Skocz do zawartości

Rudzki Browar Domowy "PIERON" 2007


Rekomendowane odpowiedzi

Przenoszę zapiski i od dziś będę pisał na tym forum.

Poprzednio pisałem w tym wątku (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=67335) na browar.biz

Wydaje się jednak iż tutaj będzie bardziej leżało. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie na cichej:

CXIII Porter Bałtycki 22,5°Blg

CXV Miejskie 11°Blg

CXVI Śląskie 12,1°Blg

oraz na burzliwej:

CXVIII Koziołek pieronek 15,9°Blg

CXIX Pieron Mocne 14,3°Blg

CXX Karmelowe 11,9°Blg

CXXI Miejski Pieron 11,5°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie na cichej:

CXIII Porter Bałtycki 22,5°Blg

CXV Miejskie 11°Blg

CXVI Śląskie 12,1°Blg

oraz na burzliwej:

CXVIII Koziołek pieronek 15,9°Blg

CXIX Pieron Mocne 14,3°Blg

CXX Karmelowe 11,9°Blg

CXXI Miejski Pieron 11,5°Blg

Łohoho, masz rozmach!!! :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości ile masz fermentatorów? Przy moich czterech mam czasami łamigłówkę logistyczną co i w jakim czasie warzyć :o

EDIT:

Przenoszę zapiski i od dziś będę pisał na tym forum.

Witamy w jasnej stronie mocy :beer:

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości ile masz fermentatorów? Przy moich czterech mam czasami łamigłówkę logistyczną co i w jakim czasie warzyć :o

Mam siedem tanków na burzliwą/cichą oraz po jednym do rozlewu ido filtracji.

Warzenie siódmej na sens, gdy jakąś będzie się rozlewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę warzył Sasiona i mam pytanie odnośnie przypraw, co dodać i ile?

Mam zamiar dodać curakaco 10g oraz kolendrę 20g.

Wygląda OK, nie za dużo.

 

Dodawać możesz co chcesz, to belgijskie piwo; ale jest zasada: jeżeli w gotowym piwie potrafisz nazwać przyprawy jakie dodano - to znaczy, ze dodano za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę warzył Sasiona i mam pytanie odnośnie przypraw, co dodać i ile?

Mam zamiar dodać curakaco 10g oraz kolendrę 20g.

Ja osobiście zwiększyłabym ilość curacao do 20g. W moich Witbierach 20g było praktycznie niewyczuwalne, więc w Saison tym bardziej może się zgubić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawać możesz co chcesz, to belgijskie piwo; ale jest zasada: jeżeli w gotowym piwie potrafisz nazwać przyprawy jakie dodano - to znaczy, ze dodano za dużo.

Coder za to zdanie wielki plus, genialne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila chwila, piłem co prawda tylko jedengo komercyjnego saisona, ale to piwo nie było nawet podobne do witbiera. Nie sądzę, więc, że curacao i kolendra są koniecznym elementem saison.

Do swojego witbiera dałem 20g kolendry i była wyraźnie obecna w smaku. Także sądzę, że w saison będzie jej zdecydowanie zbyt dużo. Zaraz jeszcze przeczytam wytyczne BJCP, bo może jestem w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila chwila, piłem co prawda tylko jedengo komercyjnego saisona, ale to piwo nie było nawet podobne do witbiera. Nie sądzę, więc, że curacao i kolendra są koniecznym elementem saison.

Do swojego witbiera dałem 20g kolendry i była wyraźnie obecna w smaku. Także sądzę, że w saison będzie jej zdecydowanie zbyt dużo. Zaraz jeszcze przeczytam wytyczne BJCP, bo może jestem w błędzie.

Zrobiłem na razie 2 saisony, jeden bez przypraw i jeden z przyprawami - w tym drugim 20g kolendry jak mi się zdaje zgineło w mocnych posmakach wyprodukowanych przez drożdże. Ale pewności nie bedę miał dopóki nie dam do spróbowania komuś bardziej doświadczonemu, bo mój zmysł smaku jest nieco niewyrobiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że Saison to nie Witbier :) jednak tylko tam używałam przypraw o które pytał Pieron. Z tego co wiem w tym stylu nie ma konieczności użycia przypraw, ale często się je dodaje, BJCP:

"Szeroka gama przypraw i ziół są przeważnie używane by nadać kompleksowości i unikalności w wersjach mocniejszych, ale powinno stapiać się dobrze z charakterem drożdżowym i chmielowym."

Jacer chyba słabo szukałeś, bo ja z nalazła w sieci masę przepisów na Saisona z kolendrą, skórką pomarańczy, ale także skórką grejpfruta, skórką cytryny, z pieprzem, imbirem, brzoskwiniami, hibiskusem, kardamonem, rumiankiem, cynamonem, gałką muszkatałową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacer chyba słabo szukałeś, bo ja z nalazła w sieci masę przepisów na Saisona z kolendrą, skórką pomarańczy, ale także skórką grejpfruta, skórką cytryny, z pieprzem, imbirem, brzoskwiniami, hibiskusem, kardamonem, rumiankiem, cynamonem, gałką muszkatałową...

Czy mogłabyś podrzucić linka? Chętnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka CXV - Miejskie 11°Blg (04-II-2009r.)

Dziś rozlałęm z dodatkiem 0,7l rezerwy do 2 beczek 5l oraz 32 butelek 0,5l.

Zeszło na 3°Blg i będzie miało 4,6% alkh.

 

Co ciekawe, piwo bardzo się pieniło podczas przelewania, wogóle była sama piana w rurce, któą przelewałem. Po przelaniu na górze był normalnie krem. Mam nadzieję, żę wszystko ok, bo zjawisko było podobne, gdy przelejemy piwo do brudnej butelki, a po otwarciu sama piana wylatuje.

Edytowane przez pieron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.