Skocz do zawartości

Piwa fermentacji spontanicznej: lambik, flandryjskie


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wyeast lambic blend może dawać na początku aromaty siarkowodorowe? 

Spotkał się ktoś z taką sytuacją? 

 

W dniu 11.07.2022 o 11:01, Misiek30 napisał:

Pytanie mam jak odzyskać bakterie do zaszczepienia następnej partii ( wstępnie przefermentowanej neutralnymi drożdżami)?

Możesz dać część gęstwy z poprzedniego piwa lub część samego piwa. Przy czym efekt w mniejszym lub większym stopniu będzie się różnił od pierwszego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam 2 letnie flandryjskie w balonie 15. Pobrałem próbkę i jest świetne. Kwaśne, lekka dzikość. Nic nie męczy. Tutaj mam pytania:

1. Czy do refermentacji w butelkach dodać do butelek trochę drożdży + cukier (mam us-05 lekko po terminie) czy tylko sam cukier?

2. Chciałbym użyć tego piwa jako dawcy mikrobów. Czy mogę zostawić w baniaku powiedzmy 2-3l flandersa zalać to świeżą brzeczką, czy raczej wstępnie przefermentować ją samymi drożdżami, a następnie dodać do flandersa?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2022 o 22:55, Wo_Man napisał:

Witajcie. Mam 2 letnie flandryjskie w balonie 15. Pobrałem próbkę i jest świetne. Kwaśne, lekka dzikość. Nic nie męczy. Tutaj mam pytania:

1. Czy do refermentacji w butelkach dodać do butelek trochę drożdży + cukier (mam us-05 lekko po terminie) czy tylko sam cukier?

2. Chciałbym użyć tego piwa jako dawcy mikrobów. Czy mogę zostawić w baniaku powiedzmy 2-3l flandersa zalać to świeżą brzeczką, czy raczej wstępnie przefermentować ją samymi drożdżami, a następnie dodać do flandersa?

Z góry dziękuję za pomoc.

Witam

Czy na pytanie 2 pojawiły się jakieś sugestie. Byłbym wdzięczny za udostępnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem jeszcze nigdy flandersa, ale z tego co wiem, to zwykłe drożdże S. cerevisiae dość źle znoszą dłuższe przebywanie w fermentorze (mowa o wielu miesiącach). Osobiście użyłbym jakiegoś w miarę neutralnego szczepu nie odfermentowującego głęboko i zrobił to metodą solery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pozwolę sobie jeszcze tutaj zapytać:

Witam, do tej pory jeszcze nigdy nie dodawałem owoców do fermentującego piwa wiec może trochę przesadzam.

48h temu do 10 litrów dwuletniego lambika wrzuciłem 4kg świetnych malin. Lambik w szklanym dymionie bez dostępu tlenu z rurką fermentacyjną. Do tego momentu brak oznak fermentacji - nie bułka, brak pęcherzyków, brak błonki.
jak wyglada start fermentacji owoców ? Mam powody do niepokoju ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.10.2022 o 19:43, mina obelżywa napisał:

Pozwolę sobie jeszcze tutaj zapytać:

 

Witam, do tej pory jeszcze nigdy nie dodawałem owoców do fermentującego piwa wiec może trochę przesadzam.

48h temu do 10 litrów dwuletniego lambika wrzuciłem 4kg świetnych malin. Lambik w szklanym dymionie bez dostępu tlenu z rurką fermentacyjną. Do tego momentu brak oznak fermentacji - nie bułka, brak pęcherzyków, brak błonki.
jak wyglada start fermentacji owoców ? Mam powody do niepokoju ?

 

zostaw na 3 msc

blona powinna pojawic sie z czasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.