Skocz do zawartości

XI Konkurs Piw Domowych Birofilia 2013 w Żywcu


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Tradycyjnie 29.09 ogłoszenie kategorii. Btw jest nowy Szef Jury:

http://pspd.org.pl/p...omowych-w-zywcu

 

Nie śledziem kwestii odejścia Andrzeja jako szefa Jury, ale bardzo się cieszę, że to właśnie Krzysiek objął to stanowisko. Krzyśku, gratuluje i trzymam kciuki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kategorie jak kategorie - ujdą, mam nadzieję, że przewodniczący zmobilizuje do udziału również innych sędziów z listy PSPD, i nie będziemy mieć standardowego zestawu: "jeże" + kopyr + dwóch złapanych na szybko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadanie dla przewodniczącego, żeby zmotywował tych nie aktywnych, bo po co robili kurs sędziowski, dla samego kursu? A i dla tych którzy sędziują będzie możliwość skupienia się np. nad jedną kategorią, a nie bieganiem pomiędzy kilkoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam zamiar za rok wystartować w Birofilii m.in. z Blond'em. Mam takie pytanie techniczne dotyczące sporządzania składu piwa, dla osób które brały już udział w tym konkursie. Chodzi mi dokładniej o chmielenie. PSPD w opisach w dziale chmiele wypisało kilka gatunków. Oznacza to, że nie można do tego gatunku stosować jakiś wariacji tych chmieli np. Zamiast hallertau, dać perle itp. Czy odstąpienie od reguły będzie wiązało się dyswalifikacją z danego gatunku piwa czy opisane chmiele są jedynie "preferowanymi" chmielami do tego gatunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi dokładniej o chmielenie. PSPD w opisach w dziale chmiele wypisało kilka gatunków. Oznacza to, że nie można do tego gatunku stosować jakiś wariacji tych chmieli np. Zamiast hallertau, dać perle itp. Czy odstąpienie od reguły będzie wiązało się dyswalifikacją z danego gatunku piwa czy opisane chmiele są jedynie "preferowanymi" chmielami do tego gatunku?

 

Daj spokój rób jak uważasz. Jeszcze sie taki sędzia nie urodził. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są podobno tacy co poznają w jakim regionie rósł jęczmień.Z drugiej strony podobno w zeszłym roku nie wyczuli za wysokiego blg :roll:

 

Anteks ja to żartobliwie pisałem i nie wszczynajmy niepotrzebnie jałowych dyskusji przechodzących do awantur. :beer:

Odpowiadając koledze z Poznania - tak możesz użyć innych odmian jeśli to na tyle nie nadwyręży stylu który został opisany.

Konkretnie do blonde możesz użyć wszelkich chmieli kontynentalnych, Niemcy, Słowenia, Polska, Anglia, Czechy.

 

edit

Dodanie co delikatniejszych chmieli z USA i NZ też daje fajne efekty, tylko trzeba pamiętać że to nie AIPA. :)

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodanie co delikatniejszych chmieli z USA i NZ też daje fajne efekty, tylko trzeba pamiętać że to nie AIPA.

 

No właśnie dokładnie tego chciałem się dowiedzieć bo w pierwotnej wersji chciałem dodać jeden z NZ chmieli, ale jednak chyba postawię na na chmiele europejskie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam taką małą uwagę:

Przy opisie kategorii ogłoszonym we wrześniu na stronie pspd oraz w pdf przy kategorii 2 jest informacja:

Dymiony Porter/Stout (Smoked Porter/Stout) (10-13º Blg)

Natomiast teraz w regulaminie jest:

kategoria II – Dymiony Porter/Stout [10-12,5º Blg]

Różnica o 0,5°Blg - niewiele (i właściwie pewnie do pominięcia ze względu na błędy pomiarów), ale pytanie czy to przeoczenie czy celowe zmniejszenie górnej granicy blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z mających już doświadczenia w wysyłaniu piw na birofilię może powiedzieć jaki jest margines błędu odnośnie BLG. Chodzi mi głównie o ekstrakt końcowy. Okazało się że drożdże których użyłem są bardziej żarłoczne niż myślałem i zszedłem poniżej dolnej granicy o jakieś 0,4BLG. Jak to wygląda w praktyce - takie piwo z automatu jest odrzucone czy jest jakiś "margines błędu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.