Jump to content

pawel4322

Members
 • Posts

  20
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

532 profile views

pawel4322's Achievements

 1. Właśnie rzecz w tym że nie chcę robić nic kwaśnego , dlatego zastanawiałem się nad dubblem i triplem. Co do stouta to osobiście średnio mi się pasuje połączenie go z kwaśną porzeczką.
 2. Cześć, chcę uwarzyć jakieś piwo z czarnymi porzeczkami, bardzo smakowało mi chociażby Bloody belfegor z Szałpiw i chciałbym zrobić coś podobnego. Nie mam aktualnie możliwości tworzenia swojej receptury, nie mogę też znaleźć żadnego zestawu surowców do belgian strong dark ale dlatego zastanawiam się jaki styl wybrać. Co belgijskiego może fajnie komponować się z czarnymi porzeczkami? Najbardziej zastanawiam się nad dubblem i triplem.
 3. APA Piwo było robione z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem. Ponieważ fermentacja ruszyła dopiero po 2,5 dniach zdążyłem kupić nowy balingometr i faktycznie blg początkowe wynosiło 12-13. Drożdzę to Gozdawa US West Coast. Fermentacja ruszyła po 2,5 dnia. Piwo stoi w temperaturze 18-19 stopni od 13 dni. A jak dzisiaj zmierzę blg i będzie znowu ~4-5 ?
 4. Wiem że fermentacja kończy się wtedy gdy blg już nie spada, jednak jest to moja pierwsza warka i mam pewne wątpliwości. Piwo fermentuje od 13 dni i chciałem jutro je przelać na cichą fermentacje. W sobotę sprawdziłem poziom cukru i tu jest pewien problem bo wydaje mi się że mam nie dokładny aerometr. Przy kilku pomiarach wskazywał 4 lub 5 blg. Tu kolejny problem bo między 1 pomiarem brzeczki po chłodzeniu a rozcieńczeniem zbiłem spławik i nie wiem ile dokładnie miała brzeczka która poszła do fermentacji. Korzystałem z wzoru i rozcieńczałem 21 stopniową brzeczkę do 12 stopni blg. Czy te 4-5 stopni to wystarczające odfermentowanie ? No i na brzeczce są wyspy piany po fermentacji, czy to nie przeszkadza w zlewaniu na cichą(zdjęcie w załączniku) ?
 5. Drożdże ruszyły po 60 h, Lepiej przenieść fermentor do starego miejsca na na 19 st, czy ma zostać w obecnej temperaturze 21-22 st ?
 6. Na zaszetce było 30 +/- 3 st. Dokładnie było chyba 27
 7. Używałem Gozdawa Westcoast. Temperatura to około 30 stopni C. Dodam jeszcze że dziś mieszałem fermentorem 2 razy w celu pobudzenia drożdży.
 8. Zalałem wrzątkiem łyżkę od zupy, potrzymałem z 5 min i za jej pomocą wlałem brzeczkę do probówki. Próbkę wylałem. Dzięki wielkie. Też mam taką nadzieję... Jak coś i tak wrócę po 20 do domu i wtedy zadecydują
 9. Właśnie mija 45 h od zadania drożdży do mojego 12 blg APA. Narazie brak oznak fermentacji, dziś mierzyłem blg i nadal wykazuje 12. Piwo stało w 19 stopniach, a teraz przestawiłem je do cieplejszego pokoju koło grzejnika. Jeżeli nic się nie zmieni do około 12 jutro postanowiłem kupić nową saszetkę drożdży. I tu moje pytania: 1. W zestawie miałem Gozdawa Westcoast, czy US 05 będą lepsze ? 2. Dodawać całą 11g saszetkę drożdży, czy np tylko połowę (mam 18 l brzeczkę) ? 3. Po przejrzeniu forum widziałem jedno pytanie o mieszanie drożdży podczas rehydratacji. Czy jest to możliwe że zabiłem drożdże zbyt energicznie je mieszając podczas rehydratacji ? Robiłem to pewnie około 5 razy przed ich zadaniem(rehydratacja około godziny przed zadaniem), i nie wiedząc że może to mieć jakieś znaczenie mieszałem je po prostu jak herbatę. Zależy mi na szybkiej odpowiedzi ponieważ tylko jutro będę miał ewentualną możliwość dokupienia drożdży w sklepie stacjonarnym.
 10. OK, czyli w moim wyżej opisanym przypadku Batch size=22 tak ? Dzięki wielkie z góry
 11. Witam, w najbliższym czasie warzę swoje pierwsze piwo i chcę obliczyć ile powinienem wrzucić chmielu dla orientacyjnego IBU. Chcę skorzystać z tego prostego kalkulatora http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/i mam jedno pytanie dotyczące frazy 'Batch size'. Kupiłem zestaw z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem i dokupiłem trochę chmielu. W przepisie mam gotować 15 l, a następnie po chmieleniu i schłodzeniu dolać wody do 22 l. Czy w takim razie Boil Size=15l a Batch Size=22l ? Czy np Batch size oznacza to co zostanie po gotowaniu 15 l (czyli uwzględnienie odparowania) ?
 12. Witam, mam możliwość fermentacji piwa w garażu ~11 C, lub na poddaszu ~19 C. Jakie miejsce będzie lepsze dla fermentacji ? Warzone piwo to APA z ekstraktów, 12 blg na drożdżach Gozdawa U.S West Coast.
 13. Niestety nie mam tych środków, na pewno zaopatrzę się przy kolejnej warce. Jakieś inne porady ?
 14. Dzięki na pewno się przyda, ale to cały czas takie ogólne odpowiedzi.Wiem już że piro nie muszę płakać i nie nadaje się do używania w zamkniętym pomieszczeniu.Jak mam wiec zdezynfekować wszystke rzeczy z 1 postu ?
 15. Dokupiłem 100 g citry. Podsumowując mam 115 Citry i 30 Simcoe. 50 gram citry dorzucę na '0 i 50g na zimno. Co z pozostałymi 45 g ? W jakich czasach je dodać ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.