Jump to content

zielczi

Members
 • Posts

  324
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by zielczi

 1. Kegowałem już 3 różne piwa a z efektów nagazowania byłem raczej zadowolony, choć w porównaniu do butelek nieco gazu brakowało. Mógłbym dalej uczyć się w domowym zaciszu, jednak kolejne 2 kegi trafią na wesele i chciałbym aby wszystko było jak należy. Czy znajdę gdzieś kalkulator do nagazowywania kegów z uwzględnieniem czasu i temperatury nagazowywania oraz dodatku do refermentacji? 1 piwo zakegowałem z dodatkiem 1/3 cukru którego użyłbym do butelek, nabijłem 1,5 bara + 4 tygodnie w temp 10 stopni. Może zmniejszyć ciśnienie teraz a zwiększyć je tydzień przed wyszynkiem?
 2. Mam taki problem, że nie mogę zaufać "starsanowi" bo ani to nie śmierdzi ani to nie szkodliwe dla skóry i tak robię sobie dodatkową pracę, najpierw oxi w stężeniu 10g na litr a potem standardowo starsan.
 3. Na ostatnio kupionym przeze mnie oxy z bierdronki pojawił się nowy skład, wcześniej była to tylko informacja o tym iż produkt zawiera 30% i więcej związków wybielających na bazie aktywnego tlenu. W tym momencie na etykiecie można znaleźć jw + mniej niż 5% anionowe środki powierzchniowo czynne, niejonowe środki powierzchniowo czynne, zeolit. Zawiera enzymy, rozjaśniacz optyczny. Czy ktoś lepiej zorientowany w chemii mógłby się wypowiedzieć czy to dalej spełnia swoją dotychczasową rolę w piwowarstwie oraz czy jest bezpieczne dla zdrowia? Płukając po tym oxi starsanem pozbędę się wszystkiego co złe?
 4. Chyba zielczi musi wrócić do gry. 90zl fd i nacięcia 0,7mm Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka
 5. źródło wydaje się być bardzo wiarygodne: http://www.wiki.piwo.org/Witbier_dla_zaawansowanych Gdybym nie uważał że jest sprzeczne z tym co wiem na temat fermentacji to nie zadawałbym takich pytań. Znalazłem odpowiedź dori na temat niższej temperatury fermentacji cichej: "Z tego co wyczytałam, to generalnie Belgowie większość swoich piwa traktują w ten sposób, że fermentują w dość wysokich temperaturach, a później szybko schładzają do temperatur bliskich zeru stopni. W większości przypadków ma to na celu sklarowanie piwa, pozbycie się drożdży które w tak niskich temperaturach szybko zbijają się w osad. Oczywiście ma to też wpływ na kształtowanie się bukietu smakowo-zapachowego."
 6. Powiedzcie mi czemu wszędzie widzę rady aby na burzliwej fermentować tylko tydzień? A następnie 2 tygodnie w cichej w dużo niższej temperaturze, chyba nie chcemy aby się sklarował? Mój witek po tygodni wciąż mocno pracuje a reflektometr pokazuje 7'.
 7. Iunga, marynka, sybilla. W widełkach się mieści pytanie czy będzie to dobre piwo. Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka
 8. Jutro zbieram gęstwę z białych welonków, na stanie zostało mi 2kg pale ale, 2,5kg pilzneńskiego, 0,5kg caramunich typ II, płatki owsiane 1kg. Da radę uwarzyć z tego belgian pale ale?
 9. Chce dać zarobić obrotniejszym to niech kupi u nas, widziałem identyczne jak mój kupiony na ali, refraktometry w sklepie ze sprzętem i surowcami piwowarskimi z przebitką większą niż na allegro.
 10. Jaki efekt końcowy? Byłeś zadowolony?
 11. Dziś zaskoczyła mnie wydajność, planowałem fermentacje na granicy możliwości drożdży, 30L 12blg na jednej saszetce US-05, wyjdzie pewnie jakieś 35L. Może macie jakiś pomysł na napój bezalkoholowy z chmielonej brzeczki?
 12. Ja już słodził nie będę, przywykłem do waszego wysokiego poziomu. Brakuje mi jednak kolejnych progów do osiągania kolejnych zniżek
 13. Nie znam Twoich potrzeb ale za taką kwotę na pewno zbudujesz 2 kadzie z kegów 50 litrowych. Kadź zacierną z grzałkami zamawianymi grupowo z forum+sterownik pamel+FD+silnik od wycieraczek+robota spawacza. Kadź warzelną+grzałki+hop stoper z forum+mniejsza robota spawacza.W tej kwocie powinieneś jeszcze zmieścić kociołek do pasteryzacji który pomoże Ci w wysładzaniu.
 14. Po moich ostatnich testach dodam iż wrzucenie chmielu na ostatnie minuty czy też whirpool ma się nijak do chmielenia na zimno. Drugą kwestią jest temperatura fermentacji, jeżeli nie poskromisz wzrostu temperatur w pierwszych dniach to zapomnij o efektach z chmielenia na aromat.
 15. Pewnie miałeś na myśli słody, przy blg 12,5 kolor z samego pale ale będzie taki jaki być powinien.
 16. Jeśli oczekujesz porządnego aromatu, potrzebujesz więcej chmielu. Radziłbym wrzucić na gorycz małą ilość jakiegoś chmielu o wysokiej zawartości alfa kwasów np. Warrior 15g a całość chmieli które planowałeś użyć do gotowania przesunąć na ostatnie minuty.
 17. A za reszte piwo i sterownik z ali przy ktorego montazu bedzie mozna owe piwo wypic.
 18. Jeżeli kamień może być rudy to spoko bo wodę mam twardą.
 19. Czy normalnym jest aby na grzałce pojawiał się nalot podobny do rdzy?
 20. Chmielenie na zimno w temperaturze 15C przez 4 dni daje lepsze efekty od chmielenia w temp 21C przez 3 dni. Zauważyłem iż drugie piwo nie zmienia swojego aromatu ani smaku już po pierwszym dniu od wrzucenia chmielu. Nie próbowałem niestety codziennie piwa które stało w lodówce. Temperatura chmielenia wpływa również na smak! Piwo leżakujące w temperaturze 21C wydaje się być bardziej goryczkowe.
 21. Jest twarda to na pewno, następnym razem kupię destylowaną a teraz przelecę desprejem. Dzięki.
 22. Dużo osób piszę że star san traci swoje właściwości jeżeli jest mocno zmętniony. Co jeżeli zmętnienie występuje już przy pierwszym użyciu?
 23. Wyższa temperatura przy takim samym czasie może dać więcej niepożądanych posmaków. Akurat jestem w trakcie porównania (21C i 15C) za 2 dni test.
 24. Zamiast Pale Ale jest Bestmalz wędzony, zapomniałem zmienić.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.