Skocz do zawartości

Saaz


Rekomendowane odpowiedzi

Kraj pochodzenia: Czechy

Odmiana: aromatyczna

Średnia zawartość alfakwasów: 3-6%

Krótki opis:

Szlachetny, wybitnie aromatyczny chmiel czeski. Nadaje piwu przyjemny aromat korzenno-ziołowy. Najlepszy do chmielenia piw w stylu Bohemian Pilzner. Znany również pod nazwą "Żatecki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Pilsner Urquell to jest single hop Saaz jeśli się nic nie zmieniło. Podobnie jak niektóre inne czeskie pilsnery. Goryczka tam jest w porządku. Ja ostatnio chcąc uwarzyć autentycznego czeskiego pilsa dawałem tylko Saaz, na goryczkę też. Ale efektu Ci na razie nie powiem bo jeszcze fermentuje. 

 

Stosowałem go tez bodajże w jakichś belgach i tez nie mam zastrzeżeń, no ale tam to goryczka jest tylko wspierająca. 

 

Oczywiście zależy co chcesz nim chmielić. Jak mowa o jakimś IPA na 80 IBU to będziesz musiał go wsypać tyle, że bardzo możliwe, że wyjdzie niefajnie. Ale do pilsa bym sypał śmiało. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

daje dość nieprzyjemną, piekącą goryczkę - czy to prawda?

 

W przypadku pilznera trzeba zwrócić uwagę na wodę - nie nadaje się twarda, chmielenie (czymkolwiek) w takich przypadkach da szorstką i paskudną goryczkę, zwłaszcza kiedy celuje się w wyższe IBU.

Robiłem kilka pilznerów chmieląc tylko żateckim z dobrymi efektami - ale kluczem jest miękka woda. W moim przypadku conajmniej 75% wody RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Nie wiem co przyszło mi do głowy, oczekiwałem, że wzmocni mi się smak chmielowy w lagerze i pójdzie to w stronę pilsa, więc dałem 200g/27l na zimno na 4dni i mój lager, zamienił się w owocowego rześkiego w smaku pale ale'a. Co prawda piwo jeszcze się gazuje i leżakuje, jeszcze się nie wyklarowało, ale jednego dnia dominuje wyraźna słodowość jęczmienna, a drugiego owocowość z chmielu. Piwo bynajmniej nie jest złe, wcale nie gorsze niż lager, ale kurde no - miał to być lager, a nie "APA dolnej fermentacji" :)

 

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.