Jump to content

Eselchen

Members
 • Posts

  411
 • Joined

 • Last visited

About Eselchen

 • Birthday 01/14/1996

Kontakt

 • Imię
  Michał

Piwowarstwo

 • Miasto
  Wrocław/Warszawa

Recent Profile Visitors

2593 profile views

Eselchen's Achievements

 1. Właśnie dzisiaj butkowałem piwo na US-05, zasyp 100% pilzneński, chmielenie na 13 IBU, fermentacja 2.5 tygodnia w 15 stopniach. Z 10.1 blg zeszło do 2.6. Podczas próbowania byłem zaskoczony, bo czuć wyraźnie diacetyl. Smak bardzo przypomina lagera, w sumie niemal nie do odróżnienia. Gdyby ktoś zrobił mi ślepy test to mówiłbym, że to dolna fermentacja.
 2. Nie mam aktualnie odniesienia do Fermentisa w34/70, więc tego nie porównam.
 3. Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni) to powinieneś uzyskać. Ja zrobiłem eksperyment i warkę podzieliłem na pół i do jednego fermentora dałem W34/70 od Gozdawy (2 razy tańsze niż Fermentis) - fermentacja 10 stopni, a do drugiego US-05 i fermentuje właśnie w 15 stopniach. Za tydzień będę przelewał to porównam oba piwa.
 4. Może przyda Ci się to, czego ja szukałem w piwie kraftowym. Często piwo z browaru restauracyjnego miało pewien posmak, który bardzo mi pasował. Nawet tyskie 14-dniowe, Urquell z tanka mają ten posmak. Tego smaku nie mogłem znaleźć w piwach butelkowych ani w moich. Po kilku próbach zrozumiałem, że szukam diacetylu w piwie. Uwarzyłem lagera, fermentowalem go drożdżami W34/70 w 8 stopniach i nie podnosiłem temperatury na kilka ostatnich dni właśnie, żeby diacetyl nie został przerobiony. Po 3 tygodniach refermentacji było to najlepsze (dla mnie) piwo jakie zrobiłem i miało ten posmak, którego szukałem. Wiem, że diacetyl to wada piwa, ale mi wyjątkowo pasuje Po dłuższym leżakowaniu piwa diacetyl zostaje przerobiony przez drożdże już w butelce, więc trzeba pić świeże.
 5. Eselchen

  grainfather

  Brewtaurus już ciśnieniowy jest? Garkeller Pro XL mam, ale jeszcze nie korzystałem, bo wymyślam jak podłączyć go pod chłodziarkę Grainfathera.
 6. Eselchen

  grainfather

  Jakie to fermentory?
 7. Eselchen

  grainfather

  Nie są, wytrzymują raptem 1-2psi, że można wypchnąć piwo różnicą ciśnień.
 8. Eselchen

  grainfather

  W takim razie muszę się zaopatrzyć w kegi 19l, żeby z nich przelewać do butelek. Jeszcze pytanie odnoście obsługi fermentora stożkowego. Co ile dni należy spuszczać osad? Obecnie po 6 dniach fermentacji chciałem zebrać trochę osadów i mam wrażenie, że spuściłem same drożdże i teraz obawiam się, że piwo mi nie dofermentuje. Fermentuje lagera na W34/70 i Kolsch na us-05. Dodatkowo przy upuszczaniu zasysało mi powietrze przez rurkę fermentacyjną.
 9. Eselchen

  grainfather

  Jestem posiadaczem fermentorów Grainfathera i zastanawiam się w jaki sposób wprowadzać do piwa cukier do refermentacji. Jak wleje syrop do fermentora to wszystkie osady się zmieszają. Ostatnio rozlewałem do butelek i dosypywałem cukier do każdej butelki, ale ten sposób jest mało efektywny i nieprecyzyjny. Możecie podpowiedzieć jak to najlepiej zrobić?
 10. Czy pszenice niesłodowaną trzeba kleikować? Zacieranie na wytrawnie, czyli jak w tym przypadku?
 11. Cześć, będą ostatnio w pubie próbowałem Witbiera od Pinty. Piwo bardzo mi podeszło i chcę coś podobnego uwarzyć. Przeglądając receptury zauważyłem, że zasyp i zacieranie jest podobne jednak chmielenie kompletnie różne. W niektórych chmieli się tylko na goryczkę (np. Lubelski na 60 min) a w innych chmieli się na goryczkę, 2 razy na aromat i jeszcze na whirpool. Możecie podać jak najlepiej chmielić Witbiera? Jakich odmian użyć? (Hallertau Tradition) Planuje taki zasyp: -2.7 kg Pilzneński -1.5 kg Pszeniczny -1.6 kg płatki pszeniczne błyskawiczne -0.5 kg płatki orkiszowe błyskawiczne -0.5 kg płatki owsiane błyskawiczne Zacieranie: -50 stopni - 30 min -66 stopni - 80 min -72 stopnie - 15 min -78 stopni - 1 min Przyprawy: -Kolendra 10g + Curacao 10g - 10 min -kolendra 10g + Curacao 20g - po wyłączeniu palnika Co do drożdży to mam do wyboru FM20 i FM23, które będą lepsze? Aktualnie żaden sklep nie ma dostępnych Wyeast i White Labs
 12. Możesz podać namiar na firmę, która wykona stożek?
 13. Domyślnie glycol chiller zasila sterownik fermentora 12V i to samo 12V (potencjał dodatni) idzie z powrotem do glycol chillera (jako sygnał sterujący), czyli mamy 3 przewody. Jak na wyjściu Inkbird założę układ prostujący + stabilizujący 12V to w glycol Chillerze pojawią się dwa różne zasilania. Musiałbym GND Chillera połączyć z GND na wyjściu Inkbird, żeby to miało prawo działać. Jednak wole tego nie robić, bo nie wiem jak dokładnie działa sterownik Chillera i nie chce go spalić.
 14. Sterownik steruje Glycol Chillerem wykorzystując komunikacje 12V, więc przetwornica nic mi nie da.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.