Skocz do zawartości

Smak wnoszony przez słody karmelowe


coder

Rekomendowane odpowiedzi

°L nie są równe SRM

 

To by dużo tłumaczyło, ale skąd masz te dane?

 

Ja sądziłem, że SRM dobrano tak, zeby odpowiadał tradycyjnej skali Lovibond,

pierwszy z brzegu link:

http://beersmith.com/blog/2008/04/29/beer-color-understanding-srm-lovibond-and-ebc/

 

"The SRM color is approximately equal to the old lovibond scale in most cases"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klucz to słowo approximately. Skala Lovibond to skala tradycyjna, oceniana wzrokowo, przez porównanie koloru brzeczki/piwa ze wzorcowymi szklanymi krążkami. Metody SRM i EBC opierają się na obiektywnym pomiarze absorbancji światła o określonej długości fali (430nm, kiedyś 530nm dla EBC). A źródło to wiki (ale dobrze udokumentowane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia sa poprawne za wyjątkiem czekoladowego 400.

°L nie są równe SRM

SRM=1,3546*°L-0,76

EBC=1,97*(1,3546*°L-0,76)

rzeczywiście wkradł się błąd przy przeliczaniu: słód czekoladowy 400 będzie w granicach 132-170°L.

Wartość górna dla słodu karmelowego 300 tez będzie wyższa: 152°L (podobnie jak dolna granica słodu karmelowego 600, która została wpisana poprawnie).

Przepraszam za pomyłki i dziękuję za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klucz to słowo approximately. Skala Lovibond to skala tradycyjna, oceniana wzrokowo, przez porównanie koloru brzeczki/piwa ze wzorcowymi szklanymi krążkami. Metody SRM i EBC opierają się na obiektywnym pomiarze absorbancji światła o określonej długości fali (430nm, kiedyś 530nm dla EBC). A źródło to wiki (ale dobrze udokumentowane)

barwa w skali EBC może być oznaczona w dwojaki sposób: określając dokładnie długość fali 430nm (pomiar spektrofotometryczny) i poprzez porównanie z wzorcami (pomiar wizualny na określonym komparatorze). Obie metody są opisane i zawarte w Analityce EBC, zawierającej zbiór wszystkich metodyk stosowanych w browarnictwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś się już z tym spotkał, ale ja słyszałem opinię że dobrze jest mieszać słody karamelowe zwłaszcza gdy w warce masz ich większy procent. Np. zamiast 0.75 kg C-60, lepiej jest dać

0.25kg C-40

0.25kg C-60

0.25kg C-80.

Podobno daje to poprawę w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Planuję uwarzyć dry stouta i zauważyłem, że w wielu recepturach występuje słód czekoladowy w ilościach +/- 0,2kg na standardową warkę 20l.Czy nie wniesie on mocno słodkich karmelowych smaków? Jaki jest główny cel jego użycia? Kolor czarny będzie nadany z jęczmienia palonego. Może wrzucić go na ostatnie minuty gotowania? Z góry dzięki za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że pytasz o czekoladowy 400 EBC. Inaczej pytanie o karmel nie miałoby sensu. Karmelu nie wniesie. Bardziej czekoladę, kawę, orzechy. Ogólnie stosuje się go aby wnieść mniej palonych posmaków niż w przypadku użycia czekoladowego 1200 EBC. Jak warzysz stout to wrzucaj palone od początku.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody czekoladowe, tak jak barwiące, robi się na podstawie słodu pilzneńskiego, tak że bliżej im do słodu cookie niż karmeli. Im ciemniejsza barwa tym więcej wniosą aromatów kawy, czekolady (ale raczej czekoladowy jasny!), palności i popiołu. Tak samo jak palony jęczmień czy słód barwiący zmienią barwę piwa (stąd nazwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Jestem akurat w posiadaniu 200g słodu czekoladowego Bruntal (900-1100 EBC). Dodać go od początku zacierania do dry stouta? Oprócz tego będzie 300g jęczmienia palonego, 1kg monachijskiego i reszta pilzenski 3kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Hej wszystkim. Przeczytałem cały temat i jest bardzo pomocny w porównywaniu słodów. Mam tylko jedno pytanie. W przepisach moich do brewkitów w większej ilości podane jest żeby użyć słodu Light Crystal Malt takiego:

 

https://www.diybeer.com/au/coopers-diy-beer-light-crystal-malt-100g.html

 

Jaki jest dokładny odpowiednik tego słodu, dostępny u nas w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Reters napisał(a):

Wielkie dzięki. Viking Malt to jest to samo co Strzegom? Bo za bardzo się nie orientuję.

Tak

 

Nie żebym straszył, ale różne mam doświadczenia z karmelami. Piwo zawsze ostatecznie wychodzi dobrze, ale czasami trzeba czekać sporo, aż te przeklęte orzechowe ostre posmaki w końcu się ułożą, nawet i pół roku schodzi. Nie wiem od czego to zależy do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, lechu555 napisał(a):

Tak

 

Nie żebym straszył, ale różne mam doświadczenia z karmelami. Piwo zawsze ostatecznie wychodzi dobrze, ale czasami trzeba czekać sporo, aż te przeklęte orzechowe ostre posmaki w końcu się ułożą, nawet i pół roku schodzi. Nie wiem od czego to zależy do końca.

Dzięki za spostrzeżenia. Przetestuje różne słody karmelowe, aczkolwiek właśnie w tych przepisach do modyfikacji brewkitów jest jednak zazwyczaj Light Crystal Malt. Super że jego odpowiedni to Karmelowy 100 Viking Malt bo on jak spojrzałem, jest prawie wszędzie dostępny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.