Skocz do zawartości

Citra


Rekomendowane odpowiedzi

Kraj pochodzenia: USA

Odmiana: aromatyczna

Średnia zawartość alfakwasów: 10-13%

Krótki opis:

Amerykański chmiel aromatyczny używany w szczególności do piw górnej fermentacji ze względu na aromat owoców tropikalnych, cytrusowych.

Citra może być stosowana do chmielenia zarówno dla goryczki jak i aromatu, również z zastosowaniem chmielenia "na zimno"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aromat owoców tropikalnych, cytrusowych.

już od kilku lat stosuję ten chmiel i takich aromatów nie stwierdziłem :D za to w tym roku citra ma ogromne ilości geraniolu, dającego piękny bukiet kwiatowy z dominacją pelargonii i geranium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są. Piłem przynajmniej dwa single-hopy na Citra i aromaty owocowe były wyraźne.

Sam jeszcze Citry nie używałem, ale w najblższy weekend to się zmieni - będę robił IIPA i poleci tam międy innymi 100g Citra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może trochę za stanowczo się wyraziłem, może i daje takie aromaty, ale ich nie czuć, bo są zdominowane przez inne :D ja akurat robiłem na tym chmielu piwa single-hop i więcej w daje aromatów kwiatowych niż cytrusowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tą Citrą nie jest do końca tak cytrynowo, mi też się wydawało, że daje więcej kwiatów niż owoców. Single Hop nie robiłem na niej ale kilka piłem. O wiele bardziej cytrysowe są Cascade i Sorachi Ace wydaje mi się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zostałem kiedyś namówiony przez kolege piwowara do uzywania tego chmielu...spotkalismy sie przy zakupie słodów w sklepie.. Troche z nim poeksperymentowałem Używałem niewielkie ilosci.. 10-15 gr przy zacieraniu piwa pszenicznego poprostu podczas zacierania wsypywałem najczęście w trakcie przerwy 63C.. w efekcie piwo nabierało większego , ciekawszego , bukietu . Ot co kto lubi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Użyłem 30g Citry z 2013 roku do chmielenia na zimno 33 litrów. Moim zdaniem przesadziłem, bardzo intensywny aromat pelargonii bardzo dominujący smak.

Używałem jej, co prawda nie samej, w ilości 50 g na mniej niż 20 l - aromaty były świetne. Pelargonie bym raczej obstwiał jako efekt pracy drożdży w zbyt wysokiej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po moim single hop apa mogę stwierdzić, że nazwa zdecydowanie myląca. Dość intensywne i mocne aromaty słodkich owoców tropikalnych, kwiatowych. Generalnie owocowo, słodko i dość ciężko. Na single hop nie polecam, raczej jako mocne tło do owocowej mieszanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 3 tygodnie później...

Citra daje bardzo fajna i czystra "grejpfrutowa" goryczke, a w aromacie mi bardziej przypomina cytrusy i owoce tropikalne niz kwiaty. Za to Cascade zupelnie odwrotnie, o wiele wiecej kwiatow i dopiero pozniej reszta. Za to zastanawia mnie opinia o Sorachi Ace, bo dla mnie glownie kwiatowy, lekko perfumowy zapach, dopiero pozniej slaby cytrus i troche "nafty" cos a'la Nenson Sauvin. Co ciekawe moj znajomy czuje w SA glownie przejrzale winogrona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy ktoś próbował dawać ten chmiel do Belgian APA na goryczkę?? Zastanawiam się, czy nie da on jakiegoś dziwnego smaku z belgijskimi drożdżami (Wyeast 1214 Belgian Abbey)..

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.