Skocz do zawartości

Polskie nazwy enzymów


coder

Rekomendowane odpowiedzi

A zresztą wrzucę cały ustęp artykułu, zobaczcie, czy nie narobiłem baborów:

 

Oto lista najbardziej powszechnych w piwie estrów:

Octan etylu - kombinacja kwasu octowego i alkoholu etylowego. W małych stężeniach ma aromat gruszkowy, w średnich zmywacza do paznokci, w dużych - rozpuszczalnika.

Octan izoamylu - kombinacja kwasu octowego i wyższego alkoholu izoamylowego. Daje słynny aromat bananów znany przede wszystkim z Weizenów.

W zwykłej praktyce piwowarskiej spotykamy się głównie z dwoma powyższymi estrami w piwie. Jeżeli sędzia wpisze w metryczce “estrowe” nam jako wadę piwa, oznacza to zwykle, że wyczuł rozpuszczalnik, ewentualnie w lagerze wyczuł aromat bananów (czy landrynek). W zwykłych piwach czasem znajdziemy jeszcze kapronian etylu, ale pozostałe estry wymienione poniżej to już raczej domena piw kwaśnych, spontanicznej fermentacji, w które swój wkład wniosły Brettanomyces mające więcej możliwości tworzenia ciekawych estrów. Jeżeli w zwykłym piwie wyczujemy jakieś niestandardowe estry: tropikalne, kwiatowe może to właśnie oznaczać infekcję dzikimi drożdżami.

Zatem kontynuujemy listę estrów:

Maślan etylu - kombinacja kwasu masłowego i etanolu, o pięknym aromacie ananasów. Chętnie produkowany przez bakterie beztlenowe np. Clostridium

Heksanian etylu  - kwas kapronowy + etanol - świeże banany, ananas

Oktanian etylu - kwas dekanowy + etanol - ananas, kwaśna śmietana

Dekanian etylu - kwas kaprylowy + etanol - jabłka

Ester etylowy kwasu wanilinowego - kwas wanilinowy + etanol - wanilia, dymny

Syrynginian etylu - kwas syryngowy (z drewna) + etanol - tytoń, figi

Ester etylowy kwasu ferulowego - kwas ferulowy  + etanol - truskawki

Izowalerian etylu - kwas izowalerianowy + etanol - świeże banany, ananas

Propionian etylu - kwas propionowy (produkt bakterii) + etanol - kiwi, ananas , truskawka

Octan geranylu - kwas octowy + geraniol (z chmielu) - kwiatowy, geranium, róże

Maślan geranylu - kwas masłowy + geraniol  - wiśnie

octan 2-fenyloetylu - miód, kwiaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Wszytko ok, tylko jako chemika drażni mnie określanie estrów jako "kombinacji" kwasu i alkoholu. Poprawniej byłoby napisać np. o octanie etylu, że jest to "produkt reakcji kwasu octowego i etanolu".

Lista którą na koniec załączasz wg mnie nie wymaga zapisu "Heksanian etylu  - kwas kapronowy + etanol " gdyż rozłożenie "kwas kapronowy + etanol" nie wnosi właściwie żadnej informacji.

 

Co do ferulic acid - poprawne tłumaczenie to kwas ferulowy. Słowo "Ferulikowy" to angielska kalka, nie powinno się jej używać. Analogicznie, propionic - propionowy, a nie propionikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny deksryptor heksanianu etylu to czerwone jabłko, w dużych stężeniach anyż, czasami oranżada. Nie spotkałem jeszcze nikogo na szkoleniach sensorycznych kto by interpretował go jako świeże banany czy ananas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oktanian etylu - kwas dekanowy + etanol - ananas, kwaśna śmietana

Dekanian etylu - kwas kaprylowy + etanol - jabłka

Na pewno tu jest źle, bo kwas kaprylowy to kwas oktanowy (C8), a kwas dekanowy to historycznie kwas kaprynowy (C10) (do kolekcji kwas kapronowy, czyli wg IUPAC kwas heksanowy (C6))

 

Poza tym w jednych nazwy zwyczajowe, a w innych IUPAC ;) może warto na potrzeby jakiegoś artykułu jedną wersję wybrać albo obie podawać (np. jedną w nawiasie).

 

 

edit:

Ja bym takie nazwy wrzucił, a przy substratach dałbym pewnie zwyczajowe

 

octan etylu

octan izoamylu (etanian 3-metylo-1-butylu)

maślan etylu (butanian etylu)

kapronian etylu (heksanian etylu)

kaprylan etylu (oktanian etylu)

kaprynian etylu (dekanian etylu)

wanilinian etylu (4-hydroksy-3-metoksybenzoesan etylu)

syrynginian etylu (4-hydroksy-3,5-dimetoksybenzoesan etylu)

ferulan etylu ((E)-3-(4-hydroksy-3-metoksyfenylo)prop-2-enian etylu)

izowalerian etylu (3-metylobutanian etylu)

Propionian etylu (propanian etylu)

Octan geranylu (etanian (2E)-3,7-dimetylo-2,6-oktadien-1-olu)

maślan geranylu (butanian (2E)-3,7-dimetylo-2,6-oktadien-1-olu)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pomylone w tej tabelce bo caprylic acid to octanoic acid (C8), a capric acid to decanoic acid (C10), a tam jest odwrotnie, reszta jest chyba tam ok.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

To mam dysonans poznawczy. W literaturze piszą, że drożdże najchętniej pochłaniają jony amonowe (czyli ten NH4+ ?), a potem dopiero aminokwasy.  

 

Z drugiej strony NH4+ pojawia się na liście aminokwasów, i to daleko w grupie C - aminokwasy o bardzo powolnej absorpcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam dysonans poznawczy. W literaturze piszą, że drożdże najchętniej pochłaniają jony amonowe (czyli ten NH4+ ?), a potem dopiero aminokwasy.  

 

Z drugiej strony NH4+ pojawia się na liście aminokwasów, i to daleko w grupie C - aminokwasy o bardzo powolnej absorpcji.

A można źródło tych doniesień? Postaramy się wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze kombinuję i czy dobrze rozumiem Twoje wątpliwości ale NH4+ sam w sobie nie jest sola amonową więc z tego co zacytowałeś nie wynika, że NH4+ jest przez drożdże preferowane jako związek azotowy stąd może z tego powodu znajduje się dopiero w grupie C. Trzeba do niego dorzucić resztę kwasową np. Cl od solnego i dopiero wtedy mamy sól amonowa w postaci NH4Cl, czyli chlorek amonu. Ale czy na pewno i czemu przykładowy NH4Cl jest bardziej preferowany niż NH4+ nie mam bladego pojęcia. Natomiast zastanawia mnie czemu w ogóle NH4+ został wrzucony do tabelki z aminokwasami?

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W anglojęzycznych artykułach:

https://pureapps2.hw.ac.uk/ws/portalfiles/portal/660151

zamiast NH4+ jest nazwa aminokwasu: Ammonia , dlatego właśnie zastanawiam się, czy to nie jest coś innego niż po prostu NH4+, a tłumaczenie w polskim artykule jest błędne.

 

Group C: ... Tryptophan Alanine Ammonia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ammonia to dosłownie amoniak

https://en.wikipedia.org/wiki/Ammonia

Kation amonowy to Ammonium cation

https://en.wikipedia.org/wiki/Ammonium

 

(https://pureapps2.hw.ac.uk/ws/portalfiles/portal/660151)

W tym arcie chyba jako ammonia po prostu oznacza się amoniak pod postacią kationu amonowego.

 

 

 

http://www.uwm.edu.p...qua/pl/IX.5.htm... drożdże potrzebują związków azotowych głównie do budowy białka komórkowego. Preferują sole amonowe ... C Absorbowane po dłuższym czasie glicyna, fenyloalanina, tyrozyna, tryptofan, alanina, NH4+

Ten artykuł w takiej formie wydaje się wewnętrznie sprzeczny.

 

A z pierwszego artykułu (z wykresów 5-7) to w zasadzie wynika, że wszystkie aminokwasy (poza proliną) i sole amonowe są dość mocno absorbowane od początku fermentacji (ciężko powiedzieć czy aminokwasy z pierwszej grupy najszybciej bo ich jest po prostu najmniej w brzeczce (jak jest suplementacja Lizyną (która jest w pierwszej grupie) to wtedy najszybciej jony amonowe są zużywane ).

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Estry są produktem ubocznym rozmnażania i oddychania tlenowego po zadaniu drożdży do zacieru/brzeczki/nastawu i co ciekawe mogą też być źródłem energii dla drożdży podczas oddychania tlenowego. Polecam literaturę Jarosza i Jarocińskiego "Gorzelnictwo i drożdżownictwo". Podana reakcja jest tylko jedną z możliwych do realizacji w laboratorium, konieczne jest usuwanie wody ze środowiska reakcji żeby przyspieszyć powstawanie estru, najlepiej w środowisku kwaśnym. Ilość estru powstałego podczas samoczynnej reakcji kwasu organicznego i alkoholu jest znikoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.