Jump to content

Culter

Members
 • Posts

  66
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Culter

 1. Warszawa Poszukuje gęstwy Brattanomyces - jakikolwiek blend. Będę bardzo wdzięczny za pomoc
 2. Culter

  Culter

 3. Cześć, wszystkich posiadaczy Fb zapraszam do wstąpienia, do nowo powstałej grupy zrzeszającej fanów szeroko rozumianej fermentacji: fermentowanej żywności, napojów fermentowanych (wina, cydry, kombucha itp.) i innych produktów eksperymentalnych wytwarzanych domowymi metodami. Link Fb: https://www.facebook.com/groups/jakbedziewfermentacji/ Zapraszam! PS: Z góry przepraszam, jeśli post jest niezgodny z regulaminem i mam nadzieję, że nie dostanę bana
 4. Hej, czy będą podane zwycięskie receptury, czy już się tego nie praktykuje (tajemnica :-))?
 5. Cytat z Yeast: Practical Guide to Beer Fermentation: ,,In fact, the unintentional production of a phenolic character is a good indication that wild yeast has contaminated the beer." Czyli tak: dla piw pszenicznych charakterystyczne są fenole (4-winylogwajakol, eugenol) -> czuć w piwie charakter pszeniczniaka czyt. fenole -> występowanie w piwie niepożądanych fenoli świadczy prawdopodobnie o obecności dzikich drożdży
 6. Bardzo mi miło czytając takie słowa . Wkradł mi się błąd - piwo było jednak celowane w 66 IBU . Miodu nie było, może to efekt refermentacji cukrem trzcinowym ale wątpię.
 7. Jestem po Saison Pawła Mitury: -aromat: lekko estrowe, plus fenole (goździk),a no i jeszcze zapisałem kwiatowe, ziołowe -wygląd: ciemna pomarańcza, czerwone. Piana lekko zabarwiona, kremowa, obfita o umiarkowanej trwałości -smak:charakter słodowo-przyprawy, goździki i może lekki alkohol (albo mylę z estrami/fenolami) -goryczka: niska, delikatna -odczucie: piwo bardziej wytrawne niż słodkie, choć wrażenie słodycz podbijają estry; nasycenie średnie Ogólnie przyjemne piwo, dobrze zbalansowane, szybciej zniknęło ze szkła niż się w nim pojawiło ;-). Dzięki
 8. Cześć, dawno mnie nie było:-) Zostawiłem:American Barleywine i IRA Pobrane: Cherry ale (JackStyle) i Saison (Paweł Mitura) Dziś wypita wisienka (JackStyle): -wygląd: czerwono-pomarańczowe, pod pewnym kątem róż. Piana biała, początkowo obfita (z racji wysokiego nasycenia) później szybko znika, jest taka, hmm - strzelająca -aromat: słodki, karmelowy. Wiśnia słabo wyczuwalne w mojej opinii -smak: ogólnie łagodny. Po przełknięciu pojawia się na języku przyjemny smak wiśni, który sprawia wrażenie słodkości. Wiśnia fajna, nie nachalna. -goryczka: niska -odczucie w ustach: jak dla mnie piwo bardzo pijalne. Najbardziej podoba mi się ten aksamitny posmak wiśni. Ogólnie bardzo fajne, łagodne i pijalne piwo. Jedynie brakuje mi wiśni w aromacie, ale to pewnie przez czas (butelkowane 3-mce temu). No i pytanie które musi paść: ile poszło wiśni na L i w jakiej formie;-)?
 9. ktoś wie? Wiem tylko tyle, że w laboratorium gdy oznaczałem alkohol w swoim Grodziskim to po podzieleniu zawartości butelki do dwóch kolb ilość alkoholu różniła się między nimi o kilka dziesiątych % - dlatego bardzo ważne jest wymieszanie zawartości butelki przed oznaczeniami
 10. Dzięki za podpowiedź i motywację. My mamy katedrę Mikrobiologii i Biotechnologii. Podobno kiedyś zawsze były ok. dwie prace mgr z piwowarstwa, ale dziś zainteresowanie kadry jest niskie. Może gdybym przyszedł z konkretnym, ciekawym tematem, to przejdzie...
 11. Cześć, ostatnio wyprodukowałem FAHa. Nachmieliłem na goryczkę Magnumem (2015), a na aromat Saaz (2015). Po spróbowaniu piwa po burzliwej okazało się, że jest ono czyste w smaku i zapachu, jak koncerniak. Więc wpadłem na pomysł, aby wsypać 40g Magnum co mi się ostało, na tydzień. Próbuje po tygodniu od zabutelkowania, a tu w zapachu i aromacie Ameryka! (owoce tropikalne, cytrusy) . Jak na taką ilość aromat jest intensywny. Niby fajnie, ale nie taki efekt był planowany. Wyszło mi bardziej APA niż FAH. Macie podobne doświadczenia z Magnumem? Czy może w sklepie pomylili chmiele?
 12. Ogólnie polecasz pisać pracę o piwie? Też chciałem w tym roku na inżynierkę podjąć temat około piwny, ale zostałem szybko przez dr odwiedziony ot tego pomysłu, bo niby literatury nie ma (co raczej jest bzdurą) i w ogóle. Ale obiecałem sobie, że na mgr już nie popuszczę i coś o piwie być musi. Wiadomo, że o wiele przyjemniej czyta się literaturę na temat swojego hobby, a i wie się już nieco w tym temacie.
 13. W Brewing Science and Practice o pelletach jest jedna strona w Brewing New technologies tak samo, ale zawsze. Tu całkiem sporo o pelletach: Clarke, B. J. (1986), HOP PRODUCTS. Journal of the Institute of Brewing, 92: 123–130. doi:10.1002/j.2050-0416.1986.tb04385.x Tu o wpływie przechowywania: A Canbaş, H Erten, F Özşahin, The effects of storage temperature on the chemical composition of hop pellets, Process Biochemistry, Volume 36, Issue 11, May 2001, Pages 1053-1058, ISSN 1359-5113, http://dx.doi.org/10.1016/S0032-9592(01)00134-0. (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0032959201001340)
 14. Macie może doświadczenie w używaniu Petainerów jako pojemników fermentacyjnych? Tak sobie myślę, że byłoby to spoko rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że można je pozyskać za free i co za tym idzie częściej wymieniać na nowe.
 15. Hej! Po ostatniej pozytywnej opinii ponownie zostawiłem butelkę Brown Porteru, w zamian za Cisiowe Enigma IPA - Browar Cisie Pod Pstrokatym Bażantem Ocena powyższego, pobranego: -wygląd: kolor pomarańczowy, zamglony - nieklarowny -piana: biała, kremowa struktura, o umiarkowanej obfitości, trwała, oblepia szkło -aromat: dość intensywny, przyjemny, jak dla mnie o charakterze owoców tropikalnych, słodkich owoców, w tle lekki zapach kwitnących kwiatów. -smak: w smaku głównie charakter chmielowy, cytrusy, świeży chmiel. Słodowy smak jest nisko karmelowy -goryczka: umiarkowana, delikatna, krótka, dobrej jakości -odczucie w ustach: smukłe/średnie, odpowiednie; wysycenie umiarkowane/niskie. Moim zdaniem bardzo dobre piwo. Duży plus za dobry balans. Dzięki!
 16. Podejrzewam, że to moje dzieło (czarno-biała etykieta-12Blg?). Nie spodziewałem się tak dobrej oceny. Dzięki wielkie za recenzję!
 17. Dzięki za opinie. Bardziej wędzone już nie będzie - zasyp to 100%słód wędzony Grodziski. Może trochę spadło fenoli przez czas - piwo ma ok 3,5 miesiąca. Receptura: http://brewness.com/pl/recipe/grodziskie-usiu/view na podstawie: http://www.wiki.piwo.org/Grodziskie,_Łukasz_Szynkiewicz_(Usiu) Wyniki badań lab. (w nawiasie moje z pomiarów areometrem dla porównania): 1.Podstawowe parametry metodą bliskiej podczerwieni NIR: alkohol: 2,8%v/v (2,45%) ekstrakt początkowy: 8,1%Plato (8,5Blg) ekstrakt rzeczywisty piwa (czyli bez wpływu alko): 3,7%m/m ekstrakt pozorny piwa (czyli z alko): 2,7%m/m (3,75Blg) odfermentowanie:66,7% 2. goryczka metodą spektrofotometryczną: 35 IBU (19 IBU obliczone w brewness.com) 3.produkty uboczne fermentacji metodą chromatografia gazowej[mg/l] : aldehyd octowy = 5,8 octan etylu = 4,7 diacetyl = 0,004 n-propanol = 10,3 izobutanol = 17,1 octan izoamylu = 0,25 amylowe = 62,7 Jak widać areometr mi trochę kłamie. IBU znacznie wyższe od zakładanego (przez co czułem lekką cierpkość piwa). Podejrzewam, że mogło się podnieść przez dodatek szyszki 50g lubelskiego do filtracji (i tak była fatalna, nie polecam metody). Co prawda w temp filtracji alfa kwasy nie izomeryzują, ale mogły zostać wyekstrahowane do brzeczki i zizomerować się przy późniejszym gotowaniu. Ubocznych produktów nie sprawdzałem jeszcze z normami, więc niewiele mi mówią. Cały czas zapominam;-)
 18. Wypiłem właśnie Grey APA z Gimbax. Wygląd: kolor pomarańczowy, piwo dość klarowne - opalizujące od unoszących się w toni drobin chmielu/herbaty Aromat: Powalający! Aromat mnie kupił w tym piwie. Jest intensywny o charakterze owoców tropikalnych, może cytrusów. W tle wyczuwam przyjemny aromat herbaty. Po zastanowieniu wiem z czym kojarzy mi się zapach - z owocową herbatą granulowaną zajadą w dzieciństwie :-). Btw oceniam go jako znakomity. Smak: w smaku charakter herbaty staje się wyraźniejszy, nawet dominujący nad chmielem. Okazuje się, że amerykańce bardzo fajnie komponują się z herbatą. Smak chmielowy przypomina multiwitaminy. Czuć też lekką żywicę. Piwo jest lekko słodkie, karmelowe, co dodaje balanslu. Odczucie w ustach: - jest pełne, trochę lepki. Wydaje się, że jest odpowiednie dla tego piwa, nie męczy. Nasycenie CO2 niskie Goryczka: Umiarkowana, ostra, długa. Moim zdaniem zbyt zalega po przełknięciu piwa. Pewnie taniny herbaciane dały o sobie znać. Generalnie bardzo, bardzo dobre piwo. Żałuję, że już się skończyło. Poprawiłbym tylko jakość goryczki i będzie piwo idealne. Gratuluję miejsca na WKPD!
 19. Hej, wczoraj pobrałem Erl Grey APA zostawiając Brown Porter. Ps: w depozycie jest jeszcze moje grodziskie, z którego jak się okazało odpadła etykieta, więc wczoraj przykleiłem partyzancko zrobioną na miejscu kartkę z podpisem. Jak ktoś ma ochotę, proszę się częstować :-) (butelka ma biały kapsel). Jbc piwko ma zmierzone parametry laboratoryjnie (alkohol, gęstość OG i FG, IBU, uboczne produkty fermentacji) więc mogę podać jak będę miał chwilę ;-).
 20. Chciałbym zmniejszyć ilość chmielu o 50g(150 na 11L ABW wydaje mi się za dużo), ale wiąże się to z rezygnacją z jednego chmielu. Który najlepiej odjąć: Chinook, Amarillo, Cascade. A może jakaś podmiana lub single hop?
 21. 2. Moim zdaniem najlepiej pod koniec gotowania. Dodawanie cukru w trakcie fermentacji ma sens, jeżeli chcemy zrobić piwo o bardzo wysokim Blg (żeby nie zdawać drożdży do bardzo gęstej brzeczki - wysokie ciśnienie osmotyczne obniży ich żywotność, tylko stopniowo podbijać ekstrakt wraz z postępem fermentacji)
 22. Cześć, Tak przy okazji wymyśliłem coś takiego: ilość gotowego piwa 11 L Gęstość 22.7 BLG IBU 79 SRM 14.7 Styl American Barleywine (wzorowane na Bigfoot) Surowce fermentujące: -Viking/Strzegom Pale ALE 4 kg (88.9%) 5EBC -Fawcett - Crystal 0.25 kg (5.6%) 160EBC -Carapils 0.25 kg (5.6%) 4EBC Zacieranie: 67°C; 60 min Gotowanie: 90 min Chmiele: Chinook 25 g 60 min Chinook 10 g 45 min Amarillo 10 g 30 min Amarillo 10 g 15 min Cascade 10 g 15 min Whirlpool: Amarillo 15 g Cascade 25 g Na zimno: Chinook 15 g 7 dni Amarillo 15 g Cascade 15 g Drożdże: US-05 jedna saszetka (pewnie dwie byłoby lepiej, ale warka jest 2x mniejsza - powinno starczyć) Będzie dobrze? Najbardziej zastanawia mnie ilość karmelu. Chciałbym dobrą, slodowo-karmelową podbudowę ale bez 3h gotowania(zbyt uciążliwe) i smaku cukierków.
 23. Tak przy okazji: ilość gotowego piwa 11 L Gęstość 22.7 BLG IBU 79 SRM 14.7 Styl American Barleywin Surowce fermentujące: -Viking/Strzegom Pale ALE 4 kg (88.9%) 5EBC -Fawcett - Crystal 0.25 kg (5.6%) 160EBC -Carapils 0.25 kg (5.6%) 4EBC Zacieranie: 67°C; 60 min Gotowanie: 90 min Chmiele: Chinook 25 g 60 min Chinook 10 g 45 min Amarillo 10 g 30 min Amarillo 10 g 15 min Cascade 10 g 15 min Whirlpool: Amarillo 15 g Cascade 25 g Na zimno: Chinook 15 g 7 dni Amarillo 15 g Cascade 15 g Drożdże: US-05 jedna saszetka (pewnie dwie byłoby lepiej, ale warka jest 2x mniejsza - powinno starczyć) Będzie dobrze? Najbardziej zastanawia mnie ilość karmelu. Chciałbym dobrą, slodowo-karmelową podbudowę ale bez 3h gotowania(zbyt uciążliwe) i smaku cukierków.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.