Skocz do zawartości

Wiśnie do piwa!


radam

Rekomendowane odpowiedzi

... Winorobek, czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej pleśni?

Pleśń pleśni nie równa i dwie inne (odmiany) pleśni mogą wyglądać niemal identycznie. Drugą opcją jaką podejrzewam to (jakieś) bakterie tlenowe. Prosiłbym o, w miarę możliwości stałą i szczegółową relacje z testów organoleptycznych (smaku i zapachu) oraz tego jak piwo wygląda- klarowność, zmętnienia, (jakieś) bąbelki wewnątrz piwa. Ciężko jest mi powiedzieć coś w ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Winorobek' date=' czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej pleśni?[/quote']

Pleśń pleśni nie równa i dwie inne (odmiany) pleśni mogą wyglądać niemal identycznie. Drugą opcją jaką podejrzewam to (jakieś) bakterie tlenowe. Prosiłbym o, w miarę możliwości stałą i szczegółową relacje z testów organoleptycznych (smaku i zapachu) oraz tego jak piwo wygląda- klarowność, zmętnienia, (jakieś) bąbelki wewnątrz piwa. Ciężko jest mi powiedzieć coś w ciemno.

Moją główną obawą jest to, że pleśń jest bardzo toksyczna. Jeśli możliwe jest, że piwo smakuje dobrze i mimo to jest skażone pleśnią to niezbyt dobrze to wróży konsumentom tego piwa:). Jednak domyślam się, że gdyby to była pleśń to piwo jednak byłoby paskudne w smaku. Po miesiącu dam znać jak smakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie musi być paskudne w smaku!

 

"Toksyczny smak" mógł zostać zamaskowany przez coś, a skoro nie wyczuwasz już goryczki, to mogła nastąpić jakaś reakcja "toksyn"* i "goryczy"* (kwasu pruskiego?), która dała nam "coś", co jest w piwie.

Nic nie jest pewne.

Kolega nie zna ani temp. podczas (całej) fermentacji, pH, dokładnej ilości alkoholu na poszczególnym etapie?

 

* nie wiem jakie to mogły być substancje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Czy ktos z was robił już piwo wiśniowe? Jestem ciekaw rezultatu.

Ja kilka razy uwarzylem takie piwo pszenne wisniowe:

 

5 lbs (2.27 kg) 2-rzedowy pale

5 lbs (2.27 kg) pszenny

0.5 lbs (0.23 kg) Crystal 20L

 

1 oz. (28 gr) Hallertauer 60 min

drozdze plynne American Wheat WLP320

2 lbs (0.91 kg) mrozonych wisni, fermentacja cicha

W polskich warunkach slod 2-rzedowy pale mozesz zastapic slodem pilsner, slod Crystal mozesz zastapic slodem karamelowym jasnym, chmiel Hallertauer mozesz zastapic lubelskim, a drozdze plynne WLP320 bym zastapil US-05. Zdecydowanie NIE uzylbym Safebrew WB-06 albo podobnych drozdzy "bawaryjskich pszennych", (to jest "inny" rodzaj pszenniaka).

 

Wisnie byly mrozone i bez pestek, przed wrzuceniem ich do fermentora zagotowalem je i "zmaszowalem" (z-puree-owalem?:) ). Z tego co pamietam to nie mialem bialego osadu w fermentorze.

 

W taki sam sposob zrobilem tez piwo pszenne malinowe i truskawkowe.

 

Dla mnie to piwo jest dobre, ale nie "wspaniale". W skali od 0 do 10 dalbym temu piwu 6-7. Jednak to piwo bylo bardzo popularne wsrod znajomych "nie-piwoszy", slyszalem nawet opinie ze "jest to najlepsze piwo jakie pilam w zyciu" :) . Dlatego IMO jest to dobre piwo jako np. prezent na swieta, lub na jakas impreze itd, ale nie na konkurs piwowarski.

 

Tutaj jest podobne piwo komercjalne, nazywa sie Samuel Adams Cherry Wheat.

128647775_4425d9a6cb.jpg?v=0

http://www.samueladams.com

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miod dodaje do mojego "zwyklego" pszenicznego, ktory w zasadzie jest taki sam jak ten powyzej, tylko ze z dodatkiem 0.5 lbs munich i 1 oz Saaz na 5 min. Dadaje 1 lb miodu zamiast cukru przy butelkowaniu. Mozesz tez dodac miod do spokojnej, ale ja uzyskuje wiecej smaku i zapachu gdy dodam miod przy butelkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam wszystkich - to mój debiut na tym forum.

Zainteresował mnie ten wątek i chciałbym dowiedzieć się o dalsze losy tego "krieka".

Czy ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia z warzeniem z udziałem wiśni z BA albo "domowymi"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Witam - przymierzam się do Gose z wiśniami wg mniej wiecej takiego zasypu - jak pokaząłem trochę niżej.

 

Warkę chce podzielić na pół - i zrobić 10 l zwykłego gose, oraz 10 litrów gose z wiśniami. Wiśnie chce dac na cichą, i trzymac je przez około 2 tygodnie.

 

Pytanie - ile dać wiśni ? Myslałem o 2 kg na 10 litrów. Przynajmniej połowę z nich zamierzam wydrylować.

 

 

Surowce:

  • Pilzneński Strzegom - 1,7 kg
  • Pszeniczny  Strzegom - 2.4 kg
  • Płatki Owsiane - 0,4 kg
  • Chmiel Sybilla - granulat 13g
  • Chmiel Lubelski - granulat 10g
  • Kolendra Indyjska - 25g
  • Sól niejodowana - 20g
  • Drożdże Suche S-33

Zacieranie

  • 64°-66°C - 120 minut,
  • 72°C-69°C - 45 minut,
  • 75°C - mashout 5 minut

Gotowanie 75 minut:

  • 60' - Sybilla 10g
  • 30' - Sybilla 3g + 10g Lubelski
  • 10' - 8g Mech Irlandzki
  • 3' - 25 Kolendra + 20g Soli

Zakwaszanie będzie kwasem mlekowym - przy rozlewie.

 

 

http://byo.com/stories/item/1018-leipziger-gose-style-profile

Edytowane przez maro86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę swoje 3 grosze, o moim doświadczeniu z wiśniami. Ja wrzuciłem mrożonkę na cichą fermentację. Piwo na bazie słodu wędzonego czereśnią ze Strzegomia. Wiśnie moczyły się około 4 tygodni. Efekt - moim zdaniem świetny. Piękny kolor. Uwaga na chmiel, bo mam wrażenie, że wiśnie wyciągnęły sporo goryczy, więc trzeba chmielić więcej, niż wynika ze wskaźników. Wszystko można przeczytać tu: http://www.piwo.org/topic/20856-314wopl/?p=427774.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.