baczek1991
Members-
Posts
76 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Nowości
Receptury medalowe
Profiles
Forums
Gallery
Downloads
Blogs
Events
Store
Collections
Classifieds
Community Map
Everything posted by baczek1991
-
Spoko patent, w moim przypadku wygrało lenistwo i numeruję warki markerem na kapslu.
- 127 replies
-
- butelkowanie
- naklejki na butelki
-
(and 1 more)
Tagged with:
-
Fiolkę z drożdżami należy otwierać ostrożnie i stopniowo (jak wstrząśniętą butelkę cocacoli, upuścić trochę gazu, poczekać i znowu upuszczać). Niektóre fiolki są nagazowane i przy szybkim otwarciu potrafi trochę wylecieć.
-
Czy Weizen z owocami łapie się w kategorię owocowe pszeniczne? Z opisu wynika, że nie.
-
Dodam jeszcze, że regulacja wysokości w kapslownicy stołowej nie jest niczym uciążliwym. Wystarczy posegregować butelki lub wybierać podobne z skrzynki i regulacja wysokości występuje max 3-4 razy na warkę. (kwestia doświadczenia). Posiadam taką i jestem bardzo zadowolony Grifo. Kapslownice typu Greta to szajs, dziwię się, że jest to jeszcze w sprzedaży.
-
Co w tym zasypie miało by się nie zatrzeć przez 60 minut w 65oC?
-
To i ja dorzucę swoją chłodnicę, montowana na podstawie opisu ASadama. Dla mało cierpliwych osób nie polecam samodzielnego wykonywania chłodnicy, strasznie ciężko zrobić to dobrze. Ja użyłem trochę za cienkiej blachy i trochę się nogi uginają.
-
W moim przypadku FM12 tworzą bardzo grubą pianę. W trakcie przygotowywania starteru wychodziły z kolby. Po 20h fermentacji w 14oC też zaczęły wychodzić z fermentora - ok 10 cm piany. Więcej uwag na razie brak.
-
Do wygotowania koloru i lepszej dezynfekcji polecam, po gotowaniu zostawić pończochę we wrzątku i dosypać Oxi.
- 80 replies
-
- chmielenie na zimno
- filtracja chmielin
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2016 roku
baczek1991 replied to Łukasz's topic in Wsparcie piwowarskie
Red IPA 25L American Wheat 25L Pils czeski 22 L APA 25 L Gose 20 L Saison 26 L Świąteczne 45 L Black American Pale Ale - 25L Oatmeal Stout 26 L razem: 8289l -
Z jakości usług jestem zadowolony, mam jedynie uwagę do niekompletnych paczek. 3 razy zamawiałem i za każdym razem czegoś brakowało w paczce, oczywiście po kontakcie telefonicznym czy mailowym brakujący towar był wysyłany od razu. Bez gratisów.
-
70% roztwór alkoholu izopropylowego nadaje się do dezynfekcji? 99% alkohol izopropylowy tanio wychodzi na allegro.
-
Nie będę zakładał nowego tematu. Planuję warzyć świąteczne, mam gęstwy US-05 oraz FM21, którą polecacie? Obawiam się, że na US wyjdzie mimo przypraw nijakie. Fermentację i tak planuję zaczać od 16oC i pod koniec podnieść do 22oC, także FM21 nie powinny wyprodukować bardzo dużo swoich aromatów. W przypadku FM21 lepiej chyba zatrzeć trochę bardziej na słodko? Saision na nich zszedł do 0,5 Blg.
-
Witam, mam problem z Gose z wiśniami. Opiszę dokładnie temat. Gose zakwaszane 40 godzin w kadzi warzelnej, potem gotowane godzinę, także lakto na tym etapie powinno być ubite. Po 2 tygodniach burzliwej brak oznak infekcji, zeszło z 10 do 1,5 Blg, Zlane na cichą z dodatkiem 1 kg wiśni, przygotowanych miesiąc wcześniej i spasteryzowanych w słoikach, niestety bez dodatku cukru. Po tygodniu w związku z brakiem bulkania zerknąłem do fermentora w celu oceny czy już butelkować i zauważyłem początki infekcji. Zdjęcia przedstawiają stan obecny po 2 tygodniach od dodania wiśni. Aromat w porządku, pachnie podobnie jak przed fermentacją i wiśniami. W smaku bardzo delikatna kwaśność. Fermentowane gęstwą US-05. Co w tym wypadku radzicie? Obawiam się to butelkować, ale wylać też szkoda. Można prosić o ocenę na podstawie zdjęć co to może być? Nie wiem jak odróżnić bakterie od pleśni. Pozdrawiam
-
Mam dokładnie taki sam problem, od kilku warek po otwarciu piana zaczyna powoli wychodzić. Też dezynfekcja nadwęglanem. Niedofermentowanie, przegazowanie, drobiny chmielu itd. wykluczam. Oznak infekcji nie zauważyłem.
-
Super rozwiązanie z oznaczeniem długości zwoju. Ciężo bez tego uzyskać równe zwoje. W przypadku montażu hopstoppera warto zostawić kilka cm blachy od spodu i zwoje nie powinny wtedy kolidować z hopstopperem.
-
Pisałem o tym kilka postów wyżej, drożdże naprodukowały tyle alkoholu, że padły i już niżej nie zejdzie. Na nagazowanie bym nie liczył. Żeby zejść do 5 Blg musiały by wytrzymać 13% alkoholu.
-
Jeżeli zwykła kwasówka niekarbowana to ciężko będzie zejść poniżej 40 minut. Warto mieszać częściej i po eksperymentować z mniejszym przepływem jak ci szkoda wody. Albo kupić 10 m rury nierdzewnej karbowanej na forum za ok 100 zł i przy mieszaniu schodzisz poniżej 20 minut.
-
program BeerSmith - pomoc dla użytkowników
baczek1991 replied to coder's topic in Wsparcie piwowarskie
Nie wiem, które masz tłumaczenie, ale w obecnym jest to nazwane: "AROMATYCZNY (WHIRLPOOL)". Nie jestem pewny czy dobrze jest to przez program interpretowane ponieważ dodaje on IBU w tym ustawieniu. Zakładam, że gdy wrzucamy chmiel w 70oC to już nie zachodzi izomeryzacja alfa kwasów więc IBU nie powinno wzrastać. Takie 50g Citry na whirpoolu na 30 minut wnosi już 10-15 IBU więc warto mieć to na uwadze przy mniej goryczkowych piwach, aby nie nachmielić za słabo przez ten sztuczny wynik. Wszystko na ten temat jest tutaj opisane: http://www.piwo.org/topic/10132-artyku%C5%82-byo-hop-stand-chmielenie-whirpoolowe/ Także to jak chcecie ustawiać chmielenie whirpoolowe w programie zależy tylko od tego w jakiej temperaturze zamierzacie wrzucać chmiel jeżeli poniżej temperatury w której zachodzi jeszcze izomeryzacja to lepiej zastosować ustawienie "gotowanie 0 minut" wtedy macie wprowadzony chmiel, ale IBU już wam nie dolicza. Jeżeli dodajecie chmiel na samym początku chłodzenia to warto użyć ustawienia "Aromatyczny whirpool" bo trochę wzroście IBU czy o tyle ile przewiduje program to już się trzeba samemu przekonać. -
Pytanie czy chcesz nagazować to piwo, bo US padną przy 10%. Mój Ris 27 Blg zatrzymał się na 9,5 Blg i po 3 miesiącach w 15 stopniach ma prawie zerowe nagazowanie. Także na takie mocarze lepiej inne drożdże stosować.
-
Nie rozumiem co ludzie chcą osiągnąć robiąc FFT na drożdżach innych niż użyte w piwie. Może róbcie FFT na bretach, a potem pytanie dlaczego zeszło niżej.
-
Przy mocy 6kW trzeba zasilać trójfazowo, bo standardowa instalacja elektryczna tego nie wytrzyma. Woda do wysładzania jak będzie grzana?
-
Zamierzam zmontować coś podobnego do bazooki ze zdjęć powyżej tyle, że trochę grubszą i dłuższą wersję, tak aby zmniejszyć ryzyko zapchania. Jaką siatkę filtracyjną użyć? https://siatkifiltracyjne.com.pl/52-siatki-tkane-nierdzewne#/page-3 Waham się pomiędzy oczkiem 0,25mm a 0,19mm. Na allegro są w cenie 59 zł za 0,5m2. Jakie oczko mają te sprzedawane na aliexpress? Jako wzmocnienie konstrukcji jeżeli będzie taka potrzeba, planuję użyć spirali z drutu nierdzewnego.
-
Można wiedzieć, dlaczego miał by zastosować cieńsze przewody? Im większy przekrój czym mniejsza rezystancja przewodu.
-
Czyli podsumowując - nie nadaje się do filtracji chmielin. Liczyłem na tani zamiennik hop stoppera z nierdzewnej siatki filtracyjnej. Jak już inwestować w coś droższego niż rajstopa to dla mnie powinno to być już bezobsługowe - montaż od środka i gotuję razem z brzeczką, po gotowaniu i chłodzeniu odkręcam zawór i prosto do fermentora. Dzięki za rozwianie wątpliwości.