperatura była by o.k., a tu i tu cisza ...

Garaż jest, mniej lub bardziej, ocieplany, a sam fermentor, choć na podłodze, to stoi na styropianie, a on sam jest okręcony starą bluzą typu polar. Ten w przedsionku nie jest jednak już tak zabezpieczony i znajduje się bezpośrednio na płytkach.

Może faktycznie jest to przyczyna ...

 

tauruss -> Też dziękuję za odpowiedź.

Cóż, korzystałem już wcześniej z tych drożdży, a choć było ciut cieplej, bo był to październik/listopad, to nic im tam wtedy nie przeszkadzało, więc założyłem, że i tym razem będzie tak samo. Tym bardziej, że jak by już fermentacja ruszyła, to te 2-3°C ciepła, które by się przy tym wytworzyło, było by o.k. ...

 

kedyz -> Dziękuję za odpowiedź.

Co masz na myśli pisząc o liczeniu drożdży przy takiej temperaturze? Dałem trzy paczki, na 10/12 litrów przy 25* Blg, w mniej więcej odpowiednich temperaturach powinno być o.k. ...

 

redlum -> Tobie również dziękuję za odpowiedź.

Dzięki za radę. ^^ Na coś takiego bym nie wpadł raczej sam. :O Jeżeli/jeśli wystartuje, na pewno wypróbuję.

 

Co w takim razie powinienem zrobić? Na razie przeniosłem fermentory do kuchni, gdzie na pewno jest cieplej, MOCNO je wybujałem, sypnąłem pożywki dla drożdży i czekam ...

Jeżeli chodzi o zakupy po robocie, to mam tylko US-04, bo z dolnych mieli jedynie S-23, a nie chciałem mieszkać ... Tym bardziej, że chciałem wypróbować/spróbować własnego "bałtyka" na W-34/70. 

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziwne 3 paczki to wystarczajaca ilość na 12l powinny spokojnie atakować. Moze po prostu nie widzisz oznak fermentacji piana jest dość słaba przy dolnych. Ale w rurce cos powinno sie dziać. Chyba ze np masz jakąś nieszczelność bo wtedy jak wydalaja mało co2 a on sie jeszcze rozpuszcza duzo lepiej jak jest zimno.

Edytowane przez misiek4251
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.