Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem w sumie jaką to nazwę ma ale to ma 5l i ma wkład chłodzący wlewa się do tego piwo i wystawia na stół ma 3 krany rzadko tego używam bo piwo się rozgazowuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

06.10.2012

warka 36 Pszeniczniak (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Pszeniczny Strzegom - 2,5 kg
  • Pilzneński Strzegom - 2 kg
  • Monachijski - 0,35 kg
  • Lubelski 3,9% 35 g
  • WB-06 gęstwa po koźlaku pszenicznym :)

Śrutowanie: Zacząłem o godzinie 11.00. 4,85 kg słodów w 35minut, pszeniczny ciężko się śrutuje.

 

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 14l

 

słody wrzucone 48-44- 30'

podgrzane do 63-61C i dekokcja 1/3 zacieru do 73-71C przez 15' potem do wrzenia i 15'

wlane do głównego zacieru ustaliłem temperature 73-71C - 40'

5' - 76C

 

WYSŁADZANIE:

5+5+5=15l - 78-75C około 60 minut

 

GOTOWANIE:

miało być 70' no ale korki mi strzeliły i było:

60' Lubelski 25 g

30' Lubelski 10 g

Po gotowaniu - 24,5l - 12,5 Blg

 

Chłodzenie przez noc bo już mi się nie chciało latać z wiadrami

 

FERMENTACJA:

 

Do fermentacji poszło 2 litry mniej... w komentarzu reszta. Temperatura zadania drożdży 16C,

 

Planowana burzliwa:

16C - 14 dni

 

 

KOMENTARZ:

 

- Czas pracy 7h

- Kociołek znowu się nie wyłączył przy gotowaniu.

- Niestety straciłem 2 litry z chmielinami bo mi cholerne muchy wpadły do garnka razem z lepem to wolałem tego nie wlewać do fermentacji :/

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W trakcie warzenia zlałem warkę 35 z R.I.P.A do butelek wyszło 42*0,5l 3 blg w smaku ciekawe. Poprzednie piwo BPA jest przesmaczne na drożdżach do Wita :) Oprócz tego do butelek poszedł cydr jest kwaskowaty ale smaczny wyszło 30 butelek 0,5l 0 blg. Jutro zrobię kolejne piwko jakieś jasne mało chmielone dla odmiany, będzie idealny na imprezę urodzinową ;) a kolejny w planach witbier na przyszły weekend, a potem już dolniaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07.10.2012

warka 37 Złociste Pale Ale(receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Pilzneński Strzegom - 3 kg
  • Pale Ale Strzegom - 1 kg
  • Karmelowy Jasny - 0,3 kg
  • Centennial 9,6% 15 g
  • Chinook 11,6% 10g
  • Lubelski 3,9% 10 g
  • US-05 gęstwa po 35 warce zadane nad ranem przed wyjazdem do wrocławia

 

Śrutowanie: Zacząłem o godzinie 12.00. 4,3 kg słodów w 30 minut

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 12l

 

63-61C 35'

73-71C - 70'

5' - 78C

 

WYSŁADZANIE:

5+5+5=15l - 78-75C około 60 minut

 

GOTOWANIE:

miało być 70' no ale korki mi strzeliły i było:

60' Lubelski 25 g

30' Lubelski 10 g

Po gotowaniu - 22,5l - 11 Blg

 

Chłodzenie przez noc wygodniej :)

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 20C,

 

Planowana burzliwa:

20C - 10 dni

 

 

KOMENTARZ:

 

- Czas pracy 7h

- Kociołek znowu się nie wyłączył przy gotowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.10.2012

warka 38 Witbier v3.0 Pigwit (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Pilzneński - 2kg
  • Pszeniczny - 1kg
  • Pszenica od rolnika - 2 kg
  • Lubelski 3,9% 35g
  • Pigwa 90g
  • Kolendra 20g
  • Wyeast 3994 Belgian Witbier ze zbioru I po wicie poprzednim

Śrutowanie: Zacząłem o godzinie 10.00. cholerna pszenica od rolnika przez nią chyba z 40 minut machałem korbką bo tak ciężko szło :)

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 12l

Słody wrzucone 56C temperatura spadła do 52 trzymane przez 60 minut

63-61C - 80'

73-71C - 30'

5' - 78C

 

WYSŁADZANIE:

5+5+5=15l - 78-75C około 50 minut

 

GOTOWANIE:

Jednak mam problemy z kociołkiem przez to 90 minut

75' Lubeski 20 g

15' Lubeski 15 g

10' Kolendra 12 g

5' Kolendra 8 g i pigwa 90g

 

Po gotowaniu - 24l - 12 Blg ,

 

Chłodzenie przez noc.

 

FERMENTACJA:

Temperatura zadania drożdży 20C.

 

Planowana burzliwa:

21C - 14 dni bez cichej

 

KOMENTARZ:

 

- Czas pracy 8h

-Jednak kociołek wyłącza się podczas chmielenia, nic mam zamiar kupić taboret grzewczy mam gar 30 litrów i tam będę chmielił bo mam dość trochę wyłączania. Stwierdziłem przy tym też że będę robił podwójne warki tym sposobem!

- Już myślałem że mnie strzeli dzisiaj przez to wyłączenie chmielenie wydłużyło mi się do 2h... zobaczymy co z tego wyjdzie, niestety pigwę czuć bardzo delikatnie trzeba jednak dać jej więcej. A na koniec jakby tego było mało wylałem sobie ze 2 litry wrzącej brzeczki na stół przy podnoszeniu garnka i trochę na nogi. Jak to piwo nie będzie super to ja nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 36 Pszeniczniak poszła do butelek 42*0,5l przy 2,5 Blg, w smaku świetne kolor trochę przyciemny, ale banan niesamowity. Zastanawiam się czy na konkurs nie posłać ale nie wiem czy sędziowie dostają kartę kiedy piwo było zrobione... mam 7 dni na namysł oraz żeby piwo nagazowało się. W planach mam pilsa, na przyszły weekend tylko czekam na drożdże :) Muszę dokupić wiaderka koniecznie bo 3 to za mało na sezon przy moich planach. Witbier ładnie fermentuje, bulka aż miło, ZPA ma 3 blg jeszcze z 2-3dni na klarowanie i pójdzie też do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 37 Złociste Pale Ale została 17.10.2012 przelana na cichą z chmielami 35g Centennial i 25g Chinooka, aromat po tygodniu fajny zobaczymy po refermentacji. Obawiam się trochę że piwo ma infekcję ale nie wyczuwalną ponieważ pojawiły się małe białe bąble na czapie chmielowej, która nie opadła po tygodniu na dno. Chyba że to moja panika a to bąbelki CO poprostu :) zobaczymy niedługo w smaku ale zamiast amber ale wyjdzie chyba IPA. Piwo zlane 24.10.2012 do 40*0,5l butelek przy 2 blg czyli jak na teście :P Dołączam też zdjęcia z chmielin...post-3297-0-62580100-1351097330_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27.10.2012

warka 39 Pils (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Pilzneński - 4kg
  • Wiedeński - 0,4kg
  • Karmelowy jasny 0,35 kg
  • Marynka 9,1% 25g
  • Hellertau Hersbrucker 3,5% 20g
  • Spalt Select 5,7% 20g
  • Drożdże W34/70 -rehydryzowane

Dzisiaj przyjechał do mnie na pokaz warzenia bajo33 :) więc warka była robiona wspólnie. Fajne spotkanie przy sporej porannej degustacji :)

 

Śrutowanie: Zaczelismy o godzinie 10.00 wykorzystałem bajo33 jako tanią siłę roboczą więc się nie namęczyłem :)

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 14l

Słody wrzucone 56C temperatura spadła do 53 trzymane przez 10 minut

63-61C - 30'

73-71C - 60'

5' - 78C

 

WYSŁADZANIE:

5+5+5=15l - 78-75C około 50 minut

 

GOTOWANIE:

90' Marynka 25 g

30' Spalt Select 20g

15' Hellertau Hersbrucker 20g

 

 

Po gotowaniu - 22l - 12,5 Blg ,

 

Chłodzenie na dworze bo jest zimno.

 

FERMENTACJA:

Temperatura zadania drożdży 18C.

 

Planowana burzliwa:

10C - 14 dni

7dni cicha

 

KOMENTARZ:

 

- Czas pracy 6h

- Warzenie w miłej atmosferze przy degustacji innych piwek oraz wieloma pytaniami zadawanymi przez bajo :) ale fajnie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za możliwość wspólnego warzenia, materiały i oczywiście degustację :) Spotkanie, które na pewno bardzo mi ułatwiło warzenie swojego pierwszego zacieranego piwka na drugi dzień. Jednak nauka na żywo to na żywo, więcej warta niż czytanie dziesiątek stron. Trzymam kciuki aby wyszedł smaczny Pils :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na jubileuszową warkę urodzinową!

30.10.2012

warka 40 Dyniowe Ale-Pumpkin Ale (receptura scoobydo z lekkimi modyfikacjami)

 

SKŁAD:

  • Pale Ale - 3,5kg
  • Pilzneński - 1kg
  • Wiedeński - 1kg
  • Karmelowy jasny 0,5 kg
  • Czekoladaowy 100g
  • Nugget % 15g
  • Hellertau Hersbrucker 3,5% 20g
  • Spalt Select 5,7% 30g
  • Drożdże US-05 wlane z słoika
  • Przyprawy: 4 łyżeczki cynamonu, 2 łyżeczki imbiru, 1 łyżeczka gałki muszkatołowej, oraz kilka ziaren ziela angielskiego

Dzień wcześniej przyszykowałem dynie:

 

Pokroiłem i podsmażyłem 4 kg dyni, następnie zapiekłem ją z szklanką brązowego cukru przez 40 minut w 200C.

 

Śrutowanie: Po powrocie z pracy o 15 nie wiem przez ile.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 14l

Słody wrzucone 56C temperatura spadła do 53 trzymane przez 10 minut

63-61C - 90' Po 30 minutach dodałem dynie.

73-71C - 15'

5' - 78C

 

WYSŁADZANIE:

5+5+5=15l - 78-75C około 2 h i 20 minut. Masakra następnym razem musze kupić łuskę jakąś do takiego typu piwa.

 

GOTOWANIE:

70' Spalt Select 20 g

40' Nugget 15g

10' Hellertau Hersbrucker 20g i Spalt Select 10 g

5' przyprawy

 

 

Po gotowaniu - 22l - 14 Blg ,

 

Chłodzenie w piwnicy.

 

FERMENTACJA:

Temperatura zadania drożdży 18C.

 

Planowana burzliwa:

21C - 12dni

 

KOMENTARZ:

 

- Czas pracy 6,5h

- Gdyby nie wysładzenie to poszło by gładko mam nadzieje że piwo będzie wyśmienite :) bo zapach przy gotowaniu był niesamowity.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zabutelkowałem również w trakcie warzenia Warkę 37 Pigwita weszła do 43*0,5l przy 3 blg. W aromacie i smaku bardzo specyficzne, i smaczne zobaczymy jak się nagazuje powinno być super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety temperatury takie że zacząłem grzać w kominku i w kuchni dolnej skoczyła mi temp. fermentacji pumpkin ale do 25C szybko zniosłem do piwnicy ustabilizuję temperaturę i znajdę gdzieś indziej miejsce. Przed wczoraj nastawiłem też winko pigwowo-jabłkowe 15litrów 13 blg, na drożdżach Szlachetnych biowinu Sauternes zobaczymy efekt pierwszy raz takie coś robię ( na zdjęciu drugie od prawej). Baterię nalewek oraz win niedługo na zimę będzie gotowa co widać na zdjęciu od lewej w słoikach nalewka aroniowa, orzechowa, z dzikiej róży oraz pigwowa, a w butlach cydr (dzisiaj przelewam go na cichą) oraz jak już wcześniej pisałem winko pigwowo-jabłkowe. Oprócz tego zrobiłem wkońcu logo browaru oraz etykietkę do pigwita :)

post-3297-0-99680500-1351779968_thumb.jpg

post-3297-0-89090400-1351780310_thumb.png

post-3297-0-15150400-1351780459_thumb.png

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.11.2012

warka 41 Zimowy Imperial Stout (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Pilzneński - 3 kg
  • Pale Ale - 0,65 kg
  • Karmelowy jasny - 0,4 kg
  • Karmelowy ciemny 0,3 kg
  • Czekoladaowy 0,2 kg
  • Pszeniczny - 0,2kg
  • jęczmień palony 0,3 kg
  • barwiący Strzegom 0,2 kg
  • Marynka 9,1% 15g
  • Chinook 11,6% 17g
  • nie wiem jaki ale chyba Simcoe 7g (nalepka mi odpadła)
  • Drożdże US-05 wlane z słoika po z.R.I.P.a 06.10.2012

Śrutowanie: Jak rano wstałem na rozgrzewkę 5,2 kg słodu szybciuteńko w 20 minut do wiaderka :)

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 12l

Słody wrzucone 68-61C - 110' temperatura schodząca z 68 raz podgrzewane.

73-71C - 15'

5' - 78C

 

WYSŁADZANIE:

5+5+5=15l - 78-75C normalna

 

GOTOWANIE:

70' Chinook 17 g i Marynka 5 g

45' nie wiem jaki ale chyba Simcoe 7 g

15' Marynka 10 g

 

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Bardzo ciemne, z ładnym aromatem wyszły 22,5l o gęstości 15 Blg, przy wydajności 69% oraz IBU 35

 

Chłodzenie w na dworze, jak zdąży się wychłodzić to zadam drożdże.

 

FERMENTACJA:

Temperatura zadania drożdży 20C.

 

Planowana burzliwa:

17-18C - 12dni

 

KOMENTARZ:

 

- Czas pracy 6,5h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłem takie coś w Browarze Widawa Czarny Kruk się zwało robione z współpracą Kopyra, więc stwierdziłem że raczej nie zaszkodzą, a w smaku teraz też było okej, cytrusy zostają lekko w tle zobaczymy jak po fermentacji :) Mam i tak zamiar skrzynkę minimum pół roku przetrzymać żeby smak się poukładał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i lipa warka nr 40 Dyniowe Ale dzisiaj zmierzyłem blg -3 i spróbowałem smaku , bardzo ładny zapach przypraw innych brak, następnie w smaku słodowa, czuć lekko dynie ale przedewszystkim przebija się rozpuszczalnik, aż ze strachu że infekcja zajrzałem do środka i nic nie ma na powierzchni, żadnego kożucha ani bąbli. Prawdopodobnie to przez to że przez noc jak napaliłem w piecu temp. w fermentatorze mogła skoczyć do 26C, rano dopiero zniosłem do piwnicy, a to był 3 dzień fermentacji, i później fermentowałem w 16C, mogło nabyć niechcianego posmaku... szkoda a tak ładnie się zapowiadała, następnym razem będę pilnował bardziej! W poniedziałek zleje do butelek, mam nadzieje że to minie z czasem....

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zlałem warka 40 Dyniowe Ale-Pumpkin Ale ostatecznie 2,5blg poszło do 41*0,5l butelek, w tle lekki rozpuszczalnik, ale pomimo tego piwo zapowiada się ciekawie i dobrze pożyjemy zobaczymy :D Oprócz tego Dry stout zmierzony 4 blg dam mu jeszcze z tydzień w temp. 15C, a nie jak wcześniej pisałem 17C, zapowiada się naprawdę dobrze zapach świetny, a smak czekoladowo kawowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #37 bardzo zacna, naprawdę bardzo. Wypiłem ze smakiem. Nie powalała zapachem (w sensie może oczekiwałbym nieco więcej chmielu), ale za to miła w smaku, zbalansowana. Na goryczkę pewnie niektórzy by narzekali, ale dla mnie przyjemna, długa, zostaje na końcu języka i po przełknięciu.

 

Pyszne piwo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem następnym razem muszę użyć trochę innego chmielu bo ten nie dał temu piwu czego oczekiwałem, ale zdecydowanie piwo do powtórzenia. Styl też zmieniłem w tym piwie na ostatnią chwilę :) ale miło mi że smakowało!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.