Jump to content

Eselchen

Members
 • Posts

  394
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Eselchen

 1. Jako, że mam kupiony worek Pale Ale od Vikinga to jego użyje. Mam nadzieje, że nie będzie dużej różnicy pomiędzy nim a Marris Otter.

   

  Planuje taki schemat na 27l, 11.5 BLG

  -Pale Ale 5.4 kg (93.1%)

  -Carabody 0.3 kg (5.2%)

  -zakwaszający 0.1 kg (1.7%)

   

  Zacieranie:

  -66 stopni 60 min

  -78 stopni 10 min 

   

  Chmielenie:

  -EKG 50g na 40 min (17 IBU)

  -EKG 70g na hopstand (80 stopni) 15 min (7 IBU)

   

  Drożdże S-04 1 paczka (wystarczy?)


  Czy taki schemat będzie dobry?

 2. Cześć, 

  szukam receptury na jasny z angielskimi chmielami Pale Ale. Chciałbym, żeby nie było wiadra chmielu, więc celuje w ibu 25. Czy moglibyście podać prostą, sprawdzoną recepturę? Najlepiej jakby piwo nie było karmelowe. Piwo nie musi być zgodne ze stylem, a ma po prostu smakować .

 3. Cześć, pytanie kieruje do bardziej doświadczonych osób, które spawają stal nierdzewną. Czy moglibyście podać parametry jakimi przyspawać mufy, nyple, uchwyty do garnka (ścianka 1 mm)? Chodzi mi tu o parametry typu grubość i kolor elektrody wolframowej, grubość drutu, amperaż, przepływ gazu, prąd DC. AC, polaryzacja. Wiem, że spawanie TIGiem nie jest łatwe, ale wszystkiego można się nauczyć.

 4. Cześć, 

  przeglądając ofertę drożdży suchych znalazłem s-189. Przekopując internet niewiele znalazłem informacji o nich od ludzi, którzy ich używali. Czy ktoś może się wypowiedzieć na ich temat? Zazwyczaj do dolniaków używałem W34/70, a S-189 podobno tez daje czysty profil, ale wiadomo, papier przyjmie wszystko. 

 5. Cześć,

  czy znalazłaby się osoba w Warszawie która oceniłaby moje 2-3 piwa (lagery) pod kątem nieporządanych aromatów itp.?

  Wydaje mi się, że piwa są dobre, lecz chciałbym dojść do perfekcji w dolniakach.

 6. Cześć,

  jestem na etapie projektowania pomieszczenia na budowę domowego browaru. Wykorzystam do tego garaż 5x6m. Co powinno się tam znaleźć, żeby później nie kuć ścian i doprowadzać mediów? Jak zlokalizować odpowiednie urządzenia (kadź zacierna, fermentownia, lodówka, zlew, itp.)

  Na razie planuje zrobić na środku pomieszczenia kratkę ściekową, żeby można zlać posadzkę wodą i ściągaczką doprowadzić do odpływu, gniazdo 400V (i 230v) oraz zlew gastronomiczny. 

 7. 2 godziny temu, Paweł76 napisał:

  Cześć.

  Dajesz na cichą. Ja daję na 10 dni, żeby drożdże jeszcze cukry z pulpy przejadły. 

  Piwa z dodatkiem pulpy zawsze keguję, odpada wtedy problem dokładnej filtracji.

  Pozdrawiam, Paweł.

  Jeżeli chciałbym butelkować to jak należy postępować?

 8. Cześć,

  szukam receptury na piwo pszeniczne z mango (bądź podobne). Czy wystarczy zrobić zwykłą pszenice (np. z receptury kolegi anteks) i do fermentacji dodać pulpę z mango? Tylko pytanie w jakiej ilości i jak ją zdezynfekować.

 9. Chodziło mi o bardziej laboratoryjne metody, ale chyba bez specjalistycznego (drogiego) sprzętu jest to niemożliwe. 
   

  Na ksb.edu.pl oferują szkolenia stacjonarne z analizy piwa i jest napisane: „Kontrolę jakości piwa wykonywać można nie tylko w bogato wyposażonym  laboratorium – już podstawowe szkło laboratoryjne i niewielki blat roboczy pozwalają bliżej poznać podstawowe parametry piwa.”

  Stad było moje pytanie czy istnieją opracowania jak analizę wykonywać.

 10. 8 godzin temu, lechu555 napisał:

  @Eselchenja myślałem, że mając takie doświadczenie w warkach to ph wody to już dawno regulujesz, zagłębiając się w lekture komentarzy zakładam, że nie, ale wprost to nie padło, więc tutaj masz kolejne pole do popisów.

  W ogóle mi coś tutaj nie pasowało, że osoba robiąca dolniaki pisze wcdziałe Piaskownica Piwowarska...

   

   

  "Nie przyszło mi do głowy bawić się wodą. W jaki sposób uzyskać miękką wodę? W wodociągu mam też twardą wodę, a bawić się w gotowanie i zlewanie wody nie uśmiecha mi się. Kupowanie wody za 5 zł za butelkę też jest trochę bez sensu. Browary leją wodę z kranu, więc jakis sposób musi być."

   

  -co do twardości wody i obniżenia jej. Może tak jak pisze @wizizanim się wykosztujesz to poza wspomnianym przez niego zakupem soli i innych składników do modyfikowania wody, to dla jednej próby przegotuj tą wodę, obniżając jej twardość (ktoś wie ile tym można zbić? Przydałby się jakiś eksperyment) i sprawdź jak to przeniesie się na piwo, jeżeli zauważysz wyraźną różnicę jakościową to pójdziesz w stronę zakupu filtra i profilowania wody wg upodobań. Jeżeli tak bardzo nie chcesz tej wody gotować to kup miękką wodę 5l na jedną próbę, szarpnij się raz na większy wydatek i zrób mini warkę i tak też można się przekonać czy pójście w tą stronę daje rezultaty jakich oczekujesz. Chociaż filtr sobie możesz i tak kupić, taka woda w gospodarstwie domowym jest pożądana. Se pranie zajebiste zrobisz, włosy umyjesz i będą zajebiste itd.

   

  Wydaje się, że nasi rodzice kazali nam pić wodę przegotowaną by nam nie skamieniały rury, ot dlaczego. Dopiero po tylu latach zrozumiałem ich geniusz...

  Naczytałem się opinii, że korekcją wody nie ma co się bawić, bo piwo na zwykłej kranówie wyjdzie i tak dobre. Ja używam butelkowej z marketu, która jest lepsza od kranówki, dlatego nie bawiłem się wodą. Miałem obawy co do używania kwasu fosforowego czy mlekowego w czystej postaci, ale chyba tego nie uniknę. Jak już przy kwasach jestem to który jest lepszy? 
   

  Na swoim sprzęcie nie mam możliwości robienia małych warek, dlatego szukam sprawdzonych metod na polepszenie piwa.

   

  Teraz już wiem, że zacznę od korekcji wody i zobaczę co z tego wyjdzie.

 11. 6 godzin temu, Łachim napisał:

  Dodam kilka uwag

   

  1. Możesz spróbować dodać minimalną ilość (<1%) słodu melanoidynowego. Wspomniany przez @smolaRed Acrive może dawać zbliżony efekt, a trudniej z nim przesadzić, więc to brzmi jak dobry pomysł. 

  2. Jak robisz cold crash lagerów, to obniżasz temperaturę od razu, czy stopniowo? Gwałtowne obniżenie to szok dla drożdży. Być może wpływa to na odbiór piwa. 

  3. Popróbuj ze zmianą dostawcy składników, w tym popróbuj różnych szczepów drożdży. Dla podkreślenia słodowości na przykład świetne są drożdże WLP830.

  4. Przede wszystkim zastanowiłbym się, czy fermentacja jest bez zarzutu. Prócz szczepu, pomyśl nad natlenianiem lub pożywką, zwłaszcza cynkiem.

  1. Jak należy postępować ze słodem Red Active albo melanoidynowym?

  2. Zejście z 8 stopni do 1 zajmuje z 12h

  3. Drożdży próbuje różnych. Jedną partie zacierania rozdzielam na 2 fermentory i daje różne drożdże. Korzystam ze słodów Vikinga, bo kupiłem kilka worków bezpośrednio ze słodowni. Robiłem też niedawno piwo na słodzie Heidelberg od Bestmaltz i odczucie podobne jak przy Vikingu.

  4. Możesz rozwinąć temat pożywki i cynku? Brzeczkę natlenianiam mieszadłem Grainfathera na wkrętarce przez kilka minut.

 12. 9 minut temu, smola napisał:

  Carapils jest słodem karmelizowanym.

  Jakie masz BLG początkowe i końcowe? Może piwa są wytrawne i przez to wydają się wodniste -  brakuje im ciała.

  Kiedyś podobnie zacierałem i z początkowego BLG 12,4 lub 12 stawało na 2,6 lub 2,3. Obecnie zacieram w 65°C przez 15 min i w 72°C przez 45 min, następnie wygrzew przez 10 min w 78°C i BLG staje na poziomie 2,8. Piwa są pełniejsze. W browarze restauracyjnym, w którym kiedyś pomagałem, piwo (pils czeski) schodziło do 3,2 BLG - bardzo dobre, pełne. Mam zamiar jeszcze skrócić przerwę w 65 do 10 min.

  Patrząc na Twój schemat chmielenia, to ja zużywam dużo więcej chmielu celując z reguły w 40 IBU. Przy zasypie 12kg (na gotowo 55-56l piwa):

  Iunga 60g - 50 min alfa 12,5

  Saaz 100g - 15 min alfa 4,2

  Saaz 150g - 20 min whirpool

   

  Carapils jest karmelizowanym słodem ale w małej ilości nie jest wyczuwalny, a poprawić może pianę. Używałem kiedyś karmelowego Viking i mocno było czuć.

   

  Ekstrakt początkowy ma 12 i schodzi do 2.5 blg, ale było mierzone spławikiem, więc może być przekłamanie.

   

  Pamiętasz może zasyp, zacieranie, chmielenie i fermentacje w browarze restauracyjnym? 

 13. Weźmy pod lupę ostatnią warkę:

   

  Zasyp: 

  Pilzneński (Viking) 11 kg

  Carapils 0,8 kg

   

  Zacieranie:

  52 C - 10 min

  63 C - 30 min

  72 C - 30 min

  78 C - 1 min

   

  Chmielenie:

  Permiant 40g - 60 min

  Saaz 40g - 15 min

  Saaz 40g - 1 min


  Drożdże: 
  W34/70 - 3 paczki na 25l

  FM30 - starter na 25l

   

  Fermentacja:

  W34/70- 3 tygodnie w 8 stopniach, 3 dni w 12 stopniach, 3 dni Cold Crash i rozlew

   

  FM30 - 3 tygodnie w 10 stopniach, 3 dni w 13 stopniach, 3 dni Cold Crash i rozlew. 
   

  Fermentacja w jednym fermentorze. Gęstwa zebrana po Cold Crash.

   

  Refermentacja z użyciem glukozy.

   

  W piwie brakuje mi „ciała”. Smakuje jak dobry niemiecki Helles. Brakuje słodowości i gładkości. 
  Nie używam słodów karmelowych, ponieważ nie lubię takich posmaków w piwie. Może dobrym pomysłem byłoby dodanie paru kg słodu wiedeńskiego albo dać 100% Pale Ale, żeby podbić słodowość?

   

    

  32 minuty temu, anteks napisał:

  Który to się bawi w podwójna dekokcje?

  Browar Watra w Zakopanym

   

 14. Cześć, warze piwo od dłuższego czasu stosując przerwy zacierania. Kocioł zacierny jest sterowany regulatorem PID na CeaftbeerPi.
  Warze głowie lagery i pszenice, które wychodzą mi dobre. Stosuje metalowe fermentory stożkowe z płaszczem i chłodziarkę, więc temperatura fermentacji jest ściśle kontrolowana (zazwyczaj 8 stopni). Rozlew do butelek i kegów jest beztlenowy, bo wypycham piwo z fermentora cisnieniowo i używam beerguna do butelkowania. 
   

  Co jakis czas lubię odwiedzać browary restauracyjne i piwa, które tam serwują są moim odczuciu o półkę wyżej, pełniejsze w smaku, gęstsze, dobrze zbalansowane. Nie wiem, gdzie tkwi problem, że moje piwa są dobre, ale nie takie jak w browarach. Testuje różne receptury, które osiągały podium w konkursach, używam drożdży suchych, płynnych.

  W jednym browarze udało mi się złapać piwowara i zdradził, że wszystkie piwa robi podwójną dekokcją. Zastanawiam się, czy dekokcja może znacznie poprawić jakość końcowego piwa? Na moim sprzęcie bez specjalnej pompy o dekokcji mogę pomarzyć. Jeżeli dekokcja mogłaby poprawić jakość piwa to jestem w stanie zainwestować w pompę, tylko pytanie czy warto, czy może inne rzeczy można poprawić w domowej produkcji piwa. Chce dążyć do perfekcji i czuje, że od jakiegoś czasu, nie ważne co zrobie, nie ma progresu w jakości.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.