Jump to content

Recommended Posts

Witam wszystkie piwowarki i piwowarów!

 

Mam zaszczyt i przyjemność ogłosić, że już 3.08.2013 w Olsztynie odbędzie się... Warmiński Konkurs Piw Domowych 2013!

Organizatorem WKPD 2013 jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie wspierane przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych - reprezentowane przez Daniela Dudę z Olsztyna, członka PSPD.

 

 

Z racji, że konkurs przeprowadzony będzie latem, proponujemy kategorie piw, które idealnie nadają się do picia w ciepłe dni.

- Piwo pszeniczne/Weissbier jest orzeźwiające, lekko chmielone i szybko dojrzewające. Najlepiej smakuje świeże. Przeznaczone do konsumpcji latem.

- AIPA - piwo warzone ze sporą ilością amerykańskich odmian chmielu, mocno goryczkowe a przy tym bardzo pijalne. Jak wiadomo goryczka świetnie gasi pragnienie.

- Rosanke – historyczne warmińskie piwo stworzone specjalnie na okres żniw. Jego zadaniem było pożywienie i pokrzepienie zmęczonych chłopów. (Opis stylu w regulaminie).

 

Konkurs odbędzie się przy okazji Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. WFDB jest to cykl imprez promujących bogatą historię i tradycje browarnicze na Warmii. W tym roku wydarzenia festiwalowe odbędą się w Braniewie (12-13 lipca), w Biskupcu (27-28 lipca) i w Olsztynie (3 sierpnia). Więcej o WFDB na stronie: www.warmia-browarnictwo.pl.

Celem naszego konkursu jest propagowanie piwowarstwa na terenie historycznej Warmii oraz okolic, a także promowanie kultury piwa i jego spożywania. Liczymy, że organizując taką imprezę przyczynimy się do integracji środowiska piwowarskiego oraz przypomnimy piwowarską historię naszych ziem.

Zachęcamy wszystkich piwowarów z całej Polski do wspólnej zabawy i spróbowania swoich sił w Warmińskim Konkursie Piw Domowych 2013. Tym bardziej, że na zwycięzców poszczególnych kategorii czekają atrakcyjne nagrody, a nagrodą dla autora najlepszego piwa całego konkursu będzie 3-dniowy pobyt z wyżywieniem dla dwóch osób w malowniczym pensonacie położonym nad jeziorem Narie w Kretowinach!

 

 

Wszelkie szczegóły znajdziecie w regulaminie.

Regulamin WKPD2013.docx

Regulamin WKPD2013.pdf

Zapraszamy!

Edited by dino19_87
Link to comment
Share on other sites

Guest patpul

Jakby ktoś chciał jeszcze poczytać, to załączam notkę "medialną" ;)

 

 

Terminy i nowości Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego

 

Warmińskie Rosanke w środku lata

 

Druga edycja piwowarskiego cyklu odbędzie się w samym środku warmińskiego lata (12-13 lipca w Braniewie, 27-28 lipca w Biskupcu i 3 sierpnia w Olsztynie). Zapowiada się kilka nowości na czele z pierwszym w historii Warmii Konkursem Piw Domowych, gdzie jedną z kategorii stanowi Rosanke, letnie piwo warmińskich chłopów.

 

Nowy produkt regionalny, jakim jest Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego tym razem odbędzie się w samym środku warmińskiego lata. Upalny szczyt sezonu letniego wydaje się lepszym rozwiązaniem niż ubiegłoroczna pogodowa ruletka (festiwalowe wydarzenia odbyły się w 2012 we wrześniu i październiku).

- Terminy ustalaliśmy wspólnie z partnerami projektu, czyli gminą Biskupiec, Powiatem Braniewskim i Olsztynem – mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa, które jest liderem i pomysłodawcą WFDB. – Do braniewskiego amfiteatru zapraszamy w dniach 12-13 lipca, do byłej jednostki wojskowej w Biskupcu 27-28 lipca i na olsztyńską starówkę 3 sierpnia.

 

Po raz pierwszy u siebie

Organizatorzy WFDB przygotowują nowe wydarzenia i atrakcje programowe. Razem z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych prawdopodobnie po raz pierwszy w historii Warmii zorganizują Warmiński Konkurs Piw Domowych. Do tej pory to piwa domowe i regionalne stąd zdobywały znaczące nagrody na renomowanych konkursach w kraju i za granicą. Teraz konkurs odbędzie się na Warmii.

- Chcemy zintegrować coraz prężniejsze środowisko piwowarskie oraz przypomnieć bogatą historię browarnictwa na naszych ziemiach – mówi Daniel Duda, członek PSPD, piwowar domowy z Browaru Jaroty i pełnomocnik ds. organizacji konkursu. - Z racji, że konkurs przeprowadzony będzie latem, proponujemy kategorie piw, które idealnie nadają się do picia w ciepłe dni.

Domowi piwowarzy z Polski i innych zakątków mogą wysyłać na konkurs piwa w trzech kategoriach: orzeźwiające pszeniczne, AIPA – mocno goryczkowe piwo warzone ze sporą ilością amerykańskich odmian chmielu oraz odwołujące się do historii Warmii Rosanke, czyli gaszące pragnienie i pożywne piwo warmińskich chłopów pańszczyźnianych wydawane w żniwa.

 

Biskup Rudnicki i wyjątek

Szczególnie trzecia kategoria jest ciekawa, bo w czasach historycznych środek lata był na Warmii okresem martwym jeżeli chodzi o wytwarzanie piwa.

- Sezon piwowarski rozpoczynał się na Warmii w dniu wspomnienia św. Bartłomieja (24 sierpnia) i trwał do św. Filipa i Jakuba (1 maja) – mówi Paweł Błażewicz, muzealnik, historyk i domowy piwowar.

Jedyne odstępstwo od tej zasady dopuszczała ordynacja biskupa Szymona Rudnickiego z 21 maja 1610 roku. Na jej mocy każdy mieszkaniec miasta mógł warzyć na własne potrzeby lekkie piwo z 3-4 korców słodu jęczmiennego.

- Podobne w charakterze było piwo Rosnake rozdawanego chłopom pańszczyźnianym w okresie żniw – wyjaśnia Paweł Błażewicz. - Prowadzone analizy powalają sądzić, że było to piwo o lokalnym pruskim charakterze zasyp z słodów lokalnych zbóż, ale jego charakter był bliski Belgijskiemu Pale Ale. W tej kategorii dopuszczamy zatem piwa, które najlepiej odpowiadają podanemu opisowi, są pijalne i dobrze gaszą pragnienie w letnie dni.

Piwa konkursowe ocenią fachowcy, wśród których obecni będą certyfikowani sędziowie PSPD. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii zostaną nagrodzeni pucharami, dyplomami, atrakcyjnymi nagrodami. Najlepsze piwo konkursu zostanie dodatkowo nagrodzone 3-dniowym pobytem z wyżywieniem dla dwóch osób w atrakcyjnym pensjonacie w Kretowinach nad jeziorem Narie (voucher do wykorzystania we wrześniu 2013 roku).

Edited by patpul
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Już za 2 miesiące odbędzie się Warmiński Konkurs Piw Domowych 2013 !!! Jeszcze zdążycie uwarzyć piwa w każdej kategorii :) Jeśli ktoś ma jakieś pytania (związane z KPD), jestem do Waszej dyspozycji.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest patpul

No to kto zamierza wziąć udział? I w której kategorii?

Jak chyba strzelę AIPĘ...

Moje AIPA właśnie strzelone;) Wkrótce na ruszt (czy tam do gara) pójdzie jeszcze weizen. Tak mi się wydaje przynajmniej;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Moje miasto się szykuje, ja niestety z piwem nie wystąpię, ale chętnie spotkam się z uczestnikami, jeśli ktoś przyjedzie ;-) Jako lokalers mogę pomóc w logistyce oczywiście.

http://braniewo.wm.p...l#axzz2Xo0KpGVj

 

Dodane:

 

Rosanke – letnie piwo warmińskich chłopów.

 

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego w roku 2013 odbywa się w samym środku lata. W czasach historycznych był to okres martwy, jeżeli chodzi o wytwarzanie piwa. Sezon piwowarski rozpoczynał się tu w dniu wspomnienia św. Bartłomieja (24 sierpnia) i trwał do św. Filipa i Jakuba (1 maja). Mieszczanie uprawnieni do warzenia mogli wytwarzać piwo między tymi datami.

Jedyne odstępstwo od tej zasady dopuszczała ordynacja biskupa Szymona Rudnickiego z 21 maja 1610 roku. W punkcie 3 tego dokumentu dopuszczano by każdy mieszkaniec warmińskiego miasta – w terminie pomiędzy 1 maja, a 24 sierpnia – mógł warzyć na własne potrzeby lekkie piwo z 3-4 korców słodu jęczmiennego. Było to, zatem piwo lekkie i składające się z zasypu różnych zbóż.

 

Podobne w charakterze było piwo Rosnake rozdawane chłopom pańszczyźnianym w okresie żniw. Warzono je z 10 szefli (500 kg) słodu i produkowano go 9 beczek. Stanowiło to, że brzeczka tego piwa miała ok. 10-11 Blg.

Zasyp tego rodzaju piwa mógł składać się z jęczmienia, pszenicy, owsa i żyta.

Prowadzone analizy powalają sądzić, że było to piwo o lokalnym pruskim charakterze [zasyp z słodów lokalnych zbóż]. Jego charakter był bliski Belgijskiemu Pale Ale.

 

W tej kategorii dopuszczamy, zatem piwa, które najlepiej odpowiadają podanemu opisowi, są pijalne i dobrze gaszą pragnienie w letnie dni.

Edited by panta_rei
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Oficjalnie przyjmowanie piw do WKPD 2013 zostało zakończone. W kategorii AIPA startuje 28 piw, w Weissbier 23 a w Rosanke 17. Rozstrzygnięcie 3.08.2013. Nagród będzie sporo a rywalizacja zacięta. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Rywalizacja to trochę złe słowo, to nie sprint na Olimpiadzie. Najważniejsza to dobra impreza, delektowanie pysznych piwek, poznanie i spotkanie z fajnymi ludźmi. Tego Wam życzę. To, że tylko kilka piwek zostanie z laurkami no cóż, niech wygra najlepsze.

Link to comment
Share on other sites

Sponsorzy I Warmińskiego Konkursu Piw Domowych:

sponsor główny: pensjonat Conti Velle nad jeziorem Narie w Kretowinach,

Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych,

Browar Kormoran,

Browar Koreb,

piwoszarnia.pl,

homebreing.pl,

sklep winiarski Ganda Olsztyn,

Starostwo Powiatowe Olsztyn

Link to comment
Share on other sites

I Warmiński Konkurs Piw Domowych 2013

 

Organizatorem I Warmińskiego Konkursu Piw Domowych jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie

i Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

 

Sponsorami i fundatorami nagród konkursowych są:

Sponsor główny: Pensjonat Conti V elle nad jeziorem Narie w Kretowinach,

Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych,

Browar Kormoran,

Browar Koreb,

Piwoszarnia.pl,

Homebrewing.pl,

Sklep winiarski Ganda Olsztyn,

Starostwo Powiatowe Olsztyn.

 

Konkurs odbył się w 3 kategoriach.

 American India Pale Ale

 Weissbier (Piwo Pszeniczne)

 Rosanke (Historyczne warmińskie piwo)

 

W Kategorii American India Pale Ale zgłoszono 29 piw, piw pszenicznych zgłoszono 23, a w stylu

Rosanke 17 piw.

 

Po przeprowadzeniu eliminacji i rundy finałowej, komisja jury składająca się z certyfikowanych

sędziów Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, wyłoniła następujących zwyciązców w

poszczególnych kategoriach:

 

American India Pale Ale

1. Michał Barancewicz / Jeżowski Browar Domowy

2. Grzegorz Janka, Michał i Artur Puszkarczuk / Browar Domowy Szepereja

3. Wojciech Trześniowski / Hawajska 1 Browar Domowy

 

Weissbier (Piwo Pszeniczne)

1. Adam Wróbel / Rudzki Browar Domowy Pieron

2. Łukasz Pawlak / Browar Domowy Piwny Ul

3. Marcin Kołodziejczyk / Browar Domowy Z Innej Beczki

 

Rosanke (Historyczne piwo warmińskie)

1. Wojciech Solipiwko / Browar Domowy Solipiwko

2. Mariusz Sekulski / Pivnia Warmińskich Chłopów Bosych

3. Łukasz Mila / Browar Domowy Bromil

 

Zdobywcy pierwszych miejsc walczyli o tytuł najlepszego piwa konkursu.

Uznanie jury i najlepsze wrażenie wywarło piwo uwarzone przez

Wojciecha Solipiwko w kategorii Rosanke zdobywając tytuł

Grand Championa I Warmińskiego Konkursu Piw Domowych 2013.

 

Nagrody dla zwycięzców dostarczone zostaną pocztą.

Gratulujemy zwycięzcom!

 

Przewodniczący jury,

członek PSPD,

Daniel Duda

 

Post został wypromowany jako artykuł

Link to comment
Share on other sites

American India Pale Ale

1.Michał Barancewicz 7,74

2.Artur Puszkarczuk, Michał Puszkarczuk, Grzegorz Janka 6,45

3.Wojciech Trześniowski 5,16

4.Tomasz Czaja 3,87

5.Stanisław Szeliga 2,58

6.Krzysztof Zach 1,29

7.Konrad Kurek

8.Elżbieta Kulkowska

9.Łukasz Pawlak

10.Patryk Pulikowski

11.Krzysztof Zborowski

12.Łukasz Kojro

13.Bartłomiej Cysewski

 

Weissbier

1.Adam Wróbel 7,38

2.Łukasz Pawlak 6,15

3.Marcin Kołodziejczyk 4,92

4.Piotr Domański 3,69

5.Jan Jastrzębki 2,46

6.T. Kruk K. Budzyński 1,23

7.Łukasz Kojro

8.Przemysław Odrobny

9.Paweł Grabka, Artur Jakubas, Mateusz Kralka

10.Krzysztof Zach

 

Rosanke

1.Wojciech Solipiwko 7,02

2.Mariusz Sekulski 5,85

3.Łukasz Mila 4,68

4.Jacek Stachowski 3,51

5.Przemysław Odrobny 2,34

6.Stanisław Szeliga 1,17

7.Konrad Kurek

8.Jan Jastrzębski

9.Michał Barancewicz

10.Bogdan Sadowski

11.Mariusz Bystrzyk

12.Piotr Gładysz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.