Skocz do zawartości

Smul&Sons

Members
  • Postów

    240
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Smul&Sons otrzymał(a) reputację od bart3q w Pierwsze piwo na brettach - które dzikusy wybrać?   
    Amalgamation prosto z fiolki do brzeczki 12blg, zasyp pils i pszenica, chmiel tylko na goryczkę i to nie dużo. Najlepsze piwo jakie uwarzyłem.
  2. Dzięki!
    Smul&Sons otrzymał(a) reputację od zasada w Smul&Sons Brewery   
    DMS-u nie ma a piwo wyszło bardzo dobre, bardzo ipowy charakter że tak to ujmę. Polskie chmiele dają radę.
  3. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla bart3q w NASZE SZTOSY   
    Pozwolę sobie się wtrącić
     
     
     
    Sorry ale bullshit. Ja najbardziej lubię robić jasne lekkie piwa. Jak dobrze by nie wyszły, nie uważam, że taki pils mógłby być "sztosem". Są ludzie, którzy lubią robić zwykłe piwa, a nie dziwolągi. Jak chcesz takiego sztosa to polecam Ci sztandarowe piwo - Hefeweizen wg Anteksa z wiki.
    Następna sprawa - dam Ci recepturę, Tobie nie wyjdzie, i co wtedy? Znów posłużmy się tym hefeweizenem. Robiłem go z 5 czy 6 razy - za każdym razem wyszedł inaczej.
     
    Poza tym, do każdego piwa podchodzę krytycznie, i w każdym znajdę jakąś wadę, choćby niuans. Więc po co się chwalić niedoskonałą recepturą?
    Z drugiej strony - często ludzie lubią się chwalić "super piwami", które jak się ich spróbuje, już wcale takie super nie są. Szczególnie początkujący piwowarzy mają takie tendencje, ale nie tylko oni.
     
    Co do wniesienia czegoś merytorycznego do tematu:
    Bier de brut- piwo bdb, ale do korekty;)
    Braggot - ludziom smakuje;)
    RIS 36blg - to chyba spełnia definicję sztosa
     
    Pozdrawiam ludzi lubiących ciężkie mocne piwa - ja nie za bardzo przepadam.
  4. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla BuDeX w NASZE SZTOSY   
    Sztosowny Urząd 
  5. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla pepe11 w firmy które wyłudzają piwo   
    Może by tak założyć temat z hurtowniami , pubami które zapominają zapłacić za towar , nie odbierają  telefonów , nie odpisują na maile ? 
    Państwo nas łupi daninami nie stać nas na ludzi żerujących na cudzej pracy.
  6. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla Kamil J w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    Etykiety do mojego najnowszego piwa - tak jak poprzednie, zaprojektowane przez koleżankę z ASP
  7. Super!
    Smul&Sons otrzymał(a) reputację od Pindin w Klony Polskich sztosów (Imperium Prunum, Buba Extreme, Samiec Alfa, Kwas Epsilon itp.)   
    Cześć, nie widziałem takiego wątku na forum a myślę że może to być ciekawy temat. Wielu z nas nie załapało się na ściśle limitowane petardy polskiej sceny piwowarskiej, inni wypili ze smakiem tą jedną butelkę i na pewno chętnie otworzyli by kolejną. Podobno da się sklonować każde piwo na świecie więc czemu nie spróbować i z tymi. Wspólnie, metodą prób i błędów powinniśmy wypracować receptury piwa które nawet jeśli będzie odbiegać od komercyjnych przykładów (chociażby dla tego że trudno będzie porównywać je z oryginałem) to ma potencjał być genialnym.
    Sam planuje w najbliższym czasie uwarzyć klony Imperium Prunum (na święto Porteru Bałtyckiego), Buby Extreme i 1 na 100 (który według mnie też jest rewelacją na światową skalę) swoje propozycje receptur będę wrzucał do tego wątku żebyśmy mogli o nich podyskutować. Zachęcam też do tworzenia takich receptur.
    Pozdrawiam.
  8. Super!
    Smul&Sons otrzymał(a) reputację od Enethion w Propozycje receptur na piwa z wiedzmina   
    Po prostu rób wszystkie po kolei i jak któreś ci nie wyjdzie to będziesz mówił że jest z Temerii.
  9. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla Dagome w RIS/BW >30 blg a drożdże szampańskie.   
    Do tej pory używałem suchych Enartis Perlage. Można powiedzieć, że jestem zadowolony. Są bezproblemowe, w miarę czyste w profilu ( w sensie nie dają dużo ostrej alkoholowości czy siarki ). Dają za to lekką i przyjemną owocowość kojarzącą się z winem. Od paru miesięcy w Browamatorze dostępne są płynne szczepy szampańskie z White Labs. Do RISa jeszcze nie używałem (tylko do cydru), ale następnym razem na pewno spróbuję.
  10. Super!
    Smul&Sons otrzymał(a) reputację od cml w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    Siemano, skoro znalazłem taki wątek to wrzucę jakieś dwa wstępne projekty projektów, jeszcze daleka droga przed nimi.


  11. Super!
    Smul&Sons otrzymał(a) reputację od Tiur w Smul&Sons Brewery   
    Cześć wszystkim, Dokładam swój kamyczek w temacie. Mam za sobą 9 warek, mniej lub bardziej udanych i mniej lub bardziej zapisanych. Postaram się je tutaj w przyszłości odtworzyć, jeśli ogarnę jak to się robi. Jutro z rańca warzę Hafewaizena na płynnych drożdżach i jeśli się uda użyję też chłodnicy zanurzeniowej która jest już prawie skończona. Jeśli chodzi o sprzęt to posiadam 6 kegów pepsi, dwa krany, butlę co2, podwójny reduktor oraz wszystkie szybkozłączki i rurki, można by powiedzieć że mam wszystko co trzeba do wyszynku piwa ale coś kurde nie mogę tego wszystkiego złożyć Poza tym posiadam 7 fermentorów, gar 30l z chłodnicą, wszystkie kapslownice i balingometry oraz szklankę do Grodzisza. Moją przygodę z piwowarstwem domowym rozpocząłem 14 października więc jak możecie się łatwo domyślić wydałem kupę szmalcu na tą zabawę. Czy się opłaci? Zobaczymy, może za kilka lat będą lać Smul&Sons do szejkerów w każdym warszawskim multitapie... a może nie. W każdym razie, w międzyczasie, będę miał sporo piwska do wypicia.
     
    Mam też stronę na FB - https://www.facebook.com/BrowarDomowySmul- Zapraszam do polubienia.
     
     
    Stay Tuned
  12. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla kordas w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    Bretty nie zawsze zjadają do zera, a jeśli fermentacja to 100% brett to właściwie nigdy tego nie robią.
    Dodatkowo przy fermentacji 100% brett, czasami potrafią się po prostu zatrzymać i odfermentować płycej niż zwykłe drożdże.
    W większości piw o niezbyt wysokim ekstrakcie 12-15(czy 16) przy fermentacji 100% brett wystarczyło im 6-8 tygodni na zakończenie roboty, ale np. przy brett saisonie okazało się, że po fermentacji bretty nie podjęły się refermentacji i przez prawie rok nie ruszyły cukru do refermentacji, dopiero tej jesieni, gdy wyciągałem butelkę z piwnicy w celu zakażenia innego piwa zaskoczyło mnie nagłe mocne nagazowanie butelek.
  13. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla funkmaster3000 w Piwo bezglutenowe na drożdżach piekarskich   
    Cześć,
     
    To mój pierwszy post więc chciałbym się przywitać. Kilka słów o mnie: piwem rzemieślniczym interesuję się od paru lat, warzę od lutego tego roku. Na koncie mam na razie 6 warek z czego jedna właśnie fermentuje, a dwie nie wyszły Z pozostałych jestem całkiem zadowolony (APA, Coffee Brown Ale, Gose). Forum przeglądam mniej więcej właśnie od lutego.
     
    Temat, który chciałbym poruszyć to bezglutenowe piwo (wiem, że temat był poruszany już na forum), ale jednocześnie na drożdżach piekarskich. Dlaczego o tym piszę – piwną zajawką zaraziła się razem ze mną moja dziewczyna. Bardzo lubi ciemne piwa, RISy, lambiki, kwasy. Niestety jakiś czas temu okazało się, że jest uczulona na gluten i drożdże piwowarskie… Także kaplica dla fana piwa. 
     
    Jeśli chodzi o to co jest dostępne na rynku to w grę wchodzą właściwie bezglutenowe, filtrowane piwa, przy czym zakładam, że filtracja załatwia (przynajmniej w większości) problem drożdży. Czyli tak naprawdę mówimy o Celii. Nie mam pojęcia czy jest filtrowana, ale strzelam, że tak. Nie udało nam się jeszcze trafić na bezglutenowego, ciemnego Kormorana. Choć on pewnie filtrowany nie jest…
     
    Do sedna – chciałbym uwarzyć piwo z myślą o dziewczynie. Jeśli chodzi o gluten to w recepturze Vagabond Brew Doga przeczytałem, że używają Brewers Clarex. Czy ktoś ma doświadczenia z tym środkiem? Co do drożdży to jedyny styl na drożdżach piekarskich, o którym wiem to Sahti. Także mój pomysł to bezglutenowe Sahti – myślę, że spore wyzwanie dla początkującego piwowara jakim jestem, ale chciałbym spróbować.
     
    Co o tym myślicie? Może ktoś mierzył się już z podobnym problemem? 
  14. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla dziedzicpruski w Pianka jak na Guinessie.   
    tutaj dla przykładu, trochę za dużo gazu kolo miał w piwie.
  15. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla buber w Transformacja pralki   
    Pewne jest jedno, ma whirpoola
  16. Super!
    Smul&Sons otrzymał(a) reputację od GrzegorzG w Ciekawe aukcje na allegro.   
    Czemu w Warszawie nigdy nie ma skrzynek za 5zł
  17. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla Tobiasz w Pokrywa z deszczownicą do wysładzania   
    Wykonałem dzisiaj pokrywkę, którą można zakładać na pojemnik filtracyjny 30L, aby po filtracji przeprowadzić wysładzanie ciągłe. Jest to o tyle praktyczne, że wystarczy zakupić dodatkową pokrywkę i zamontować ją po takiej modyfikacji do standardowego fermentora 30L.
     
    Niezbędne materiały to (wszystko dostępne w castoramie, koszt ok. 12zł):
    uchwyt do rur ok. 4-6 szt. rura 16mm PEX 2m kolanko NYP 90 1/2 CPCV złączka 1/2 CPCV zaślepka 1/2 CPCV coś to przytwierdzenia uchwytów do pokrywki (ja zastosowałem nity) Najpierw wygiąłem rurkę tak, aby okrąg z niej stworzony miał średnicę nieco mniejszą niż średnica pokrywy. W kilku miejscach pokrywy montujemy uchwyty do rurki. W rurce wiercimy małe otworki co ok. 3-4cm. z jednej strony rurki zakładamy zaślepkę, z drugiej kolanko, w jego miejscu w pokrywie fermentora trzeba wyciąć odpowiednią dziurę. Z drugiej strony pokrywy kolanko blokujemy złączką - mamy od razu gwint, który umożliwi podłączenie wężyka do zbiornika z wodą do wysładzania.
     
     
    Co myślicie?
     





  18. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla jerzdna w Prośba o sprawdzenie receptury - Coffe Milk Dry Stout with Cocoa Nibs   
    Ja do swojego coffee milk stouta dodałem 0.5 kg laktozy i -jak to Ciebie też interesuje- ok 100 g zmielonej kawy na 5 min gotowania.
    Koledzy z Depozytu chwalili balans mleczno-kawowy w tym piwie
  19. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla jerzdna w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Może spróbuj też z Crystal 160 z Fawcett? Jest w piwnym krafcie...
  20. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla Warmiński MISIEK w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    A czy ktokolwiek pofatygował się przeczytać zapiski autora? "
    - Uprzedzając ewentualne pytania - nie, nie powinno się zastępować syropu kandyzowanego cukrem kandyzowanym w postaci stałej, ani tym bardziej zwykłym cukrem białym."
  21. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla kentaki w wędzonka w piwie   
    Zdecydowanie mieszać i szukać nowych doznań , Stainbach w ciemnym da fajną śliwkę, bukowy Bestmaltz popiół ogniska, Weyermann oscypka, z torfowych whisky polecam Fawcett, zdecydowanie przyjemniejszy niż szorstki CastleMalting, Bestmatz torfowy też się fajnie zapowiada, no ale to już lizol, kable i sadza :-) Te amerykańce są jakieś niedowędzone, rozczarowują efektem i ceną.
  22. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla Celdur w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Pierwszego RISa fermentowałem na drożdżach Fermivin PDM, zjadły z 23,5°Blg do 8,9°Blg. Fermentacja w 18°C, bardzo spokojna (piana na jakieś 2-3cm). Nic dziwnego w smaku nie było. Drugi RIS 27°Blg na początek dostał FM13, a na zakończenie ponownie winne. Mogę stwierdzić, że w niższych temperaturach są dość neutralne.
     
    Jeśli zamierzasz użyć na początku drożdży piwnych, to powinieneś wykorzystać gęstwę po słabszym piwie. Nie podałeś receptury, ale z tego co znalazłem to piwo ma ~36°Blg, w zasypie jest około 9kg słodów + 5kg cukru. Taką ilość słodu spokojnie zmieścisz do standardowego fermentora przy wysładzaniu.
     
    Na początek radziłbym Ci zrobić coś lżejszego, powiedzmy do 27°Blg. Zamiast tamtych amerykańskich wyeastów polecam do mocniejszych piw 1728, ostatniego RISa zjadły z 27°Blg do 8,4°Blg, a Barleywine z 32,3°Blg do 16,6°Blg (tu niskie odfermentowanie to już raczej kwestia zbyt słodkiego zacierania).
     
    Jeśli koniecznie chcesz uwarzyć RISa ~36°Blg to "po taniości" możesz użyć Fermivin PDM albo Fermicru LS2. Pod koniec chmielenia dałbym maks 1kg cukru, a resztę w porcjach co kilka dni od początku fermentacji. Tylko pamiętaj o temperaturze fermentacji, raczej starałbym się nie przekroczyć 19-20°C.
  23. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla Nomad w Receptury z Brew Dog   
    Wydaje mi się że ogolnie to piwo to wyslodki po jakiejś innej IPIE. Co najwyzej dodali jakiś świeży słód na 30 min.. 2 blg z takiej ilości slodow to chyba by się zrobilo bez zacierania tylko poprzez natychmiastowe wysladzanie..
  24. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla Dazhdbog w Receptury z Brew Dog   
    W pierwszej kolejności: http://www.brew.is/files/malt.htmlhttp://torontobrewing.ca/skin/frontend/default/torontobrewing/images/info-sheets/grain-subs.pdf
     
    Liczba przy słodach kryształowych (np. 120) oznacza barwę w jednostkach SRM więc by znaleźć odpowiednik Strzegomia to musisz przemnożyć SRM przez 1,97. Generalnie jednak słody specjalne ze Strzegomia nie należą do najlepszych, a w Polsce są dostępne słody Briessa czy Fawcetta więc nie wiem czy jest sens szukać zamiennika akurat w  Strzegomiu.
  25. Super!
    Smul&Sons przyznał(a) reputację dla ThoriN w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Próbowałeś może kiedyś piwa z taką ilością płatków? Jestem ciekaw, jaki to da efekt, skoro takie małe ilości dają już dość mocno wyczuwalne drewno w smaku. Moim zdaniem będzie to spory overkill, ale pewności nie mam. No i ciekawe czy faktycznie jest różnica między tymi kostkami a płatkami. Idąc za ciosem, to może wrzucić klepki od parkietu do wiadra? Taniej wyjdzie - 1 metr surowego parkietu dębowego będzie kosztował ze 40zł ;D
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.