Jump to content

Eselchen

Members
 • Posts

  420
 • Joined

 • Last visited

About Eselchen

 • Birthday 01/14/1996

Kontakt

 • Imię
  Michał

Piwowarstwo

 • Miasto
  Wrocław/Warszawa

Recent Profile Visitors

2779 profile views

Eselchen's Achievements

 1. Wpisałem parametry wody (Auchan), ph, że używam kwasu fosforowego, ale nie mogę znaleźć informacji ile wlać kwasu, żeby osiągnąć ph 5,3
 2. Cześć, kupiłem kwas fosforowy 75%, żeby obniżyć pH wody do wysładzania. Teraz pytanie ile go dodać? Czy jest jakiś kalkulator, który podaje ile dodać ml kwasu, żeby obniżyć pH o jakąś jednostkę i można było sobie łatwo przeliczać na objętość wody, której używam (30l, pH 7)?
 3. Jak później z syropu odmierzać ml, żeby była odpowiednia ilość cukru w butelce?
 4. Cześć, posiadam fermentory stożkowe Grainfathera. Wszystko fajnie tylko po zakończonej fermentacji piwo jest trochę nasycone CO2, choć to nie są fermentory ciśnieniowe. Odkąd ich używam mam problem z dodawaniem glukozy do refermentacji. Z racji, że fermentory stożkowe są po to, żeby nie przelewać piwa z wiadra do wiadra to wszystko odbywa się w jednym. Obecnie robie tak, że rozlewam piwo do butelek (beergun) i sypie z miarki glukozę do każdej butelki. Jest to żmudny proces, ale najgorsze jest to, że zaraz po wsypaniu glukozy mam fontannę i bardzo ciężko jest zakapslować. Dzisiaj rozlewałem pszenice i była masakra - fontanna po 2-3 sekundach od wsypania glukozy. Czy dobrym pomysłem byłoby schłodzenie piwa do 0-1 stopni (żeby fermentacja stanęła), wlanie syropu z glukozą do fermentora, wymieszanie i pozostaniecie na 1 dzień, żeby jakiś syf ponownie osiadł na dnie? Zaworem dolnym można większość osadu spuścić, ale jednak na ściankach też się się osadza. Czy jest jakiś inny sposób na dodanie glukozy do refermentacji?
 5. Cześć, czy posiada ktoś wydanie Piwowara 38 - Pils Niemiecki i mógłby zrobić zdjęcie receptury na Pilsa Niemieckiego?
 6. Cześć, Jako, że moja woda w wodociągu jest twarda i ma dużo żelaza i mam dosyć kupowania wody w butelkach, która i tak nie ma dobrych parametrów dla dolniaków, chce kupić stacje uzdatniania wody. Wiem, że cześć piwowarów korzysta z filtra RO i tworzy profil wody od zera, jednak wydajność jakiego sprzętu jest za mała na moje wybicie (150l). Czy z takiego sprzętu wychodzi woda pozbawiona minerałów (jak z RO)? Jak dobrać taki sprzęt do potrzeb piwowarskich?
 7. Cześć, co się z nim dzieje?
 8. 150l, pompę bardziej chce kupić pod CIP na fermentory stożkowe 70-110l i żeby wytworzyło odpowiednie ciśnienie na kulce do mycia.
 9. Cześć, chce kupić pompę Novax 20B 340W 2850obr/min albo Novax 25B 650W 1450 obr/min. Pompa ma służyć do HERMSa oraz do CIP. Czy lepiej wziąć słabszą pompę z wyższymi obrotami czy mocniejszą (z większym przepływem) i niższymi obrotami?
 10. Właśnie dzisiaj butkowałem piwo na US-05, zasyp 100% pilzneński, chmielenie na 13 IBU, fermentacja 2.5 tygodnia w 15 stopniach. Z 10.1 blg zeszło do 2.6. Podczas próbowania byłem zaskoczony, bo czuć wyraźnie diacetyl. Smak bardzo przypomina lagera, w sumie niemal nie do odróżnienia. Gdyby ktoś zrobił mi ślepy test to mówiłbym, że to dolna fermentacja.
 11. Nie mam aktualnie odniesienia do Fermentisa w34/70, więc tego nie porównam.
 12. Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni) to powinieneś uzyskać. Ja zrobiłem eksperyment i warkę podzieliłem na pół i do jednego fermentora dałem W34/70 od Gozdawy (2 razy tańsze niż Fermentis) - fermentacja 10 stopni, a do drugiego US-05 i fermentuje właśnie w 15 stopniach. Za tydzień będę przelewał to porównam oba piwa.
 13. Może przyda Ci się to, czego ja szukałem w piwie kraftowym. Często piwo z browaru restauracyjnego miało pewien posmak, który bardzo mi pasował. Nawet tyskie 14-dniowe, Urquell z tanka mają ten posmak. Tego smaku nie mogłem znaleźć w piwach butelkowych ani w moich. Po kilku próbach zrozumiałem, że szukam diacetylu w piwie. Uwarzyłem lagera, fermentowalem go drożdżami W34/70 w 8 stopniach i nie podnosiłem temperatury na kilka ostatnich dni właśnie, żeby diacetyl nie został przerobiony. Po 3 tygodniach refermentacji było to najlepsze (dla mnie) piwo jakie zrobiłem i miało ten posmak, którego szukałem. Wiem, że diacetyl to wada piwa, ale mi wyjątkowo pasuje Po dłuższym leżakowaniu piwa diacetyl zostaje przerobiony przez drożdże już w butelce, więc trzeba pić świeże.
 14. Eselchen

  grainfather

  Brewtaurus już ciśnieniowy jest? Garkeller Pro XL mam, ale jeszcze nie korzystałem, bo wymyślam jak podłączyć go pod chłodziarkę Grainfathera.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.