Jump to content

Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych 2023 - 25-28 maja


Mateusz Puślecki

Przedstawiam kategorie konkursowe Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 2023, które odbędą się pod 25-28 maja!

 

Tradycyjnie przygotowaliśmy dla Was 16 kategorii, w których po raz 21. piwowarzy domowi zmierzą się w rywalizacji o tytuł Grand Championa MPPD! 

 

Dobór stylów to miks tradycji, nowej fali, popularnych dodatków - przekrojowo, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Konkurs w 2022 roku wygrał Mateusz Haberka z Krakowa, którego piwo w kategorii Koźlak Wędzony pokonało 685 innych piw i zostało Grand Championem 2022! Kto zdobędzie koronę w maju 2023 roku? Zachęcamy do udziału!

 

Prezentujemy kategorie 2023:
? Niskoalkoholowy Pils do 2% alk.*
? Hvidtøl
? Bawarskie Jasne (Helles)
? Ciemne Pełne (tmavý ležák)
? Gose z owocami*
? Polish Micro IPA*
? Brett Saison 
? Irish Red Ale
? Herbal Ale* 
? Black IPA Single Hop*
? New England Imperial India Pale Ale
? Tripel
? American Barleywine
? Oak Aged Imperial Stout*
? Wymrażany Porter Bałtycki
? Styl Roku 2023 PSPD
* - oznacza, że piwowar musi przy zgłoszeniu podać informację o dodatku, chmielu lub drewnie/beczce, jaka została użyta. W przypadku Niskoalkoholowego Pilsa piwowar musi dostarczyć jedną butelkę/puszkę piwa więcej celem dokonania analizy fizyko-chemicznej dot. objętości alkoholu.

 

Więcej informacji: https://kpd.pspd.org.pl/opisy-stylow-mppd-2023/

 

P.S. Ostatnią kategorię poznamy niebawem. Będzie to styl, który wybierzecie w konkursie na Styl Roku PSPD 2023! Chcemy, aby była to nasza nowa świecka tradycja i aby w każdej edycji MPPD jedną z kategorii był właśnie SRPSPD.
P.S. 2. Opisy stylów do Niskoalkoholowego Pilsa do 2% alk. oraz Gose z Owocami zostaną opublikowane do 31 października 2022.

 

Matusz Puślecki
szef jury MPPD i WKPD
wiceprezes PSPD 18-21'


User Feedback

Recommended Comments

1. Za duże ryzyko - wpuszczenia się na minę - wpływ na odfermentowanie, za duże ryzyko wystąpienia wad, brak doświadczenia

2. Nisko odfermentowany lager - j. w. - szczepy lagerowe odfermetowują wysoko, brak doświadczenia - piwo wymysł którego nikt sobie w domu nie robi, niepotrzebne ryzyko. Ew, Pan się douczy z pism starożytnych jak zacierać i fermentować żeby zmieścić się w OG i FG.

3. łatwy styl? duże ryzyko dużej liczby uczestników w nim - to zmniejsza szansę na podium ale wcale nie na przejście eliminacji - jeżeli taki ma się cel.

4. Ew. do rozważenia chyba jedyne które ma sens.

5. Taaa - za dużo owoców zły balans, kwaśność, za mało - piwo nie w stylu sędziom nie posmakuje, ja się na taki badziew nie piszę - to kanał.

6. Jak w 3.

7. Brak doświadczenia , niepopularne, nie domowe, nie chodliwe, nie dla mnie.

8. Jak w 3. i 4.

9. Dla kogoś kto to robił i ma w tym doświadczenie - co te dodatki wniosą do piwa? tylko Bóg to wie a to niepotrzebne ryzyko - jeszcze nie daj Boże sędziom nie posmakuje i co wtedy?

10. Jak w 3. i 4.

11.  Jak w 3. i. 4.

12. Jak w 4. ale trzeba umieć to zrobić tzn mieć już takie piwo na koncie. Raczej nie oszukujmy się - do domu na lato nie robi się mocnego belga.

13. Dla wielu idealnie, ale ja się na to nie piszę , nie wiem czy na kotle uzyskam nawet tak wysokie OG - niepotrzebne ryzyko i brak wiedzy i doświadczenia.

14. Taa - Chłopaki zbiorą się w grupę , ktoś ma warunki, ktoś miejsce i jakoś to będzie , się poleżakuje to piwo - dla mnie to kanał i ja się na to nie piszę.

15, Jeszcze nie zdurniałem żebym się bawił w takie coś, ja chce robić piwo a nie szukać roboty  i problemów które mogą z niej wyniknąć.

 

Podsumowując - 3, 4, 6, 8, 10, 11, 12 - reszta dla tych co lubią się bawić, mają czas, najlepiej żeby mieszkali na śląsku szybciej się podrzuci.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, grandfso napisał:

Ktoś wie cos więcej na ten temat? Terminy, rejestracja itp.?

 

Na podlinkowanej stronie jest link do Szczegółowy regulamin konkursu oraz system rejestracji piw http://konkurs.pspd.org.pl

 

A pod tym linkiem stare informacje dot. edycji 2022

Konkurs jest pod koniec maja, a Ty chcesz już terminy rejestracji?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anteks said:

Konkurs jest pod koniec maja, a Ty chcesz już terminy rejestracji?

gdy czytam pod opisami stylów konkursowych, że "Szczegółowy regulamin konkursu oraz system rejestracji piw http://konkurs.pspd.org.pl." to tak, chcę regulamin i system rejestracji piw pod wskazanym adresem :)

 

jest tam też wskazane do kogo zwracać się w razie pytań, także tam przekieruję swoje pytania.

Edited by grandfso
Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.11.2022 o 09:31, KamilB napisał:

Dzień dobry, czy to do tripla można dodać owoce? (nie mogę znaleźć jasno określonego w regulaminie)

Z tego co ja rozumiem to raczej możesz :D

Link to comment
Share on other sitesCreate an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.