Skocz do zawartości

ASadam

Members
  • Postów

    766
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od korzen16 w Budowa warzelni 50l od podstaw   
    Chłodnica prawie skończona. Musze przylutować jeszcze jakieś końcówki do podłączania węży. Opaski słabo się sprawdzają bo trójnik jest dosyć delikatny i po mocnym dokręceniu się gniecie.
     
    Wczoraj również zmodyfikowałem silniczek do wycieraczek tak żeby nie miał połączenia z masą aby uniknąć elektrolizy. Pierwszy jaki kupiłem (od Pandy) okazał się być spalonym. Gość na szrocie wymienił mi na działający od Golfa.
    Korzystając z fotoreportażu kolegi 101k http://www.piwo.org/topic/15519-kadz-zacierno-filtracyjna-warzelna-tez-z-kega/zacząłem modyfikacje od rozebrania silniczka. Uprościłem jednak sprawę i po odcięciu plecionki od szczotki przyczepionej do masy dolutowałem kawałek kabelka i po zaizolowaniu koszulką termokurczliwą wyprowadziłem na zewnątrz wraz z innymi kablami. Nie chcąc kombinować z podłączeniami dolutowałem ten dodatkowy kabelek  do oryginalnej kostki gdzie wcześniej było podłączenie do masy. Żeby nie było połączenia z masą zdjąłem pokrywę mechanizmu "ślimaka" gdzie jest również mechanizm przerywanej pracy wycieraczek i szczypcami usunąłem blaszkę wyrywając ją z mocowania. Tak dodatkowy - zewnętrzny - pin stał się do niczego nie podłączonym i mogłem dolutować dodatkowy kabelek, który zastąpił "-" na masie. Dzięki temu pozostały mi dwa biegi silniczka. Okazało się również, że podpinając dotychczasową masę do bieguna "-" mieszadło kręci się w lewo i będzie się odkręcało. Zamieniając bieguny kręci się w drugą stronę. Skombinuję jeszcze oryginalną wtyczkę i będzie gotowy.
    Wyszperałem w garażu zasilacz jak na zdjęciu. Działa bez zarzutu a do tego widzę oznaczenie IP65 co (o ile się nie mylę) oznacza, że jest wodoszczelny a więc idealny do moich potrzeb.










  2. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla darinho w Keg Petainer - poradnik.   
    Witam. Gdzieś kiedyś napisałem, że jak sam ogarnę temat kegowania to napiszę na forum poradnik, bo brakowało mi wtedy (ponad rok temu) czegoś takiego. Jest trochę czasu, jest wena to piszę. Jak szukałem informacji to zauważyłem, że w ostatnim roku pojawiło się sporo polskich filmików na ten temat, mimo to zamieszczam ten poradnik i dołączę linki do filmów. Rozlałem dopiero 5-6 kegów piwa, więc ekspertem nie jestem, dlatego piszę ten temat w piaskownicy a nie we wsparciu piwowarskim ☺️ . Dotyczy on wyłącznie kegów petainer (i keg pet, bo to w zasadzie chyba to samo).
    Przede wszystkim chodzi mi tu o proste pokazanie pewnych rzeczy na zdjęciach, zebranie ciekawych linków z tego forum i linków do filmów na ten temat w jednym miejscu.
     
    Na wstępie chcę jasno zaznaczyć, że kegowanie jest dość proste. Jeśli to czytasz, to pewnie znaczy, że masz już kilka, kilkanaście warek za sobą. A ogarnięcie warzenia i rozlewu w butelki jest dużo bardziej skomplikowane niż ogarnięcie rozlewu do beczek. Jak się to czyta to wydaje się trudne, ale jak ma się już sprzęt w rękach i robi testy na wodzie to bardzo wiele się samo wyjaśnia.
     
    1. Po co kegować piwo domowe? Komu to potrzebne?
    Na początku przygody z piwowarstwem kegowanie wydawało mi się fanaberią, wydatkiem pieniędzy i takim przesadnym profesjonalizowaniem piwowarstwa domowego. Lubiłem i w sumie dalej lubię butelkować. Lubię też mieć piwo w butelkach, bo można je komuś dać, lub gdzieś wziąć. Chyba większość piwowarów domowych z czasem przerzuca się na kegi, podejrzewam, że większość jednocześnie nie rezygnuje całkowicie z butelkowania. Jeśli to czytasz to znaczy, że prawdopodobnie też zaczniesz lać swoje piwo z kranu :-). U mnie obecnie wygląda to tak, że butelkuję większość piwa, a tylko część keguję. Do kega idą/pójdą tylko proste, pijalne piwka typu lagery, grodziskie, APA. Lubię mieć możliwość sięgnięcia po różnorodne piwa. Piwa z butelek są jakby na co dzień, a piwo z kija na grille itp. Generalnie na sezon letni bardziej. Różnie to bywa.
    Moim zdaniem kegowanie domowego piwa ma tylko dwie domniemane wady. Pierwszą wadą jest to, że trzeba trochę zainwestować w sprzęt. To może trochę odstraszać, zwłaszcza jeśli ktoś na początku czyta o kegach Cornelius. Przy petainerach koszty są mniejsze. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sprzęty które kupimy w zasadzie nie tracą wiele na wartości i zawsze można je potem odsprzedać w razie gdy to nam nie wypali. Zwłaszcza jeśli kupujemy sprzęt używany, co oczywiście polecam. Drugą wadą (wg mnie pozorną), która jest czasem przytaczana to brak miejsca na zestaw do wyszynku/ kegerator, kegi itp. Wg mnie sporo miejsca zajmują sprzęty do warzenia piwa. Jeśli, ktoś już warzy piwo tak czy siak nawet w niewielkim mieszkaniu, to niewielki kegerator zrobiony z lodówki zajmie mniej miejsca (albo porównywalną ilość) niż skrzynki z piwem, puste czekające na rozlew butelki, kapslownica, kapsle itp. Poza tym piwo rozlane do butelek musi najpierw refermentować w ciepłym miejscu a piwo w kegu można od razu trzymać w piwnicy. Jeśli dodamy do tego mniej czasu i mniejszy bałagan przy rozlewie do kegów niż do butelek to wg mnie kegowanie wygrywa. Czyli jeśli ktoś może całkiem zrezygnować z butelkowania na rzecz kegowania, to nie będzie się bardziej ,,zagracał".
    Zalety to: mniej pracy z butelkowaniem, a przede wszystkim z organizacją butelek do rozlewu, możliwość spożywania piwa nawet 1-2 dni od rozlewu, efekt WOW dla piwa z kija w domu, i chyba nawet smaczniejsze piwo mam wrażenie. 
     
    UWAGA: To moje subiektywne zdanie, ale nie polecam półśrodków. Albo butelki, albo pełnoprawne kegi (petainer, cornelius, kegi euro) z butlą co2 itd. Swego czasu napalałem się na rozlew piwa z party kegów. Myślałem, że to będzie takie super i w ogóle. Jeśli już ktoś chce się przekonać to polecam opróżnić jedną puszkę niemieckiego marketowego piwa z 5l beczułki, i dokupić do tego jakąś tanią ręczną pompkę. Całe szczęście jak zacząłem się rozglądać po sklepach piwowarskich za sprzętem to kupiłem na targu za 8 zł taką pompkę.

    A miałem już skompletowane zamówienie na kran z zasobnikiem na naboje co2, chyba 4 puszki, parę zaworów jakiś ociekacz. Wszystko miało kosztować bagatela około 250 zł. Może i tak bym się rozmyślił, ale nie wiadomo. Dla porównania zestaw do wyszynku o którym niżej kosztował niecałe 500, a efekt jest totalnie lepszy. Z tej 5l puszki skorzystałem chyba 2 razy. Tam trzeba było robić refermentację, szybko ten keg spijać, niskie wysycenie, wbicie tej sztycy = rozchlapanie pół piwa, zero efektu WOW ;-), te puszki nie są nierdzewne mimo, że na stronach sklepu tak piszą. Zdecydowanie nie polecam. Może gdybym rozlał z 10 takich puszek to bym się z nimi bardziej oswoił, ale na 99% tak by się nie stało. To taka mała dygresja.
     
    2. Co jest potrzebne?
    a. Kegi. Petainery można dostać za darmo w multitapach ponieważ są to dla nich ,,jednorazówki". Jak nie mamy dostępu to można kupić używane w internecie za 10-15zł. Najczęściej są 30 litrowe, ale istnieją też mniejsze. Ewentualnie jeśli plastikowe kegi nam się znudzą to do naszego zestawu będziemy mogli sobie sprawić kegi nierdzewne. Muszą mieć one fitting pasujący do naszej płaskiej głowicy Flach A. A pasują do niej kegi z: Tyskie, Warka, Lech, Leżajsk, Carlsberg, Perła, Okocim, Amber (za Beerservice)
    b. butla Co2. W zależności od potrzeb wybieramy odpowiednią wielkość. Chyba najczęściej używane to takie ok 1,5kg. Mi butla 1,5kg wystarczyła na robienie testów na wodzie na początku, i na nagazowanie i wyszynk 4-5 kegów piwa. W kegach było po 20-25l piwa, i wszystkie wyszły mi przegazowane. Czyli przy większym ogarnięciu tematu pewnie starczy na 6-7 kegów. Przed zakupem warto zrobić rozeznanie gdzie będziemy mogli taką butlę napełnić. Ja najbliższy punkt jaki znalazłem mam 45km od domu. Pytałem w punktach z butlami dla spawaczy, ale prowadzą tam tylko wymianę tych dużych butli. Czytałem też, że w sklepach akwarystycznych można nabić butlę. U mnie nie można. Mój kegerator stoi w jednym miejscu, więc gdybym miał teraz wybierać to może pokusiłbym się o większą butlę, ale ta jest ok. Starcza na wystarczająco długo i daje możliwość wzięcia jej w teren.
    c. Reduktor Co2. Tu nie chcę się wgłębiać w szczegóły, bo jest o tym osobny poradnik (TU) Wynika z niego, że nawet te tanie z internetu się nadają. Ja trafiłem na używany, na taki sam jak ma Tomek z Browar Gdynia. Musi on oczywiście pasować gwintem do naszej butli. Reduktor daje na możliwość ustawienia stałego,zmniejszonego przepływu gazu. Zazwyczaj ma 2 zegary. Jeden (ten u mnie z lewej) pokazuje jakie jest ciśnienie w butli, on w zasadzie nas nie interesuje. Górny zegar pokazuje jakie ciśnienie jest podawane do kega, jakie jest na wylocie przy tym zaworze zamykającym.

     
    Jeśli wiemy, że rozlew tylko jednego rodzaju piwa jednocześnie to będzie dla nas za mało to można od razu zrobić:
    a. Kupić reduktor podwójny, potrójny czy ile tam chcemy. Wtedy możemy go przykręcić do 1 butli i jeśli mamy np reduktor potrójny to mamy 3 pokrętła regulacji gazu na 3 wylotach. Możemy wyszynkować 3 piwa o różnym stopniu wysycenia jednocześnie. 

    b. Z jednego reduktora zrobić rozgałęzienie do np 3 kegów. Ale wtedy mamy to samo ciśnienie na każdym wylocie i ogranicza to nasze możliwości. Nie używałem żadnej z tych metod. Rysunek poglądowy.

     
    d. Głowica płaska Flach A. Są różne rodzaje głowic, które pasują do różnych rodzajów beczek. Nas interesuje Flach A. W tej grupie głowic też są różne z wyglądu. (Np w (TYM) filmie jest flach A, z zaworami zamykającymi) Głowica ma wajchę, wajcha w górze przypływ gazu i piwa zamknięty, wajcha w dół przepływ otwarty. Wewnątrz są 2 zaworki wrotne. Od gazu. Umożliwia on wpływanie gazu do kega gdy głowica jest ,,otwarta" (wajcha w dół) Zaworek od piwa. Umożliwia on wypływanie piwa z beczki i zapobiega jego powrotowi. Jeśli kupujemy głowicę używaną to najlepiej od razu z króćcami. Choć można je zawsze dokupić, lub zastąpić popularnymi złączkami John Guest. Ja tych złączek nie mam, więc się nie wypowiem, ale wiem, że ułatwiają one pracę, jak wszystkie szybkozłączki. Warto mieć dwie głowice. Jedna do wyszynku a jedna do nalewania piwa do kega. Petainery można otworzyć, ale jest to dość uciążliwe i fitting się trochę niszczy, można go też połamać przy tej operacji. Dlatego warto mieć głowicę. Nakłada się głowicę na fitting i przez nią wlewa się do środka piwo. Taka głowica do rozlewu może być nie kompletna, nie potrzeba do rozlewu króćców, i tych zaworków wrotnych w środku.
     
    Kompletna głowica wygląda tak.

     

     
    e. kran. Tu nie ma większej filozofii. Kran musi mieć kompensator. Pozwala on na regulowanie szybkości przepływu piwa. Jest to taka mała wajcha z boku kranu widoczna na którymś zdjęciu poniżej. Najpopularniejsze/najczęstsze to krany Celli. Jest jeszcze plastikowy kran picnic taki jak na filmiku, ale nie wiem jak się sprawdza.

     
    f. wąż zbrojony do piwa i do gazu. Ok 3m przewodu piwnego, zaciski do węży. Polecam tego sprzedawcę (w zasadzie jedyny na allegro). Min 1,5m tego przewodu piwnego do piwa i kawałek do gazu, zależy gdzie będzie stała butla.
     
    g. podstawka, uchwyt na butlę co2 Cokolwiek, żeby nam się butla nie przewracała. Sama w sobie jest wywrotna a jak ją jeszcze ściąga reduktor i wąż to już całkiem. Jak widać na zdjęciach poniżej. Ja sobie zbiłem taki koszyk z deseczek.
     
    Cały zestaw i jego połączenie wygląda tak. 


     
    3. Jak wlać piwo do kega?
    Piwo do kega można wlać na 2 sposoby.
    a. Można ściągnąć fitting i przez dziurę wlać piwo z wiadra. Jeśli dojdziemy do wprawy to ściąganie fittingu nie będzie bardzo uciążliwe. Jednak każde takie otwieranie trochę niszczy keg. Lepiej przez głowicę.
    b. przez głowicę. Tak jak wcześniej pisałem najlepiej mieć osobną głowicę (nawet niekompletną) do rozlewu. Wajchę głowicy dajemy do góry, nasuwamy głowicę na fitting, i dajemy wajchę w dół. Przez górny otwór wlewamy piwo. Przy odrobinie wprawy staje się to tak proste jak zlanie piwa z wiadra do wiadra.

     
    Mówi się, że prawidłowo powinno się jeszcze najpierw ,,przedmuchać keg" dwutlenkiem węgla. Czyli zanim wlejemy piwo przepuszczamy przez kega gaz z butli. Lub napełniamy keg gazem a dopiero po chwili gdy ten opadnie na dno (jest cięższy od powietrza) to wypuszczamy powietrze z góry. Minimalizuje to nam kontakt piwa z powietrzem. Jeszcze tego nie stosowałem, więc nie wiem czy daje to jakieś efekty, ale teoretycznie ma to sens, więc warto mieć to na uwadze.
     
    4. Jak nagazować piwo w kegu? Czytałem, że można robić refermentację dając odpowiednio 2x mniej, lub jeszcze mniej cukru niż byśmy dawali do refermentacji w butelkach. Nie próbowałem tak robić, z większości wypowiedzi wynikało, że lepiej nagazowywać gazem z butli. Jak więc nagazować gazem z butli? Bardzo trudne pytanie i nie umiem na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Dlatego ten punkt będzie się wydawał dość chaotyczny. Co piwowar to inny sposób, inne liczby, inny czas nagazowywania. Czytając wiele wypowiedzi, i oglądając filmy doszedłem do wniosku, że nikt tego nie wie ? , nie ma jednego matematycznego wzoru, kalkulatora i każdy po paru kegach wypracowuje swoją metodę. Jest taka tabelka, która daje jakiś ogląd, ale z nią też podobno bywa różnie. Z lewej odczytujemy temperaturę jakie ma nasze piwo, z wiersza wybieramy interesujący nas stopień nagazowania i u góry odczytujemy jakie ciśnienie powinniśmy podawać z butli (z górnego zegara). I keg z podłączoną butlą (gaz cały czas może wlatywać do kega) zostawiamy na 1-2 tygodnie i powinno być ok.
     

     
    Zmienne, od których zależy poziom nagazowania:
    Temperatura piwa - im zimniejsze tym co2 łatwiej i szybciej się rozpuszcza. Jeśli zaś piwo w kagu nam się przegazuje to dla łatwiejszego jego odgazowania warto je ogrzać do temperatury pokojowej. Gaz będzie się wtedy łatwiej uwalniał z cieczy.
    Czas i mieszanie - jeśli mieszamy gaz rozpuszcza się szybciej, jeśli nie mieszamy wolniej. 
    Ilość wolnego miejsca w kegu - jeśli mamy keg zalany do pełna to możemy dać więcej gazu z butli (i więcej tzw strzałów )(jednak nie dajemy więcej niż 3bar !!! dla bezpieczeństwa. ), bo ta mała ilość nie da nam dobrego nagazowania. Jeśli mamy 20l piwa w 30l kegu, to gazu jest dużo i łatwiej i szybciej się on rozpuści w piwie.
    Ilość dostarczonego co2 - wiadomo
     
    Jedną z zalet kegowania jest to, że po zlaniu piwa z wiadra do kega już nawet na drugi dzień możemy robić wyszynk nagazowanego dobrze piwa. Dlatego chyba najczęstszym sposobem na nagazowywanie piwa jest robienie tzw strzałów z co2 i mieszanie piwa w kegu, bujanie kegiem. Dlatego na tym się skupię. (wiele info jest TU)
    Zakładając, że ustalimy sobie z tabeli, że do naszego piwa w kegu powinniśmy podawać 0,9bar, przez te 1-2 tygodnie i będzie ok. Można przyspieszyć ten proces, ale nie mamy wtedy dużej kontroli nad końcowym nagazowaniem piwa. Robi się to tak (UWAGA WARTOŚCI SĄ PODANE ORIENTACYJNIE):
    Podpinamy keg do butli jak na zdjęciu.


    Kupujemy zaślepkę, do środka dajemy np 20gr by ją doszczelnić, zakręcamy na wyjście piwne w głowicy (nie potrzebny piwny zaworek wrotny). Wąż od gazu wkręcamy w odpowiedni otwór w głowicy (zaworek powinien być w głowicy). Zaworek skręcamy śrubokrętem (u mnie w lewo) tak aby szło mało gazu. Odkręcamy butlę, odkręcamy czarny zawór na dole i regulujemy zawór śrubokrętem tak aby zegar pokazywał 1,5-3 bar. Regulujemy od niskich wartości do większych. Jeśli w kegu jest ponad 28l piwa to ok 2,3-2,9 jeśli ok 20-22l to 1,7-2,2. Czekamy, aż gaz przestanie wlatywać do kega. W kegu mamy określone ciśnienie. Zaczynamy mieszać kegiem z odkręconą butlą. Będzie słychać, że z butli wlatuje nam ciągle nowy gaz a to dlatego, że ten który był wcześniej już się rozpuszcza w piwie. Mieszamy tak kilka, kilkanaście minut. Niektórzy mieszają chwilę odstawiają na parę minut i znów mieszają i tak ze 3 razy. Zakręcamy czarny zawór, zakręcamy butlę. Wajcha głowicy do góry i ściągamy ją z fittingu. Można owinąć czymś keg, bo zazwyczaj troszkę piwa uleci. Wycieramy fitting, dezynfekujemy go najlepiej, bo może nam tam coś urosnąć. I w zasadzie keg jest gotowy do przechowywania i do wyszynku. Tak nabity keg można przechowywać w piwnicy tak jak piwo w butelce. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie powinno być ok. 
    Te wartości bar, które napisałem są orientacyjne, takie jakie ja uważam mniej więcej za stosowne. W moich pierwszych kegach robiłem podobnie z tym, że dla ,,pewności'' dobijałem jeszcze trochę na drugi dzień, a nawet na trzeci, bo piwo wydawało mi się jakieś takie bez gazu a naczytałem się, że można pić na drugi dzień. Dlatego teraz będę nabijał jedną wartość bar, 1 strzał z jednoczesnym mieszaniem, zamknąć i do piwnicy. Lepiej mieć piwo niedogazowane, niż potem ma lecieć sama piana i będzie konieczne odgazowywanie.
    Jeżeli mamy taką potrzebę to po tygodniu możemy sprawdzić jakie mamy ciśnienie w kegu. Powinno być już na mniej więcej odpowiednim poziomie, czyli takim jakie nam wyszło z tabelki. Podpinamy wszystko tak jak na zdjęciu wyżej. Skręcamy zaworek śrubokrętem na zero, odkręcamy zawór butli i zawór na głowicy. Kręcimy śrubokrętem zawór, podnosimy ciśnienie w kegu. Jak usłyszymy syczenie wlatującego gazu to już dalej nie zwiększamy przepływu, patrzymy ile wskazuje górny zegar i takie mamy ciśnienie w kegu jak w chwili syknięcia. Powinno być powiedzmy ok 1 - 1,3 bar.
     
    4a) Jak odgazować piwo w kegu? Jeśli mamy już podpięte piwo jak do wyszynku i okazuje się, że w kegu jest ponad 1,5-2bar, a z kranu leci sama piana to musimy najprawdopodobniej odgazować nasze piwo. (chyba, że przyczyna tego, ze leci sama piana leży gdzie indziej). Wtedy tak:
    a) Wajcha (nr 1 ze zdjęcia) do góry
    b) Odcinamy dopływ gazu z butli do kega.
    c) odkręcamy śrubunek (nr 2)
    d) dajemy wajchę nr 1 powoli w dół, jak zaczyna z dziury po śrubunku nr 2 wylatywać gaz to wypuszczamy cały gaz z kega. W zależności od tego na ile nasze piwo było przegazowane to robimy jedną z opcji:
    - wypuszczamy cały gaz skręcamy zestaw z powrotem i szynkujemy piwo.
    - wypuszczamy gaz, wajcha w górę, mieszamy kegiem i po chwili znowu wajcha w dół i wypuszczamy gaz. 
    - Możemy tak powtarzać te operacje kilka razy, ale wg mnie 3 w zupełności wystarczą.
     
    - Warto pod ten wylot gazu podłożyć chusteczkę, bo czasem wylatuje nieco piwa.
     
    Ja miałem w kegach zazwyczaj 2,5-2,8 bar po kilku tygodniach a nawet miesiącach od rozlewu. Wtedy 3 krotne upuszczenie gazu załatwiało sprawę. Ciśnienie schodziło niemal do zera po 1 dniu od upuszczeniu gazu. Potem dobijałem sobie 0,8 bar i piwo lało się ładnie.

     
    4 b) Wnioski po kegowaniu piwa w sezonie 18/19r. Wszystkie kegi wyszły mi przegazowane. Dobijałem 2,5-2,8 bar, mieszałem i potem na drugi dzień powtarzałem procedurę. W kegach było 22-25l. Po leżakowaniu w kegu było 2,5-2,8 bar nawet. W tym sezonie (raczej w 2020r.) będę lał też 22-25l i będę dobijał 1,5-1,8 bar, chwila mieszania z ciągłym dopływem gazu na tym poziomie i keg będę uważał za gotowy do leżakowania. Zobaczymy jak to wyjdzie może uda się wypracować jakiś sposób.
     
    5. Ile czasu przechowywać? Nagazowane odpowiednio piwo w kegu możemy przechowywać tyle ile przechowujemy piwo w butelkach. Czyli z technicznego punktu widzenia długo, ale oczywiście tak jak z butelkami jeden powie, że po pół roku nie da się pić bo utlenione, a drugi (np ja ? ) wypije lekkiego ale'a na amerykańskim chmielu po prawie dwóch latach w butelce i będzie ok, najwyżej lekko miodowe (tak, piłem takie ostatnio ;-)). Z racji tego, że kegi są plastikowe staram się i będę się trzymał tego, żeby nie trzymać w nich piwa dłużej niż pół roku. Piwo można podpiąć do wyszynku, rozlać kilka litrów na jakiejś okazji a potem odstawić na dalsze leżakowanie. W miejsce piwa do beczki dostaje się neutralny co2, więc nic złego się nie będzie działo. Teoretycznie można mieć z 10 kegów, polać po 1 piwie z każdego, i tak skakać między beczkami. Nic nie powinno się dziać z piwem w środku.
     
    6. Jak prowadzić wyszynk. Jeśli mamy już nagazowane odpowiednio piwo w piwnicy, powiedzmy, że w kegu jest 20l piwa i ciśnienie 1,2bar. Podłączamy wszystko jak na zdjęciu. Butla zakręcona, nasuwamy głowicę. Upewniamy się przed nasunięciem i zsunięciem głowicy na fitting, że wajcha jest w górze. Ineczej można uszkodzić fitting.

     
    Odkręcamy zwór główny butli, zaworek skręcamy na zero, odkręcamy zawór na dole. Wajcha głowicy w dół (zworki w głowicy obecne i ustawione jak na zdjęciach wcześniejszych). Odkręcamy śrubokrętem zaworek do momentu aż zacznie z butli lecieć gaz. Jeśli w kegu mieliśmy 1,2bar to odkręcamy zawór aż będzie 1,4 bar (mówi się, że wyszynk zawsze prowadzimy na ciśnieniu o 0,2bar większe niż mieliśmy w kegu). Kran pociągamy do siebie i lejemy piwo. Nie zrażamy się jeśli 1-2 kufle to będzie dużo piany, lub sama piana. Regulujemy tempo przepływu piwa kompensatorem w kranie. Jak już znajdziemy odpowiednie ustawienie po 2-4 kuflach to do końca beczki powinno się lać dobrze. Jeśli nadal leci piana to wtedy szukamy przyczyn. Z tematów wyczytanych na forum wynika, że najczęstszą przyczyną tego, że leci sama piana jest to, że piwo po prostu jest przegazowane, nawet jeśli sądzimy, że daliśmy mało gazu. Warto sprawdzić szczelność połączeń przy wężu od piwa. Jeśli jest gdzieś nieszczelność to może to być przyczyna, że zasysane jest powietrze z zewnątrz. Wąż od piwa powinien mieć średnicę min 0,8cm i długość min 1,5m. Tak się mówi.
    Jeśli chcemy rozlewać swoje piwo na jakiejś imprezie to koniecznie trzeba je sprawdzić ze 2-3 dni wcześniej, żeby mieć czas na ewentualne jego odgazowanie. Jeśli zostało nam 5-10l w beczce, można zacząć zmniejszać w niej ciśnienie poprzez skręcenie zaworka. Niektórzy w ogóle zakręcają pod koniec butlę, bo piwo i tak zostanie wypchnięte tym gazem który jest nad taflą piwa.
     
    7. Mycie kega. Tak jak z nalewaniem. Można zdjąć fitting i myć, można też myć przez naszą głowicę do rozlewu, lub przez tę do wyszynku, bo i tak mamy ją odkręconą. Wyciągamy zaworki z głowicy, wajcha w dół i wlewamy do środka wedle uznania, bo tak jak przy butelkach tak tu każdy ma swoje sposoby. Odradzam tylko wyprażanie w piekarniku ? Ja postępuję tak jak z butelkami. Świeżo po opróżnieniu płuczę ciepłą wodą, potem oxi, i płukanie wodą i gotowe. Potem przed rozlewem znowu płukanie w oxi. Jeśli ktoś nie używa w swoim browarze w ogóle NaOH to dla kegów polecam go kupić (najlepiej razem z oxi na allegro). Butelki szklane można potraktować szczotą, ryżem, piekarnikiem, wrzątkiem itp. Tu dla mocniejszych, zaschniętych zabrudzeń mamy w zasadzie tylko NaOH do dyspozycji. Najlepiej najpierw rozrobić roztwór w innym naczyniu, a jeśli nie to pamiętamy żeby sypać NaOH do wody a nie odwrotnie. Środek ten powoduje dość mocne miejscowe nagrzanie się wody i można uszkodzić/ odkształcić keg.
     
    Oczywiście dbamy też o czystość całej linii. Co jakiś czas myjemy kran, węże, głowice, ociekacz. Kran rozkręca się na czynniki pierwsze, więc dobrze się go myje. Można np mieć oxi, starsan w jednym kegu i sobie go od czasu podpiąć pod głowicę i butlę z co2 i zrobić wyszynk tego płynu tak jak byśmy lali piwo. Takie doraźne czyszczenie. 
     
    8. Koszt zestawu. To oczywiście zależy, na co trafimy na aukcjach. Generalnie to nie elektronika, nie ma się co tam za bardzo zepsuć, więc polecam kupować rzeczy używane. Dla przykładu podam moje koszta (z dostawą)
    butla co2 - nowa 134zł (143) 
    głowica - 50zł (65)
    wężę i zakucia (opaski) do nich - 18zł (30)
    reduktor co2 - 59 (75)
    kran - ok 60 (70)
    kegi - za darmo
     
    Razem 321zł (z dostawami 383 zł) To taka podstawa, to co niezbędne, z jedną głowicą, bo potem dokupiłem drugą dla wygody. Czyli wyszłoby ok 450zł z dostawami. A można trafić te rzeczy taniej np w komplecie. Kwestia czasu i szczęścia. 
     
    9. Budowa kegeratora. Cały ten zestaw do wyszynku można trzymać w stanie ,,surowym" i będzie fajnie. Ale jeśli kogoś przeraża hasło budowa kegeratora i jego koszta to zupełnie niesłusznie. Jeśli już będziecie mieć skompletowany zestaw i nauczycie się z nim obchodzić, to 95% roboty zrobione i większość kosztów poniesiona. Chyba, że marzą się Wam takie cacka jak np. TU , TU lub TU. Wtedy jest sporo roboty i koszta mocno idą w górę. To wtedy tak. Ale, jeśli zadowolicie się po prostu posiadaniem ciągle schłodzonego piwa z kija, i macie miejsce to niewiele Wam brakuje. Wystarczy kupić lodówkę i wywiercić 1 dziurę w drzwiach. I to wszystko. Ja akurat lodówkę dostałem kiedyś, bo ktoś wymieniał na nowszy model i mam teraz coś takiego jak na zdjęciu poniżej.



    (to na dole to miał być składany stojak na ociekacz, ale okazał się zbędny) 
    Kupno używanej i w miarę nowoczesnej to też nie są krocie. Jeśli chodzi o koszt prądu to nie wiem jak to dokładnie wychodzi, zależy od lodówki. Warto pamiętać, że o odróżnieniu od lodówki domowej, kegerator można postawić w piwnicy, na ganku itp, a nie w kuchni gdzie jest ciepło, i kegerator jest cały czas praktycznie zamknięty, bo kran wystaje na zewnątrz a to też swoje robi.
     
    I to chyba tyle. Jeśli czegoś brakuje lub są jakieś pytania może błędy to proszę pisać. Może uda się zrobić dobry poradnik. Sam jeszcze zajrzę do filmów i tematów na forum, bo pisałem to trochę późno. Jeszcze raz uprzedzam, że opis jak nagazować piwo w kegu zawiera orientacyjne wartości ciśnienia w barach.
     
    10. Przydatne linki
    Tematy na forum:
    Keg PET firmy Petainer
    Reduktor CO2 - cała prawda
    Otwieranie jednorazowych kegów Petainer Tu tylko dodam, że ja nie stosowałem tego ostatniego kroku, o rozbieraniu fittingu i wyciąganiu czegokolwiek. Gdzieś wyczytałem, że były kegi z białym kółkiem w środku fittingu i tam trzeba było to robić, a w fittingu z czerwonym kółkiem nie. 
    Tutorial autorstwa Mariusz_CH 
    Nagazowanie piwa w kegu 
    Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie. - jeśli ktoś jeszcze nie czytał.
     
    Filmy:
    Protipy Laboratorium #1:Jak wykorzystać Petainer w domu
    Protipy Laboratorium #3: Petainer - mycie, wyszynk, nagazowywanie
    Słowo o petainerze plus Black Jack z Browaru Hopkins
    Jak zdjąć fitting z beczek keg
    Keg Pet w praktyce - feat. Szymon Milczarek z Beer Bros
     
    Co prawda o Corneliusach, ale wiele rzeczy jest zbieżnych więc linkuję
    System Cornelius cz 1
    [Cornelius] Nagazowanie Co2
    nagazowanie cornelius
     

  3. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od Luk&K w Skrzynka na piwo   
    Wpadłem na pomysł wykonania skrzyneczki do przenoszenia piwa. Nie zawsze potrzebujemy skrzynkę to raz. Dwa, że ze względu na osad lepiej nie transportować w pozycji leżącej. W Lidlu kupując wino zapakowałem je w takie skrzyneczki.
     

     
    Pomierzyłem i okazało się, że będzie skrzyneczka na 8 piw.
    Musiałem tylko zainwestować 6zł w trzonek (chyba do miotły) 
    Trzeba było odbić jeden dłuższy bok oraz połowę dna.
    Kilkadziesiąt zszywek, klej vicol, cztery wkręty i tak oto wygląda.
    Jeszcze tylko polakierować.
     
     







  4. Dzięki!
    ASadam przyznał(a) reputację dla vmario w Poręczna skrzynka na piwo 2×4   
    Jakiś czas temu wykonałem niżej zaprezentowaną skrzynkę na piwo. Jej głównym przeznaczeniem jest transport piwa na weekendy na działce. Z sobie właściwym wyczuciem czasu wykonałem ją tuż po zakończeniu sezonu, więc nie miała jeszcze okazji za wiele pojeździć. Niemniej, być może zainspiruje kogoś w długie jesienne wieczory. Wyróżnia się trochę większą pojemnością — większość takich skrzynek w Internetach mieści sześć butelek. Dla mnie było to trochę za mało, ale z kolei dziesięć uznałem już za opcję zbyt nieporęczną. Zastosowałem też sznurek do oddzielenia butelek, by się nie obijały, a gruby sznur pełni rolę przyjemnego w dotyku uchwytu.
     
    Wszystkie materiały można nabyć w markecie budowlanym:
    półka z klejonki 200×1000×18, deseczka 40×1200×18, cieńszy sznurek, grubszy sznurek, lakierobejca w ulubionym kolorze, wkręty (ja użyłem czarne wkręty do karton-gipsu, bo pasowały do ciemnej lakierobejcy).  
    Z narzędzi potrzebujemy:
    wiertło do drewna, wiertło piórowe lub otwornicę, wyrzynarkę lub piłę do drewna, wiertarkę lub wkrętowiertarkę.  




  5. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla darinho w Ociekacz na piwo.   
    Miałem jeszcze materiał, więc zrobiłem tę poprawioną wersję, o której pisałem u góry. Jest szersza i lepiej wpasowuje się w ten plastikowy koszyk. Dziurki są wklęsłą stroną od góry a nie wypukłą jak w poprzednim modelu. Wcześniej boki zaginałem kombinerkami. Teraz bok złapałem między 2 deseczki w imadle, zagiąłem ręką i dobiłem młotkiem. Efekt jest dużo lepszy. Całość jest wg mnie ładniejsza i dzięki wklęsłym dołkom będzie lepiej się sprawować.

     

     

     

     

  6. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla admiro w 9.09.2017 VIII Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego   
    Cześć!
     
    Metryczki sędziowskie z wczorajszego finału konkursu zostały już rozesłane do finalistów.
     
    Jak zawsze w Częstochowskim Konkursie Piw Domowych:
    - metryczki wysyłane są natychmiast po konkursie
    - metryczki zawierają dokładny opis od każdego z jurorów a nie tylko ugładzoną i uwspólnioną wersję oceny grupy sędziów.
     
    Uwagi organizacyjne należące  do spraw mniej przyjemnych:
    Uprzedzając dyskusję na temat jakiś rozbieżbości między ocenami trzech jurorów w każdej komisji podkreślam, że nie bez powodu komisje we wszystkich konkursach liczą właśnie kilku jurorów a nie jednego aby ocena była rzetelna.
    Pozwolę sobie zbiorczo odpowiedzieć na kilka emaili poeliminacyjnych z pytaniami "dlaczego to właśnie moje świetne piwo nie przeszło?" i stwierdzeniami z stylu "jurorzy się nie znają, koledze smakowało" :
    - eliminacje przechodzą tyle te piwa które zasługują na udział w finale tj. spełniają warunki kategorii określonej w konkursie
    - skład jurorski eliminacyjny jak i skład jurorski finałowy gwarantuje profesjonalną ocenę piw
     
    Uwagi organizacyjne należące  do spraw bardzo przyjemnych:
    W ciągu dwóch tygodni roześlemy nasze piękne stauetki, nagrody konkursowe i bezpłatne koszulki konkursowe (liczba koszulek była limitowana, ale ze wstępnego sprawdzenia wynika, że koszulki będą przysługiwać każdemu uczestnikowi).
     
     
  7. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla e-prezes w Piwo domowe - wywóz za granice.   
    Chorwacja i wymienione kraje są w UE, więc możesz do 110 litrów piwa.
     
       
    Jak pisałem. Zresztą np. na trasie do Budapesztu jadąc autokarem jedyną kontrolę paszportową miałem na granicy polsko-słowackiej.
     
    Do Serbii piszą dość rozbieżne limity na różnych stronach celnych i turystycznych, ale nic o piwie. Podobnie w Macedonii. Tylko 2 litry wina i alkohol destylowany jak w UE. W Czarnogórze już wyszczególniono piwo. Można do 16 litrów. W Bośni i Hercegowinie brak piwa w zwolnieniach celnych, ale podaje się do 2 litrów innych trunków, które nie wyszczególniono (nie było tam miodów i piwa). Kosovo podobnie jak Bośnia do 2 litrów innych trunków. Albania do 2 litrów napojów alkoholowych poniżej 22% i 2 litry wina. Nic o piwie.
  8. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla Alexy w Mobilny keg :)   
    Hej!
     
    Nic mnie tak nie wkurza jak butelkowanie piwa z kega na imprezę Tym bardziej, że piwo jest już w kegu i można je pić...
     
    Wykombinowałem zatem mobilnego kega.
     
    Zestaw skłąda się z:
    1) Keg (z urwaną górą - akurat taki kupiłem, w sam raz do tego projektu )
    2) Butla CO2 (rozważałem kartridże CO2 ale udało mi się okazyjnie kupić butlę 0,5kg)
    3) Pudło styropianowe z odysku
    4) Weżyki i kran picnic
    5) Wózek aby tego nie dźwigać
     
    Dookoła kega mieści się 12 butelek 0,5l zamrożonej wody. (będzie jak znalazł na następny dzień!!! )
     
    Niebawem mam plenerową imprezę ze znajomymi, gdzie patent zostanie poddany próbie. Wyjechać z domu muszę rano a impreza właściwa zaczyna się wieczorem - mam nadzieję, że schłodzony do 4C keg obłożony zamrożonymi butelkami nie ociepli się zbytnio. Testy na zimnym kegu z piwem nagazowanym do 2,5 vol wypadły super. Musiałem tylko oczywiście przed wyszynkiem zrzucić ciśnienie do zera i dopuścić lekko z butli, i potem leciało bardzo ładnie z picnica. Nie ma opcji nalewać z ciśnienia w jakim gazowało się piwo bo wąż za krótki i zbyt duża różnica ciśnienia na wylocie - wiadomo...
     

     

     

     
  9. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla jacer w piwo koncernowe vs. piwo domowe   
    Podczas wieczornego picia piwa musi być porównanie. Wtedy zrozumieją. 
     
    Najlepiej cztery domowe a na koniec koncernówka, np. jakiś Lech. 
    Najprostszy sposób. Porównanie. 
  10. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla olo333 w Arkusz do obliczenia ilości gęstwy potrzebnej do zaszczepienia brzeczki   
    Jakoś nie mogę się przekonać do tego kalkulatora:
     
    http://www.mrmalty.com/calc/calc.html
     
    chyba ze względu na obcy język i jednostki, które muszę zmieniać. Postanowiłem zatem stworzyć coś prostego na własny użytek w excelu, opierałem się na wiki oraz na tym temacie:
     
    http://www.piwo.org/..._hl__arytmetyka
     
    Nie wiem, czy coś takiego tu już jest, ale może się komuś przyda. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi, to proszę się nimi podzielić.
    Ilość gęstwy.xlsx
  11. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od gigo w Kapslownica pneumatyczna   
    Kolejna kapslownica stała się faktem.
    Tym razem wersja premium, więc siłownik 63x100 i całość wykonana z kwasówki  
    Całość bardziej kompaktowa i inny zawór. Zobaczymy jak się sprawdzi w boju.
     
     





  12. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od BitterEater w Kapslownica pneumatyczna   
    Kolejna kapslownica stała się faktem.
    Tym razem wersja premium, więc siłownik 63x100 i całość wykonana z kwasówki  
    Całość bardziej kompaktowa i inny zawór. Zobaczymy jak się sprawdzi w boju.
     
     





  13. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od Nathandrel w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Zmarnowałeś czas i surowce wylewając dobrą brzeczkę. Piwowarstwo to hobby dla cierpliwych a nie nerwowych.
    Skoro próba była negatywna, to wszystko się zatarło i cukrów powstało tyle ile powinno.
    Problemy widzę dwa.
    1. Pomiar w wysokiej temperaturze spowodował błąd w odczycie i nie wiadomo ile tak naprawdę było blg, skoro nawet nie wiadomo w jakiej temperaturze był pomiar
    2. Zbyt mało wody do wysładzania. Wg mnie do wysładzania trzeba było zużyć min. 15 litrów, nawet bez żadnych pomiarów.
     
    No i cierpliwość i spokój przede wszystkim     
  14. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla zielony07 w Budowa warzelni 50l od podstaw   
    Trochę wiedzy jest tu : http://alkohole-domowe.com/forum/jak-zamontowac-termometr-w-kegu-bez-spawania-t8382.html
    Ja bym dał sondę na zewnątrz a potem dobrze ocieplił gar. Może niezbyt dokładne będą pomiary, ale to warzelna..
    Zawsze można pamela trochę przeskalować.
  15. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla Daniel Kałuża w PPPP - Polskie Proste Piwne Porachunki - już do pobrania   
    Witam
     
    Wersja 3.0 już do pobrania
     
    http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/
     
    Zmiany:
     
    Dodano słody Viking Malt: Colorado Pale Base, Colorado Honig, Colorado Crystal 10°L, Sahti, Barwiący obłuszczony Uaktualniono nazwy i parametry wszystkich słodów Viking Malt wg aktualnych atestów Dodano opis drożdży Fermentis SafAle BE-134 do piw w stylu Saison W zakładkach Zasyp w % i Zasyp w kg, przebudowano zupełnie tabelę do obliczeń wody. Nowy algorytm obliczeń uwzględniający od teraz kurczenie się brzeczki podczas chłodzenia i inne straty. Dodano parametr podający % ekstraktu przed gotowaniem, oraz zabezpieczenie przed zbyt dużą ilością wody w zacierze.  
    Pozdrawiam
    Daniel
  16. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla Maryh w 23.04.2017 - IV Łódzki Konkurs Piw Domowych   
    Michał, wybacz że będę ostry.
    Łódzkie konkursy odbywają się od kilku lat i od samego początku są bardzo dalekie od ideału - opóźnione regulaminy i opisy kategorii, opóźnione i słabej jakości metryczki, dyplomy drukowane na papierze ksero, nagrody za 1 miejsce nie pokrywające nawet wpisowego i wysyłki piw - tak było w poprzednich edycjach. Do tego w tym roku zatrudniacie sędziego, którego pisma nie da się rozczytać, robi błędy ortograficzne świadczące o tym, że wykonuje swoją robotę po raz pierwszy. Dodatkowo - niejednoznaczne wytyczne oznakowania butelek, brak potwierdzeń przyjęcia przesyłek (dopiero po interwencji lista uczestników zamieszczona na forum) , brak miejsca na wpisanie imienia i nazwiska na formularzu zgłoszeniowym!!!. Ogłaszacie aż 5 bardzo trudnych kategorii, mimo że nie macie wystarczającej obsady sędziowskiej. Mimo takich niedociągnięć wymagacie szczegółowych receptur w formularzu zgłoszeniowym, nie wiadomo po co? Dodatkowa robota w postaci ręcznego wypisywania formularza dla każdej kategorii, w którym za każdym razem trzeba wpisywać te same dane osobowe. Ogłoszenie wyników dopiero 2 dni po konkursie. Do tej pory nie zadeklarowaliście nagród. w jakim świecie żyje Łódź???? Do Torunia, Krakowa, Cieszyna i Warszawy dołącza Łódź jako najlepszy organizator KPD 
  17. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od wojtuś w Suszarka do butelek.   
    Pomysł ok. Ale te otwory to chyba wygryzałeś a nie wierciłeś...  
  18. Super!
    ASadam przyznał(a) reputację dla darinho w Suszarka do butelek.   
    Witam. Chcę się z Wami podzielić moim sposobem na prostą, tanią i bardzo szybką w wykonaniu suszarkę/ociekacz do butelek. Co prawda kupno suszarki to nie jest wielki wydatek i jest ona pewnie wygodna, ale zawsze to oszczędność pieniędzy i miejsca (to zależy). Suszarkę zrobiłem ze starego wiadra fermentacyjnego, którego używałem już tylko do odmakania butelek, odbierania wody po chłodzeniu itp. Myślę, że większość z Was ma takie stare wiadro, a jeśli nie to wystarczy dokupić sobie 1-2 dodatkowe pokrywy do wiader, które już posiadamy, ponawiercać otwory i dawać butelki do ocieknięcia nad dobre wiadro. Kiedyś miałem sobie kupić oryginalną suszarkę, ale trochę zniechęcała mnie do tego konieczność jej dezynfekcji, bo jej elementy wchodzą do wnętrza butelki (pewnie trochę przesadzam) W przypadku opisywanej tu suszarki żaden element nie wchodzi do środka butelki, bo opiera się ona o zewnętrzną krawędź. W tym temacie http://www.piwo.org/topic/11527-suszarka-do-butelek/ktoś trafnie zauważył, że można dawać butelki do ocieknięcia do skrzynek na piwo, ale np. ja skrzynki zazwyczaj mam dość brudne bo stoją w piwnicy na podłodze, pajęczyny itp. , więc ten pomysł średnio mi pasuje.
     
    Potrzeba: wiertło łopatkowe do drewna ok 38 mm (od biedy nóż lub jeszcze coś innego) i pokrywka od wiadra, lub całe stare wiadro z pokrywką.
    Wykonanie: nawiercić otwory tak aby jedna butelka była dość ściśle obok drugiej. Mniej więcej tak jak na zdjęciach.
    Koszt: najtańsza opcja czyli tylko dokupienie pokrywy i zrobienie dziur nożem to ok 3,5 zł   
     





     
    Pewnie ameryki nie odkryłem, ale może komuś się przyda.
  19. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od guma44 w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    Spróbuj obrócić kolbę lub przesunąć ją na bok. Dno nie jest idealnie płaskie i musisz ustawić w odpowiednim miejscu (niekoniecznie na środku), i w odpowiedniej pozycji. Ja po pierwszym ustawieniu zaznaczyłem markerem dwa znaki i zawsze ustawiam tak samo. Ani razu od tej pory nie było problemów.
  20. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od br.an.tr w Płukarka? do butelek   
    Jak zwykle podczas browarzenia wpadają mi do głowy różne pomysły, czasami bardziej a czasami mniej szalone.
      
    Podczas mycia 300 butelek na 3 warki o mało mnie szlag nie trafił z powodu płukania umytych już butelek. Nie jest to wcale rzecz błaha bo po pierwsze trzeba dobrze wypłukać zawartość (płukać trzeba kilkakrotnie) a po drugie nie zaświnić całego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też czas.
    Powziąłem więc myśl aby ten proces usprawnić. Zacząłem ponad rok temu ale brak czasu, itp, itd.
     
    W końcu wszystkie rurki zostały pospawane, wytrawione, dysze o odpowiedniej średnicy nawiercone.
    Pierwsze testy za mną.
     





     
    Urządzenie pozwala na płukanie jednocześnie całej skrzynki butelek. Wystarczy włożyć do skrzynki i obrócić do góry nogami oraz odkręcić wodę. Dysze są na tyle małe, że rozbryzgują wodę wewnątrz butelki płucząc ją dokładnie.
    W tym czasie myjemy kolejną partię.
     


    Na zdjęciach starałem się to uchwycić ale chyba się nie udało.
     

    W zamyśle sprzęt miał służyć dodatkowo do aplikacji środka czyszczącego np. NaOH, w odpowiednim zbiorniku. Jednak ze względu na konieczność zastosowania miedzianych dysz, chyba takie zastosowanie odpada. No ale to się jeszcze zobaczy.
  21. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od Mibor w Płukarka? do butelek   
    Jak zwykle podczas browarzenia wpadają mi do głowy różne pomysły, czasami bardziej a czasami mniej szalone.
      
    Podczas mycia 300 butelek na 3 warki o mało mnie szlag nie trafił z powodu płukania umytych już butelek. Nie jest to wcale rzecz błaha bo po pierwsze trzeba dobrze wypłukać zawartość (płukać trzeba kilkakrotnie) a po drugie nie zaświnić całego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też czas.
    Powziąłem więc myśl aby ten proces usprawnić. Zacząłem ponad rok temu ale brak czasu, itp, itd.
     
    W końcu wszystkie rurki zostały pospawane, wytrawione, dysze o odpowiedniej średnicy nawiercone.
    Pierwsze testy za mną.
     





     
    Urządzenie pozwala na płukanie jednocześnie całej skrzynki butelek. Wystarczy włożyć do skrzynki i obrócić do góry nogami oraz odkręcić wodę. Dysze są na tyle małe, że rozbryzgują wodę wewnątrz butelki płucząc ją dokładnie.
    W tym czasie myjemy kolejną partię.
     


    Na zdjęciach starałem się to uchwycić ale chyba się nie udało.
     

    W zamyśle sprzęt miał służyć dodatkowo do aplikacji środka czyszczącego np. NaOH, w odpowiednim zbiorniku. Jednak ze względu na konieczność zastosowania miedzianych dysz, chyba takie zastosowanie odpada. No ale to się jeszcze zobaczy.
  22. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od xanovich w Płukarka? do butelek   
    Jak zwykle podczas browarzenia wpadają mi do głowy różne pomysły, czasami bardziej a czasami mniej szalone.
      
    Podczas mycia 300 butelek na 3 warki o mało mnie szlag nie trafił z powodu płukania umytych już butelek. Nie jest to wcale rzecz błaha bo po pierwsze trzeba dobrze wypłukać zawartość (płukać trzeba kilkakrotnie) a po drugie nie zaświnić całego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też czas.
    Powziąłem więc myśl aby ten proces usprawnić. Zacząłem ponad rok temu ale brak czasu, itp, itd.
     
    W końcu wszystkie rurki zostały pospawane, wytrawione, dysze o odpowiedniej średnicy nawiercone.
    Pierwsze testy za mną.
     





     
    Urządzenie pozwala na płukanie jednocześnie całej skrzynki butelek. Wystarczy włożyć do skrzynki i obrócić do góry nogami oraz odkręcić wodę. Dysze są na tyle małe, że rozbryzgują wodę wewnątrz butelki płucząc ją dokładnie.
    W tym czasie myjemy kolejną partię.
     


    Na zdjęciach starałem się to uchwycić ale chyba się nie udało.
     

    W zamyśle sprzęt miał służyć dodatkowo do aplikacji środka czyszczącego np. NaOH, w odpowiednim zbiorniku. Jednak ze względu na konieczność zastosowania miedzianych dysz, chyba takie zastosowanie odpada. No ale to się jeszcze zobaczy.
  23. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od Maciejeq w Płukarka? do butelek   
    Jak zwykle podczas browarzenia wpadają mi do głowy różne pomysły, czasami bardziej a czasami mniej szalone.
      
    Podczas mycia 300 butelek na 3 warki o mało mnie szlag nie trafił z powodu płukania umytych już butelek. Nie jest to wcale rzecz błaha bo po pierwsze trzeba dobrze wypłukać zawartość (płukać trzeba kilkakrotnie) a po drugie nie zaświnić całego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też czas.
    Powziąłem więc myśl aby ten proces usprawnić. Zacząłem ponad rok temu ale brak czasu, itp, itd.
     
    W końcu wszystkie rurki zostały pospawane, wytrawione, dysze o odpowiedniej średnicy nawiercone.
    Pierwsze testy za mną.
     





     
    Urządzenie pozwala na płukanie jednocześnie całej skrzynki butelek. Wystarczy włożyć do skrzynki i obrócić do góry nogami oraz odkręcić wodę. Dysze są na tyle małe, że rozbryzgują wodę wewnątrz butelki płucząc ją dokładnie.
    W tym czasie myjemy kolejną partię.
     


    Na zdjęciach starałem się to uchwycić ale chyba się nie udało.
     

    W zamyśle sprzęt miał służyć dodatkowo do aplikacji środka czyszczącego np. NaOH, w odpowiednim zbiorniku. Jednak ze względu na konieczność zastosowania miedzianych dysz, chyba takie zastosowanie odpada. No ale to się jeszcze zobaczy.
  24. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od Thorgall w Płukarka? do butelek   
    Jak zwykle podczas browarzenia wpadają mi do głowy różne pomysły, czasami bardziej a czasami mniej szalone.
      
    Podczas mycia 300 butelek na 3 warki o mało mnie szlag nie trafił z powodu płukania umytych już butelek. Nie jest to wcale rzecz błaha bo po pierwsze trzeba dobrze wypłukać zawartość (płukać trzeba kilkakrotnie) a po drugie nie zaświnić całego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też czas.
    Powziąłem więc myśl aby ten proces usprawnić. Zacząłem ponad rok temu ale brak czasu, itp, itd.
     
    W końcu wszystkie rurki zostały pospawane, wytrawione, dysze o odpowiedniej średnicy nawiercone.
    Pierwsze testy za mną.
     





     
    Urządzenie pozwala na płukanie jednocześnie całej skrzynki butelek. Wystarczy włożyć do skrzynki i obrócić do góry nogami oraz odkręcić wodę. Dysze są na tyle małe, że rozbryzgują wodę wewnątrz butelki płucząc ją dokładnie.
    W tym czasie myjemy kolejną partię.
     


    Na zdjęciach starałem się to uchwycić ale chyba się nie udało.
     

    W zamyśle sprzęt miał służyć dodatkowo do aplikacji środka czyszczącego np. NaOH, w odpowiednim zbiorniku. Jednak ze względu na konieczność zastosowania miedzianych dysz, chyba takie zastosowanie odpada. No ale to się jeszcze zobaczy.
  25. Super!
    ASadam otrzymał(a) reputację od jkx6 w Płukarka? do butelek   
    Jak zwykle podczas browarzenia wpadają mi do głowy różne pomysły, czasami bardziej a czasami mniej szalone.
      
    Podczas mycia 300 butelek na 3 warki o mało mnie szlag nie trafił z powodu płukania umytych już butelek. Nie jest to wcale rzecz błaha bo po pierwsze trzeba dobrze wypłukać zawartość (płukać trzeba kilkakrotnie) a po drugie nie zaświnić całego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też czas.
    Powziąłem więc myśl aby ten proces usprawnić. Zacząłem ponad rok temu ale brak czasu, itp, itd.
     
    W końcu wszystkie rurki zostały pospawane, wytrawione, dysze o odpowiedniej średnicy nawiercone.
    Pierwsze testy za mną.
     





     
    Urządzenie pozwala na płukanie jednocześnie całej skrzynki butelek. Wystarczy włożyć do skrzynki i obrócić do góry nogami oraz odkręcić wodę. Dysze są na tyle małe, że rozbryzgują wodę wewnątrz butelki płucząc ją dokładnie.
    W tym czasie myjemy kolejną partię.
     


    Na zdjęciach starałem się to uchwycić ale chyba się nie udało.
     

    W zamyśle sprzęt miał służyć dodatkowo do aplikacji środka czyszczącego np. NaOH, w odpowiednim zbiorniku. Jednak ze względu na konieczność zastosowania miedzianych dysz, chyba takie zastosowanie odpada. No ale to się jeszcze zobaczy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.