Skocz do zawartości

Keg PET firmy Petainer


leszcz007

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 11.10.2017 o 21:15, darinho napisał:

3. Po tygodniu zakręcam gaz, wajcha w górę, ściągam głowicę z fittingu i mam nagazowane piwo w kegu, które może stać przez długi czas podobnie jak piwo w butelce tak? I jak chcę rozlewać to

4. Nakładam głowicę, która jest już przyłączona do kranu. Wajcha w dół, odkręcam gaz i ustawiam ciśnienie do wyszynku, i rozlewam. Czy po opuszczeniu wajchy w dół piwo samo pod wpływem nagazowania leci do kranu? 

 

a) A jeśli bym stosował refermentację w kegu to zaczynam po prostu od punktu 3 co nie?

b) Czy jeśli miałbym kran podpięty na stałe (np gdybym miał kegerator) to mogę sztucznie nagazowywać piwo i wtedy zamknięty kran pełniłby rolę zaślepki? I czy w takim układzie podczas spokojnego nagazowywania przez tydzień w przewodzie piwnym i kranie znajdzie się piwo, czy nie? Czy zostanie jakoś zblokowane już na fittingu?

3 tak

4 tak

a)tak

b) tak, tak, o ile na fitting jest założona głowica to nic nie będzie na nim zblokowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Ogólnie to tego poprzedniego posta miałem mocno zredukować, bo pisałem go zanim przyszły węże i zanim mogłem wszystko skręcić i przetestować na wodzie. Po sprawdzeniu tego w praniu wiele wątpliwości mi się rozwiało A teraz to już mam potwierdzenie. Kupiłem zaślepkę na zapas, ale przy testach z wodą zrobiłem inaczej. W głowicy przy wyjściu piwnym mam takie coś.

20171018_195358.thumb.jpg.0154ca317c9a614761e331a5cb857023.jpg

20171018_195524.thumb.jpg.67bd88d1c8970c73c37299826526de2f.jpg

 

Ustawienie do wyszynku wygląda tak

20171018_195744.thumb.jpg.207dcd3829ba6f390615db7b53aff56b.jpg

 

Dzięki temu piwo się nie cofa, bo zaokrąglona część blokuje otwór.

20171018_200007.thumb.jpg.f7d6e94b325d6403d5e0f98cfe4b6262.jpg

 

A ja aby nabić kega gazem, odwróciłem to białe coś tak aby piwo pod wpływem gazu nie szło do kranu.

20171018_195806.thumb.jpg.064d02b5eaa27562ddba89b552f8248c.jpg

20171018_195852.thumb.jpg.c2644d5bb540e776c2cddc840e6f933b.jpg

 

I było ok. No prawie ok, bo ok 10l wody dobiłem dwoma barami co2 :facepalm: i miałem fontannę z kranu. Pewnie niedługo test na piwie, a rozlew już z kegeratora, który jest na ukończeniu. Taki trochę bieda kegerator, bo nie z lodówki a na pety. 

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bart3q napisał:

Przy wejściu gazu do głowicy powinien być zaworek jednostronny - sprawdź czy go masz. Jeśli tak, on wpuszcza gaz do kega, a nie pozwala mu się cofać. Wtedy możesz podłączyć gaz do wejścia piwnego głowicy, z wejściem gazowym nic nie robić i masz nawet lepiej (gaz dawany przez rurę piwną na dno kega, widać bąbelki i ma większy kontakt z piwem)

Dobry patent. Mam takie coś jak na zdjęciu i chyba będzie ok.

20171018_203855.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, bart3q napisał:

Takiego jeszcze nie widziałem, u mnie wyglądają inaczej. Ale jak wygląda jakby w jedną miał puszczać a w drugą nie, to powinno działać.

Wygląda jakby gaz miał wlecieć w to wgłębienie i zatkać tą uszczelkę. Spróbuję puścić gaz przez wyjście piwne i zobaczę czy uszczelka/zaworek zatrzyma gaz. A to białe coś przy wlocie piwa z poprzedniego posta widziałeś? Bo zawsze jak coś czytałem o głowicach to wszędzie pisano tylko o kulkach.

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są czasem takie "pałki", właśnie w głowicach micro-matic, tak jak Ty masz. Czasem jeszcze są sprężyny - ale one nie są niezbędne. Też działa - chodzi o to aby zaokrąglenie dopasowało się do stożka i go zatkało. Jutro jak chcesz porobię fotki jak to wygląda w moich głowicach - mam kilka różnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety 3 piwa ''leżakowane'' w kegach do wylania. Wdała mi się jakaś infekcja, różne piwa i różny okres stania w kegach. Pierwsze 2 miesiące piwa były super, po bodajże 4-5 miesiącach otworzyłem kolejnego kega i niestety ale okazało się, że wdarła się infekcja, do 2 kolejnych też.

Zastanawiam się, czy to po prostu przypadek, czy może jednak te kegi nie nadają się do dłuższego trzymania piwa?

 

Tak czy owak, z petów nie rezygnuję, bo to nieporównywalna wygoda w stosunku do butelek ;).

 

Tylko mam jeszcze problem w obrębie głowicy. Jak keg jest zostawiony z podpiętą głowicą, to w ciągu nocy potrafi zejść cały gaz z kega. Mam głowicę micromatic. Zastanawiam się, czy to nieszczelność na łączeniu węży z głowicą (mocno ściśnięte opaskami), czy może uszczelka pod głowicą? A może to kwestia użycia zwykłego węża silikonowego do gazu, zamiast zbrojonego węża?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakich używacie króćców i węży do połączenia ze sobą głowicy i kranu?

Ja mam króćce 8mm, węże 8mm, a wąż i tak jest trochę luźny.

Podłożyłem trochę taśmy teflonowej i użyłem opaski zaciskowej, ale jednak wolałbym, żeby to już sam wąż dawał dużą szczelność, a opaska to tylko dodatek.

Używam zwykłych węży silikonowych z obi, z atestem do spożywki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bart3q napisał:

Wąż piwny i john guesty

Możesz pokazać jak takie złącze wygląda i gdzie to kupić? Wąż piwny do takiej złączki jaką ma średnicę? Do gazu też sie tego używa czy lepiej zwykły króciec?

Edit: znalazłem to na allegro chyba, tylko czy do gazu też to kupić?

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są to tanie sprzęty ale bardzo wygodne, ja polecam.

Jest tego dużo

Koniecznie kup jeszcze złączki na głowicę piwną i na kran jeśli nie używasz kolumny.

Odnośnie głowicy to upewnij się jakie masz gwinty na głowicy bo bywają różne.

 

Edytowane przez Erikos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że tego potrzebuję: http://allegro.pl/zlaczka-john-guest-5-8-bsp-x-3-8-kran-do-piwa-i6926487615.html

?

3/8 to dobra średnica? I do tego wąż piwny 3/8 i już nic nie trzeba, jest szczelnie bez kombinowania?

Tak wiem, jedna na kran z gwintem 5/8 i jedna na głowicę z innym gwintem.

Ponawiam jeszcze pytanie czy warto to wziąć do co2? Czy nie przepuszcza gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Musisz sprawdzić jakie gwinty masz w głowicy.

Poniżej zamieściłem zdjęcia z opisami.

Kup wąż piwny 3/8" jak na zdjęciu poniżej.
image.thumb.jpeg.caaac77c977329c21482b0de9a85f685.jpeg

Nakrętka ze złączką John Guest 5/8 x 3/8" pasuje na kran a także do niektórych głowic (np. DSI)

Nakrętka ze złączką John Guest 1/2 x 3/8" pasuje na oba gwinty głowic Flach A - Micro Matic

image.thumb.jpeg.d42f0a055df810f3f19e10366998db98.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zaopatrzę się w te złączki i dedykowany wąż i może w końcu keg będzie mógł stać ciągle podłączony do głowicy, bo wcześniej przez noc mi uciekał cały gaz z kega..

Zakupię chyba w beerservice bo mają i złączki i węże.

 

Pozdro

 

P.S.

Szkoda, że u Chińczyków nie ma tych złączek :D

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, maciek1221 napisał:

Dzięki, zaopatrzę się w te złączki i dedykowany wąż i może w końcu keg będzie mógł stać ciągle podłączony do głowicy, bo wcześniej przez noc mi uciekał cały gaz z kega..

Zakupię chyba w beerservice bo mają i złączki i węże.

 

Pozdro

 

P.S.

Szkoda, że u Chińczyków nie ma tych złączek :D

Ja brałem od tego gościa[/url]

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zmieniam też węże piwne na 3/8 to powiedzcie mi, jakich długości węża używacie do wyszynku? Wiem, że powinien mieć jakąś długość minimalną, żeby piwo się nie pieniło. Nie chcę kupować niepotrzebnie zbyt dużo, bo mam już 12metrów silikonowego w zapasie a po zmianie linii będzie go jeszcze więcej.

Chodzi o długość węża piwnego od kega do kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo pierwsze kegowanie w petainerze i mam pytanie: Już mniej więcej mam ogląd jak nagazowywać piwo w kegu. Będę się opierał o info zawarte w tym temacie 

 

Problem w tym, że mam 22l piwa (pils 10blg) na keg petainer 30l i chcę go sztucznie nagazować w temp otoczenia ok 10°C. Czy i o ile muszę dawać mniejsze ciśnienie w takim wypadku? Bo większość info, tabel itp odnosi się do kegów Cornelius zalanych prawie do pełna a tu mam 8l wolnej przestrzeni. Bo różnica w tym jakie ciśnienie podać aby nagazować między kegiem zalanym np 29l a 20-22l chyba jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.11.2017 o 21:24, darinho napisał:

Niedługo pierwsze kegowanie w petainerze i mam pytanie: Już mniej więcej mam ogląd jak nagazowywać piwo w kegu. Będę się opierał o info zawarte w tym temacie 

 

Problem w tym, że mam 22l piwa (pils 10blg) na keg petainer 30l i chcę go sztucznie nagazować w temp otoczenia ok 10°C. Czy i o ile muszę dawać mniejsze ciśnienie w takim wypadku? Bo większość info, tabel itp odnosi się do kegów Cornelius zalanych prawie do pełna a tu mam 8l wolnej przestrzeni. Bo różnica w tym jakie ciśnienie podać aby nagazować między kegiem zalanym np 29l a 20-22l chyba jest?

Dobij 2 bary, odłącz głowicę, wymieszaj dobrze i tak zostaw w 10°C. Po 1-2 tyg. sprawdź ile masz ciśnienia w kegu podnieść o 0,2 bar i tak rób wyszynk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, vettis napisał:

Dobij 2 bary, odłącz głowicę, wymieszaj dobrze i tak zostaw w 10°C. Po 1-2 tyg. sprawdź ile masz ciśnienia w kegu podnieść o 0,2 bar i tak rób wyszynk.

Czyli po tych 2 tygodniach to: podłączam butlę ustawiam reduktor tak aby puszczał mało gazu odkręcam zaworek na reduktorze. Jak zacznie syczeć to znaczy, że takie mam ciśnienie w kegu tak? I od tej wartości (powiedzmy, że będzie 1,5 bar) podnoszę o 0,2 bara. Czyli wyszynk na 1,7 bar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, darinho napisał:

Czyli po tych 2 tygodniach to: podłączam butlę ustawiam reduktor tak aby puszczał mało gazu odkręcam zaworek na reduktorze. Jak zacznie syczeć to znaczy, że takie mam ciśnienie w kegu tak? I od tej wartości (powiedzmy, że będzie 1,5 bar) podnoszę o 0,2 bara. Czyli wyszynk na 1,7 bar?

 

Tak, zerujesz reduktor, odkręcasz butlę i zaczynasz podnosić ciśnienie na reduktorze, jak zacznie syczeć, to wtedy będziesz wiedział jakie masz ciśnienie w kegu. Po 2 tygodniach w 10°C powinno być 1-1,3 bar. I tak najlepiej prowadzić wyszynk, bo przy 1,7 po miesiącu może ci się piwo przegazować.

Często też przed podłączeniem (2-3dni) wypuszczam co2 z kega i tak zostawiam do podłączenia, a potem procedura już taka jak wyżej. Bez problemu ci się dogazuje po 2-4 dniach przy ciśnieniu 1-1,3 bar. Lepiej mieć piwo mniej nagazowane niż je potem rozgazowywać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.