Skocz do zawartości

punix

Members
  • Postów

    1 872
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    50

Aktywność reputacji

  1. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od ciezkicoswybrac w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Możesz zrobić steeping - na gorąco albo na zimno. Dodać możesz nawet na późniejszym etapie - rozpuścić w tym cukier do refermentacji i dodać do rozlewu.
  2. Dzięki!
    punix otrzymał(a) reputację od Pasquallo w INFEKCJE   
    Wygląda na jakieś zakażenie. Pleśni nie widzę, także jeśli smakuje, to można butelkować - trzeba tylko stale monitorować nagazowanie, żeby się granaty nie porobiły, gdyby cośtam jeszcze dojadało trochę.
  3. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od Szumidło w Problem inkbirf   
    Kwestia bezwładności cieplnej, spróbuj z sondą choćby w kubku z wodą. Przy 20-25 l w fermentorze Powinno działać już zupełnie zgodnie z nastawami.
  4. Dzięki!
    punix przyznał(a) reputację dla zasada w Zmiany, poprawki 2023   
    Czesc Pracy,
    zajmowalem sie moderowaniem forum z grubsza przez dwa i pół roku.
    Nie mam juz ani serca, ani czasu do tej roboty.
    Dziękuję za przygodę, przechodzę na pozycję usera/ lurkera.
     
    Pozdrawiam
    Zasada
  5. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od Reters w Pils - jaka prawidłowa temp. zadania drożdzy ?   
    Jeśli fermentacja jest zakończona, to dłuższe przetrzymanie w wyższej temperaturze nie spowoduje powstania dodatkowych estrów - drożdże nie będą miały ich z czego wytworzyć. Po 31 dniach na 99% fermentacja się dawno zakończyła.
  6. Dzięki!
    punix otrzymał(a) reputację od joshua w Pils - jaka prawidłowa temp. zadania drożdzy ?   
    Czas na lagerowanie, czyli zakładam, że blg już nie spada? Jak długo fermentuje?
    Przy niektórych szczepach drożdży (a czasem tylko przy niektórych warkach) pomimo końca fermentacji drożdże dalej unoszą się na powierzchni.
  7. Super!
    punix przyznał(a) reputację dla darinho w Browar Szyszyna   
    Ósma rocznica nastawienia pierwszego piwa w Browar Szyszyna. W tym roku zawarł się cały sezon warzenia od warki 150 do warki 158, czyli 9 warzeń. Wszystkie piwa były bardzo udane. Żadnego nie wyróżnię na plus ani na minus. Ciągle na rozlew czekają warka 156 i 157 czyli RIS i Barley Wine. W tym sezonie jeśli chodzi o piwowarstwo to:
    a) pierwszy raz zrobiłem tak krótki i intensywny sezon warzenia. Sprawdziło się to świetnie, więc w tym roku to powtarzam. Minusem jest mniejsza różnorodność piw i trochę odtwórcze warzenie. 
    b) Kupiłem nowy kocioł warzelny 58l firmy YATO, zrobiłem nową chłodnicę z rurki karbowanej, którą dostałem od kolegi. Delikatnie zmodyfikowałem piwnicę. Wykułem dwie dziury wielkości cegły dla lepszego przewiewu. Mam nadzieję na mniejszy atak grzybów, dzięki temu. Drewniane półki trochę porastają pleśnią niestety. 
    c) Ponownie zorganizowałem darmową degustację piwa na Lotnym Festiwalu Piwa w Zielonej Górze. Bardzo fajnie poszło. Wpis powyżej. 
    d) jakoś śmiercią naturalną umarło kegowanie piwa. Wcześniej zostały mi 4 kegi z niedopitymi piwami. Dziś je opróżniłem w ramach porządków. Łącznie pewnie jakoś 20L i jakoś to mnie zniechęciło. W tym roku też nie planuję kegować, ale nie rzucam tego całkiem.
     
    Jak zwykle dziś próba kilku moich piw.
     
    1. Na początek starocie. Porównanie APA. 116, 133 oraz 153 chmielone na zimno. 116 i 133 próbuję tylko 3-4 łyczki. Próbuję od najstarszego w górę. 
    Wygląd - Wszystkie prezentują się ok. Żadne nie wychodziło z butelki. APA 153 jest ciemniejsza, ciemne złoto. Starsze są jaśniejsze. 
    Aromat - 116 słodko, dość przyjemnie, ale czuć, że świeże to ono nie jest. W sensie nie czuć chmielu. Jakichś wad nie czuję. 
    133 słodko, słodowo i pachnie gumą turbo normalnie. Ale to jest od chmielu Sorach Ace. Czuć go. Trochę też to wpada w grejpfrut. Całkiem znośnie pachną oba.
    153 i to jest wersja chmielona na zimno. Zdecydowanie najlepiej. Słodko i chmielowo. Czuć owoce i czuć, że jest ciemniejsze, jest delikatny słodki karmel. 
    Smak - 116 słód, siano, kwiaty, trochę męczące mogłoby być na dłuższą, ale nie jest źle jak na tyle czasu. 
    133 - słodsze, rozchodzi się posmak tej gumy turbo, ale już nie tak ewidentnie. W aromacie też jej nie ma ciągle, ale był chwilami. Nietypowy jest posmak tego chmielu. Ale piwo jest lepsze od 116. 
    153 - słodko, słodkie owoce, gładkie dosyć. Tamte są ok, ale jednak nieco przegazowane. Jest mocniejsza podbudowa słodowa, nawet lekki karmel i czuć chmiel. To piwo jest w 0,33, więc wypiję je normalnie całe. 
    Ogólnie - Jestem zadowolony z tego, że piwa 116 i 133 są jeszcze pijalne, nie wybuchły, nie spleśniały, da się je nalać ładnie do butelki. 116 już zdecydowanie czuć, że jest stare, zwłaszcza, że tam chmielu nie poszło za wiele no i też nie były to topowe chmiele. 133 było specyficzne od początku i dalej takie jest, plus starzenie. 153 to ostatnia butelka tego piwa. Było bardzo dobre.
    2. Imperialny Porter Baltycki (warka 37a) z płatkami macerowanymi w nalewce bursztynowej. piwo ma 10°C
    Wygląd - czarne, klarowne, nieprzejrzyste, porterowe, szczątkowa piana
    Aromat - na początku w ogóle nie poczułem bursztynu. Wyszła kukułka, drewno, jakiś likierowy alkohol. Po dłuższej chwili zaczął wychodzić też bursztyn. Także aromat to kukułka, mocno spieczony chleb, czekolada gorzka, trochę śliwki chyba. I dopiero po mocniejszym wąchaniu czuć bursztynową nalewkę. Na początku ten busztyn objawiał się taką ziemistością. Także zawsze czuć go tu było ultra mocno a dziś mam wrażenie, że nieco za słabo. Albo w sam raz. W sensie jest odczuwalny w sam raz wg mnie, ale mniejsza jego ilość sprawia, że można go pomylić z ziemistością, a to już trochę minus dla mnie. 
    Smak - jak wyżej w sumie. gładkie, niemal zero gazu. Gęste, wyklejające. Słodycz wyraźna na początku, po chwili palona goryczka, podbita nieco alkoholem. Alkohol jest ok, nie chamski jak dla mnie. Kwaśność palona niska, może lekko do średniej. W smaku kukułka, bursztyn mocno wyczuwalny. Do tego paloność, gorzka czekolada, trochę śliwki. W smaku bursztyn jest, ale nie dominuje już tak jak wcześniej. I tutaj też objawia się on trochę taką ziemistością jak dla mnie. Ja wiem, że to bursztyn. Dla kogoś kto nie wie mogłoby być to przeszkadzające. 
    Ogólnie - Zaskakująco ułożone, zaskakująco bursztyn już bardziej schowany. Ten dodatek ma potencjał w porterze. To piwo mi smakuje fest. Ale: totalna flauta jeśli chodzi o gaz i nadal mam wrażenie, że piwo jako całość mogłoby jeszcze się lepiej ułożyć. Na teraz pije się bardzo fajnie. Bardzo dużo się tu dzieje dobrego. 
     
    3. RIS z warki nr 70
    Wygląd -czarne nieprzejrzyste choć podczas nalewania wyglądało na klarowne. Piana skąpa, obrączka. Ale ładna obrączka, nawet zostawia lacing lekko.
    Aromat - Kukułka, gorzka czekolada, ale tak z 40% kakao. Trochę mlecznej też jakby. Delikatny likierowy alkohol, śliwka, fest spieczona skórka chleba. 
    Smak - gęste i wyklejające, gładkie z leciutkim musowaniem. Pierwsze wrażenie od razu jest na plus. Słodko, od razu goryczka palona dla kontry, dalej kwaśność palona średnia. W smaku dość intensywne, stonowane jednocześnie i dobrze ułożone i zbalansowane. Jest tu: czekolada słodka, spieczona skórka chleba, palone słody, czekolada gorzka, śliwka, trochę kukułki, nieco właśnie alkoholu likierowego, odrobina popiołowości. 
    Ogólnie - Sztos. Wszystko tu pasuje. Mam wrażenie, że piwo jest w optymalnej formie a widzę, że zostało go jakieś 20 buteleczek jeszcze. Super. Ciekawe, złożone, zbalansowane a przy tym intensywne. Goryczka jest dość wyraźna ale mimo wszystko raczej wrzuciłbym je do kategorii RISów deserowych. Jest tak na skraju deserowości i paloności. Idealnie. Często te odczucia wobec piw są różne, ale teraz bym napisał, że oprócz RIS 144 to RIS 70 jest najlepszy. 
  8. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od Igor Gorelord w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Jeśli przeprowadzisz w odpowiedniej temperaturze (62-72°C) i wcześniej ześrutujesz to jak najbardziej tak. Wtedy steeping będzie właściwie minizacieraniem.
  9. Dzięki!
    punix przyznał(a) reputację dla elroy w Butelki z klipsem a granaty   
    Tak, da się to zrobić. Ustawiłem 3 minuty. W tym czasie posty będą łączone w jednen.
  10. Haha
    punix przyznał(a) reputację dla x1d w Butelki z klipsem a granaty   
    A język też pokażesz?
  11. Super!
    punix przyznał(a) reputację dla anteks w Butelki z klipsem a granaty   
    Po co sypać X10? x3-4 nie wystarczy?
    Ale tłumaczyłem ja, tłumaczył fotohobby, Zasada jeszczea to ma rozrysować?
  12. Super!
    punix przyznał(a) reputację dla fotohobby w Butelki z klipsem a granaty   
    No cóż, ja jaśniej nie potrafię
  13. Super!
    punix przyznał(a) reputację dla Łachim w Butelki z klipsem a granaty   
    Nie dość,  że bzdura, to jeszcze szkodliwa. W niektórych wypadkach jak niedofermentowanie+dzikie drożdże taka butelka może strzelić, jeszcze zwłaszcza "zabytkowa".
  14. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od Łachim w Butelki z klipsem a granaty   
    Owszem, ma prawo, i przy odpowiednio wysokim ciśnieniu również wybuchnie.
     
     
    Podstawowe zasady forów - nie pisze się posta pod postem, nawet odpowiadając kilku osobom.
  15. Dzięki!
    punix otrzymał(a) reputację od Pikczer w Rurka w fermentorze bulka/nie bulka. Co zrobić?   
    Dropsów nie używałem, więc porównania nie mam, natomiast nie sądzę, żebyś był w stanie wyczuć różnicę.
    Cukier można dodawać bezpośrednio do butelek albo jako syrop cukrowy (syrop też na dwa sposoby - strzykawką do każdej butelki albo całość do fermentora do rozlewu).
  16. Dzięki!
    punix otrzymał(a) reputację od Pikczer w Rurka w fermentorze bulka/nie bulka. Co zrobić?   
    Bulganie nie jest idealnym wyznacznikiem trwającej lub zakończonej fermentacji. W przypadku przeniesienia do wyższej temperatury drożdże mogą zostać pobudzone i coś jeszcze dojeść, natomiast z pewnością uwalnia się dwutlenek węgla z piwa ze względu na wyższą temperaturę, powodując bulganie rurki.
    Zmierz blg, jeśli po kilku dniach nie spada - można butelkować, szczególnie po takim czasie.
    A piwo na koniec fermentacji zazwyczaj lepiej przenieść do wyższej temperatury, żeby drożdże na spokojnie dojadły resztki cukrów i posprzątały po sobie.
  17. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od Szumidło w Ile czasu brzeczka może być w fermentatorze?   
    Bardzo mało prawdopodobne obecnie, w Twoim przypadku niemożliwe - piszesz, że tylko część butelek ma gushing.
    Obstawiałbym raczej niedokładnie umyte i zdezynfekowane butelki albo nierównomiernie dodany cukier do refermentacji - w jaki sposób go dodawałeś?
    Piwo otwierasz dobrze schłodzone?
  18. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od Reters w IPA 14 Blg i drożdże LalBrew Nottingham   
    To raczej niewielkie ilości, ale trzeba się z tym liczyć. Nie sądzę, żeby były aż tak szczelne worki.
    Dłuższe chmielenie może generować gorsze efekty w gotowym piwie.
  19. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od buber w Sposoby gazowania domowego piwa   
    4 g glukozy na butelkę to całkiem sporo, powinno wyjść mocno nagazowane piwo. Może np. kapslownica nie dociąga kapsli i dwutlenek węgla ucieka z butelek? Jakiej używasz?
  20. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od wizi w Pierwsza Warka - Lager (German Hell Bock)   
    16 stron wątku to trochę za dużo do czytania, więc odnoszę się do nieznanej treści.
    Natomiast przegazowanie piwa NIE MOŻE wynikać ze zbyt wysokiej temperatury przechowywania.
    Co najwyżej podwyższenie temperatury podczas przechowywania może pomóc pobudzić drożdże do dojedzenia resztek cukrów (jeśli fermentacja nie została prawidłowo zakończona) czy dać pole do popisu ewentualnym dzikim drożdżom, które dostały się do butelki.
    Ilość gazu w butelce po zakończeniu refermentacji jest stała i od temperatury zależy co najwyżej stosunek ilości dwutlenku węgla w szyjce butelki do ilości rozpuszczonej w piwie. I im wyższa temperatura, tym w piwie będzie go mniej - będzie mniej nagazowane, za to "syknięcie" po otwarciu butelki będzie intensywniejsze.
  21. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od Reters w IPA 14 Blg i drożdże LalBrew Nottingham   
    Dla Nottinghamów 15°C otoczenia będzie bardzo dobrą temperaturą na początek fermentacji. Jak zacznie zwalniać, pewnie po kilku(nastu) dniach, wtedy przenieś do wyższej temperatury.
  22. Dzięki!
    punix przyznał(a) reputację dla Łachim w Pierwsza Warka - Lager (German Hell Bock)   
    @RetersRefermentacja jest w zamkniętym pojemniku, więc CO2 nie ucieka. Kiedy piwo jest w otwartym fermentorze (inaczej jest oczywiście w ciśnieniowym), rozpuszczalność dwutlenku węgla maleje wraz ze wzrostem temperatury, więc ucieka on z nasyconego roztworu. Temperatura refermentacji nie ma większego znaczenia (niektórzy twierdzą, że np. może sprzyjać aromatom fuzlowym, ale to bardzo wątpliwe w zwykłych warunkach), a już na pewno nie dla ilości surowca do refermentacji.
    Generalnie zawartość CO2 rośnie w trakcie fermentacji aż do wartości granicznej dla danej temperatury. Gdy fermentacja się skończy,  a temperatura wzrośnie, CO2 ucieka, a nie powstaje nowe w jego miejsce. Te zjawiska (różnice w rozpuszczalności dwutlenku węgla wraz ze wzrostem temperatury) można pośrednio zaobserwować w innych sytuacjach, takich jak pozorne wznowienie fermentacji po długim czasie, gdy fermentor jest przeniesiony do wyższej temperatury (czasem oczywiście faktycznie fermentacja rusza na nowo) lub pozornie długi start lagerów, gdzie tak naprawdę drożdże pracują, ale nie widać piany czy bąbli, bo roztwór CO2 w młodym piwie dłużej nasyca się właśnie przez niższą temperaturę.
  23. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od Łachim w Pierwsza Warka - Lager (German Hell Bock)   
    Temperatura refermentacji i przechowywania nie ma wpływu na ilość finalnie rozpuszczonego dwutlenku węgla w piwie.
    Tak jak wcześniej napisał @Łachim - liczy się przede wszystkim temperatura podczas fermentacji i ilość surowca dodanego na refermentację.
  24. Dzięki!
    punix otrzymał(a) reputację od Reters w Chmielenie na zimno a gęstość brzeczki   
    Na potrzeby domowe każdy będzie dobry - trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby by wyskalowany w stopniach Brix.
    Do większości piw lepszy będzie też ze skalą 0-32, łatwiej odczytać wynik niż przy szerszym zakresie.
  25. Super!
    punix otrzymał(a) reputację od Szumidło w Chmielenie na zimno a gęstość brzeczki   
    Sprawdź spławik na czystej wodzie, może przesunęła się skala w środku?
    Do wyliczenia nagazowania najlepiej użyć kalkulatora, np. https://brewness.com/calculator/pl/carbonation
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.