Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

Warka #58 nazwana 100% Smoked Lager. Zmniejszyłem wybicie ze względu na to że drożdże płynne nie dotarły ale w sumie to i lepiej bo zrobiłem warkę na 100% słodzie wędzonym Steinbach. Zobaczymy jak silna będzie wędzonka, nie spodziewam się wiele a może pozytywnie się rozczaruje :)

 

Następna warka to 100% Peated Ale v.3, celuje w 13°Blg. Słód już podpieczony:

http://www.piwo.org/...220#entry320426

Temperatury:

http://www.piwo.org/...220#entry320465

Muszę jeszcze poczekać około 2 tygodnie na ułożenie się podpiekanego słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #58 100% Smoked Lager na drożdżach Gozdawa CP18, 1 saszetka 10g.

Mocno nadęta pokrywa po 24h, rzadka, niska, około 0,5cm pianka po około 30h i taka wciąż się utrzymuje (48h).

 

Dotarły płynne drożdże z "banku szczepów" z dolnegośląska :D

Żeby się nie nudziły już jutro (lub nawet dziś) na mieszadło pójdą w kolejności:

Wyeast 2042 Danish Lager

Wyeast 2001 Urquell Lager

Zatrudnię ich do roboty, jeszcze przed świętami, do warki #59 Schwarzbier, w planie 45l i fermentacja na dwa wiadra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#59 Schwarzbier

21.12.2014

Estymacja z Beersmith: 12,0°Blg, warka 44l, IBU - 25, EBC - 53

 

Zasyp:

Pilzneński Bruntal - 5,00 kg (55,8%)

Monachijski Litovel - 2,80 kg (31,3%)

Karmelowy 30 Weyermann - 0,30 kg (3,3%)

Carafa I Weyermann - 0,30 kg (3,3%)

Karmelowy ciemny Litovel - 0,20 kg (2,2%)

Carafa III Weyermann - 0,20 kg (2,2%)

Czekoladowy jasny Strzegom - 0,16 kg (1,8%)

 

Woda i jej modyfikacje:

Całość woda "kranówa", bez modyfikacji

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 23,3l o temperaturze 75°C

 

90 min - 67-66°C

dolanie 6l wrzątku

05 min - 75°C

 

Korekta PH w postaci 3 ml kwasu mlekowego, pomiar PH 5,9

Wysładzanie 38l gorącej wody bez zakwaszania

 

Gotowanie: 90 min

60 min - 28g Taurus 14,8%

15 min - 10g mech irlandzki

 

Fermentacja:

Wyszło 47l - 12,0°Blg

 

Chłodzone przez prawie 1h do około 20°C, przy tej ilości moja chłodnica nie już tak wydajna. Później stało na dworze do późnego wieczora i schłodziło się do 11°C. Aktualnie temperatura otoczenia w garażu 10°C.

 

Fermentor 1: 21,5l, zadane całym starterem 1,5l, Wyeast 2001 Urquell Lager

Fermentor 2: 27,0l, zadane tylko gęstwą ze startera 1,5l, Wyeast 2042 Danish Lager

 

Komentarze:

- im więcej zacieru w coolerze tym lepiej utrzymyje temperaturę, przez 90 min spadła tylko o 1°C

- coś się walnąłem przy liczeniu wody (za dużo było) ale w OG trafiłem idealnie

- świetna wydajność (85%), zaczynam łapać powtarzalność

- muszę rozwiązać problem czystości zimnej wody z kranu w garażu, surowa woda ma w sobie sporo piasku i innych farfocli, przydałby się jakiś wstępny filtr

 

--------------

06.01.2015

Zlanie na cichą fermentację. W sumie plan był na lagerowanie ale w aromacie jest sporo siarki oraz odfermentowanie narazie na poziomie 3,7°Blg (fermentor 1) i 4,0°Blg (fermentor 2), dla pewności zostawie jeszcze tydzień w 12°C na ewentualne dofermentowanie.

--------------

25.01.2015

Odfermentowanie praktycznie zostało, może te 0,1-0,2°Blg jeszcze spadło. Warka poszła do 2 kegów oraz do 13 butelek 0,5l z 2g cukru na butelkę. Krótkie porównanie drożdży.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#59 Schwarzbier wczoraj wieczorem wskoczyła do wiader, czekam na start fermentacji, rano pokrywki były już napuchniętę.

 

Na gęstwie po tym piwie będę kontynuował serie dolnej fermentacji, w tym sezonie będzie troche udziwnień.

Pierwsza warka nowego roku to otwarcie projektu pt. India Pale Lager, a żeby było jeszcze ciekawej będzie w wersji wędzonej. IPL będzie chmielony na aromat amerykańskimi chmielami, na razie w planie jest Simcoe. Jeśli projekt się przyjmie i sprawdzi to tego typu piwa będe powtarzał ale w różnych jego wariacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nigdy nie będzie konkurencją dla lagera, przynajmniej w piwowarstwie domowym. Zbyt mało ludzi warzy piwa dolnej fermentacji. A ja warzę tego dużo, a że klasyka mi się częściowo znudziła to będę teraz drążył różne inne wariacje.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem na ile

https://www.samueladams.com/craft-beers/boston-lager

się wpisuje w IPL

ale ww piwo pokazuje że jest potencjał!

 

nie należy przegiąć z goryczką - bo podobno jest to łatwiejsze jak w ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boston Lager to nie IPL

 

zamroczenie - jakoś I mi umkło :P

 

miałem namyśli porównanie APL do American Pale Lager :P ( jasne? ) - choc chmiele to mało rewolucyjne tam są ( choć wyraźnie je czuć w smaku - nie jak w EuroLagerach )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#57 Pacific Red Ale

jest red ?

 

Zlałem własnie piwo do chmielenie na zimno. W 1l słoiku piwo nad gęstwą jest wyraźnie ciemno czerwone, nie jest to oczywiście idealna czerwień a taka złamana bursztynem ale to najbardziej "czerwonawe" piwo jakie zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wersja projektu 100% Peated Ale. Tym razem na drożdżach dolnej fermentacji. Myślę już na v.4 :)

#60 100% Peated Lager (v.3)
Warzenie: 06.01.2015
Estymacja z BS: 13°Blg, warka 20l, IBU 31, EBC ~42

Zasyp:
Wędzony torfem CM 30-45ppm - 4,50 kg (90%)
Wędzony torfem CM 30-45ppm - 0,40 kg (8%) - podpiekany na około 300-400 EBC, temperatury
Wędzony torfem CM 30-45ppm - 0,10 kg (2%) - podpiekany na około 800-900 EBC, temperatury

Woda i jej modyfikacje:
Całość woda RO, profil (Ca, Mg, Na, SO4, Cl, HCO3 - 60, 10, 15, 70, 55, 90)
Do zacieru: gips, epsom, sól kuchenna, chlorek wapnia, kreda - 1,4g, 1,6g, 0,8g, 1,2g, 1,4g
Do gotowania: gips, epsom, sól kuchenna, chlorek wapnia, kreda - 0,9g, 1,0g, 0,5g, 0,8g, 0,9g

Zacieranie, filtracja i wysładzanie:
woda do zasypu 13l o temperaturze 75°C

90 min - 67-66°C
dolanie 7l wrzątku
05 min - 76°C

Pomiar PH 5,7
Wysładzanie 13l gorącej wody bez korekty PH

Gotowanie: 90 min
60 min - 16g Taurus 14,8%AA
15 min - 5g mech irlandzki

Fermentacja:
Wyszło 19l - 15,3°Blg, rozcieńczyłem zimna kranówą do 22l - 13,3°Blg

Brzeczka schłodzona do 15°C (w około 40 min) i w tej temperaturze zadane drożdże. Warka zadana gęstwą z I pokolenia Wyeast 2001 Urquell Lager, około 230ml gęstej gęstwy (wyliczenie z kalkulatora). W garażu aktualnie 8°C.

Komentarz:
- ładny i obfity przełom,
- owijam teraz dodatkowo kocem cooler, dzięki temu przy mniejszym zasypie spadek jest o 1 stopień mniejszy,
- można powiedzieć że w końcu opanowałem nowy sprzęt, wszystko przebiega sprawnie, wydajność powtarzalna, teraz będe schodził ze śrutowaniem na drobniejsze.

--------------
18.01.2015
Przelałem na fermentację cichą. Brak pomariów. Wychodzi powoli już torf ale w aromacie sporo jeszcze siarkowodoru.
--------------
04.02.2015
Warka poszła do małego kega oraz 10 butelek. Odfermentowanie nie zmierzyłem. Do butelek poszło 2g cukru.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#57 Pacific Red Ale

jest red ?

 

Zlałem własnie piwo do chmielenie na zimno. W 1l słoiku piwo nad gęstwą jest wyraźnie ciemno czerwone, nie jest to oczywiście idealna czerwień a taka złamana bursztynem ale to najbardziej "czerwonawe" piwo jakie zrobiłem.

Doskonale!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało się uwarzyć nic w niedziele, bynajmniej nie z lenistwa. Wypadły inne sprawy. Tym samym temat przeleci na następny, długi, noworoczny weekend. Będzie jeszcze jedna konsekwencja. Gęstwa W1272 będzie już zbyt stara i będę zmuszony użyć innej, świeżej gęstwy ... dolnej fermentacji. W ten sposób v.3 będzie nosiła nazwę 100% Peated Lager. W sumie, właśnie w kolejnych wersjach, planowałem fermentację na dolniakach więc nic straconego.

 

Wszystkie dobrego w nowym roku dla wszystkich piwowarów i piwowarek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w roku poprzednim, również teraz robię bilans jesiennego sezonu ejlowego.

 

warka #52 100% Peated Ale v.2 10,0°Blg

Sezon rozpocząłem od kontynuacji projektu 100% Peated Ale a przy okazji rozruszanie płynnych drożdży W1728. Piwo wyszło według mnie idealne, bardzo lekkie a jednak pełne aromatu i smaku, dodatkowe podpiekanie słodu zrobiło robotę. Właśnie odpalam do wypicia drugiego 9l kega. Projekt ten będzie miał w moim browarze wiele odsłon, oj wiele!

 

warka #53 Landlord Pale Ale 10,2°Blg

Stała oferta w moim browarze. lekki bitter. Niezobowiązujące piwo do popijania pintami. W poprzednim roku wyszedł naprawdę świetny. Recepturę nie wiele zmieniłem ale w tym sezonie wyszło trochę gorzej, piwo jest zbyt mineralne i cierpkie (szczep W1275). W następnym sezonie wracam do drożdży W1469.

 

warka #54 Wet IPA 11,0°Blg

Nieplanowana warka, ale obdarowany świeżą szyszką postanowiłem ją wykorzystać. Piwo chmielone tylko w technice hop burst. Miało świetną czystą goryczkę i bardzo ładny aromat owocowy, głównie od drożdży (W1728 i wysoka temperatura fermentacji). Piwo wyszło świetne, sesyjne, zniknęło w 2h na spotkaniu piwowarów.

 

warka #55 Dry Stout 12,1°Blg

Obowiązkowa pozycja w browarze. Stout musi być. W tym roku zmieniłem dość znacznie recepturę podnoszą sporo (10% zasypu) ilość słodów czekoladowych. Wyszedł z tego klasyczny dry stout, nie jakoś na zbyt palony czy czekoladowy, widać na mojej bardzo twadej kranówie mogę poszaleć jeszcze bardziej z tym słodami.

 

warka #56 Pacific Pale Ale 10,5°Blg

Jako że chmiele amerykańskie przychodzą późno, już po zakończeniu mojego sezonu ejlowego stwierdziłem że wykorzystam świeże chmiele NZ i AUS. Kohatu w ilość 100g na aromat (warka 25l) nie zrobił szału, czuć go, wiedziałem że nie jest intensywny ale sam zapach nie przypadł mi do gustu (początkowo mocna multiwitamina).

 

warka #57 Pacific Red Ale 11,6°Blg

Niedawno rozlana warka. Ponownie pacyficzny chmiel, tym razem Vic Secret. Ponownie 100g na około 25l. Tu narazie jest lepiej jeśli chodzi o typ aromatu. Również nie jest intensywny ale powinnien fajnie się zbalansować ze słodem. Czekam na nagazowanie warki. Aktualizacja: piwo ma bardzo fajną goryczkę, dość długą, na pewno wyższą niż zakładane 25 IBU, resztkowy chmiel który był opisany jako Fuggles musiałbyć innym chmielem o wyższym AA lub też to kwestia wody bo przez pomyłkę była na pewno bardzo miękka, słodowość bardzo stonowana, głównie w postaci delikatnej pełni, chmiel góruje w aromacie - bardzo przyjemna mieszanka ziół, żywicy i cytrusów. Świetne to piwo.

 

Ogólny bilans wyszedł pozytywnie. Nie podszedł mi szczep W1725, podbija to czego zbytnio nie lubie w brytyjskich piwach, za to z W1728 jestem bardzo zadowolony, w moich warunkach ten szczep idealnie się sprawdza, jest bardzo uniwersalny i jestem bardzo zadowolony z profilu jaki daje. Na pewno będę do niego często wracał, choćby z racji projektu 100% Peated Ale. Pacyficzne piwa wyszły nienajgorzej, spodziewałem się lepszego efektu. Z zeszłego roku Dr Rudi również nie powalił, z dotychczasowo używanych chmieli z antypodów jedynie Galaxy (2012) mi podszedł. Chyba czas wrócić do amerykańskich odmian.

 

Na przyszłą jesień oprócz wspomnianych wyżej zmian odnośnie drożdży, plany warzelne nie wiele się zmienią, dalej będę dopracowywał swoje dotychczasowe dokonania i receptury - Peated Ale, Bitter, Stout i amerykańskie ales, plus pewnie coś dodatkowego.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lżejsze piwo lepiej się pije - owa zasada staję się nadrzędna zasadą w browarze.

 

Co widać porównując rok poprzedni.

U mnie już daaaawno tak jest :)

 

Dobre te podsumowania, zawsze brakuje mi w tematach warzelniczych oceny końcowej napisanej przez piwowara. Zdrówko :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podsumowanu, dwa posty wyżej napisałem krótką akutalizację do warki #57 Pacific Red Ale. Wyszło pyszne piwo i schodzi w bardzo szybkim tempie. Jutro na warzelni zapowiadany już wcześniej 100% Peated Lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, przy okazji warzenia #60 100% Peated Lager, pozlewałem na cichą fermentację zarówno #58 100% Smoked Lager jak i #59 Schwarzbier. W obu warkach jeszcze sporo siarkowodoru, więcej w Smoked Lager mimo, że dłużej fermentuje. Schwarzbier odfermentował dość słabo narazie (okolice 3,5-4°Blg) więc nie rozpocząłem lagerowania ale cichą fermentację na tydzień, może dłużej.

 

W weekend plan na kolejnego dolniaka, drożdże już czekają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#61 Smoked India Pale Lager
Warzenie: 11.01.2015
Estymacja z BS: 14,1°Blg, warka 39l, IBU 54, EBC 8

Zasyp:
Wędzony Weyermann - 4,00 kg (44,9%)
Pale Ale Weyermann - 2,10 kg (23,6%)
Pilzneński Bruntal - 1,90 kg (21,3%)
Carapils Weyermann - 0,90 kg (10,1%)

Woda i jej modyfikacje:
Całość woda RO, profil Yellow Bitter (Ca, Mg, Na, SO4, Cl, HCO3 - 50, 10, 5, 105, 45, 0)
Do zacieru: gips, epsom, sól kuchenna, chlorek wapnia - 3,8g, 2,9g, 0,3g, 2,9g
Do gotowania: gips, epsom, sól kuchenna, chlorek wapnia - 3,5g, 2,7g, 0,3g, 2,7g

Zacieranie, filtracja i wysładzanie:
woda do zasypu 23,5l o temperaturze 75°C

90 min - 67-66°C
dolanie 8,5l wrzątku
05 min - 76°C

Pomiar PH 5,9
Wysładzanie 29,5l gorącej wody bez korekty PH

Gotowanie: 60 min
FWH - 40g Iunga 11,9%
40 min - 10g Iunga 11,9%
20 min - 50g Sladek 5,0%
15 min - 10g mech irlandzki
02 min - 50g Simcoe 13,0%

Fermentacja:
Wyszło 42l - 13,7°Blg

Brzeczka schłodzona do 13°C i w tej temperaturze zadane drożdże. W garażu aktualnie około 10°C. Warka zadana gęstwą:
Fermentor 1: 20l, I pokolenie Wyeast 2001 Urquell Lager, około 200ml gęstej gęstwy.
Fermentor 2: 22l, I pokolenie Wyeast 2042 Danish Lager, około 260ml gęstej gęstwy.
Po 12h fermentacja w pełni.

Komentarz:
- słód pale ale z racji zużycia resztek,
- po raz pierwszy robiłem FWH, poteżny przełom zanim filtracja została dokończona
- z niewiadomej przyczyny filtracja pod koniec stanęła, zamieszałem głęboko złoże, spuściłem mętne i dalej poszło sprawnie
- z racji opóźnień z filtracją skróciłem wyjątkowo czas gotowania do 60 min, poza tym i tak w połowie filtracji warka już wrzała więc tak naprawdę gotowanie było dłuższe
- z racji sporego przełomu oraz dużej dawki chmielu wylałem około 5l osadu,
- bardzo długie chłodzenie, przy takim wybiciu i lagerach moja chłodnica jest na skraju wydajności, w 45 min zeszło do 20°C, w sumie na powolnym strumieniu chłodziłem przez 2h, w sumie zeszło do 13°C

--------------
25.01.2015
Przelałem na cichą fermentację, siarkowodoru już nie wiele, czuć wędzonkę i chmiel.
--------------
09.02.2015
Rozpocząłem lagerowanie.

--------------
05.03.2015

Po 25g Simcoe dla każdego fermentora, fermentory na czas chmielenia na zimno przestawiłem do 10°C.

--------------

08.03.2015

Warka w całości poszła do kegów.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, podczas warzenia, pobrałem po raz pierwszy próbkę z cichej fermentacji z warki #50 Dziki Gon v.1.

 

Aromat belgijski estrów (pochodzi jeszcze z fermentacji głównej) nie jest już tak silny i dominujący, do tego pojawiła się delikatna i przyjemna dzikość w postaci końskiej derki. Przypraw nie czuje, może jeszcze wyjdą. W smaku bardzo lekkie i sesyjne i wydaje się że cienkie, a to 15°Blg, nie czuć alkoholu poza delikatnym rozgrzewaniem już po przełknięciu, będzie zdradzieckie. Dodałem do słoja około 40-45g platków dębowych średnio opiekanych, które od około 3 miesięcy leżakowały w 15 letniej szkockiej blend whisky. Nie wiem jeszcze kiedy będzie rozlew, myślę że gdzieś w okolicy 2-3 tygodni, kilka dni przed rozlewem będzie jeszcze chmielenie na zimno.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja. Pierwsza próbka z cichej fermentacji. Warka #35 Truskawkowy Lambic warzona w listopadzie 2013, od 1 czerwca 2014 z owocami. Kolor raczej żółty, aromat nie zostawia złudzeń, potężna końska derka, truskawka. W smaku lekkie, kwaśne. Bardzo wyrazisty sour ale czy dobry, ciężko powiedzieć, brak porównania. Niedługo pójdzie w butelki.

post-3232-0-32506100-1421141838_thumb.jpg

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.