Skocz do zawartości

Citra


Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu dziwią mnie niektóre wpisy o charakterystyce tego chmielu. Do Polski jest on sprowadzany ze Stanów jak mniemam?

 

No napiszesz o co chodzi? Bo cholera wie co masz na myśli... 

 

A generalnie tego roczna Citra jest świetna, właśnie bardziej w tym roku dominują owoce niż kwiatowość, jest fajna tropikalność i 2014 wydaje mi się, że ma sporo olejków bo świetnie pachnie w piwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ktoś tam kiedyś o jakichś kwiatkach pisał,

tak pisał pisał, bo piwo pachniało tylko kwiatami (głównie geranium), ale to był zbiór z 2012 roku, a obecny zbiór ma już trochę inne aromaty, co nie znaczy, że geranium tam nie ma, poprostu już nie dominuje jak w zbiorze z 2012 roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie, zapytam o coś (mam nadzieję, że nie będzie to pytanie głupie). Który chmiel neutralizuje Citra ? Będzie to Simcoe ? Pytam o to, bo dziś kupowałem chmiele do AIPA i w recepturze mam m.in. Simcoe oraz Citrę. W sklepie nie mieli Simcoe, ale powiedziano mi, że Cita i tak go neutralizuje więc niekoniecznie muszę dawać te 2 chmiele. Będę rad za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citra nie neutralizuje Simcoe, który daje troszkę inne nuty smakowe i zapachowe (żywica plus cytrusy). Chociaż w przypadku zbioru  z 2014 jest na odwrót. Simcoe możesz zastąpić Chnook'iem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zapytam o coś (mam nadzieję, że nie będzie to pytanie głupie). Który chmiel neutralizuje Citra ? Będzie to Simcoe ? Pytam o to, bo dziś kupowałem chmiele do AIPA i w recepturze mam m.in. Simcoe oraz Citrę. W sklepie nie mieli Simcoe, ale powiedziano mi, że Cita i tak go neutralizuje więc niekoniecznie muszę dawać te 2 chmiele. Będę rad za pomoc!

 

Neutralizacja z tego co rozumiem znaczy zniszczenie aromatu... Trochę źle ci powiedzieli w sklepie, aromatu chmielowego nie da się zniszczyć tylko ewentualnie przykryć innym, który będzie od niego mocniejszy i intensywniejszy, ale dalej aromat tego chmielu będzie w piwie ;) Nie po to robi się różne mieszanki chmieli na aromat żeby potem się wykluczały zapachy.

 

Zamiast Simcoe spróbuj Zeusa/Tomahawka albo Columbusa, jest on też żywiczny i pachnie sosenką ;) Jeżeli o taki zapach Ci chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trochę źle ci powiedzieli w sklepie, aromatu chmielowego nie da się zniszczyć tylko ewentualnie przykryć innym, który będzie od niego mocniejszy i intensywniejszy, ale dalej aromat tego chmielu będzie w piwie

Tak tez myślałem, że przecież neutralizowanie się to trochę bez sensu. To kwestia złożoności smaku i ewentualnie, tak jak piszesz, jeden smak można przykryć drugim.

 

Mam 100 g Columbusa/Tomahawk i tak też własnie wymyśliłem, żeby 50 g dać na gotowanie, a drugie tyle na zimno. To będzie zamiast Simcoe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Podepnę się do tematu, i jak dla mojej sensoryki Citra owszem - ma aromat kwiatów, ale chyba sosnowych ;) 

Ogólnie piwa z dominująca zawartoscią tego chmielu nazywam pieszczotliwie "szyszunia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zbiór 2015 mocno zawodzi, wcześniej w aromacie Citra kojarzyła mi się z takim przyjemnym, intensywnym i lekkim chmielem.

W tym roku jest ciężka, owoce są raczej przejrzałe i nie do końca przyjemne, jako dodatek ok, ale jako główny chmiel mi nie leży. Do tego w chyba każdym piwie mocno nachmielonym ubiegłoroczną citrą jest jakaś nieprzyjemna nutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiór 2015 mocno zawodzi, wcześniej w aromacie Citra kojarzyła mi się z takim przyjemnym, intensywnym i lekkim chmielem.

W tym roku jest ciężka, owoce są raczej przejrzałe i nie do końca przyjemne, jako dodatek ok, ale jako główny chmiel mi nie leży. Do tego w chyba każdym piwie mocno nachmielonym ubiegłoroczną citrą jest jakaś nieprzyjemna nutka.

 

Mówiłem to już ludziom kilka razy, że Citra 2015 daje cebulą w tle, na wierzchu jest właśnie takie słodkawe stare owoce. Przy za dużej ilości tego chmielu, cebula się wybija wyraźnie... 2014 była fajna rześka i owocowa, a ta byłem zawiedziony zamawiając piwa z tym chmielem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam 3 piwa z tym chmielem w ilości raczej większej niż mniejszej, z czego jedno chmielone na smak i aromat wyłącznie Citrą. Nie czuję cebuli w piwie, ale podczas chmielenia skojarzenia z cebulą były jak najbardziej na miejscu, a w smaku/aromacie jest sporo egzotyki i owoców (melon, dojrzałe brzoskwinie, nektarynki, papaja), tak słabo jest z cytrusami (są w tle, trochę pomarańczy i skórek z cytryny). Nie ukrywam, że liczyłem na więcej cytrusów, a mniej egzotyki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 2 lata później...
  • 1 miesiąc temu...

No to uzupełnię jak nikomu się nie chce, wrzuciłem na zimno do lekkiego stouta 70 g i może zapach nie jet powalający, ale fajnie się łączy,pierwszy raz czuje w czarnym piwie jakby czekoladę,

sam zapach chmielu jest średnio aromatyczny, jakie tam owoce majaczą i coś co mi się kojarzy z lukrecją czyli to co ma mandaryna z 2018.

 

Drugi rzut na zimno do kwasu,zapach przyjemny,trochę mdły,w typie multiwitaminy bardzo lekkiej , jeżeli chodzi o siłę zapachu to w identycznym kwasie hule melon i mandaryna bawarska (po 50 g z 2017) kładą tą citrę na łopatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2019 o 11:03, dziedzicpruski napisał:

No to uzupełnię jak nikomu się nie chce, wrzuciłem na zimno do lekkiego stouta 70 g i może zapach nie jet powalający, ale fajnie się łączy,pierwszy raz czuje w czarnym piwie jakby czekoladę,

sam zapach chmielu jest średnio aromatyczny, jakie tam owoce majaczą i coś co mi się kojarzy z lukrecją czyli to co ma mandaryna z 2018.

 

Drugi rzut na zimno do kwasu,zapach przyjemny,trochę mdły,w typie multiwitaminy bardzo lekkiej , jeżeli chodzi o siłę zapachu to w identycznym kwasie hule melon i mandaryna bawarska (po 50 g z 2017) kładą tą citrę na łopatki.

Z jakiego sklepu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.