Skocz do zawartości

Polskie nazwy enzymów


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie przetłumaczyć

 

limit dextrinase - glukoamylaza ?

maltase - maltaza?

beta glukanase - beta-glukanaza ?

phytase - ?

protease

peptidase - tu mam problem, po polsku proteaza i peptydaza to w zasadzie ten sam enzym, a źródła amerykańskie je rozróżniają...

 

limit dextrinase - dekstrynaza graniczna

maltase - amylaza?

beta glukanase - beta-glukanaza

phytase - fitaza

protease - proteaza (endopeptydaza)

peptidase - egzopeptydaza (karboksypeptydaza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phytase - hydrolizuje wiązanie estrowe w kwasie fitowym (tj. inozytol z fosforanami). Fitaza, 3,4 i 5. Rodzina 3.1.3 (EC)

limit dextrinase - czy "dextranase"? to raczej nie jest y amylaza. Wydaje mi się, że raczej tu:

http://enzyme.expasy.org/EC/3.2.1.142

polskiej nazwy nie znam. Propozycja tłumaczenia: egzo 1,6 alphaglikozylaza? R-enzym?

 

maltase - maltaza

glukanase? czy glucanase. Polskie tłumaczenie to raczej beta-glikozylaza, aczkolwiek nie widziałem takiej nazwy. Z angielskiego to oznacza wszystko, co tnie wiązanie beta glikozydowe w polimerach glukozy. Trochę tych enzymów może być, z różnych rodzin.

 

Protease i peptidase to oficjalna nazwa na podgrupę 3.4. Mógłbyś podrzucić przykład, gdzie widać różnicę jakieś rozróżnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Protease i peptidase to oficjalna nazwa na podgrupę 3.4. Mógłbyś podrzucić przykład, gdzie widać różnicę jakieś rozróżnienie?

 

http://www.howtobrew.com/section3/chapter14-4.html

 

"Peptidase works to provide the wort with amino acid nutrients that will be used by the yeast. Protease works to break up the larger proteins..."

 

maltase rozbija maltozę na 2 glugozy.

limit-dextranase rozbija "trójniki" - łączenia łańcuchów skrobii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peptidase - tu mam problem, po polsku proteaza i peptydaza to w zasadzie ten sam enzym, a źródła amerykańskie je rozróżniają...

Peptydazy to nazwa grupy enzymów rozkładających wiązania peptydowe a enzymy rozkładające wiązania peptydowe w białkach to proteazy.

protease - proteaza (endopeptydaza)

peptidase - egzopeptydaza (karboksypeptydaza)

endo- i egzopeptydazy to dwie grupy na jakie dzielą się peptydazy więc peptydazą może być zarówno endo- jak i egzo peptydaza.

Maltaza to po naszemu beta-amylaza.

b-amylaza "rozcina" cząsteczkę skrobii na cząsteczkę maltozy, glukozy i maltotriozy. Potem maltaza rozcina maltozę na dwie cząsteczki glukozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peptydaza, to nazwa ogólna wszystkich enzymów hydrolizujących wiązania peptydowe. W żargonie biochemicznym mianem peptydazy określa się enzymy bez większej specyficzności enzymatycznej (tnie wszystko), oraz egzopeptydazy.

Proteinaza obecnie synonim peptydazy, ale często jest to nazwa "zarezerwowana" dla endopeptydaz, które trawią specyficzne miejsca w obrębie (często konkretnego) białka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protease i peptidase to oficjalna nazwa na podgrupę 3.4. Mógłbyś podrzucić przykład, gdzie widać różnicę jakieś rozróżnienie?

 

http://www.howtobrew...hapter14-4.html

 

"Peptidase works to provide the wort with amino acid nutrients that will be used by the yeast. Protease works to break up the larger proteins..."

 

maltase rozbija maltozę na 2 glugozy.

limit-dextranase rozbija "trójniki" - łączenia łańcuchów skrobii

 

Trójniki? Limit dextrin to są dekstryny po działaniu amylaz, więc ten "limit dextrinase" zajmuje się wiązaniami 1,6 glikozydowymi.

Brenda nazwę jednoznacznie znajduje:

http://www.brenda-enzymes.org/php/result_flat.php4?ecno=3.2.1.142

 

Dekstrynaza graniczna? Brzydka kalka z angielskiego, raczej z pogwałceniem zasad nazewnictwa enzymów.

Polska nazwa to pullulanaza. Także odnosi się do innego enzymu, który też jest synonimowo nazywany "limit dextrinase" i funkcja ta sama. Więc mogę powiedzieć, że w polskie tłumaczenie to właśnie to.

Ale z drugiej strony - poza fachowymi publikacjami te nazwy zwyczajowe mogą być przenoszone na inne enzymy czy nawet jako określenie grupy enzymów. Co do jednego mogę być w miarę pewien - chodzi o enzym rozcinający wiązanie alfa 1,6 glikozydowe.

 

 

Nadal twierdzę, że proteazy i peptydazy można stosować wymiennie. To, że w tym linku autor zdecydował się na taki podział, to jego widzimisie, niezbyt poparte czymkolwiek. To nie wygląda na pracę akademicką ;).

 

 

Nazwa "glukanaza" okazała się być poprawna. Trochę mi nie pasowało, ale lepiej zorientowany kolega potwierdził tą nazwę. "glikozylazy" to trochę inna grupa enzymów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b-amylaza "rozcina" cząsteczkę skrobii na cząsteczkę maltozy, glukozy i maltotriozy. Potem maltaza rozcina maltozę na dwie cząsteczki glukozy.

Ciekawe, nigdy o tym nie słyszałem. Jesteś pewny, że chodzi o b-amylazę ze słodu, a nie np. z ludzkiej śliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b-amylaza "rozcina" cząsteczkę skrobii na cząsteczkę maltozy, glukozy i maltotriozy. Potem maltaza rozcina maltozę na dwie cząsteczki glukozy.

Ciekawe, nigdy o tym nie słyszałem. Jesteś pewny, że chodzi o b-amylazę ze słodu, a nie np. z ludzkiej śliny?

W ślinie jest alfa-amylaza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dotyczy beta-amylazy która ma największą aktywność w temp.62-65°C.

Przecież maltaza to maltaza a beta-amylaza-beta-amylaza nie zależnie od tego gdzie występuje i skąd pochodzi- cząsteczka jest ta sama.

Zresztą same nazwy enzymów o tym mówią- nazwa enzymu to nazwa substancji która jest przez niego przetwarzana+przyrostek -aza. Stąd a-amylaza hydrolizuje wiązania a- (1-4) glikozydowe amylozy a maltaza katalizuje rozkład maltozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzecież maltaza to maltaza a beta-amylaza-beta-amylaza nie zależnie od tego gdzie występuje i skąd pochodzi- cząsteczka jest ta sama.

 

to akurat stwierdzenie dalekie od prawdy. Alfa amylaza ze słodu dezaktywuje się w 80 stopniach, a termostabilna alfa amylaza z bakterii jest aktywna w 105 stopniach. Enzymy pełnią tę samą funkcję, ale różnią się budową i niektórymi właściwościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodzi. Alfa amylaza ze śliny ma działa optymalnie w 37 C, a ta ze słodu w 70-72 C. To znaczy, że ich budowa i mechanizm działania są różne.

 

Buda jest różna, ale biochemicznie mechanizm jest ten sam - hydroliza wiązania glikozydowego. Gdyby mechanizm był inny, to były by w innej grupie.

a-amylazy EC 3.2.1.1 a-1,4-glikozydowe

B-amylazy EC 3.2.1.2 a-1,4-glikozydowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Teraz estry.

Jak będzie po polsku:

 

Octan 2-pennylethyl     coś tu jest nie tak w tej nazwie, jesteś pewien, że tak właśnie brzmi?

Ethyl propionate             Propionian etylu

Propionic acid                 Kwas propionowy

Ethyl ferulate                   Ester etylowy kwau ferulowego

Ethyl vaniliate                  Ester etylowy kwasu waniliowego 

Vanilic acid                       Kwas waniliowy

Ethyl decanoate              Dekanian etylu

Caprylic acid                   https://en.wikipedia.org/wiki/Caprylic_acid

Ethyl octanoate               Oktanian etylu

Capric acid                   Kwas dekanowy

Caproic acid                   kwas kapronowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz estry.

Jak będzie po polsku:

 

Octan 2-pennylethyl     coś tu jest nie tak w tej nazwie, jesteś pewien, że tak właśnie brzmi? pewnie 2-phenylethyl, czyli octan 2-fenyloetylu

Ethyl propionate             Propionian etylu

Propionic acid                 Kwas propionowy

Ethyl ferulate                   Ester etylowy kwau ferulowego

Ethyl vaniliate                  Ester etylowy kwasu waniliowego wanilinowego

Vanilic acid                       Kwas waniliowy wanilinowy

Ethyl decanoate              Dekanian etylu

Caprylic acid                   https://en.wikipedia.org/wiki/Caprylic_acid

Ethyl octanoate               Oktanian etylu

Capric acid                   Kwas dekanowy

Caproic acid                   kwas kapronowy

 

Pozwoliłem sobie dopisać uwagi :)

Edytowane przez mat159
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz estry.

Jak będzie po polsku:

 

Octan 2-pennylethyl     coś tu jest nie tak w tej nazwie, jesteś pewien, że tak właśnie brzmi? pewnie 2-phenylehyl, czyli octan 2-fenyloetylu

Ethyl propionate             Propionian etylu

Propionic acid                 Kwas propionowy

Ethyl ferulate                   Ester etylowy kwau ferulowego

Ethyl vaniliate                  Ester etylowy kwasu waniliowego wanilinowego

Vanilic acid                       Kwas waniliowy wanilinowy

Ethyl decanoate              Dekanian etylu

Caprylic acid                   https://en.wikipedia.org/wiki/Caprylic_acid

Ethyl octanoate               Oktanian etylu

Capric acid                   Kwas dekanowy

Caproic acid                   kwas kapronowy

 

Pozwoliłem sobie dopisać uwagi :)

 

A ja pozwolę sobie się nie zgodzć:)

Aldehyd waniliowy = wanilina, ergo kwasy i tym samym estry też będą waniliowe, a nie wanilinowe.

Dodatkowo octan w jęz. angielskim jest odpowiednikiem polskiego oktan, więc tym bardziej nazwa jest dziwaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ja pozwolę sobie się nie zgodzć Aldehyd waniliowy = wanilina, ergo kwasy i tym samym estry też będą waniliowe, a nie wanilinowe. Dodatkowo octan w jęz. angielskim jest odpowiednikiem polskiego oktan, więc tym bardziej nazwa jest dziwaczna.
 

 

Nie ma w nomenklaturze czegoś takiego jak kwas czy aldehyd waniliowy. Po prostu taka nazwa nie funkcjonuje, chyba że zwyczajowo, ale nie w nauce. 

Jest kwas wanilinowy, wanilina - czyli aldehyd, ale nie używa się w literaturze określeń "waniliowy". Wiem, że logika może co innego mówić, ale takie jest po prostu przyjęte nazewnictwo naukowe.

 

Co do słowa "octan" - z kontekstu wynika że zostało one już przetłumaczone, bo traktując je jako "oktan" nie ma to żadnego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.