Skocz do zawartości

Gwynbleidd

Members
  • Postów

    742
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od zajaszcze w CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
    Hej,
     
    za pewne wielu z was korzysta już z CraftBeerPi lub przynajmniej słyszała. Nie mieliśmy za bardzo dedykowanego tematu do dyskusji na jego temat oraz warto przedstawić go nowym użytkownikom.
    oficjalna strona projektu: http://craftbeerpi.com/

    A więc od początku. CraftBeerPi to otwarty projekt sterownika browarniczego zawierającego multum funkcji. Sterować możemy wszystkim co nam potrzebne, temperatury i kroki zacierania, gotowania, fermentację. Obsługiwać możemy pompy, zawory, przełączniki, wyłaczniki i co nam przyjdzie na myśl. Zaletą sterownika jest jego sieciowość i bezprzewodowość a więc kontrolować to wszystko możemy ze smartfonu, tabletu, komputera ale i z podłączonego wyświetlacza do sterownika jeżeli taki chcemy zainstalować (nie obowiązkowe).
    Od wersji 3.0 dostępne są dodatki do podstawowego programu a więc możliwości są praktycznie nie ograniczone. Mamy parę trybów sterowania temperaturą, histerezy, PWM itd. możemy użyć czujnika temperatury pt100 który jest mniejszy i bardziej dokładny.
     
     
     
     
    Co potrzebujemy aby zacząć korzystać?
    - sercem kontrolera a zarazem jedną z najdroższych jego części jest RaspberryPi - mikro komputer. Możemy posłużyć się każdą jego wersją natomiast ja polecam taką która będzie miała wbudowane WiFi czyli Raspberry Pi 3 lub Raspberry Pi Zero (który jest jednak trochę ograniczony lecz dość tani w porównaniu do pełnej wersji RPi3).

    - przekaźnik (SSR - z radiatorem lub mechaniczny)

    - cyfrowy czujnik temperatury DS18B20 wraz z rezystorem 4.7k Ohm (ponoć są problemy z chińskimi podróbkami czujników jednak ja nie miałem z nimi raczej żadnych problemów, ale warto zamówić jeden czy dwa dodatkowo gdyby z którymś było coś nie tak, nie są takie drogie, ew kupujemy oryginalne od Texas Instruments).
     
    Podstawowy zestaw możemy rozbudowywać o wspomniane np czujniki temperatury pt100 RTD, motozawory, pompy czy ekran dotykowy podłaczany do RaspberryPi
     
    Polecane jest również odizolowanie Raspberry Pi od przekażników dodatkowym interfejsem nakładanym na mikro komputer (poprzez tranzystory). Z tego co pamiętam całkowity prąd jaki może być pobierany z wszystkich wyjść GPIO to 20-50mA a więc nie można podłączyć bezpośrednio wielu przekaźników. Sprawę załatwi oficjalna płytka (koszt około 50euro jednak nie wiem jaki jest obecny stan sprzedaży) lub moja własna, którą stworzyłem na własne potrzeby i przeszła już parę iteracji i jest chyba już dobrze dopracowana. Można ją znaleźć tutaj wraz z gerberami https://github.com/terragady/CraftBeerPi lub można pisać do mnie, często mam jakieś nadwyżki takich płytek. Są dostępne dwie wersje, jedna pasuje idealnie do mniejszej wersji Raspberry Zero (3.1) a druga jest większa z większą ilością wyjść i pasuje gabarytowo bardziej do Raspberry Pi 3 (lub wcześniejszych wersji) jednak można stosować je zamiennie bez problemu. Płytka po zasileniu (6,5 - 28V) dostarcza także zasilanie dla samego Raspberry więc zbędne jest oddzielne zasilanie a 12V prawie każdy ma pod ręką czy to do pomp czy innych rzeczy. Do wykończenia płytki potrzebujemy paru podstawowych komponentów jak rezystory, tranzystory, diody i step down konwerter w postaci MP1584 buck modułu (ogólnie dostępny).
     

     
     
    Podłączenie
     
    W zasadzie za dużo tutaj pisać nie trzeba. Tutaj przykładowy schemat jak podłączyć przekaźniki oraz czujniki temperatury:

     
    A więc do czujników temperatury potrzebujemy tylko jedno wyjście pod które możemy podłączyć praktycznie nie skończenie wiele czujników, jest to zazwyczaj GPIO 4 (lecz można to zmienić). Jednak do każdego wyjścia wykonawczego, jakim jest przekaźnik musimy użyć oddzielnego wyjścia GPIO lecz mamy ich dość sporą ilość więc martwić się tym zbytnio nie trzeba.
    Musimy odpowiednio zasilić jeszcze Raspberry kablem microUSB bądź poprzez wejście 5V na pinach. Pamiętać należy że Raspberry nie ma regulatora innego niż 3v3 dlatego trzeba być ostrożnym bo wyższe napięcie może nam spalić malinkę.
     
    Jeżeli posiadamy płytkę rozszerzenia do Raspberry wtedy podłączamy zasilanie pod odpowiedni port i wszystkie przekaźniki na oznaczone wyjścia GPIO na płytce a nie na RaspberryPi bezpośrednio. Czujniki temperatury podpinamy pod wyjścia dostępne na płytce oraz/lub dokładamy następne równolegle do nich. Można np wyprowadzić jeden kabel od czujników na zewnątrz i dalej rozdzielić go na dwa, trzy czy więcej czujników.
     
    Dodatkowo możemy podłączyć prosty LCD z modułem i2c do wyświetlania podstawowych danych jak temperatura czy czasy kroków. Do tego potrzebujemy zwykły wyświetlacz 20x4 oraz wspomniany moduł i całośc podłączamy pod wyjścia i2c SDA SCL na Raspberry oraz musimy zadbać aby plugin LCD był zainstalowany.

     
     
     
    Instalacja
     
    Instalację zaczynamy od wgrania systemu operacyjnego dla RaspberryPi. Jest tutaj dużo metod i różnych systemów ale najłatwiejszą metodą instalacji jest wrzucenie NOOBS na kartę microSD i uruchomienie maliny. Dla Raspberry Pi Zero i Zero W polecam NOOBS Lite oraz system także w wersji Lite dla reszty spokojnie zwykły system.
    Pobieramy pliki ze strony https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/
    Pamiętać należy aby do instalacji podłączyć ekran poprzez kabel HDMI (lub miniHDMI dla Pi Zero) oraz co najmniej klawiaturę do gniazda USB. Póżniej już będziemy mogli łączyć się poprzez SSH ale pierwsza instalacja musi odbyć się właśnie w ten sposób. Po uruchomieniu łączymy sie z internetem wpisując dane naszej sieci WiFi i instalujemy Raspbiana.
     
    Następnie właściwa instalacja CraftBeerPi. Warto wspomnieć że obecnie są dostępne co najmniej 3 wersje. Wersja 2.2 jest to stabilna wersja zalecana do używania przez mniej doświadczonych użytkowników, wersja 3.0 jest to wersja beta na nowym kodzie programu jednak działa bez zarzutu, czasem ma małe problemy ale wszystko działa i smiało można z niej korzystać, pluginy póki co działają tylko na tej wersji oraz wersja 3.1 która jest w fazie alfa więc nie zawracajmy sobie nią głowy chyba że chcemy wspomóc autora w rozbudowie programu.
     
    Filmik jak wszystko wgrać znajduje się tutaj:
    https://asciinema.org/a/du84msz9t56yqqg6j6qfjmvjd
     
    Pokrótce:
    klonujemy githuba twórcy programu wpisując w konsoli głównej:
    git clone https://github.com/Manuel83/craftbeerpi.git lub jeżeli chcemy mieć wersję 3.0 wpisujemy zamiast powyższego:
    git clone https://github.com/Manuel83/craftbeerpi3 To zajmie chwile, następnie uruchamiamy program instalacyjny w folderze do którego skopiowaliśmy program:
    cd craftbeerpi sudo ./install.sh Tutaj możemy spodziewać się że instalacja będzie dość długa zwłaszcza na Pi Zero, zgadzamy się o wszystko co nas pyta program po drodze instalacji (prócz Gembird USB support) i restartujemy malinkę.
     
    Od teraz możemy po restarcie dostać się do interfejsu CraftBeerPi wpisując w przegladarce, na urządzeniu podłączonym do sieci WiFi tej samej co RaspberryPi, adres IP RaspberryPi w takim formacie:
    http://000.000.00.00:5000 Oczywiście w miejsce zer wpisujemy adres IP. Sprawdzić adres IP możemy w konsoli RaspberryPI wpisując ifconfig lub logując się np do naszego routera sprawdzając liste przypisanych adresów IP i najlepiej zarezerwować dany adres już na zawsze dla  RaspberryPI wtedy adres nie będzie się zmieniał. Można też skonfigurować później urządzenie aby np po wpisaniu adresu np cbpi.pl przerzucało nas na naszego Raspberry lokalnie (np poprzez pliki hosts lub konfigurując DNSy).
     
    Mając już wszystko podłączone i skonfigurowane możemy zabrać się za konfigurację oprogramowania oraz zacząć zabawę z automatyzacją browaru
     
    Podsumowanie
     
    Zdaję sobie sprawę że tekst może być trochę chaotycznie napisany ale zachęcam do komentowania i pytania w temacie, będę pomagał w miarę moich mozliwości oraz będę dopisywał niezbędne rzeczy w poście jak napotkacie jakieś problemy. Na forum mamy też paru użytkowników owego systemu mam nadzieje że dołączą się do dyskusji i pokażą swoje kontrolery oraz w miarę możliwości pomogą nowym użytkownikom
     
    Na koniec parę inspiracji budowy zaczerpniętych z innych zagranicznych forów.










     
     

    5.1.zip
  2. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od olko w Obsługa systemu Cornelius keg   
    Ja ostatnio z piwnicy po ponad pół roku portera przyniosłem, nagazowany z butli, praktycznie gazu nic nie stracił, miałem odpiętą na 2 miesiące IPE, w 75% pełną i też nic złego się nie stało aczkolwiek wiadomo jak to IPA trochę się zmieniła, choć podejrzewam że i tak lepiej niż w butelkach np.
  3. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od 330ml w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    troche tu pomieszane, gora wskazuje na AP tryb bo wpisujesz siec brewpiless a dol gdzie wpisujesz IP wskazuje na router. To IP musi być z tej sieci z ktorej korzysta iSpindel czyli jak to jest domowa to IP brewpiless z sieci domowej, a jak siec brewpiless to IP wewnetrznej sieci AP brewpilessa czyli zazwyczaj 192.168.4.1
  4. Zmieszany
    Gwynbleidd przyznał(a) reputację dla WojtekGaaD w Sklep homebeer.pl   
    Niestety. Też ostatnie zamówienie wysłali po 14 dniach.
  5. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od JURGOWIAK w Kompletowanie sprzętu do kegowania   
    Znalazłem tylko trochę poszlaki i porozrzucane info o skompletowaniu sprzętu do kegowania. Jako że chciałem się po częsci przerzucić na kegi zakładam ten temat.
     
    Na początku krótko chciałem opisać co zamierzam kupić i co zrobić.
    2x kegi 19L takie https://allegro.pl/oferta/keg-pepsi-zbiornik-do-piwa-cornelius-banka-1-klasa-8249158083 na razie dwa powinny mi wystarczyć reduktor ODL, zastanawiam się nad pojedynczym i podwójnym, na dwa kegi to pewnie z pojedynczym da rade ale może lepiej już wziąć podwójny, dużo wiecej miejsca nie zajmie.  4 szybkozłączki do kega, dwa do gazu, dwa do piwa. Zastanawiam się czy na króciec czy na gwint i do gwintu szybkozłączke JQ do węży. 2 krany Perlick z uszczelką przednią z chin już do mnie lecą https://pl.aliexpress.com/item/32298088859.html  na forum ktoś je polecał wąż zbrojony do gazu (też prosiłbym o jakieś polecenie, firmy czy miejsca zakupu) do lini piwa trochę większego węża i mniejszy do odpieniania, do tego przejściówki z dużego na małego i odwrotnie. taką butlę https://allegro.pl/oferta/butla-co2-pelna-legalizacja-10-lat-na-terenie-ue-8824596036 chyba będzie ok? taki napełniacz butelek https://pl.aliexpress.com/item/4000834744388.html?spm=a2g0o.cart.0.0.7e0c3c00y3YZVd&mp=1 bo jednak czasem będę potrzebował zabrać ze sobą w plecak parę butelek na wychodne  
    Uważacie że te rzeczy spoko na stary? Trochę brakuje mi wiedzy jakie węże do lini piwnej kupić i jakiej długości żeby to się nie pieniło i ładnie nalewało. Jakich firm? Jakie średnice? Macie jakiś sklep do polecenia?
    Czy mi czegoś jeszcze brakuje? Może ktoś z doświadczeniem większym coś od razu poleci co ułatwi mi życie? Kupić od razu zapasowe szybkozłączki i uszczelki do kega?
     
    Mam też parę pytań o samo użytkowanie. Czy linię piwa i krany w środku trzeba po każdym użyciu myć jak wiemy że np przez następny tydzień będzie nie używane?
    Myślałem żeby też czasem gazować naturalnie, czy przyczepiony manometr do szybkozłączki w kegu ma sens żeby sprawdzać ciśnienie podczas re-fermentacji?
     
    Co do kegatora mam zamrażarkę do fermentacji ze sterownikiem brewpiless i ją zamierzam przerobić na kegator dokładając pierścień z drewna aby trochę podnieść pokrywę co by się kegi zmieściły i było gdzie krany zamontować. W międzyczasie będę też w niej fermentował, z racji że coraz bardziej mi się kveiki spodobały to lodówka będzie już coraz mniej potrzebna
    Butla ma domyślnie stać poza lodówką z racji że jest trochę duża no i z tego co czytałem to nie ma różnicy czy na zewnątrz czy wewnątrz stoi, tylko nie wiem czy reduktory w środku czy na zewnątrz lepiej? Chyba na zewnątrz bo lepiej go podłączyć od razu do butli. Ew mogę podłączać butli do dobicia do określonego ciśnienia w kegu i odłączać, do gazowania spoko, do wyszynku też pewnie trochę piw się tak naleje? Zobaczymy
     
     
     
     
  6. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od Kris Piero w Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp   
    ja uzylem jakichs listeweczek, chyba żeber od łóżka (nie te elastyczne tylko normalne listewki okolo cm grubości), otwory na śruby od śrutownika, od dołu jeszcze dodatkowe kawalki aby ładnie w fermentorze sie trzymalo i nie zjezdzalo i smiga. Jedynie co to albo zawsze uzywam wkretarki jak juz bateria na wykonczeniu albo to tak zzera mi baterie ze pod koniec juz pada.
     
  7. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od Kaniutek w Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp   
    Mam spryskiwacz taki ogrodowy, rozkladam go trochę, psikam, mieszam ręką, trochę jeszcze psikam I już, czekam aż trochę "zwilgotnieje" I srutuje. Slod robi się taki trochę elastyczny (nie jets kruchy jak na początku) ale w żadnym wypadku nie jest mokry. Po prostu nie trzeba przesadzać z wodą. On sporo wchlonie I nie będzie tego widać. 
  8. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od PiotrST w Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp   
    Mam spryskiwacz taki ogrodowy, rozkladam go trochę, psikam, mieszam ręką, trochę jeszcze psikam I już, czekam aż trochę "zwilgotnieje" I srutuje. Slod robi się taki trochę elastyczny (nie jets kruchy jak na początku) ale w żadnym wypadku nie jest mokry. Po prostu nie trzeba przesadzać z wodą. On sporo wchlonie I nie będzie tego widać. 
  9. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od leonzn w Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp   
    Mam spryskiwacz taki ogrodowy, rozkladam go trochę, psikam, mieszam ręką, trochę jeszcze psikam I już, czekam aż trochę "zwilgotnieje" I srutuje. Slod robi się taki trochę elastyczny (nie jets kruchy jak na początku) ale w żadnym wypadku nie jest mokry. Po prostu nie trzeba przesadzać z wodą. On sporo wchlonie I nie będzie tego widać. 
  10. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od markus383 w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    Hejka,
     
    dzis chcialem wam zaprezentowac bardzo ekonimiczny kontroler fermentacji oparty na module ESP8266 ktorego mozemy dostac za okolo 3$ u chinskich braci a jezeli ktos ma ochote na troche bardziej skomplikowane lutowanie to sa same chipy ESP za duzo taniej.
     
     

     
     
    Jest to ekonomiczna wersja https://www.brewpi.com/ wiec duzo rzeczy moze byc przydatnych, interfejs jest bardzo podobny oraz zasada dzialania taka sama. Mozna wiec zaczerpnac stamtad informacje o rozmieszczeniu czujnikow itd.
    Od oryginalu BrewPi rozni sie tym ze zamiast RaspberryPi mamy server na ESP, mozliwosci Arduino sa tez przeniesione na ESP takze to duze obciecie kosztow projektu a funkcjonalnosc jest bardzo podobna.
     
    Czesci:
     
    Ja do projektu wybralem Wemos D1 mini ktory ma wbudowana obsluge USB oraz zasilanie z 5V.
    Dodatkowo mozna zerknac na moduly NodeMCU lub z robotdyna ktore obsluguja zasilanie do 19V.
    Wemos D1 mini V2 - https://goo.gl/O4CdEE
    Wemos mini pro - https://goo.gl/2VAdJ6 (wiecej pamieci na logi)
    Wemos D1 mini - http://s.click.aliexpress.com/e/csId92PQ (chyba najtaniej jak znalazlem)
     
    Program ktory wgrywamy do modulu ESP jest napisany i udoskonalany prze Vito z Tajwanu, mam z nim staly kontakt wiec jakby byla potrzeba zmiany lub dodania czegos lub po prostu sugestii mozecie pisac tutaj ja na pewno przekaze dalej Najnowsza paczka znajduje sie w zalaczniku do tego tematu.
     
    Co nam jeszcze bedzie potrzebne?
    Przekazniki do grzania i chlodzenia, gdzie pewnie wiekszosc osob bedzie uzywala tylko chlodzenia no chyba ze jest to gdzies w piwnicy czy na dworze gdzie temperatury dochodza do zera a chcemy miec 15 na fermentatorze.
    Wystarcza takie zwykle mechaniczne przekazniki ktore dla uproszczenia sprawy mozna zakupic z gotowa plytka z tranzystorami ktora podpinane sa bezposrednio pod piny modulu ESP. Wystepuja one w roznych konfiguracjach i mozna zakupic od razu dwa na jednej plytce.
    np:
     
    https://goo.gl/TdNQ0n
    http://s.click.aliexpress.com/e/cHV8CDzW
     

     
    Oraz czujniki temperatury DS18B20  http://s.click.aliexpress.com/e/c4EHj6ZS
    lub na kablu: 
    http://s.click.aliexpress.com/e/b9DQxPE0
     
    beda nam potrzebne conajmniej 2 sztuki, jedna do mierzenia temperatury komory fermentacyjnej (lodowka) druga do mierzenia temperatury piwa w fermentorze.
    Pierwszy umieszczamy najlepiej jak najdalej fermnetatora a drugi najlepiej w srodku fermentatora lub na sciance ale zaizolowanego od zewnatrz aby odczyt byl jak najbardziej zblizony do temperatury piwa w srodku.
     
    Dodatkowo mozemy zakupic LCD 2004 oraz interfejs I2C plus przycisk do wybudzania. Na wyswietlaczu wtedy pokazuja sie te same dane co w lewym gornym rogu na ekranie programu. Czy to jest potrzebne? Wydaje mi sie ze nie ale jest taka mozliwosc. Ekran po jakims czasie przygasa i aby go wybudzic bedziemy potrzebowali przycisku.
     
    Podlaczenie:
    Myslalem nad zaprojektowaniem plytki PCB do tego projektu ale tak naprawde chyba nie jest potrzebna skoro za grosze mozna kupic przekazniki z wbudowanymi tranzystorami i wiecej do funkcjonalnosci nam nie potrzeba.
    ESP8266 GPIO Wemos pin Podłączenie GPIO16 D0 Buzzer (glosnik) GPIO5 D1 I2C SCL (do LCD) GPIO4 D2 I2C SDA (do LCD) GPIO0 D3 przycisk wybudzania GPIO14 D5 chłodzenie (przekaznik) GPIO12 D6 czujnik(i) temperatury GPIO13 D7 grzanie (przekaznik) Tutaj jest troche juz stary schemat podlaczenia ale moze sie komus przyda -> http://vito.tw/wp-content/uploads/2016/08/BrewPiLess-1.png
     
     
    Program:
    BrewPiLess.zip
     
    Cała niezbędna konfiguracja jest dostępna w pliu config.h i tam można zmieniać np ułożenie i podłączenie do pinów. Konfiguracja sieci jest dostępna w espconfig.h. Myślę że nie ma co się nad tym dużo rozpisywać bo do podstawowego działania nie jest potrzebne konfigurowanie tych plików a jak ktoś się bardziej zna to bez problemu sobie w nich poradzi bo wszystko jest opisane w nich (po angielsku).
     
    Program do ESP możemy wgrać w dwojaki sposób. Oczywiście podłączamy moduł za pomocą kabla USB (Wemos D1) lub poprzez TTL jeżeli nie mamy modułu z portem USB. Pierwsza metoda jest użycie Arduino IDE z dogranymi danymi do modułów ESP w których znajduje się także Wemos. Następnie musimy dograć wszystkie niezbędne biblioteki, znajdują się one w folderze programu i najlepiej wgrywać je stamtad ponieważ wgrywajac samemu mialem problemy pozniej w kompilacja programu. Jak juz wszystko mamy wgrywamy program do ESP poprzed arduino IDE.
    Druga prostsza metoda jest wgranie pliku binarnego poprzez np ESP8266Flasher - https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher
    Tutaj wybieramy plik z rozszerzeniem *.bin i wgrywamy. Po zakonczeniu mamy dzialajacy program na ESP, nie trzeba dogrywac zadnych plikow ani bibliotek, wszystko znajduje sie w pliku binarnym.
     
    Konfiguracja sieci:
     
    Jezeli nie uzywalismy wczesniej modulu ESP z nasza siecia to dane nie sa zapisane w pamieci i po pierwszym podlaczeniu nasz ESP z programem BrewPiLess tworzy sie Access Point o nazwie brewpi do ktorej musimy sie polaczyc za pomoca smartfona lub komputera wyposazonego w WiFi. Tam musimy ustawic dane naszej sieci (configure). Na to wszystko mamy tylko 3 minuty bo po tym czasie system przelacza sie w trym Soft AP. Jest on zrobiony po to aby po zaniku zasialnia badz sieci system dalej dzialal niezaleznie.
     
    Nastepnie ulatwieniem maja ludzie posiadajacy sprzed od Apple, u nich wystarczy wpisac w adres przegladarki brewpi.local (lub brewpi.org podczas Soft AP) i wyświetli się strona z ESP. Jezeli posiadamy windowsa sprawa jest troche trudniejsza bo musimy odnalezc IP przypisane do ESP. To mozemy sprawdzic najlepiej w ustawieniach DHCP routera. Kopiujemy ten adres to okna adresu w przegladarce i pokaze nam sie strona BrewPiLess. Mozna zainstalowac sobie itunes i bedziemy mieli obsluge mDNS czyli mozemy wpisac brewpi.local zamiast wyszukiwac IP z ESP. Alternatywa itunes jest programik od appla bonjour.
     
    Jak juz wejdziemy na lokalna strone BrewPiLess widzimy cos podobnego do screenu z poczatku postu. Jest to raczej samo wytlumaczalne i powinno byc zrozumiale. Na samym dole mamy rozne tryby pracy BrewPi - Beer profile (zmiana temperatury piwa w czasie), Beer Const (utrzymywanie stalej temperatury piwa), Fridge const (utrzymywanie stalej temperatury lodowki), OFF (wiadomo).
     
    Na gorze mamy 3 przyciski, zacznijmy od Data Logging, tam ustawiamy serwisy zewnetrzne do monitorowania temperatuy jak thingspeak lub ubidots (jak ktos jest zainteresowany moge pomoc w konfiguracji) oraz lokalne logowanie temperatury. Logowanie nie jest niezbedne do dzialania urzadzenia ale daje informacje co sie dzialo z naszym piwem podczas fermentacji. Pamiec ESP jest ograniczona wiec lokalny log nie bedzie trwal w nieskonczonosc jednak miejsca jest dosc sporo. Nalezy pamietac ze domyslnie opcja logowania lokalnego jest wylaczona i musimy go w tej zakladce wlaczyc.
     
    Nastepnie mamy device setup gdzie ustawiamy nasze czujniki temperatury, system sam je odnajdzie. Musimy tylko mu powiedziec ktory to ktory.
     
    Ostatni przycisk jest do ustawien hasla itd.
     
    Do dyspozycji mamy tez szereg innych rozszerzen adresu:
    Sam wyswietlacz LCD ip/lcd lub brewpi.local/lcd
    OTA update - ip:8008/systemupdate lub http://brewpi.local:8008/systemupdate
    Tutaj podczas aktualizacji mozemy zdalenie wrzucic plik *.bin i kontroler sam nam sie zakutalizuje bez koniecznosci podlaczania przez kabel.
     
    Podsumowanie i laczny koszt:
     
    ESP8266 2-8$
    DS18B20 2x1,5$
    Relay 2-6$
     
    suma okolo 10$ - 40zl
     
     
    W planach jest rozbudowanie programu aby mogl pobierac informacje z projektu iSpindel ktory mierzy OG piwa bezprzewodowo. Wtedy mozliwa bedzie zmiana temperatury fermentacji w zaleznosci od etapu fermentacji - OG. Już jest to możliwe
     
  11. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od Kaniutek w CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
    od razu napiszę że rezystor z drugiej strony płytki jest opcjonalny i albo lutujemy 4.7k z przodu albo ten z tyłu a nigdy obydwa. Jest to zasilanie pinu DATA w sensorze temperatury. Ten z przodu jest z 5V a z tyłu 3v3. Większość czujników działa normalnie na 5V i z tym nie ma prawie nigdy problemu, niektóre czujniki działają tylko z 3V3 stąd też miejsce na ten rezystor.
  12. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od Kaniutek w CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
    Możesz robić inne rzeczy na malinie mając uruchomionego CBPi, to tylko proces, tak na prawdę serwer działający w tle. Ale czy to dobry pomysł? Nie wiem Tak na prawdę to jest po prostu mini komputer w linuxem, więc to co możesz zrobić na linuxie normalnie na kompie możesz i na malinie
  13. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od Kaniutek w Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp   
    bardzo mało, mam taki spryskiwacz ręczny i nawet za bardzo nie widzę żeby z niego coś ubyło, parę razy psiknę, przemieszam, parę razy psiknę i póżniej on już sam nasiąknie trochę, nie ma być mokry ani nawet za bardzo wilgotny, tylko po prostu chyba zmniejsza trochę taką ogólną suchość i zwiększa sprężystość łuski, Jak przedobrzysz z wodą to po prostu będzie Ci ciężko śrutować i może się zlepiać i zalepiać
  14. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od burczas w Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp   
    bardzo mało, mam taki spryskiwacz ręczny i nawet za bardzo nie widzę żeby z niego coś ubyło, parę razy psiknę, przemieszam, parę razy psiknę i póżniej on już sam nasiąknie trochę, nie ma być mokry ani nawet za bardzo wilgotny, tylko po prostu chyba zmniejsza trochę taką ogólną suchość i zwiększa sprężystość łuski, Jak przedobrzysz z wodą to po prostu będzie Ci ciężko śrutować i może się zlepiać i zalepiać
  15. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od Robert87 w CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
    Ja w Polsce wykonywałem płytki w jakimś zakładzie znalezionym w necie, min zamówienie było 5 szt ale 10 szt było o jakieś 5 zł droższe więc lepiej 10. Cena za całośc wychodziła trochę więcej niż od chińczyków ale czas oczekiwania to był z 5 dni więc na plus. Jakość była taka sama jak u chińczyków. Trzeba po prostu pytać albo pisać, czasem na stronie na kalkulatorze można sprawdzić ile kosztuje. A jak nie to się zrzućcie i zamówcie u chińczyków np na jlcpcb.com , parę dolarów za 10 szt wyjdzie tylko trzeba z miesiąc poczekać na paczkę.
     
    Ja niestety nie zajmuję się tym już jako że mieszkam w Norwegii i nie mam już dostępu do taniej wysyłki jaką miałem wcześniej co wychodziła jak list po Polsce
  16. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od Kaniutek w CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
    Hej,
     
    za pewne wielu z was korzysta już z CraftBeerPi lub przynajmniej słyszała. Nie mieliśmy za bardzo dedykowanego tematu do dyskusji na jego temat oraz warto przedstawić go nowym użytkownikom.
    oficjalna strona projektu: http://craftbeerpi.com/

    A więc od początku. CraftBeerPi to otwarty projekt sterownika browarniczego zawierającego multum funkcji. Sterować możemy wszystkim co nam potrzebne, temperatury i kroki zacierania, gotowania, fermentację. Obsługiwać możemy pompy, zawory, przełączniki, wyłaczniki i co nam przyjdzie na myśl. Zaletą sterownika jest jego sieciowość i bezprzewodowość a więc kontrolować to wszystko możemy ze smartfonu, tabletu, komputera ale i z podłączonego wyświetlacza do sterownika jeżeli taki chcemy zainstalować (nie obowiązkowe).
    Od wersji 3.0 dostępne są dodatki do podstawowego programu a więc możliwości są praktycznie nie ograniczone. Mamy parę trybów sterowania temperaturą, histerezy, PWM itd. możemy użyć czujnika temperatury pt100 który jest mniejszy i bardziej dokładny.
     
     
     
     
    Co potrzebujemy aby zacząć korzystać?
    - sercem kontrolera a zarazem jedną z najdroższych jego części jest RaspberryPi - mikro komputer. Możemy posłużyć się każdą jego wersją natomiast ja polecam taką która będzie miała wbudowane WiFi czyli Raspberry Pi 3 lub Raspberry Pi Zero (który jest jednak trochę ograniczony lecz dość tani w porównaniu do pełnej wersji RPi3).

    - przekaźnik (SSR - z radiatorem lub mechaniczny)

    - cyfrowy czujnik temperatury DS18B20 wraz z rezystorem 4.7k Ohm (ponoć są problemy z chińskimi podróbkami czujników jednak ja nie miałem z nimi raczej żadnych problemów, ale warto zamówić jeden czy dwa dodatkowo gdyby z którymś było coś nie tak, nie są takie drogie, ew kupujemy oryginalne od Texas Instruments).
     
    Podstawowy zestaw możemy rozbudowywać o wspomniane np czujniki temperatury pt100 RTD, motozawory, pompy czy ekran dotykowy podłaczany do RaspberryPi
     
    Polecane jest również odizolowanie Raspberry Pi od przekażników dodatkowym interfejsem nakładanym na mikro komputer (poprzez tranzystory). Z tego co pamiętam całkowity prąd jaki może być pobierany z wszystkich wyjść GPIO to 20-50mA a więc nie można podłączyć bezpośrednio wielu przekaźników. Sprawę załatwi oficjalna płytka (koszt około 50euro jednak nie wiem jaki jest obecny stan sprzedaży) lub moja własna, którą stworzyłem na własne potrzeby i przeszła już parę iteracji i jest chyba już dobrze dopracowana. Można ją znaleźć tutaj wraz z gerberami https://github.com/terragady/CraftBeerPi lub można pisać do mnie, często mam jakieś nadwyżki takich płytek. Są dostępne dwie wersje, jedna pasuje idealnie do mniejszej wersji Raspberry Zero (3.1) a druga jest większa z większą ilością wyjść i pasuje gabarytowo bardziej do Raspberry Pi 3 (lub wcześniejszych wersji) jednak można stosować je zamiennie bez problemu. Płytka po zasileniu (6,5 - 28V) dostarcza także zasilanie dla samego Raspberry więc zbędne jest oddzielne zasilanie a 12V prawie każdy ma pod ręką czy to do pomp czy innych rzeczy. Do wykończenia płytki potrzebujemy paru podstawowych komponentów jak rezystory, tranzystory, diody i step down konwerter w postaci MP1584 buck modułu (ogólnie dostępny).
     

     
     
    Podłączenie
     
    W zasadzie za dużo tutaj pisać nie trzeba. Tutaj przykładowy schemat jak podłączyć przekaźniki oraz czujniki temperatury:

     
    A więc do czujników temperatury potrzebujemy tylko jedno wyjście pod które możemy podłączyć praktycznie nie skończenie wiele czujników, jest to zazwyczaj GPIO 4 (lecz można to zmienić). Jednak do każdego wyjścia wykonawczego, jakim jest przekaźnik musimy użyć oddzielnego wyjścia GPIO lecz mamy ich dość sporą ilość więc martwić się tym zbytnio nie trzeba.
    Musimy odpowiednio zasilić jeszcze Raspberry kablem microUSB bądź poprzez wejście 5V na pinach. Pamiętać należy że Raspberry nie ma regulatora innego niż 3v3 dlatego trzeba być ostrożnym bo wyższe napięcie może nam spalić malinkę.
     
    Jeżeli posiadamy płytkę rozszerzenia do Raspberry wtedy podłączamy zasilanie pod odpowiedni port i wszystkie przekaźniki na oznaczone wyjścia GPIO na płytce a nie na RaspberryPi bezpośrednio. Czujniki temperatury podpinamy pod wyjścia dostępne na płytce oraz/lub dokładamy następne równolegle do nich. Można np wyprowadzić jeden kabel od czujników na zewnątrz i dalej rozdzielić go na dwa, trzy czy więcej czujników.
     
    Dodatkowo możemy podłączyć prosty LCD z modułem i2c do wyświetlania podstawowych danych jak temperatura czy czasy kroków. Do tego potrzebujemy zwykły wyświetlacz 20x4 oraz wspomniany moduł i całośc podłączamy pod wyjścia i2c SDA SCL na Raspberry oraz musimy zadbać aby plugin LCD był zainstalowany.

     
     
     
    Instalacja
     
    Instalację zaczynamy od wgrania systemu operacyjnego dla RaspberryPi. Jest tutaj dużo metod i różnych systemów ale najłatwiejszą metodą instalacji jest wrzucenie NOOBS na kartę microSD i uruchomienie maliny. Dla Raspberry Pi Zero i Zero W polecam NOOBS Lite oraz system także w wersji Lite dla reszty spokojnie zwykły system.
    Pobieramy pliki ze strony https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/
    Pamiętać należy aby do instalacji podłączyć ekran poprzez kabel HDMI (lub miniHDMI dla Pi Zero) oraz co najmniej klawiaturę do gniazda USB. Póżniej już będziemy mogli łączyć się poprzez SSH ale pierwsza instalacja musi odbyć się właśnie w ten sposób. Po uruchomieniu łączymy sie z internetem wpisując dane naszej sieci WiFi i instalujemy Raspbiana.
     
    Następnie właściwa instalacja CraftBeerPi. Warto wspomnieć że obecnie są dostępne co najmniej 3 wersje. Wersja 2.2 jest to stabilna wersja zalecana do używania przez mniej doświadczonych użytkowników, wersja 3.0 jest to wersja beta na nowym kodzie programu jednak działa bez zarzutu, czasem ma małe problemy ale wszystko działa i smiało można z niej korzystać, pluginy póki co działają tylko na tej wersji oraz wersja 3.1 która jest w fazie alfa więc nie zawracajmy sobie nią głowy chyba że chcemy wspomóc autora w rozbudowie programu.
     
    Filmik jak wszystko wgrać znajduje się tutaj:
    https://asciinema.org/a/du84msz9t56yqqg6j6qfjmvjd
     
    Pokrótce:
    klonujemy githuba twórcy programu wpisując w konsoli głównej:
    git clone https://github.com/Manuel83/craftbeerpi.git lub jeżeli chcemy mieć wersję 3.0 wpisujemy zamiast powyższego:
    git clone https://github.com/Manuel83/craftbeerpi3 To zajmie chwile, następnie uruchamiamy program instalacyjny w folderze do którego skopiowaliśmy program:
    cd craftbeerpi sudo ./install.sh Tutaj możemy spodziewać się że instalacja będzie dość długa zwłaszcza na Pi Zero, zgadzamy się o wszystko co nas pyta program po drodze instalacji (prócz Gembird USB support) i restartujemy malinkę.
     
    Od teraz możemy po restarcie dostać się do interfejsu CraftBeerPi wpisując w przegladarce, na urządzeniu podłączonym do sieci WiFi tej samej co RaspberryPi, adres IP RaspberryPi w takim formacie:
    http://000.000.00.00:5000 Oczywiście w miejsce zer wpisujemy adres IP. Sprawdzić adres IP możemy w konsoli RaspberryPI wpisując ifconfig lub logując się np do naszego routera sprawdzając liste przypisanych adresów IP i najlepiej zarezerwować dany adres już na zawsze dla  RaspberryPI wtedy adres nie będzie się zmieniał. Można też skonfigurować później urządzenie aby np po wpisaniu adresu np cbpi.pl przerzucało nas na naszego Raspberry lokalnie (np poprzez pliki hosts lub konfigurując DNSy).
     
    Mając już wszystko podłączone i skonfigurowane możemy zabrać się za konfigurację oprogramowania oraz zacząć zabawę z automatyzacją browaru
     
    Podsumowanie
     
    Zdaję sobie sprawę że tekst może być trochę chaotycznie napisany ale zachęcam do komentowania i pytania w temacie, będę pomagał w miarę moich mozliwości oraz będę dopisywał niezbędne rzeczy w poście jak napotkacie jakieś problemy. Na forum mamy też paru użytkowników owego systemu mam nadzieje że dołączą się do dyskusji i pokażą swoje kontrolery oraz w miarę możliwości pomogą nowym użytkownikom
     
    Na koniec parę inspiracji budowy zaczerpniętych z innych zagranicznych forów.










     
     

    5.1.zip
  17. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od markus383 w CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
    Hej,
     
    za pewne wielu z was korzysta już z CraftBeerPi lub przynajmniej słyszała. Nie mieliśmy za bardzo dedykowanego tematu do dyskusji na jego temat oraz warto przedstawić go nowym użytkownikom.
    oficjalna strona projektu: http://craftbeerpi.com/

    A więc od początku. CraftBeerPi to otwarty projekt sterownika browarniczego zawierającego multum funkcji. Sterować możemy wszystkim co nam potrzebne, temperatury i kroki zacierania, gotowania, fermentację. Obsługiwać możemy pompy, zawory, przełączniki, wyłaczniki i co nam przyjdzie na myśl. Zaletą sterownika jest jego sieciowość i bezprzewodowość a więc kontrolować to wszystko możemy ze smartfonu, tabletu, komputera ale i z podłączonego wyświetlacza do sterownika jeżeli taki chcemy zainstalować (nie obowiązkowe).
    Od wersji 3.0 dostępne są dodatki do podstawowego programu a więc możliwości są praktycznie nie ograniczone. Mamy parę trybów sterowania temperaturą, histerezy, PWM itd. możemy użyć czujnika temperatury pt100 który jest mniejszy i bardziej dokładny.
     
     
     
     
    Co potrzebujemy aby zacząć korzystać?
    - sercem kontrolera a zarazem jedną z najdroższych jego części jest RaspberryPi - mikro komputer. Możemy posłużyć się każdą jego wersją natomiast ja polecam taką która będzie miała wbudowane WiFi czyli Raspberry Pi 3 lub Raspberry Pi Zero (który jest jednak trochę ograniczony lecz dość tani w porównaniu do pełnej wersji RPi3).

    - przekaźnik (SSR - z radiatorem lub mechaniczny)

    - cyfrowy czujnik temperatury DS18B20 wraz z rezystorem 4.7k Ohm (ponoć są problemy z chińskimi podróbkami czujników jednak ja nie miałem z nimi raczej żadnych problemów, ale warto zamówić jeden czy dwa dodatkowo gdyby z którymś było coś nie tak, nie są takie drogie, ew kupujemy oryginalne od Texas Instruments).
     
    Podstawowy zestaw możemy rozbudowywać o wspomniane np czujniki temperatury pt100 RTD, motozawory, pompy czy ekran dotykowy podłaczany do RaspberryPi
     
    Polecane jest również odizolowanie Raspberry Pi od przekażników dodatkowym interfejsem nakładanym na mikro komputer (poprzez tranzystory). Z tego co pamiętam całkowity prąd jaki może być pobierany z wszystkich wyjść GPIO to 20-50mA a więc nie można podłączyć bezpośrednio wielu przekaźników. Sprawę załatwi oficjalna płytka (koszt około 50euro jednak nie wiem jaki jest obecny stan sprzedaży) lub moja własna, którą stworzyłem na własne potrzeby i przeszła już parę iteracji i jest chyba już dobrze dopracowana. Można ją znaleźć tutaj wraz z gerberami https://github.com/terragady/CraftBeerPi lub można pisać do mnie, często mam jakieś nadwyżki takich płytek. Są dostępne dwie wersje, jedna pasuje idealnie do mniejszej wersji Raspberry Zero (3.1) a druga jest większa z większą ilością wyjść i pasuje gabarytowo bardziej do Raspberry Pi 3 (lub wcześniejszych wersji) jednak można stosować je zamiennie bez problemu. Płytka po zasileniu (6,5 - 28V) dostarcza także zasilanie dla samego Raspberry więc zbędne jest oddzielne zasilanie a 12V prawie każdy ma pod ręką czy to do pomp czy innych rzeczy. Do wykończenia płytki potrzebujemy paru podstawowych komponentów jak rezystory, tranzystory, diody i step down konwerter w postaci MP1584 buck modułu (ogólnie dostępny).
     

     
     
    Podłączenie
     
    W zasadzie za dużo tutaj pisać nie trzeba. Tutaj przykładowy schemat jak podłączyć przekaźniki oraz czujniki temperatury:

     
    A więc do czujników temperatury potrzebujemy tylko jedno wyjście pod które możemy podłączyć praktycznie nie skończenie wiele czujników, jest to zazwyczaj GPIO 4 (lecz można to zmienić). Jednak do każdego wyjścia wykonawczego, jakim jest przekaźnik musimy użyć oddzielnego wyjścia GPIO lecz mamy ich dość sporą ilość więc martwić się tym zbytnio nie trzeba.
    Musimy odpowiednio zasilić jeszcze Raspberry kablem microUSB bądź poprzez wejście 5V na pinach. Pamiętać należy że Raspberry nie ma regulatora innego niż 3v3 dlatego trzeba być ostrożnym bo wyższe napięcie może nam spalić malinkę.
     
    Jeżeli posiadamy płytkę rozszerzenia do Raspberry wtedy podłączamy zasilanie pod odpowiedni port i wszystkie przekaźniki na oznaczone wyjścia GPIO na płytce a nie na RaspberryPi bezpośrednio. Czujniki temperatury podpinamy pod wyjścia dostępne na płytce oraz/lub dokładamy następne równolegle do nich. Można np wyprowadzić jeden kabel od czujników na zewnątrz i dalej rozdzielić go na dwa, trzy czy więcej czujników.
     
    Dodatkowo możemy podłączyć prosty LCD z modułem i2c do wyświetlania podstawowych danych jak temperatura czy czasy kroków. Do tego potrzebujemy zwykły wyświetlacz 20x4 oraz wspomniany moduł i całośc podłączamy pod wyjścia i2c SDA SCL na Raspberry oraz musimy zadbać aby plugin LCD był zainstalowany.

     
     
     
    Instalacja
     
    Instalację zaczynamy od wgrania systemu operacyjnego dla RaspberryPi. Jest tutaj dużo metod i różnych systemów ale najłatwiejszą metodą instalacji jest wrzucenie NOOBS na kartę microSD i uruchomienie maliny. Dla Raspberry Pi Zero i Zero W polecam NOOBS Lite oraz system także w wersji Lite dla reszty spokojnie zwykły system.
    Pobieramy pliki ze strony https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/
    Pamiętać należy aby do instalacji podłączyć ekran poprzez kabel HDMI (lub miniHDMI dla Pi Zero) oraz co najmniej klawiaturę do gniazda USB. Póżniej już będziemy mogli łączyć się poprzez SSH ale pierwsza instalacja musi odbyć się właśnie w ten sposób. Po uruchomieniu łączymy sie z internetem wpisując dane naszej sieci WiFi i instalujemy Raspbiana.
     
    Następnie właściwa instalacja CraftBeerPi. Warto wspomnieć że obecnie są dostępne co najmniej 3 wersje. Wersja 2.2 jest to stabilna wersja zalecana do używania przez mniej doświadczonych użytkowników, wersja 3.0 jest to wersja beta na nowym kodzie programu jednak działa bez zarzutu, czasem ma małe problemy ale wszystko działa i smiało można z niej korzystać, pluginy póki co działają tylko na tej wersji oraz wersja 3.1 która jest w fazie alfa więc nie zawracajmy sobie nią głowy chyba że chcemy wspomóc autora w rozbudowie programu.
     
    Filmik jak wszystko wgrać znajduje się tutaj:
    https://asciinema.org/a/du84msz9t56yqqg6j6qfjmvjd
     
    Pokrótce:
    klonujemy githuba twórcy programu wpisując w konsoli głównej:
    git clone https://github.com/Manuel83/craftbeerpi.git lub jeżeli chcemy mieć wersję 3.0 wpisujemy zamiast powyższego:
    git clone https://github.com/Manuel83/craftbeerpi3 To zajmie chwile, następnie uruchamiamy program instalacyjny w folderze do którego skopiowaliśmy program:
    cd craftbeerpi sudo ./install.sh Tutaj możemy spodziewać się że instalacja będzie dość długa zwłaszcza na Pi Zero, zgadzamy się o wszystko co nas pyta program po drodze instalacji (prócz Gembird USB support) i restartujemy malinkę.
     
    Od teraz możemy po restarcie dostać się do interfejsu CraftBeerPi wpisując w przegladarce, na urządzeniu podłączonym do sieci WiFi tej samej co RaspberryPi, adres IP RaspberryPi w takim formacie:
    http://000.000.00.00:5000 Oczywiście w miejsce zer wpisujemy adres IP. Sprawdzić adres IP możemy w konsoli RaspberryPI wpisując ifconfig lub logując się np do naszego routera sprawdzając liste przypisanych adresów IP i najlepiej zarezerwować dany adres już na zawsze dla  RaspberryPI wtedy adres nie będzie się zmieniał. Można też skonfigurować później urządzenie aby np po wpisaniu adresu np cbpi.pl przerzucało nas na naszego Raspberry lokalnie (np poprzez pliki hosts lub konfigurując DNSy).
     
    Mając już wszystko podłączone i skonfigurowane możemy zabrać się za konfigurację oprogramowania oraz zacząć zabawę z automatyzacją browaru
     
    Podsumowanie
     
    Zdaję sobie sprawę że tekst może być trochę chaotycznie napisany ale zachęcam do komentowania i pytania w temacie, będę pomagał w miarę moich mozliwości oraz będę dopisywał niezbędne rzeczy w poście jak napotkacie jakieś problemy. Na forum mamy też paru użytkowników owego systemu mam nadzieje że dołączą się do dyskusji i pokażą swoje kontrolery oraz w miarę możliwości pomogą nowym użytkownikom
     
    Na koniec parę inspiracji budowy zaczerpniętych z innych zagranicznych forów.










     
     

    5.1.zip
  18. Dzięki!
    Gwynbleidd przyznał(a) reputację dla Seb w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    Wejdź na http://brewpiless.local/testcmd.htm i na samym dole wpisz: j{"tempSetMax":"x"} Za x wstaw temperaturę do jakiej maksymalnie będziesz chciał dojść. Wciskasz "send" i tyle. 
  19. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od bielok w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    To jakiś transformator do LEDów który miałem pod ręką, daje 12V i później buckiem jeszcze zbijam do 5V
     
    coś takiego
    https://www.aliexpress.com/item/12V-1-5A-18W-Power-Supply-AC-DC-adapter-transformers-switch-for-LED-Strip-RGB-ceiling/2002299427.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d4WcDGS
     
     
    EDIT:
    chyba nawet z tej aukcji kupowałem https://www.aliexpress.com/item/Lights-Transformers-Power-Supply-for-Outdoor-LED-Strip-Bulb-18W-28W-72W-48W-100W/32828952819.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dhQThHu
  20. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od bielok w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    Chyba nie wrzucałem jeszcze swojego aktualnego pudełeczka, czaje się do wymiany EPS na lepszy ale na szybkości przylutowałem kabelki do pinów i nie mogę się zebrać żeby poodlutowywac 




  21. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od mate w Szybka i tania alternatywa dla etykiet, dość odklejania starych etykiet przez rozlewem!!!   
    5W ale na kapslach już na dużo mniejszej wypala (myslę że 2.5W tez by dało spokojnie radę, przecież to nie musi być jakieś czarne byle było wygrawerowane). Ja miałem akurat czerwone i złote, na złotych jakby mniej ale lepiej było widać. Nie robiłem tego hurtowo tylko chciałem sprawdzić jak się bawiłem laserem i dało radę. Z lenistwa póki co jadę markerem numer warki
     
     
    Nie rozumiem Twoich ironicznych komentarzy nie wnoszących nic do tematu. Rozumiem rzucić żartem ale co w tym śmiesznego? Teraz duża część ludzi ma takie rzeczy w domu a jak ktoś warzy piwo w domu to jest nawet większe prawdopodobieństwo że interesuje się takimi rzeczami. Jak Ty nie masz to żałuj i move on, daj żyć.
  22. Dzięki!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od leonzn w Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
    możliwe że za słabo zmielone, też tak miałem że szybko przelatuje i wtedy wydajność spada, teraz jak zobaczę że szybko leci to nie wysładzam prawie wcale
  23. Super!
    Gwynbleidd otrzymał(a) reputację od Robert87 w Szybka i tania alternatywa dla etykiet, dość odklejania starych etykiet przez rozlewem!!!   
    5W ale na kapslach już na dużo mniejszej wypala (myslę że 2.5W tez by dało spokojnie radę, przecież to nie musi być jakieś czarne byle było wygrawerowane). Ja miałem akurat czerwone i złote, na złotych jakby mniej ale lepiej było widać. Nie robiłem tego hurtowo tylko chciałem sprawdzić jak się bawiłem laserem i dało radę. Z lenistwa póki co jadę markerem numer warki
     
     
    Nie rozumiem Twoich ironicznych komentarzy nie wnoszących nic do tematu. Rozumiem rzucić żartem ale co w tym śmiesznego? Teraz duża część ludzi ma takie rzeczy w domu a jak ktoś warzy piwo w domu to jest nawet większe prawdopodobieństwo że interesuje się takimi rzeczami. Jak Ty nie masz to żałuj i move on, daj żyć.
  24. Super!
    Gwynbleidd przyznał(a) reputację dla Mibor w Akcelerator rozlewu (przyspieszacz butelkowania) za dwie dychy   
    Od samego początku używam rurki z zaworkiem połączonej z kranem wężykiem i nie sądziłem, że można napisać o tym tak długiego posta 
  25. Dzięki!
    Gwynbleidd przyznał(a) reputację dla burymichu w BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)   
    GREEN: 48hr gravity change <= 0.001
    YELLOW: 24hr gravity change <= 0.001
    AMBER: 12hr gravity change <= 0.001
    RED: otherwise
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.