Skocz do zawartości

9. WROCŁAWSKI FESTIWAL DOBREGO PIWA i 15. Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie


elroy

70 stoisk z piwem, na których znajdziemy blisko pół tysiąca różnych piw lanych i ponad osiemset piw butelkowych - tak będzie wyglądała tegoroczna edycja Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa. To jedno z największych wydarzeń w Europie dedykowanych unikalnym smakom i stylom piw produkowanym przez browary rzemieślnicze, jego organizatorem jest Centrum Kultury ZAMEK. Dziewiąta odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 8-10 czerwca 2018 roku.

 

Wrocławska impreza szczególnie wyróżnia się na piwnej mapie Polski, bo promuje głównie polskie browary, rodzime piwowarstwo i piwne tradycje naszego kraju, a w szczególności regionu Dolny Śląsk i Wrocławia. Oczywiście nie brak tu także piwnych gości z zagranicy: co roku na festiwalu pojawiają się znane na świecie piwne marki. Publiczność może nie tylko degustować i oceniać piwo, ale też szkolić się na kursach sensorycznych, brać udział w warsztatach z piwowarstwa, prelekcjach, dyskusjach, pokazach i konkursach. W ramach imprezy odbywają się koncerty i wystawy, jest gastronomia i stoiska handlowe. Wydarzenie odbywa się na terenach wokół Stadionu Wrocław i od kilku lat przyciąga kilkadziesiąt tysięcy ludzi: ostatnie edycje odwiedziło od 60 do 70 tys. osób z Wrocławia, Dolnego Śląska, Polski i z innych krajów.

 

FESTIWALOWE ATRAKCJE

 

Strefa Warsztatów Piwowarskich.

 

Na piwowarów i to nie tylko domowych, a także na tych którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o warzeniu piwa, tradycyjnie czekać będzie Strefa Warsztatów Piwowarskich. Zobaczymy w niej prezentację sylwetek znanych piwowarów domowych, którzy obecnie związani są z browarami rzemieślniczymi, o tajnikach piwowarstwa porozmawiamy z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych i sklepów piwowarskich. Będą panele degustacyjne pod okiem specjalisty, codzienne pokazy warzenia piwa przy stoisku Twój Browar i stoisku PSPD, testy na daltonizm smakowy i otwarte wykłady. Nie zabraknie spotkań z piwowarami domowymi: w tym roku przyjedzie ich około stu. Co ciekawego przywiozą ze sobą? Przyjdź i się przekonaj.

 

Strefa Turystyki Piwnej

 

Częścią Festiwalu jest Strefa Turystyki Piwnej, czyli prezentacja ciekawych miejsc związanych z piwowarstwem, gdzie oprócz dobrego piwa znajdziemy przyrodę, przygodę i piękne widoki. W tym roku na stoiskach będą ciekawe propozycje zarówno z Polski, jak i z zagranicy: będzie można zapoznać się m.in. z ofertą Piwnego SPA czy Muzeum Piwowarstwa i dowiedzieć się czegoś na temat wycieczek szlakiem berlińskich piw kraftowych. Ponadto w planach są turystyczne atrakcje poza samą Strefą takie, jak gry organizowane przez Twierdzę Kłodzko oraz panel na scenie festiwalowej o niemieckiej turystyce piwnej.

 

 

Scena Piwno-Kulinarna

 

Scena Piwno-Kulinarna to miejsce spotkań piwowarów, blogerów, kucharzy, osób związanych z szeroko rozumianym browarnictwem, zarówno amatorów, jak i specjalistów. Postarają się pokazać bogatą kulturę produkcji i spożywania piwa, będą rozmowy z ciekawymi gośćmi, liczne konkursy i pokazy, a naszym przewodnikiem będzie Jakub Bartoszewicz. W programie Sceny Piwno-Kulinarnej jest m.in. piątkowy panel dyskusyjny „Kobiety w piwowarstwie rzemieślniczym w Polsce i na świecie”. Poprowadzi go Tomek Kopyra, znawca i smakosz piwa, wideobloger, piwowar domowy, sędzia międzynarodowych konkursów piwnych, twórca jednego z najbardziej popularnych kanałów na YouTube o piwach rzemieślniczych blog.kopyra.com. Na jego pytania odpowiadać będą Herlinda Heras, piwna edukatorka z Sonoma State University, Marta Jankowska (właścicielka browaru z San Diego działająca w Pink Boots Society, organizacja non-profit działającej na rzecz rozwoju i edukacji kobiet w piwowarstwie) i przedstawicielki polskiej sceny piwnej. W sobotę odbędzie się Live Beer Blogging, podczas którego Tomek Kopyra i blogerzy Simon Martin z Wielkiej Brytanii i Martin Voigt z Austrii wezmą pod lupę ciekawe pozycje z browarów uczestniczących we WFDP. Tego dnia poznamy też zwycięzców festiwalowych konkursów. W niedzielę na Scenie Piwno-Kulinarnej zaprezentuje się Dolnośląskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych. Wieczorami rozbrzmiewać tu będzie dobra, klubowa muzyka.

 

Piwo i szkło festiwalowe

 

Tradycją WFDP jest piwo uwarzone specjalnie na daną edycję festiwalu. Tym razem będzie to reprezentant stylu New England Sour Ale z dodatkiem kwiatów czarnego bzu. Przygotuje je Browar Nepomucen ze Szkaradowa.

Będzie także - jak na poprzednich edycjach - specjalne, pamiątkowe szkło festiwalowe opatrzone logiem WFDP. Tym razem będą to aż trzy rodzaje: 

* Kielich Toscana - średnio szeroki, o pojemności 0,3l z cechą dodatkową 0,2l

* Kufel Pallone - masywny, okrągły, o pojemności 0,5 l

* Szklanka American Lager - popularny prosty i wygodny shaker, o pojemności pinty, z cechą dodatkową 0,2l

 

* * *

W trakcie Festiwalu działać będą także plażowa Strefa Chillout, na której o muzykę zadbają wrocławscy DJ-e oraz część gastronomiczna z foodtruckami. Na stoisku Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym będzie można dokonać bezpłatnych badań alkomatem.

 

Piknik Kulturalny Co Jest Grane 24

 

Tegoroczną strefę kultury towarzyszącą festiwalowi organizuje redakcja „Co Jest Grane 24”, kulturalnego dodatku „Gazety Wyborczej”. Na scenie zagrają m.in. Anita Lipnicka, L.U.C i zespół KAMP!, będzie strefa aktywności dla dzieci i rodziców, planszówki, badminton i frisbee oraz strefa mody. Obszerne wiadomości dotyczące programu Pikniku Kulturalnego są w osobnej informacji prasowej.

 

9. WROCŁAWSKI FESTIWAL DOBREGO PIWA

* Miejsce: Stadion Wrocław, Aleja Śląska 1

* Piątek-niedziela, 8-10 czerwca 2018

* Godziny otwarcia: piątek 16-24, sobota 12-24, niedziela 12-20.

* www.festiwaldobregopiwa.pl

* Organizator WFDP: Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław

 

- - - - - - - - - - - -- - - -- - - - - - - -

* BEZPOŚREDNI KONTAKT DLA MEDIÓW *

Rafał Zieliński

tel. 507 094 877

rafal.zielinski@wroclaw.agora.pl

 

 

PRZED FESTIWALEM - #beforepartyWFDP

 

1. WYCIECZKI Z HELLO POLAND: Piwny Wrocław - śladami piwowarstwa

Wrocław może pochwalić się dziś ogromną liczbą browarów rzemieślniczych, ale miasto ma też niezwykle bogatą, kilkusetletnią historię związaną z piwowarstwem. Ślady po dawnych browarach, piwiarniach czy słodowniach pokazują, że stolica Dolnego Śląska od dawna należała do europejskiej czołówki miast słynących z dobrego piwa.

Festiwal Dobrego Piwa i Ogólnopolska Interaktywna Platforma Turystyczna Hello-Poland przypomną nam o tym w ramach weekendowych wycieczek „Piwny Wrocław - śladami piwowarstwa”. W kolejne soboty maja i czerwca, aż do Festiwalu, będziemy spotykać się na innym szlaku, finał każdego ze spacerów odbędzie się w browarach zaprzyjaźnionych z WFDP. Na trasach wycieczek znalazły się m.in. Browar Mieszczański, dawne słodownie, Browar Engelhardta na osiedlu Dąbie, nadodrzańskie lokale piwne i dawny Browar Haasego (dziś klub Zaklęte Rewiry), a w gościnę zaprosiły nas m.in. Browar Profesja, Browar Prost i Browar Stu Mostów. Trasy wycieczek opracował przewodnik miejski Michał Karczmarek.

- - -

* Spacery Piwne - 19, 26 maja i 2 czerwca. Udział w spacerach możliwy jest wyłącznie po wcześniejszym zapisaniu się przez stronę https://hello-poland.com.pl. Koszt wycieczki: 35 zł/os (brak możliwości zapłaty gotówką na miejscu). Spacery ruszają o godz. 15. Więcej informacji: tel. +48 667 999 952 oraz biuro@hello-poland.com.pl (pon.-pt. godz. 9-17).

 

 

2. WIOSENNY PRZEGLĄD DOLNOŚLĄSKICH BROWARÓW RZEMIEŚNICZYCH

Dolny Śląsk jest potęgą w temacie piwa rzemieślniczego, to pewne. Ile jest browarów w naszym regionie? Minimum 21, bo tyle pojawi się w maju w pubie Kontynuacja na Wiosennym Przeglądzie Dolnośląskich Browarów Rzemieślniczych.

Będzie to prawdziwa rozgrzewka przed Wrocławskim Festiwalem Dobrego Piwa. Dziewięć dni, 21 browarów, 60 różnych piw w tym zarówno te znane, jak i ciekawe piwne premiery, ale będą też takie, które rzadko goszczą na wrocławskich kranach - to wszystko już od 15 maja w multitapie przy ulicy Ofiar Oświęcimskich.

Po raz pierwszy w tym miejscu zagości Piwo Sowie z browaru z Bielawy, będą też świetnie znane browary Doctor Brew, Cztery Ściany, Hoppy Lab Browar Rzemieślniczy, Miedzianka, Nepomucen, Probus Kraft, Profesja, Browar Roch, Widawa, Solipiwko i Browar Stu Mostów oraz Warsztat Piwowarski. Swoje piwa zaprezentują też Browar Caminus, Browarnia Sobótka Górka, Browar Milicz, Browar Prost, Browar Świdnica, Browar wBrew, Browar Wielka Wyspa i wrocławska Restauracja Złoty Pies.

- - -

* Wiosenny Przegląd Dolnośląskich Browarów Rzemieślniczych - 15-23 maja, Kontynuacja, ul. Ofiar Oświęcimskich 17.

 

 

3. WYJĄTKOWA KOLACJA Z MENU ZWYCIĘŻCZYNI MASTER CHEFA

WFDP i restauracja Menu Motto zapraszają na wyjątkową kolację, której menu przygotowała Beata Śniechowska, zwyciężczyni drugiej edycji kulinarnego programu Master Chef. Szefowa kuchni Menu Motto połączyła w daniach wyrafinowane smaki i świeże dodatki, a zwieńczeniem doznań kulinarnych będzie degustacja piw z browarów związanych z WFDP. Za ich dobór odpowiada Agnieszka Wołczaska-Prasolik, koordynator branżowy festiwalu.

Co zjemy? Na przystawkę „kanapkę” z grillowanym sercem wołowym, musem z czosnku niedźwiedziego, sardelą i malinami, którą popijemy kwaśnym, owocowym piwem „Acido” w stylu Sour Saison z Browaru Nepomucen. Daniem głównym będzie jagnięcina w dwóch odsłonach z pampuchem, wiosennymi warzywami i demi glacem zestawiona z porterem bałtyckim z Browaru Widawa leżakowanym w drewnianych beczkach. Truskawki, owoce leśne, sorbet maślankowy, przypalany kogel-mogel - to składniki deseru. Idealnie pasować do niego będzie piwo w stylu Fruit Ale uwarzone przez Warsztat Piwowarski według receptury Michała Kordka, ubiegłorocznego zwycięzcy Konkursu Piw Domowych na Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich. Oficjalna premiera tego piwa odbędzie się na 9. WFDP.

Gościem specjalnym wieczoru będzie Tomasz Kopyra, wideobloger, piwowar domowy, sędzia na międzynarodowych konkursach piwnych, twórca popularnego kanału na YouTube poświęconego piwom rzemieślniczym blog.kopyra.com. Na gości będą czekać prezenty, w tym oficjalne szkło tegorocznej edycji Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa.

- - -

* Kolacja Degustacyjna z Menu Motto - 30 maja, Menu Motto, ul. Hubska 54. Bilety 135 zł (do 20 maja) i 150 zł (od 21 maja). Rezerwacja miejsc: http://menumotto.asysto.pl/.

 

 

- - - - - - - - - - - -- - - -- - - - - - - -

 

* BEZPOŚREDNI KONTAKT DLA MEDIÓW *

Rafał Zieliński

tel. 507 094 877

rafal.zielinski@wroclaw.agora.pl

 

 

www.festiwaldobregopiwa.pl

Organizator WFDP: Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław  | www.zamek.wroclaw.pl

 

 

WFDP_2016_fot_Andrzej_Przybylski_4.jpg

WFDP_2017_fot_dunvael_photography_3.jpg

WFDP_2015_Fot_Paweł_Łączny_4.jpg

Edytowane przez elroy


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.