Skocz do zawartości

zasadniczo browar / browary maltańskie


Rekomendowane odpowiedzi

Zasadniczo Browar #95: Simcoe Black (tmave specialne albo cascadian dark lager albo cold robust porter)

W grudniu 2021 zrobiłem ciemne czyszczące magazyn na WLP518 ale plan na prawilnego ciemniaka dolnej fermentacji towarzyszący mi od pierwszej warki z zacieraniem domaga się realizacji. Z braku monachijskiego zasyp kombinowany. Drożdże FM703 i w34/70 (a może i jeszcze jeden inny szczep w zależności od ostatecznego litrażu i gęstości). Drugi raz przesiewam ześrutowany słód i dodaję najpierw grube a mąkę mieszam z wodą i dodaję na koniec. Poprzednio z zakładanych 72% osiągnąłem 80% wydajności wg WORT

 

Zasyp:

7,00 kg pilzneński bestmalz

0,50 kg special B castlemaltig

0,25 kg karmel 150 castlemaltig

0,25 kg karmel 600 Viking

0,25 kg carafa 3 special

0,25 kg carafa 2

 

Zacieranie:

30 litrów wody bez modyfikacji, 3300W na doprowadzenie

65°C 90 minut (z czego  z 20 na zasyp) 2500W

72°C 15 minut 2800W

78°C 5 minut 3300W

 

Filtracja i wysładzanie:

~13 itrów wody, ok 78°C z 3 ml kwasu fosforowego 75%

 

Uzyskałem ~40l brzeczki o ~14 BLG

edit: dzien pozniej.powtorzylem pomiar brzeczki zapomnianej na parapecie do ostygnięcia i wyszło ok.12. czyli spokojnie moglem wiecej wysładzać...

 

Chmielenie granulatem 90 minut warzenia, Simcoe 2021 11.4%AA:

na 60 minut - 20 g

na 30 minut - chłodnica, pożywka

na 10 minut - 50 g

na 5 minut - whirflock

na 1 minutę - 130 g

 

Chłodzenie:

do 24°C chłodnicą zanurzeniową, zlane do fermentorów, przez wymoczoną w Starsanie siateczkę na warzywa z Biedronki

W fermentorach wylądowało 13 + 12 + 8 litrów o BLG wahającym się paranoicznie od 12 do 15 w zależności od tego skąd zakraplałem na szkiełko. Jutro przed zadaniem drożdży lagerowych zmierzę na poważnie. 12 i 13 zniosłem do piwnicy na dochłodzenie, jeden od razu zasypałem Kveik od Mangrove Jacks.

W kociołku zostało ok. 3-4 litrów osadu, nie chciałem żyłować tego ostatniego fermentora, było w nim wystarczająco błota z wyciskania siateczki

 

Drożdże:

Wiadro 1, 12 l: FM703 ok.litra z 2,2 litrowego startera plus zawartoac niewystartowanej. Temperatura zadania ok.11.5°C

Wiadro 2, 13 l: Fermentis w34/70, 2 saszetki rozsypane po powierzchni piany. Temperatura zadania ok.11.5°C

Wiadro 3, 08 l: Mangrove Jack's Voss Kveik M12 jedna saszetka rozsypana na powierzchni. Temperatura zadania ok.24°C 

Gęstość zmierzona przed zadaniem drożdży dolnej fermentacji wyniosla ok.13BLG. Brzeczka napowietrzona machaniem wiadrem, piana pomiedzy 12 a 15 litrami.

 

Fermentacja:

Wiadra 1 i 2: piwnica 10°C otoczenia Wiadro 3: kuchnia, bez kontroli.

 

Parametry (Wort Pro 72% wydajności) -> zaobserwowane:

V= 38 l -> 33 l

OG= 11,7 BLG -> 13BLG

FG= 3,1 -> 1: ??; 2: ??;; 3: ??.

ABV= 4,6 -> 1: ??; 2: ??;; 3: ??.

IBU= 34

 

large.95_SIMKO_BLACK.png.773e07c3a858a2059302cee9a255191b.png

 

Edit 2.05: do butelek trafiła wersja na kwejkach. Nie mierzyłem gęstości. Nagazowanie na 2,5 jednostki, ok.400 ml syropu z wody i ok.55g cukru białego. Tydzień będą stać w kuchni. Koncowka z wiadra smakowala kwaśno. Nie wiem na ile z ciemnych słodów, na ile z kwejkow, na ile z ew.infy. Przy lagerach będę sprawdzał.

Edit 06.06: wczoraj w butelkach wylądowały lagery. Nagazowanie planowane na 2,5 jedostek, w obydwy wypadkach 80 g cukru białego w ok.500 ml wody. Zamiast 13 w jednym wypadku 12,5, w drugim 12 litra czyli bedzie nagazowane mocniej. Wbrew powyższej deklaracji nie sprawdzałem BLG, nie wiem więc nic o smaku próbek. Dzisiaj piwnica i zobaczymy w sierpniu.

Wersja na kwejkach wchodzi ładniutko, mam nadzieję, że lagerki wyjdą jeszcze lepiej. Jedna uwaga - chmielu prawie nie czuć, głównie elementy zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzątanie piwnicy i sprawdzanie jak się mają zapomniane piwka.

#83 Ciemna czternastka: nadal niesmaczna, ale zdecydowanie mniej niesmaczna niż wtedy gdy do zlewu poszła połowa butelek. Ciemne, lekko kwaśne owoce. Jakbym sie uparł powiedziałbym, że to session dubbel BA ;)

#84 nie smasz - nie kolsz: nadal niesmaczne, strasznie, dramatycznie niesmaczne dokładnie tak (a może i bardziej niż gdy do zlewu poszła połowa butelek. Stara szmata, zła ziarnistość, fujowe, fujaste etc.

#88 Enkel; całkiem bez wyrazu. Ani chmielu, ani drożdży. Więc nieudane. Natomiast przy grillu bym się nie zawahał i popychał nim smażeninę.

#92 jasne lekkie aka kwietniowe słabe: nadal bardzo dobre, nawet bardziej weizenowe niż wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zasadniczo Browar #96: Szreniawski Simcoe Saison.

Piwo warzone 18.06 podczas pokazu w trakcie 12 szreniawskiego festiwalu piwa: piwo z kulturą. Styl do końca nie był pewny, robione ze składników z pokazu.

Sprzęt: zacierna i warzelna 20l nierdzewki.

Woda: Oaza z Biedronki.

Zasyp: 3kg pilznenskiego BM * 3,5 litra

Zacieranie: od 67 w dół z dwoma podgrzaniami, mieszane recznie. Z 1,5h bylo.

Filtracja i wysładzanie: 10 litrów wody o T ok.70°C, wiadro z Castoramy ze sprężyną na dnie.

Chmielenie: pierwsze 20 minut gotowane bez chmielu, potem 10 g Simcoe, 15 minut przed końcem 20 g Simcoe, 50 g na wyłączenie/zdjecie z maszynki

Chlodzenie: karbowanka z nierdzewki, 20 minut do 20°C.

 

Przykryte stalo wgarnku jeszcze podvzas sprzątania stoiska, po umyciu wszystkiego filtracyjna zostala zdezynfekowama i zamieniona w fermentacyjną. Brzecza przelana przez siatke na warzywa z Biedronki, drozdze Danta Belle Saison rozsypane po powierzchni piany.

Fermwntacja: kuchnia bez kontroli temeperatury.

Parametry: 13 litrow, 13 BLG, IBU z kalkulatora wychodzi jakiea 40.

Zdjęcia w galerii:

 

Edit 22.06: no i wczoraj wieczorem w kuchni powódź. Rozszczelnił sie kranik i piwo wyciekalo na stół i podłogę. Ze smutkiem pozegnalem się z zawartością wiaderka, przypominajac sobie dlaczego fermentuje bez kraników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.