Jump to content

Eselchen

Members
 • Posts

  411
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Eselchen

 1. W dniu 8.05.2023 o 21:55, Eselchen napisał(a):

  Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni) to powinieneś uzyskać. Ja zrobiłem eksperyment i warkę podzieliłem na pół i do jednego fermentora dałem W34/70 od Gozdawy (2 razy tańsze niż Fermentis) - fermentacja 10 stopni, a do drugiego US-05 i fermentuje właśnie w 15 stopniach. Za tydzień będę przelewał to porównam oba piwa. 

  Właśnie dzisiaj butkowałem piwo na US-05, zasyp 100% pilzneński, chmielenie na 13 IBU, fermentacja 2.5 tygodnia w 15 stopniach. Z 10.1 blg zeszło do 2.6. 
  Podczas próbowania byłem zaskoczony, bo czuć wyraźnie diacetyl. Smak bardzo przypomina lagera, w sumie niemal nie do odróżnienia. Gdyby ktoś zrobił mi ślepy test to mówiłbym, że to dolna fermentacja.

 2. 9 godzin temu, del napisał(a):

  A da się uzyskać podobny efekt górną fermentacją?

  Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni) to powinieneś uzyskać. Ja zrobiłem eksperyment i warkę podzieliłem na pół i do jednego fermentora dałem W34/70 od Gozdawy (2 razy tańsze niż Fermentis) - fermentacja 10 stopni, a do drugiego US-05 i fermentuje właśnie w 15 stopniach. Za tydzień będę przelewał to porównam oba piwa. 

 3. Może przyda Ci się to, czego ja szukałem w piwie kraftowym. Często piwo z browaru restauracyjnego miało pewien posmak, który bardzo mi pasował. Nawet tyskie 14-dniowe, Urquell z tanka mają ten posmak. Tego smaku nie mogłem znaleźć w piwach butelkowych ani w moich. Po kilku próbach zrozumiałem, że szukam diacetylu w piwie. Uwarzyłem lagera, fermentowalem go drożdżami W34/70 w 8 stopniach i nie podnosiłem temperatury na kilka ostatnich dni właśnie, żeby diacetyl nie został przerobiony. Po 3 tygodniach refermentacji było to najlepsze (dla mnie) piwo jakie zrobiłem i miało ten posmak, którego szukałem. Wiem, że diacetyl to wada piwa, ale mi wyjątkowo pasuje :) 

   

  Po dłuższym leżakowaniu piwa diacetyl zostaje przerobiony przez drożdże już w butelce, więc trzeba pić świeże. 

 4. 46 minut temu, anteks napisał(a):

  To nie są fermentory ciśnieniowe?

  Nie są, wytrzymują raptem 1-2psi, że można wypchnąć piwo różnicą ciśnień. 

 5. W takim razie muszę się zaopatrzyć w kegi 19l, żeby z nich przelewać do butelek.

   

  Jeszcze pytanie odnoście obsługi fermentora stożkowego. Co ile dni należy spuszczać osad? Obecnie po 6 dniach fermentacji chciałem zebrać trochę osadów i mam wrażenie, że spuściłem same drożdże i teraz obawiam się, że piwo mi nie dofermentuje. Fermentuje lagera na W34/70 i Kolsch na us-05. Dodatkowo przy upuszczaniu zasysało mi powietrze przez rurkę fermentacyjną.

 6. Jestem posiadaczem fermentorów Grainfathera i zastanawiam się w jaki sposób wprowadzać do piwa cukier do refermentacji. Jak wleje syrop do fermentora to wszystkie osady się zmieszają. Ostatnio rozlewałem do butelek i dosypywałem cukier do każdej butelki, ale ten sposób jest mało efektywny i nieprecyzyjny. Możecie podpowiedzieć jak to najlepiej zrobić?

 7. 1 godzinę temu, wizi napisał(a):

  Za bardzo kombinujesz. Wywal słód pszeniczny. Zasyp 50% pilzneński i tyle samo płatków lub niesłodowaniej pszenicy lub miksu z orkiszem i owsem.

   

  Zacieranie na wytrawnie . Przerwa w 50 niepotrzebna.

   

  Chmiel jak chcesz, byleby nie przesadzić z goryczką. Na smak i aromat można dać homeopatyczne ilości.

   

  Kolendrę rozbij w moździerzu. Daj jej 2x mniej niż Curacao. Nie musisz dzielić. Możesz dodać wszystko na ostatnie 15min gotowania.

   

  Oba szczepy drożdży się nadadzą.

  Czy pszenice niesłodowaną trzeba kleikować?

  Zacieranie na wytrawnie, czyli jak w tym przypadku?

 8. Cześć, będą ostatnio w pubie próbowałem Witbiera od Pinty. Piwo bardzo mi podeszło i chcę coś podobnego uwarzyć. 
  Przeglądając receptury zauważyłem, że zasyp i zacieranie jest podobne jednak chmielenie kompletnie różne. 
  W niektórych chmieli się tylko na goryczkę (np. Lubelski na 60 min) a w innych chmieli się na goryczkę, 2 razy na aromat i jeszcze na whirpool. 
   

  Możecie podać jak najlepiej chmielić Witbiera? Jakich odmian użyć? (Hallertau Tradition)

   

  Planuje taki zasyp:

  -2.7 kg Pilzneński

  -1.5 kg Pszeniczny

  -1.6 kg płatki pszeniczne błyskawiczne

  -0.5 kg płatki orkiszowe błyskawiczne 

  -0.5 kg płatki owsiane błyskawiczne 

   

  Zacieranie:

  -50 stopni - 30 min

  -66 stopni - 80 min

  -72 stopnie - 15 min

  -78 stopni - 1 min

   

  Przyprawy:

  -Kolendra 10g + Curacao 10g - 10 min

  -kolendra 10g + Curacao 20g - po wyłączeniu palnika


   

  Co do drożdży to mam do wyboru FM20 i FM23, które będą lepsze?
  Aktualnie żaden sklep nie ma dostępnych Wyeast i White Labs
   

   

   

 9. W dniu 4.04.2023 o 18:05, Krzyżak napisał(a):

  Mało precyzyjnie się się wyrażasz albo mnie trzyma po weekendzie :)

  Rozumiem, że masz termostat Inkbird , który na wyjściu steruje obwodami prądu przemiennego 230V. A Ty byś chciał nim sterować/zasilać Glycol Chiller, który zasiany jest prądem stałym 12V. Jeżeli tak, to daj na wyjście z Inkbird zasilacz /trasformator z układem prostowniczym/, który daje na wyjściu 12V prądu stałego i podłącz do niego Glycol Chiller.

   

  Domyślnie glycol chiller zasila sterownik fermentora 12V i to samo 12V (potencjał dodatni) idzie z powrotem do glycol chillera (jako sygnał sterujący), czyli mamy 3 przewody.

  Jak na wyjściu Inkbird założę układ prostujący + stabilizujący 12V to w glycol Chillerze pojawią się dwa różne zasilania. Musiałbym GND Chillera połączyć z GND na wyjściu Inkbird, żeby to miało prawo działać. Jednak wole tego nie robić, bo nie wiem jak dokładnie działa sterownik Chillera i nie chce go spalić.

 10. Cześć, 

  Szukam sterownika podobnego do stc1000, ale z kontrolą przez wifi i zasilanego 12V. Posiadam inkbird, wifi posiada, ale jest zasilany 230V. 
   

  Do czego jest mi potrzebny? Chce podłączyć fermentator Klarstein do Glycol Chillera Grainfather, a oryginalny kit kosztuje 1100 zł. Sterownik stc100 podłączyłem, działa, jednak niezbędna jest mi kontrola przez wifi, bo browaru domowego nie mam w miejscu zamieszkania.

 11. Jako, że mam kupiony worek Pale Ale od Vikinga to jego użyje. Mam nadzieje, że nie będzie dużej różnicy pomiędzy nim a Marris Otter.

   

  Planuje taki schemat na 27l, 11.5 BLG

  -Pale Ale 5.4 kg (93.1%)

  -Carabody 0.3 kg (5.2%)

  -zakwaszający 0.1 kg (1.7%)

   

  Zacieranie:

  -66 stopni 60 min

  -78 stopni 10 min 

   

  Chmielenie:

  -EKG 50g na 40 min (17 IBU)

  -EKG 70g na hopstand (80 stopni) 15 min (7 IBU)

   

  Drożdże S-04 1 paczka (wystarczy?)


  Czy taki schemat będzie dobry?

 12. Cześć, 

  szukam receptury na jasny z angielskimi chmielami Pale Ale. Chciałbym, żeby nie było wiadra chmielu, więc celuje w ibu 25. Czy moglibyście podać prostą, sprawdzoną recepturę? Najlepiej jakby piwo nie było karmelowe. Piwo nie musi być zgodne ze stylem, a ma po prostu smakować .

 13. Cześć, pytanie kieruje do bardziej doświadczonych osób, które spawają stal nierdzewną. Czy moglibyście podać parametry jakimi przyspawać mufy, nyple, uchwyty do garnka (ścianka 1 mm)? Chodzi mi tu o parametry typu grubość i kolor elektrody wolframowej, grubość drutu, amperaż, przepływ gazu, prąd DC. AC, polaryzacja. Wiem, że spawanie TIGiem nie jest łatwe, ale wszystkiego można się nauczyć.

 14. Cześć, 

  przeglądając ofertę drożdży suchych znalazłem s-189. Przekopując internet niewiele znalazłem informacji o nich od ludzi, którzy ich używali. Czy ktoś może się wypowiedzieć na ich temat? Zazwyczaj do dolniaków używałem W34/70, a S-189 podobno tez daje czysty profil, ale wiadomo, papier przyjmie wszystko. 

 15. Cześć,

  czy znalazłaby się osoba w Warszawie która oceniłaby moje 2-3 piwa (lagery) pod kątem nieporządanych aromatów itp.?

  Wydaje mi się, że piwa są dobre, lecz chciałbym dojść do perfekcji w dolniakach.

 16. Cześć,

  jestem na etapie projektowania pomieszczenia na budowę domowego browaru. Wykorzystam do tego garaż 5x6m. Co powinno się tam znaleźć, żeby później nie kuć ścian i doprowadzać mediów? Jak zlokalizować odpowiednie urządzenia (kadź zacierna, fermentownia, lodówka, zlew, itp.)

  Na razie planuje zrobić na środku pomieszczenia kratkę ściekową, żeby można zlać posadzkę wodą i ściągaczką doprowadzić do odpływu, gniazdo 400V (i 230v) oraz zlew gastronomiczny. 

 17. 2 godziny temu, Paweł76 napisał:

  Cześć.

  Dajesz na cichą. Ja daję na 10 dni, żeby drożdże jeszcze cukry z pulpy przejadły. 

  Piwa z dodatkiem pulpy zawsze keguję, odpada wtedy problem dokładnej filtracji.

  Pozdrawiam, Paweł.

  Jeżeli chciałbym butelkować to jak należy postępować?

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.