Jump to content

jankes2k14

Members
 • Posts

  35
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by jankes2k14

 1. jankes2k14

  Ipa

  Według mnie maluśko tych chmieli. No i summit bywa ryzykownym chmielem
 2. Jaka była temperatura brzeczki przy zadawaniu drożdży? S04, z tego co zauważyłem, lubią szybko podnosić temperaturę jak już wystartują. Wówczas raz-dwa zjadają co mogą i się zatrzymują. Warto je zadawać w naprawdę niskiej temperaturze (z 14-15 stopni) i w takiej utrzymywać przez pierwsze dni. Osobiście nie lubię tych drożdży - po paru nieprzyjemnych przygodach z nimi.
 3. Taaak... Uwielbiam to na forum. Nie ma jak drwić z czyichś wypowiedzi - to jest właśnie pomocniczość. Pozdrawiam
 4. 1. a dlapoco? :O 2. no z 0 (zero) to na ile chcesz zmniejszyć ten palony jęczmień ? Faktycznie, płatki jęczmienne - nie palony jęczmień. Sorry Co do Carafy - z moich doświadczeń mam wrażenie, że jest bardziej palona niż w wersji Special
 5. Osobiście zamieniłbym Carafe II na Carafę special. Zmniejszyłbym też ilość palonego jęczmienia.
 6. Ja również przerzuciłem się na fałszywe dno. Zauważyłem zdecydowanie lepszą wydajność i bezproblemowość w wysładzaniu.
 7. Ja bym zatarł w niższej temperaturze, ale to moje subiektywne zdanie (lubię wytrawne piwa). A także dał znacznie więcej chmielu na zimno.
 8. Heh, pisałem ten post o 3.30 w nocy, po powrocie z pracy. Dopiero teraz dotarło do mnie, że mowa o Affligem.
 9. Podobno Fermentum Mobile: Gwoździe i banany dają ładnego banana
 10. Ja bym się skłaniał ku fermentacji. Możliwe, że temperatura była zbyt wysoka na początku fermentacji i drożdże sobie poszalały, a pod koniec zahamowały i nie dofermentowały. Aczkolwiek nie wiem w jakich warunkach fermentowałeś.
 11. To nie przemywaj Wbrew pozorom nie trzeba
 12. Jaki ta lodówka ma kształt i jakie wymiary? Rodzaj kadzi filtracyjnej też ma znaczenie.
 13. Pytanie jakie mi się nasuwa jako pierwsze: Jakie drożdże były tu użyte?
 14. z 20 listopada to chyba jeszcze w miarę młoda ta gęstwa... No nie wiem, według mnie niemal miesięczna gęstwa jest leciwa.
 15. Ja tam bym nie zadawał tak starej gęstwy. Osobiście staram się zadawać jednodniową, aby były maksymalnie świeże. Jaki ekstrakt ma mieć to piwo?
 16. Szacunek! Dzięki Zawsze próbuję każdego swojego piwa przed zadaniem drożdży Próbujesz brzeczke, nie piwo. To spora różnica.
 17. Nie ma znaczenia, czy drożdże są płynne czy suche - to zależy od szczepu. Widocznie te FMki tak maja. Spokojnie, poczekaj z tą cichą. Nawet jeśli fermentacja faktycznie się skończyła, to drożdżom nic nie będzie. A lepiej dla pewności poczekać, niż mieć niedofermentowane piwo.
 18. A niech mnie, troll na piwo.org. ;d
 19. Też o tym pomyślałem. Nie dość, że belgi, to przy grzejniku. ;p
 20. Trafiłem ostatnio na YouTube na film, gdzie John Palmer warzy piwo. Moją uwagę zwrócił sposób wysładzania - John użył metody Batch sparge: spuścił całą brzeczkę, zostawiając młóto, dolał gorącej wody, zamieszał, odczekał aż się ustoi i dalej wysładzał. Tu nasunęło mi się pytanie: czy nie popełnia się przy tej metodzie podstawowych błędów? Mianowicie, wysładzając do końca wypłukuje się taniny, garbniki. Mówi się też, że nie powinno się mieszać młóta, a to również ta metoda zawiera. Jakie są wasze spostrzeżenia? Próbował ktoś Bath sparge? Pozdrawiam PS Tak, wiem, zrobiłem literówkę w temacie : )
 21. Przeżyć przeżyją, ale mogą dostać trochę małpiego rozumu jak już zaczną pracować. Jeśli fermentor stał we w miarę chłodnym miejscu i temperatura brzeczki trochę spadła zanim drożdże zaczęły pracować, to nie powinno być tragedii.
 22. A czy adres dostarczenia piw osobiście będzie ten sam co ostatnio?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.