Skocz do zawartości

Moje przemyślenia.


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiam się czy jest sens? :)

przyklad:

chmielimy hop stand+na zimno. powiedzmy, że po 50g robi robotę.

pytanie czy aromaty i smaki 4 różnych chmieli (po 13g) będą tak samo skuteczne jakby użyć tylko jednego chmielu w dawkach po 50g?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam pytanie - dlaczego nie butelki zakręcane (rozumiem, że chcodzi o taki np. carlsberga albo perlenbachera z lidla)? Nie trzymają się kapsle? Problemy z kapslowaniem?

 

Ja mogę powiedzieć to co koledzy. Kapsluje takie butelki gretą i nie ma żadnego problemu. Kapsle są szczelne, do otwierania nie potrzeba otwieracza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Jesli zacierasz tylko slod to po 90 minutach zacierania nie ma szans na to by jakas skrobia zostala, chyba ,ze ktos uzywa samorobnego slodu.

Ja bym powiedział, że raczej po 45'. Ja też przestałem robić próbę jodową. Przez pierwsze kilak warek, to w ogóle myślałem, ze mi przeterminowany wskaźnik jodowy skrobi w BA sprzedali, bo kiedy bym nie sprawdzał, to nigdy się nie barwił. Aż wpadłem na pomysł, żeby zrobić próbę po 5 czy 10 minutach zacierania. Barwił się idealnie.

 

miałem tak samo po ok 40 minutach wskaznik jodowy nie wykazywał odbarwień, dla pewności oczywiscie utrzymałem czas zacieania w poszczególnych temp.

 

 

filtrator z oplotu zaskoczył mnie swoją skutecznością - nie chce go chwalić za wcześnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Też skorzystam - ja miałem w zestawie plastikowy cylinder, tylko że w przypływie głupoty próbowałem go "zdezynfekować" wrzątkiem - trochę zmienił swój pierwotny kształt :P Teraz muszę pomiary robić w 0,5l kuflu, co wydłuża mocno chłodzenie próbki przy wysładzaniu ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

 

m. Filtrator

Zaklinam Was nie kupujcie filtratora z BA!!! Urządzenie z BA nawet po dowierceniu 300 otworów za 34zł ma się jak żółw do Ferrari w porównaniu z filtratorem z oplotu za ok 15zł, który po zastosowaniu w fermentatorze z kranikiem dokręcając na końcówkę gwintu spełnia swoją rolę 10 razy lepiej i szybciej.

n. Fermentator

 

Proszę o przybliżenie techniki filtracji z filtratora z oplotu. Nie mogę sobie tego wyobrazić : ) i czy nadal po tylu talach filtratory z BA są nadal problematyczne? Podobno mają jeszcze więcej dziurek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montujesz do kranika i zalewasz zacierem. Jak się młóto ułoży 5-30min to odkrecasz najpierw 3 razy na sekunde a później ustawiasz przepływ na około litra na minute. Pierwsze 2-3litry zawracasz bo są mętne a później wysaładzasz tak żeby nie otkryć złoża. Dobrze włóżyć do kadzi filtracyjnej talerzyk na który będziesz lał wodę żeby nie wzburzać złoża. Ja używam plastikowego bo nie tonie i nie zagrzebuje się w młócie.

 

IMG_8426.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montujesz do kranika i zalewasz zacierem. Jak się młóto ułoży 5-30min to odkrecasz najpierw 3 razy na sekunde a później ustawiasz przepływ na około litra na minute. Pierwsze 2-3litry zawracasz bo są mętne a później wysaładzasz tak żeby nie otkryć złoża. Dobrze włóżyć do kadzi filtracyjnej talerzyk na który będziesz lał wodę żeby nie wzburzać złoża. Ja używam plastikowego bo nie tonie i nie zagrzebuje się w młócie.

 

IMG_8426.jpg

ale bajer :) dopiero znalazłem opis na wiki.

Czyli ta metoda jest łatwiejsza bardziej wydajna niż z fałszywym dnem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru gara :) i tu mam problem bo mam indukcję więc celuje w garnek nierdzewkę.

Zastanawiam się czy 25L wystarczy czy lepiej już inwestować w 36L.

Może poradzicie? poniżej link do gara, który w opisie: wykończenie satyna, 1 cm dno.

http://allegro.pl/ga...4704401852.html

Edytowane przez Gregi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrowałem na nim piwa z zasypem do 8kg (do tej pory) i nie było najmniejszych problemów. Możesz sobie taki zrobić sam albo kupić gotowy. Na pewno mają go w ofercie: twojbrowar.pl, alepiwo.pl, centrumpiwowarstwa.pl, homebeer.pl.

 

Uzupełnij dane w profilu, przede wszystkim lokalizację a na pewno będziesz mógł liczyć na pomoc okolicznych piwowarów.

 

Co do garnka to dokładnie ten kupiłem na tej aukcji. Dzisiaj przyszedł i wygląda ok. Pojemność sprawdzona i nalane z meniskiem ma 36L. Wcześniej warzyłem na pożyczanym garnku Ambition, który miał niecałe 30L. Myślę, że 36L to akurat dla kogoś kto warzy sam. Większego garnka i tak nie udźwigniesz bez ryzyka rozlania bądź uszkodzeni kręgosłupa. Poza tym sprawdź nośność kuchenki bo indukcja to delikatna sprawa. Ja już przerzuciłem się na taboret gazowy bo tempo grzania kuchenki doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Teraz chcę warzyć RISa więc garnek 36L to takie rozsądne minimum jeśli chce mieć 20L piwa z dużym BLG.

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cen Ci nie pomogę, ale wiem jedno. Gdybym zaczynał znowu, to celowałbym w jak największy gar do swoich możliwości grzewczo/kuchenkowych czy jak zwał tak zwał :D W większym zagotujesz mniejszą warkę, ale w mniejszym większej już nie zagotujesz. Do tego dochodzą większe gęstości itd. itp. z dłuższym gotowaniem i większą ilością brzeczki przed gotowaniem. Piana wyskakująca na początku gotowania ehhh... Dla mnie większy gar = lepszy. Oczywiście odpowiednio do warunków w warzelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj kolega Mariusz_CH ma rację. Jeśli się wciągniesz, będziesz miał pomoc do dźwigania, zrezygnujesz z indukcji i kupisz mocny taboret to możesz czuć "małość" zakupionego gara. Ja wiem, że warzę i będę warzył sam, mam póki co cheć próbowania najróżniejszych stylów i warki 40L mnie nie interesują.

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę warzyć RISa więc garnek 36L to takie rozsądne minimum

mi pokazało w PPPP, że jak chcę uwarzyć RIS'a przy 12+ kg zasypu to muszę mieć około 30l wody :D do tego 12kg zasypu to nie wiem czy bym się zmieścił w garnku 36l Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy możecie założyć nowy wątek, bo pojechaliście OT?

Dokładnie, kilka/kilkanaście ostatnich postów trochę odbiega od wątku.

Czy nie byłoby dobrze V2 przemyśleń wrzucić na górę (wyedytować pierwszy post?). Nie każdemu się chce czytać cały temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.