Jump to content

Fantastyczny Pan Lis

Members
 • Posts

  163
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Fantastyczny Pan Lis

 1. Zacierane "na lenia" 66 stopni, zasyp: 3 kg pilzneński/ 2,5 kg płatków pszenicznych/ 0,25 płatków jęczmiennych.
 2. Ok. z tym że u mnie stało 2 tygodnie po ustaniu fermentacji ( Objawów fermentacji) i nie ruszyło... zastanawiam się po prostu czy możliwe aby zakończyły pracę przy takim blg...
 3. Hej. Czy to normalne że te drożdże słabo odfermentowują ? Fermentowalem Witbira w 22 stopniach i zszedł z 13 do 5,5 w trzy tygodnie. Po tygodniu ustały wizualne objawy fermentacji. Poszedł w butelki, ale strach jest Ma ktoś jakieś doświadczenie z tymi drożdżami? w/g tego co podaje producent to powinny zejść do około 4.
 4. No nie wiem właśnie czy tragedia normalnie dawałem 5-7 g. Tu poszło 2 x tyle żeby nie było że jakoś straszna panika ale widzę sporo białek pozlepianych na ściankach fermentora i taka niepewność się zakradła
 5. Siemka, zdarzyło się kiedyś komuś przedawkować mech irlandzki? Niechcący wsypałem 15g na 27 litrów... trochę dużo nie? jakies negatywy mogą z tego być?
 6. Ja przerabiałem temat w PA 12,6 blg z herbatą turecką. 110 g herbaty ekstrahowane w 2 L wody na zimno przez 24h. Warka 15Litrów. Efekt był fajny. Dodane przy rozlewie.
 7. Naprawdę nikt, zero? nikt korzystał z płatków dębowych?
 8. No dobra, to sobie pogawędziliśmy to teraz wracamy do tematu
 9. Cześć, Poproszę bardziej doświadczonych piwowarów o informacje odnośnie płatków dębowych. Nie chodzi mi o info z etykiety tylko wiedzę z doświadczenia tzn. Kiedy wsypać, na ile czasu, jaka ilość i różne inne spostrzeżenia które mogą pomóc przy popełnieniu Barley wine z płatkami z beczki po burbonie. Dzięki
 10. Taki generalnie jest plan, ale jestem z tych którzy nie popędzają natury więc o dofermentowanie raczej się nie obawiam Mi fajnie czysty profil wychodzi około 15-16, no ale tak czy inaczej bez skrzyni człowiek zdany na łaskę klimatu Podziel się efektami eksperymentu z WB-06
 11. Dzięki Panowie, zostawiam w piwnicy, ale chyba najwyższa pora pomyśleć o skrzyni fermentacyjnej
 12. Cześć, Czy macie może doświadczenia doświadczenia z US-05 w dość niskich dla nich temperaturach? z uwagi na dość chłodny marzec temperatura w piwnicy spadła do 11 stopni. Fermentacja ruszyła dość fajnie w obydwu fermentorach, temperatura podczas fermentacji podskoczyła do 13 stopni. Pytanie moje brzmi czy mogą pojawić się ewentualnie jakieś niepożądane efekty w gotowym piwie? Pytam oczywiście o doświadczenia a nie teorie bo tą znam. Zdarzało mi się fermentować w 15-16 stopniach i było wszystko ok.
 13. A ja robiłem witka na s-33, fermentowany w 17 stopniach i wyszedł fajny.
 14. Back to the future? jeśli zmętnienie bardzo Ci przeszkadza możesz profilaktycznie używać mech irlandzki u mnie daje dobre efekty. Ale ostatnio nie używam, większość klaruje się pięknie bez mchu a te które się nie klarują... no to trudno piję mętne ważne żeby smak się zgadzał...
 15. Większość swoich warek przefermentowałem w piwnicy. Rurkę zalewam desprejem, podczas podnoszenia fermentora wyciągam rurkę żeby nie zassało płynu a otwór zakrywam ręcznikiem papierowym, lekko spryskanym desprejem. Fermentory przenoszę do mieszkania maksymalnie dobę przed butelkowaniem a czasem bezpośrednio przed. Te osady które się wytrąciły i wstaną podczas przenoszenia fermentora osiądą na dnie butelki. Mi to specjalnie nie przeszkadza, piwa są klarowne, tylko na dnie butelki zostaje zbity osad.
 16. to drożdże... czasem tak osiadają zwłaszcza jak piwo początkowo jest mętne a że to weizen to pewnie byl...
 17. Oj ktoś nie czyta ze zrozumieniem... kilka postów wyżej napisałem że grzeje na dwóch "palnikach" na raz
 18. Hej. Ja mam indukcje Siemensa i popelnione na niej ponad 30 warek. Używam garnka z nierdzewki 35L z grubym dnem, kuchenka spokojnie wytrzymuje 30 litrów brzeczki. garnek zajmuje 2 pola w jednej strefie przez co nie mogę użyć funkcji boost. Ale bez boosta dają jeden 2,2 KW a drugi 1,4 KW i na takim ustawieniu brzeczkę po wysładzaniu zagotowuje w około 40 min (ok 30L) . Nie wiem czy to szybko czy wolno ale spokojnie da się warzyć na indukcji. Dodam jeszcze że po zagotowaniu zmniejszam palniki z 9 na 5 - 5.5 i fajnie się dość mocno gotuje.
 19. Co Cię tak dziwi? normalnie można przedestylować i będzie łycha pytanie czy warto się z tym bawić bo trzeba wszystko rozgazować, pieni się przy gotowaniu a do tego smak destylatu nie jest niczym szczególnie godnym polecania... Co do pytania to głównie czas może pomóc, goryczka się układa staje się łagodniejsza w odczuciu... ale mówimy bardziej o czasie 6 miesięcy niż 2 tygodnie więc cierpliwości.
 20. Hej, Znalazłem w jednym ze sklepów CHINOOK pochodzący z PL. Czy miał ktoś przyjemność korzystać? Czy są różnice w stosunku do tego z US?
 21. Świetna robota, niesamowita kopalnia wiedzy. życzę kolejnych udanych lat. Tak na marginesie mówiąc jestem obecny również na innych forach o zupełnie innej tematyce związanych z moimi kolejnymi hobby i muszę stwierdzić że z tak wysoką kulturą prowadzenia forum oraz życzliwością użytkowników rzadko się spotykam. Jeszcze raz wszystkiego dobrego
 22. A co Ci zostanie po 2-3 miesiącach z chmielenia na zimno? tyle samo albo mniej.... Raczej nie. Chmieliłem kilka piw na zimno i po tym czasie chmiel nadal dobrze wyczuwalny. Nawet po ponad pół roku chmiel nadal był, słabszy, ale był. Wyraźniejszy niż w piwie bez zimnego chmielenia. No chyba, że mówimy o ilościach symbolicznych, bo ja mam na myśli 70g/20l i więcej. tak czy inaczej chmielenie na zimno było by wskazane, a zacznijmy od tego ze 100 g chmielu to trochę za mało do NZPA .
 23. A co Ci zostanie po 2-3 miesiącach z chmielenia na zimno? tyle samo albo mniej....
 24. Na ten finalny balans wpływa wiele czynników ciężko go zaplanować. Ja z tej receptury widzę że balans jest przesunięty w stronę słodu, masz dużo monachijskiego on dość skutecznie przykrywa chmiel, do tego caramunich który proponuję ograniczyć ponieważ karmele w dużych ilościach dają efekt piwa ciężkiego, męczącego a 0,6 kg na 20l to dość sporo. do tego danstary to drożdze raczej do brytyjskich piw które dają trochę estrów jeśli chcesz wyciągnąć więcej z chmielu użyj coś do amerykańców. I fermentacja raczej w okolicach 16-18 st. Z chmielem musiał byś naprawde szaleć aby zdominować brown ale. Mam nadzieję że pomogłem ale na pewno są bardziej doświadczeni koledzy na forum może ktoś coś jeszcze podpowie.
 25. Hej. Nie chce być złośliwy ale zaczął bym od przeskalowania tej receptury... chciał bym zobaczyć jak odmierzasz 14,175 grama chmielu jeśli chcesz aromat chmielowy musisz dodać chmiel na aromat bo te ok 35 g na 15 i 0 min to zdecydowanie za mało do brown ale 15,5 blg wskazane by również były drożdże do AIPA np. us-05 caramunich tez bym raczej ograniczyl do ok 300 g Do tego mech irlandzki dodaje się na sam koniec ok 5-10 g na ostatnie 10-15 min
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.